Rinkimų sezonas abipus Atlanto
 
ROSSETA VINGEVIČIŪTĖ-WILBUR

Tiksliai nežinau, kiek JAV lietuvių balsuos šių metų JAV prezidento rinkimuose, bet tūkstančiai JAV lietuvių gali dalyvauti rudenį vyksiančiuose Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose.
Liko tik mėnuo gauti rinkėjo anketą norintiems dalyvauti LR Seimo rinkimuose, kurių rinkimų pirmasis ratas vyks spalio 14 d. Lietuvos ambasada JAV praneša, kad visi Seimo rinkimuose balsuoti norintys Lietuvos Respublikos piliečiai turi užpildyti rinkėjo anketą ir ją pagal gyvenamąją vietą iki rugsėjo 15 d. išsiųsti el. paštu, faksu ar paštu į atitinkamą Lietuvos atstovybę JAV.

Balsavimas JAV vyks: LR ambasadoje Washington, DC, generaliniuose konsulatuose Čikagoje, New York, Los Angeles bei papildomame balsavimo punkte Pasaulio lietuvių centre, Lemont, IL.

Atstovybėse į rinkėjų sąrašus įrašyti Lietuvos piliečiai savo valią rinkimuose galės pareikšti atvykę į atstovybę ne tik Seimo rinkimų dieną, bet ir išankstinio balsavimo metu. Taip pat bus galima balsuoti paštu.

Praėjusių Seimo rinkimų rezultatai liudija, jog JAV registruoti Lietuvos rinkėjai balsuoja gana aktyviai. Štai LR gen. konsulate Čikagoje iš 752 užsiregistravusių rinkimų teisę turinčių piliečių rinkimuose dalyvavo 509, ambasadoje Washington, DC – iš 555 dalyvavo 446.

Beje, iš viso Lietuvos diplomatinėse atstovybėse balsuoti užsiregistravę daugiau nei 16,000 Lietuvos piliečių. Atrodytų nedaug, palyginti su daugiau nei dviem su puse milijono balso teisę turinčių Lietuvos piliečių, tačiau Naujamiesčio rinkimų apygardoje, kuriai priskiriami užsienyje balsuojantys rinkėjai, jų balsai sudaro beveik trečdalį visų balsų.

„Draugo” skaitytojai, pasiryžę atlikti pilietinę pareigą, neabejotinai norės išsamiau susipažinti su 2012 m. rinkimų kampanijos dalyviais. Norą dalyvauti Seimo rinkimuose pareiškė net 27 partijos – daugiau nei bet kada.

Kaip jau įprasta Lietuvoje, prieš kiekvienus rinkimus sukuriamos ar suburiamos naujos politinės partijos bei koalicijos. Prieš ketverius metus rinkimuose sėkmingai pasirodė žinomo Lietuvos pramogų pasaulio veikėjo Arūno Valinsko paskubomis sutverta Tautos prisikėlimo partija, nūnai jau išsivaikščiojusi ir rinkimuose nebedalyvausianti.

Tačiau net šešios politinės jėgos yra rinkimų kampanijos naujokės. Tai buvusio Lietuvos prezidento ir ministro pirmininko Algirdo Brazausko antrosios žmonos Kristinos Brazauskienės Demokratinė darbo ir vienybės partija. Tarp politikos naujokų – ir teisėjos bei vienos garsiausių Lietuvos pastarųjų metų bylos pagrindinio įtariamojo Drąsiaus Kedžio sesers Neringos Venckienės „Drąsos kelias”. Piketas, sutrikdęs prezidentės Dalios Grybauskaitės apsilankymą Pasaulio lietuvių centre, Lemont, IL, šių metų gegužės mėnesį, rodo, jog ši politinė jėga turi pasekėjų ir Amerikoje. Vilniaus meras Artūras Zuokas, buvęs ilgametis Lietuvos liberalų ir centro sąjungos vadovas, į šiuos rinkimus veda sąjungą „Taip”.

Net dvi naujos partijos savo pavadinime įrašė žodį „Lietuva”. Tai buvusio prezidento Valdo Adamkaus patarėjo Dariaus Kuolio vadovaujamas „Lietuvos sąrašas” ir Ūkio banko savininko bei didžiausio krepšinio klubas „Žalgiris” akcininko Vladimiro Romanovo Lietuvos žmonių partija. Tikiuosi, pono Romanovo gerbėjai man atleis, bet Lietuvos žmonių partijos vadovui derėtų gerokai sustiprinti savo lietuvių kalbos žinias.

Rinkimuose pirmąkart dalyvaus ir Emigrantų partija, kuri savo internete skelbia: „Mūsų tikslas – suvienyti visus – Lietuvoje gyvenančius žmones, emigrantus ir tuos, kurie rengiasi išvykti iš savo gimtojo krašto.”

Taigi sąrašas netrumpas ir, kaip minėjau aukščiau, tai tik politinės kampanijos naujokai. Likusios partijos rinkimuose dalyvauja nebe pirmą kartą, tačiau savo atstovus Seime turi ar yra turėję tik kelios iš jų.

LR ambasados JAV pirmoji sekretorė Liana Vazbienė „Draugui” sakė, jog priešrinkiminių renginių ambasada dar neplanuoja, bet gali būti, kad atvyks vienas ar kitas politikas, nors kol kas jokių prašymų iš politikų ambasada nėra gavusi.

2008 m. Seimo rinkimuose Lietuvos diplomatinėse atstovybėse balsavę rinkėjai daugiau balsų atidavė už Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų bei Tautos prisikėlimo partijas. Spalio pabaigoje sužinosime, kurioms partijoms užsienyje gyvenantys lietuviai nori patikėti Lietuvos valdymą.

Dar kartą primenu, jog registracija jau vyksta. Net ir asmenų, balsavusių per praeitus rinkimus, adresai gali būti pasikeitę, todėl rinkėjo anketos bus siunčiamos tik tiems, kurie patvirtins savo gyvenamąją vietą iki rugsėjo 15 d. atsiųsdami ambasadai (ar kitai konsulinei įstaigai pagal savo gyvenamąją vietą) rinkėjo registracijos anketą, kaip nurodyta ambasados tinklalapyje: https://usa. mfa.lt/index.php?1535035246