Jei jau emigruoji, tai užkariauk pasaulį!

Kaunas, liepos 10 d. (ELTA) — Kurti septynių temų dokumentinių filmų ciklą kaunietį dokumentinių filmų režisierių Arvydą Barysą paskatino kelionėje po Jungtines Amerikos Valstijas sutikti lietuviai.

Dokumentinių filmų ciklas ,,Žymiausi pasaulio lietuviai”, kuriame bus pasakojama apie užsienyje savo darbais išgarsėjusius lietuvius, yra skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui.

Filmų ciklas 2009 metais bus pristatytas ne tik Lietuvos televizijų kanalais, bet ir pasaulyje pripažinto kanalo ,,Discovery Channel” programose.

Ypač produktyvus režisierius, savo filmais garsinantis Lietuvą pasaulyje, A. Barysas, Lietuvos gamtos draugijos Kauno bendrijos pirmininkas, nuolat kuria įdomiausius mūsų šalies istorijos, kultūros momentus atspindinčius dokumentinius filmus ir yra kviečiamas į tarptautinius kino festivalius, seminarus.

,,Šio filmo idėja kilo pernai keliaujant po Ameriką. Per šią kelionę sutikome daug neįprastai gyvenančių lietuvių. Jų biografijos — išskirtinės. Pamaniau, kad jie bus įdomūs ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui”, — per būsimosios juostos pristatymą antradienio popietę Senojoje Kauno marių prieplaukoje, laive ,,Nemunas” sakė A. Barysas.

Filmo kūrėją konsultavęs Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dėstytojas profesorius istorikas Egidijus Aleksandravičius teigė prieš kelerius metus irgi turėjęs minčių įgyvendinti panašų projektą apie žymius pasaulio lietuvius, tačiau tada jo projektas nesulaukęs rėmėjų susidomėjimo.

Garsus istorikas žavėjosi, kad A. Barysas — vienas iš nedaugelio menininkų, kuriam netrūksta ambicijų ir veržlumo šiai idėjai surasti tinkamų bendraautorių bei rėmėjų.

,,Didieji pasaulio lietuviai turi būti plačiai žinomi, todėl neabejotinai nusprendėme paremti šio filmo idėją, — teigė VDU profesorius. — Jeigu būdamas Los Angeles sužinai, kad koks nors Robert Zemeckis — žinomas Hollywood režisierius, kažkaip geriau pasijauti bare tarp kitų, nes kai dirbi juodus darbus, savijauta yra prasta, kadangi esi socialinio dugno gyventojas, ir tų garsių lietuvių pažinimas emigrantams daro didžiulę paslaugą. Padeda vaduotis iš nevisavertiškumo kompleksų. Be to, reikia skatinti tarp lietuvių jausmą — jei jau emigruoji — tai užkariauk pasaulį!”, — sakė E. Aleksandravičius.

Jis apgailestavo, kad dauguma lietuvių vis dar masiškai išvažiuoja į užsienį, ten dirba žemiausio sluoksnio darbus, neišmoksta užsienio kalbos, nesidomi tenykštės šalies kultūra.

,,Mūsų studijos tyrimai atskleidė, kad žmonės išvažiuoja betarpiškai nepamatę Vilniaus katedros — taip ir grįžta po dešimties metų iš Londono ir vis dar nežino, kur yra Operos rūmai. Tai, ką daro A. Barysas, turi visus skatinti ropštis karjeros laiptais, užkariauti tą pasaulį, į kurį važiuoji, nesusitaikyti su savo vidiniu nuolankumu, o mokytis kilti, kurti. O tai yra didžiausia edukacinė pergalė”, — teigė VDU profesorius.

Pasak filmo režisieriaus ir operatoriaus, juosta ,,Žymiausi pasaulio lietuviai” bus siekiama išgarsinti Lietuvos vardą, sudominti ir informuoti pasaulio visuomenę apie lietuvių pasiekimus meno, sporto, švietimo, politikos, mokslo srityse, stiprinti užsienio lietuvių bendruomenių ryšius su Lietuva, gerinti mūsiškės kultūros ir tautinio tapatumo išsaugojimą bei sklaidą.

A. Baryso filmą “Žymiausi pasaulio lietuviai” žadama išleisti DVD plokštelės formatu. Jis bus pristatomas festivalio “Vilnius — Europos kultūros sostinė 2009” programose.

Būsimuoju kauniečio filmu susidomėjo ir pasaulyje pripažintas elitinių dokumentinių filmų transliuotojas ,,Discovery Channel”.

,,Kol kas konkrečių kalbų nėra, nes ‘Discovery’ nieko nešneka apie tai, kol nėra baigtas šis filmas. Kai jis bus galutinai sumontuotas — tada šio kanalo darbuotojai spręs, ar šį filmą įsigyti, ar jį transliuoti”, — sakė filmo režisierius.

Filmui ,,Žymiausi pasaulio lietuviai” kurti Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas skyrė 35,000 litų.

Muziką šiam filmui kūrė kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Režisierius A. Barysas pernai pristatė dokumentinę juostą ,,Kauno tvirtovė”, kurioje supažindinama su Kauno tvirtovės objektais, istorija, dabartimi ir užsimenama apie ateities planus, susijusius su turizmu.

2005 metais A. Barysas Japonijoje vykusioje parodoje ,,Expo 2005” pristatė dokumentinį filmą ,,Įsimylėję Lietuvą”. Šis filmas žiūrovams atskleidžia įvairius mūsų šalies regionus — nuo Kernavės iki Kuršių nerijos — įvairiais metų laikais. Filmuojama buvo net iš oro baliono, o norint atkurti istorijos dvelksmą — pasamdyti Olštyno riteriai.

Tais pačiais metais Italijoje vykusiame tarptautiniame festivalyje ,,Mūsų Europa” menininkas A. Barysas su dokumentiniu filmu “Tarp aštuonių vėjų” laimėjo pagrindinį apdovanojimą. Juostoje pasakojama apie Kuršių nerijos kultūros paveldą.