Imigracijos reforma — ne tik migrantų, bet ir piliečių problema

Vašingtonas, balandžio 12 d. (,,The New York Times”/,,Draugo” info.) - JAV Pasienio apsaugos tarnybos duomenimis šiuo metu palyginti su tuo pat periodu praėjusiais metais 30 proc. sumažėjo pasienyje sulaikomų nelegalių imigrantų. Pasak Baltųjų rūmų, tai rodo, kad vis mažiau užieniečių mėgina nelegaliais būdais patekti į šalį.  Prezidentas George’as W. Bushas, neseniai lankęsis JAV ir Meksikos pasienyje, tvirtino, kad prie sėkimgesnės sienos apsaugos daug prisidėjo ir tai, kad pastaruoju metu gerokai padidintas pasienio pareigūnų skaičius (nuo 9,000 iki 13,000). Planuojama, kad dar iki šių metų pabaigos pareigūnų turėtų padaugėti iki 18,000,

Lankydamasis JAV pasienyje prezidentas G. W. Bushas kalbėjo, kad valstybei būtina kuo skubiau sukurti aiškią ir gerai veikiančia imigracijos sistemoje. Pasak prezidento, tokia sistema turėtų būti ,,praktinio pobūdžio atsakymas” į problemas, su kuriuomis šiuo metu susiduriama imigracijos srityje.

Prezidentas pripažino, kad valdoma ir prižiūrima imigracija yra būtina, kad JAV būtų išlaikyta dabartinė ekonomikos pusiausvyra.

Kaip neseniai rašė dienraštis ,,The New York Times”, prezidento žodžiai, ištarti pasienyje, iš dalies prieštarauja jo veiksmams. Nors G. W. Bushas nuolat primena, kad reikia iešokti realistiško ir visoms pusėms naudingo atsakymo į iškilusius klausimsus, vis dėlto panašu, kad jo aplinkoje rengiamas dar viena nuo realybės nutolusi imigracijos reforma.

Į spaudą ,,nutekintoje” informacijoje skelbiama, kad siekiant išspręsti šiuo metu JAV esančių maždaug 12 mln. nelegalių imigrantų statuso problemą, jiems žadama sukurti specialią vizų kategorija — ,,Z”. Ši viza neturėtų galiojimo termino, tačiau ją būtų privalu pratęsti kas trejus metus. Kiekvieną kartą imigrantas už pratęsimą turėtų sumokėti 3,500 dolerių.

Jie buvęs nelegalas sumanytų prašytis žalios kortos, jis turėtų palikti JAV, grįžti į savo gimtąją šalį ir, jau būdamas ten, JAV konsulate pateikti šiai procedūrai pradėti reikiamus dokumentus. Negana to, tapti nuolatiniu JAV gyventoju pasiryžęs buvęs nelegalas turėtų sumokėti 10,000 baudą, kuri gerokai padidintų ir taip nemažas standartines žaliosios kortos prašymo padavimo išlaidas.

Apytikriai paskaičiuota, kad penkių asmenų šeimai vien galimybė neprarandant legalaus statuso JAV kainuotų per 64,000 dolerių. Po to tektų laukti apie 25 metus, kol bus galima realiai paduoti prašymą žaliai kortai gauti. Taigi vadinamasis legalus imigrantų kelias į pilietybę užtruktų keliasdešimt metų.

Kritikų teigimu, G. W. Bushas turėtų apsispręsti, kokį imigracijos planą jis iš tiesų palaikys. Sprendžiant iš kalbų, panašu, kad prezidentas siekia vidurinojo kelio tarp konservatyviosios ir liberaliosios pozicijos. Tačiau pagal tai, kokius imigracijos reformos planus, kuriamus Baltųjų rūmų aplinkoje, gavo spauda, panašu, kad prezidentas palaikys konservatorių poziciją.

Aiškumo iš prezidento laukia ne tik milijonai imigrantų ir jų šeimų narių, bet ir JAV piliečiai, kurių verslo ar asmeniai reikalai pasisuks vienokia ar kitokia linkme, priklausomai nuo valdžios padarysimų sprendimų, primena ,,The New York Times”.