,,International Home & Houswares Show” atvira naujovėms.

Į didelę mugę – mažais žingsneliais

RAMUNĖ LAPAS
RAIMUNDAS MARIUS LAPAS

Kovo 2–5 d. Čikagos milžiniškuose McCormick Place parodų rūmuose vėl šurmuliavo namų apyvokos reikmenų mugė – 116-oji Amerikos istorijoje. Pastaruosius 75 metus ją rengia „International Housewares Association” (IHA). Kasmetiniame renginyje tradiciškai pristatomi naujausi namams ir jų aplinkai skirti gaminiai – tai, ką dar tik išvysime įvairių kraštų parduotuvėse ir dizaino galerijose. Vykome ten ne tik pasidairyti gražiausių, išradingiausių daiktų, bet ir paieškoti lietuviškų pėdsakų. 

,,International Home & Housewares Show” – vienas didžiausių pramoninių renginių Čikagoje. Šiemetinė mugė sutraukė 2,137 dalyvius (apie 500 – naujų) iš daugiau kaip 100 valstybių. Apie 30 proc. dalyvių atvyko iš užsienio. Atskirus stendus ar paviljonus turėjo Brazilija, Kolumbija, Prancūzija, Hong Kongas, Italija, Japonija, Tailandas bei Turkija. Keturias dienas vyko ne tik žvalgybos, pirkimo-pardavimo sandėriai, bet ir naujų produktų pristatymai, paskaitos, konkursai ir jų laimėtojų apdovanojimai, garsiausių kulinarų virimo programos, knygų pasirašymai, kokteilių pobūviai ir kiti renginiai, kuriais siekta suvesti gamintoją su pirkėju ar žiniasklaida, parodyti, paaiškinti, sudominti nauju gaminiu. Nemažai renginių vyko Innovation Theater, šalia kurio galima buvo apžiūrėti ir specialias parodas: ,,IHA Innovation Awards”, ,,Global Innovation Awards” (gia), ,,Going Green”, ,,Pantone ColorWatch” bei ,,2013 Student Design Competition”. Ši Lakeside Center dalis – Amerikos lietuvaitės Viktorijos Kašubaitės-Matrangos ,,valdos”.

Parodos ašis – energinga Amerikos lietuvaitė

Čikagoje gimusi Viktorija Kašubaitė-Matranga – menotyrininkė, vadybininkė, žurnalistė. Manote, kad ji, ,,muziejininkė”, šluosto dulkes nuo senų eksponatų? Toks galvojimas labai nutolęs nuo tiesos. Nuo 1992 m. – jau beveik 21-erius metus – Viktorija yra Čikagos priemiestyje įsikūrusio IHA programų koordinatorė. Nuo pat pradžių ji pradėjo rengti studentų konkursus ,,Student Design Competition”. Šiemet jos vadovaujama programa pažymėjo savo 20-metį. Viktorijos įžvalgumo dėka jau per 100 studentų šiame konkurse buvo įvertinti apdovanojimais ir įsitvirtino mokslo bei pramonės pasaulyje. Kasmetinėse IHA parodose lietuvaitė koordinuoja ne tik studentų konkursus, ji taip pat ruošia ,,Going Green” bei ,,Pantone ColorWatch” parodas, rengia Innovation Theater programas, vadovauja profesiniams renginiams ,,Design Defined”, ,,Designed Table” bei ,,Design ALIVE”. Na, o už IHA ribų Viktorija užsiima ir kita veikla. Ji prisidėjo kuriant dokumentinių filmų ciklą „The Power of Design”, kuriame pasakojama apie 30-ties dizainerių kūrybą. Nesvetima ši Amerikos lietuvaitė ir leidybos pasaulyje – 1997 m. ji išleido knygą ,,America at Home: A Celebration of Twentieth Century Housewares”. Tai unikali namų apyvokos reikmenų evoliucijos studija, atspindinti gyvenimo stiliaus, moterų pasaulio, technologijų bei rinkodaros pokyčius. Viktorija Matranga – nuolatinė paskaitininkė buities istorijos klausimais, dažnai pasirodanti televizijos ekranuose, profesinėje spaudoje cituojama kaip šios srities specialistė.

Kovo 3 d., kai vestibiulyje, šalia 2013 metais apdovanotų studentų darbų, didelis būrys bendradarbių, mokinių, jų tėvų bei parodos lankytojų kėlė šampano taures už studentų programos sėkmę, Viktorija buvo laiminga – jos ,,kūdikis” ne tik išgyveno, bet užaugo, subrendo ir buvo pripažintas. Ilgiausių metų šiam ir kitiems jos projektams!

Prieskonių sutvardymas ir lino užkalbėjimas

Prieš dvejus metus įkūrę bendrovę ,,Sensible Designs Online Inc.”, tėvas ir dukra Gintautas ir Kristina Burokai pernai pirmą kartą pasirodė mugėje pristatydami ,,SpiceStor Organizer System” – įvairių dydžių nelūžtančios plastmasės lakštus su gnybtais, kurie laiko standartinius Amerikoje plačiai pardavinėjamų prieskonių buteliukus (,,McCormick”, ,,Penzeys Spices” ir kt.). 20, 40 – pagal jūsų pasirinkimą. Juos galima pakabinti virtuvinėje spintelėje, įtaisyti gilesniame stalčiuje, padėti sandėliuke ant lentynos, papildomus gnybtus pritaisyti tiesiai ant spintelės durų – apgalvoti visi variantai. Susidomėjimas jų išradimu praėjusiais metais buvo didelis, ir dabar, praėjus metams, Burokai jau gali pasigirti, kad jų išradimą pardavinėja Amazon.com., Buy.com. ir kitos didesnės bei mažesnės internetinės svetainės. Dažnai ,,SpiceStor” minimas geriausiai perkamų (best sellers) produktų sąraše. Šiemetinėje mugėje jų sukurtai ,,SpiceStor Organizer System” atstovavo ,,6 Ideas Inc.”. Patys Burokai dalyvavo svečių teisėmis, naujus produktus šioje mugėje jie nutarė pristatinėti kas antrus metus.

