Šlapimo nelaikymas (inkontinencija)

Dalius Kedainis, MD

Dažnai pabrėžiame pagarbą ir dėkingumą vyresnio amžiaus žmonėms, minime jų pabalusius, šarma padengtus plaukus, išminties raukšles jų veiduose. Dažnai paklausiame, kaip jie jaučiasi, ir jie tradiciškai atsako, kad gerai, ar kad juos vargina įprastas ,,artritas” ar ,,susilpnėjusi atmintis”. Bet paklauskime savęs, kas iš tikrųjų vargina vyresnio amžiaus žmones ir kokius negalavimus jie labiausiai linkę slėpti, ar dėl jų net gėdinasi. Turbūt nesuklysiu pasakęs, kad sąrašo viršuje atsirastų valgymo ir rijimo sutrikimai, šlapimo ir išmatų nelaikymas.

Neseniai padarytos vyresnio amžiaus moterų apklausos metu buvo nustatyta, kad būtent šlapimo nelaikymo labiausiai gėdijamasi, jis slepiamas. Beje, itin dažnai šiuo sutrikimu besiskundžiantys ligoniai nesikreipia į gydytojus, nepamini šlapimo nelaikymo vizito pas daktarą metu, nevartoja ar nenori vartoti vaistų. Bendrai paėmus, šiuo sutrikimu skundžiasi 1 iš 3 amerikiečių, vyresnių nei 60 metų. Moteris šis sutrikimas vargina 22.5 karto dažniau, nei vyrus. Tad pabandykime pakelti uždangą ir iš arčiau pažvelgti į šią sveikatos problemą.

Šlapimo nelaikymas iš esmės yra ne kas kita, kaip valingos šlapimo pūslės nervinės kontrolės susilpnėjimas. Normali šlapimo pūslė negali susitraukti ir išsituštinti be jūsų komandos. Laikui bėgant, palaipsniui silpnėja šlapimo takų ir pūslės kontrolė, o vyresniame amžiuje, ypač sergant įvairiomis nervų sistemos ligomis (po insulto, spinalinio kanalo stenozės ir t.t.), šią kontrolę galima ir gana sparčiai prarasti.

Skiriami keli šlapimo nelaikymo tipai:

* Stresinis šlapimo nelaikymas (angl. stress incontinence) — dažniausias moterų nusiskundimas. Maži šlapimo kiekiai nesulaikomi fizinio streso (keliant sunkius daiktus, kosint, juokiantis, čiaudint) metu. Šio tipo šlapimo nelaikymą dažniausiai sukelia dubens raumenų silpnumas, ypač jei jie buvo sužaloti ar pertempti jaunesniame amžiuje, gimdymo metu.

* Perpildymo šlapimo nelaikymas (angl. overflow incontinence) labiau būdingas vyrams, ypač sergant prostatos ligomis. Padidėjusi prostata spaudžia šlaplę (urėtrą), dėl to persipildo ir pertempiama šlapimo pūslė. Šlapimo pūslė niekada pilnai neištuštinama ir retkarčiais, atsipalaidavus prostatai, prateka mažas šlapimo kiekis.

* Neurologinis šlapimo nelaikymas (angl. urge incontinence) vargina žmones, kuomet sergama vietine šlapimo takų infekcija ar šlapimo pūslės uždegimu, taip pat ir vyresniame amžiuje, sergant insultu, Parkinsono liga, daugybine skleroze. Šis sutrikimas gali pasireikšti ir jaunesniame amžiuje ir pasireiškia nuolatiniu nenumaldomu noru šlapintis. Dėl to sunku susivaldyti, dažnai bėgama į tualetą.

* Funkcinis šlapimo nelaikymas daugiau būdingas žmonėms, sergantiems Alzhaimerio ar kito tipo demencija, sergant artritu ir t.t., kuomet sunkiau nueiti iki tualeto ar tiesiog pablogėja atmintis ir supratimas.

Šlapimo nelaikymą pablogina vidurių užkietėjimas, šlapimo infekcija, šlapimo takų akmenligė, vartojant diuretikus, moterims — menopauzės metu išplonėjus dubens raumenims.

Daugelį žmonių labiau vargina ne tik pats šlapimo nelaikymas, bet ir kiti nusiskundimai: net ir pilnai nusišlapinus, liekamojo šlapimo nelaikymas ar varvėjimas nusišlapinus, nespėjimas nubėgti iki tualeto, šlapimo kvapas rūbuose, patalynėje, namuose.

