,,Nuotaikų vyksmas” Lietuvių dailės muziejuje
Laima Apanavičienė
Kas stebi Liucijos Kryževičienės kūrybinį kelią jau seniai pamatė, kad ši menininkė nuolat keičiasi, ieško vis naujo, domisi naujomis kūrimo technikomis, kūriniams naudoja įvairiausias medžiagas. Šeštadienį, spalio 20 d., pakvietusi į parodos ,,Nuotaikų vyksmas” Lietuvių dailės muziejuje (Lemont) atidarymą (tai jau šeštoji L. Kryževičienės paroda Amerikoje – L. A.), dailininkė žiūrovams pateikė 31 darbą. Jos parodą sudaro tarsi dvi grupės darbų. Viena grupė – tai tekstilė – darbai atlikti pynimo technika iš šilko siūlų ar šilko juostelių. Kiti darbai – instaliacijos, sukurtos iš įvairiausių medžiagų: plastikinių vamzdelių, bambuko lazdelių, metalinio tinklo, rankų darbo popieriaus ir t. t. Stebiesi autorės išmone – darbuose naudoti, atrodo, visiems žinomas, mūsų kasdienybėje matomas medžiagas. Sudėtos, sulipdytos, susmeigtos, supintos, surištos – tos medžiagos virsta meno kūriniais. Stebina autorės darbų spalvingumas – pynimo technika atliktų tekstilės darbų spalvos šį kartą ryškios, spindinčios šilku.
Atidarydamas parodą fotomenininkas Algimantas Kezys daugiausia kalbėjo apie autorės tekstilės darbus: ,,Atkreipiau dėmesį, kad parodos autorės pavardė kryžiuojasi su kai kurių darbų pagrindine tematika. Darbų pavadinimuose ir pačioje tematikoje užtinkame žodžius, kurių šaknyse ataidi žodis ‘kryžius’. Kryžius čia, kryžius ten. Net ir autorės pavardėje ne kas kita, kaip žodžio ‘kryžius’ dar vienas variantas. Aišku, kad toks to paties žodžio pasikartojimas niekas kitas, kaip atsitiktinumas, nieko bendro neturintis su parodos esme. O gal turi?”
Ir tikrai, žiūrėdamas į eksponuojamus tekstilės darbus tarsi matai persipynusius kryžius, kryželius. A. Kezys svarstė, kad šitokią techniką galbūt inspiravo ir kompiuterinė grafika, ,,pasižyminti taškeliais ir kvadračiukais”. ,,Dailininkės L. Kryževičienės darbuose jie dideli, aiškiai matomi, tarsi mūrinio namo sienos plytos. Jie akivaizdūs, kad kartais nežinai į ką žiūrėti. Iš tolo matai aiškaus pavidalo kryžių, iš arti – atskiras plytas, – kalbėdamas apie parodoje eksponuojamus tekstilės darbus kalbėjo A. Kezys. – L. Kryževičienės norma – neslėpti kūrinio statybos elementų, o šviesiai tiesiai juos išryškinti. Kas nori, gali įsižiūrėti į tas ‘plytas’ iš arti, o kas nori kitaip, t. y. susidaryti paveikslo rėmuose glūdintį subtilesnį turinį, gali pažvelgti į jį iš toliau.”
Traukė žiūrovų dėmesį ir dailininkės sukurtos instaliacijos. Jos darytos iš įvairiausių medžiagų: ,,Iliuzija” (2007) – iš plono aliuminio vielos tinklo ir stiklo; ,,Babilonas” (2007) – iš medžio, papiruso, bambuko smeigtukų; ,,Fuga” (2007) – iš rankų darbo popieriaus.
Domėtis naujovėmis dailininkę skatina pats gyvenimas – daugiaaukščių namų langų spindesys, į dangų besiremiantys dangoraižiai. Atvykus į svečią šalį norom nenorom susiduri su kita kultūra, kitokia aplinka. Pastabi menininko akis viską fiksuoja, mintyse gimsta naujos idėjos. Gyvenimas šiuolaikinės technikos amžiuje nepadaro dailininko gyvenimo lengvesniu. Dailininkas, nori nenori, turi žengti koja kojon su gyvenimu, eksperimentuoti. Džiugu, kad autorė nepasimetė tuose technikos ir modernizacijos labirintuose, kad įpindama į savo darbus naujas medžiagas, ji sugeba išlaikyti simboliškumą, dekoratyvumą, spalvas.
,,Liucija geometrizmą suvokia individualiai. Motyvai, medžiagos, faktūrų žaismė, pynimo ir audimo deriniai asocijuojasi su Lietuva. Už rombo pavidalo klėtelės lango vaka rodavo mūsų senoliai, aidėdavo lyrizmo kupinos dainos” – rašė Vida Mažrimienė apie L. Kryževičienės naujausius darbus.
Tad lieka palinkėti autorei kūrybinės sėkmės, įgyvendinant savo idėjas ir laukti naujų jos darbų parodos.
Dailininkės Liucijos Kryževičienės paroda ,,Nuotaikų vyksmas” Lietuvių dailės muziejuje, Pasaulio lietuvių centre, 14911 127th Street, Lemont, IL 60439, tęsis iki lapkričio 11 d. Muziejaus darbo valandos: šeštadieniais ir sekmadieniais nuo 11 val. r. iki 2 val. p. p. Tel. 630-257-2034.