Aplankėme ir dizaino studiją ,,Teroforma” iš Norwalk, CT – įsitikinti, kad, kaip ir pernai, jie bendradarbiauja su lino perdirbimo įmone Lietuvoje. Taip! Netoli Biržų įsikūrusi AB ,,Siūlas” – seniausia lininio pluošto gaminių gamykla Lietuvoje, veikianti nuo 1928 metų – vis dar audžia servetėles, paklotėlius, virtuvinius rankšluosčius pagal studijos dailininkų sukurtus projektus.

Be cukraus ir be sirupo

Šiemetinėje parodoje mūsų laukė kitas atradimas – Audra Bielskutė. 2006 m. baigusi Purdue University, Audra, kartu su partneriu T. J. Thomas, 2009 m. Čikagoje įkūrė „Studio Murmur”. Jaunų dizainerių tikslas – išradinėti ir kurti tai, kas palengvina mūsų kasdieninį gyvenimą. IHA parodoje buvo pristatyta ,,ZingAnything Inc.” užsakymu sveikam gyvenimo būdui skleisti sukurta Audros gaminių linija. Tai ekologiniai plastmasiniai indai su skirtingais prietaisėliais apatinėje dalyje (spausti ar trinti prieskoniniams augalams, daržovėms, vaisiams, uogoms ir pan.): ,,Aqua Zinger” praturtina geriamąjį vandenį uogų, vaisių sultimis, ,,Citrus Zinger” suteikia gėrimui citrusinį skonį, ,,Vodka Zinger” pritaikytas suplakti kokteilį, o ,,Salad Zinger” – aromatingam ir natūraliam salotų padažui pagaminti. Prie šių gražių buteliukų nuolat spietėsi parodos lankytojai, tad reikia manyti, jog Audra sulauks neblogų rezultatų. Kitame salės gale, ,,Epicurean Cutting Surfaces” paviljone, buvo išstatytas ir Audros sukurtas lauko baldas, pavadintas ,,Sofa # 9”. Jo gamybai, beje, buvo panaudoti perdirbti plastikiniai pieno buteliai. Nors Audra Bielskutė ir buvo mūsų malonus atradimas, teisybės dėlei reikia pasakyti, kad ji šioje parodoje – ne naujokė. Pirmieji linijos ,,ZingAnything” gaminiai mugėje buvo pristatyti 2011 m., dalyvavo ji ir praėjusiais metais. Šios linijos produktų atsiras ir daugiau – štai mugėje Audrai buvo pasiūlyta ką nors panašaus sukurti vaikams. Dizainerei buvo smagu ir pačiai pasižmonėti, susipažinti su kitų darbais, pajusti naujas kryptis.
 
Kitąmet lietuvių bus daugiau?

Įdomu, kad IHA direktorių taryboje taip pat yra viena lietuviška pavardė – Jay Žilinskas. Amerikos lietuvis dirba vykdomuoju direktoriumi bendrovėje ,,Meyer Corporation” ir atsako už šio milžiniško virimo bei namų apyvokos reikmenų gamintojo darbą – nuo produktų vystymo iki pardavimo ir rinkodaros. Prieš 20 metų pradėjęs karjerą ,,Kitchen Aid”, Žilinskas jau 16 metų dirba ,,Meyer Corporation” ir sugebėjo atvesti šią bendrovę į pirmaujančiųjų gretas. Beje, bendrovė gamina puodus bei keptuves populiarioms televizijos virimo laidų vedėjoms Paula Dean ir Rachel Ray.

Mudu nebuvome vieninteliai lietuviai, svečių teisėmis apsilankę šioje milžiniškoje mugėje. Priešpaskutinę parodos dieną susitikome su Lietuvos Respublikos garbės generaline konsule Cleveland Ingrida Bubliene. Prityrusi verslininkė guodėsi, kad apie „International Home & Houseware Show” visiškai nieko nežinojo LR diplomatinės atstovybės nei Čikagoje, nei Washington, DC. Stebėjosi jų pasyvumu – juk tai galimybė Lietuvos gamintojams ,,įkišti koją” į pasaulinę rinką. Ji taip pat pastebėjo, kad ,,mugėje nėra nieko lietuviško”. Štai čia jau negalėjome sutikti ir Ingridai bei jos kolegai iš Lietuvos prekybos biuro Čikagoje Linui Klimavičiui surengėme mažytį pasivaikščiojimą po lietuviškuosius mugės kampelius. Jų nedaug, bet vis dėlto... Kitais metais, tikimės, bus daugiau, ir Lietuvos verslininkų atstovavimas neapsiribos lietuvių tautinių šokių lydimu alučiu Navy Pier.



Audros Bielskutės ,,Salad Zinger”.

,,Stuga” prijuostė studijos ,,Teroforma” užsakymu buvo išausta Lietuvoje.