Keletas šlapimo nelaikymui skirtų pratimų  

Šlapimo nelaikymą gana lengva nustatyti, nuodugniai aptarus nusiskundimus ir asmeninę medicininę istoriją, atlikus bendrą šlapimo tyrimą. Reikalui esant, gali tekti pasitarti su urologu ar ginekologu. Šlapimo nelaikymo gydymui skirti šie patarimai:

* Kėgelio pratimai, stiprinantys dubens raumenis. Patariama sutraukti dubens raumenis (taip, tartum turėtume sustabdyti tuštinimosi procesą), laikyti juos sutrauktus 45 sekundes, vėliau pilnai atpalaiduoti. Patartina šiuos pratimus daryti 10 kartų per dieną, 10 pratimų kiekvienos ,,mankštelės” metu. Šie pratimai nereikalauja jokio išankstinio pasiruošimo, juos galite atlikti bet kur ir bet kada: sėdint prie darbo stalo ar autobuse, stovint eilėje prie pirkinių ir t.t.

* Chirurginis dubens raumenų koregavimas.

* Šlapimo pūslės ,,treniravimas”. Šlapinantis pabandykite sustoti ir vėl iš naujo pradėti, darykite tai keletą kartų.

* Kelių tipų vaistai, padidinantys šlapimo takų toną, atpalaiduojantys sujaudrintą šlapimo pūslę, gydantys uždegimą ir t.t.

* Specialus žiedas, naudojamas moterų šlapimo nelaikymui (pessary). Jis uždedamas ant gimdos kaklelio, padeda dubens raumenims, sumažina stresinį šlapimo nelaikymą.

* Specialūs apatinio trikotažo įdėklai, pagalvėlės, absorbuojančios kempinės.

* Vyrams gali tekti nuolat nešioti šlapimo kateterį pūslėje ar išoriškai prie penio pritvirtinamą maišelio pavidalo šlapimo surinkimo kateterį, ypač jei sergama perpildymo tipo šlapimo nelaikymu.

Periodiškai mechaniškai drenuojant šlapimo pūslę kateteriu (periodiškas savęs ,,kateterizavimas”). Turėčiau pastebėti, kad šis metodas, nors reikalaujantis papildomų pastangų, yra kur kas pranašesnis už nuolatinį šlapimo pūslė kateterį. Nuolatinis kateteris silpnina valingą šlapimo takų kontrolę, padidina šlapimo takų infekcijos riziką.

* Be jokios abejonės, jei šlapimo nelaikymą sukėlė kitos ligos ar priežastys, šis nusiskundimas palengvės, gydant pagrindinę priežastį (parkinsonizmą, insultą, diabetą ir t.t.)

Patarimai, kaip kontroliuoti šlapimo nelaikymą  

Pabaigai norėčiau pateikti keletą naudingų patarimų, kaip geriau kontroliuoti šlapimo nelaikymą:

Neklyskite, ribodami skysčių vartojimą. Jei gersite mažiau skysčių, nuo to šlapimo nelaikymas nepagerės, bet padarysite didelę žalą savo organizmui.

Pasistenkite riboti kofeino, alkoholio, karbonizuotų gėrimų vartojimą.

Pasistenkite mažiau vartoti vaisių, vaisių sulčių, cukraus, aštraus maisto. Šie produktai dirgina šlapimo takus, ypač padidintas cukraus kiekis.

Nusišlapinkite 30 minučių prieš eidami miegoti ir tik atsikėlę ryte. Reguliariai šlapinkitės kas 24 valandos.

Naudokite įdėklus ir kempines, sugeriančius šlapimą. Keiskite juos reguliariai. Stenkitės, kad jūsų išoriniai šlapimo organai būtų sausi visą laiką.

Jei vargina stresinis šlapimo nelaikymas, nepamirškite padaryti bent 100 Kėgelio pratimų per dieną!

Pasistenkite ,,treniruoti” šlapimo pūslę, ypač jei sergate neurologiniu šlapimo nelaikymu.

Atidžiai sekite ir periodiškai apžiūrėkite išorinius šlapimo ir lyties organus, tarpvietę, kirkšnis. Atsiradus paraudimui, išbėrimui ar išopėjimui, nedelsdami kreiptis į daktarą.

Tikiuosi, kad šie patarimai padės geriau suprasti ir kontroliuoti šlapimo nelaikymo sutrikimus, palengvins kasdieninę kovą su šiuo nusiskundimu.

Tad būkime sveiki!