Nina Murray planuoja įgyvendinti Lietuvoje daug kultūrinių programų ir renginių. A. Vaškevičiaus nuotr.

JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė:
„Lietuviai – itin išsilavinę žmonės”


ALGIS VAŠKEVIČIUS

Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Lietuvoje Anne A. Derse baigia savo trejų metų kadenciją Lietuvoje ir rugsėjo viduryje išvyks. Įvairiomis geromis iniciatyvomis Lietuvoje pasižymėjusi ambasadorė teigia Lietuvoje besijaučianti kaip namie ir netgi mėgstanti šaltas lietuviškas žiemas, kurių metu gali užsidėti slides. Ji pažadėjo, net ir pasibaigus kadencijai, būtinai čia sugrįžti.

Šiemet Vilniuje minint 236-ąsias JAV Nepriklausomybės metines ambasadorė dėkojo Lietuvos žmonėms, kad jai ir jos šeimai parodė didelį geranoriškumą ir išskirtinį bendradarbiavimą su JAV. „JAV ir Lietuvos santykiai dar niekada nebuvo tokie stiprūs kaip dabar”, – pabrėžė A. E. Derse. Jos kadencijos metu abi šalys sustiprino savo bendradarbiavimą tokiose srityse kaip gynyba, energetika, ekonomika ir kultūriniai mainai.

Vienas reikšmingiausių ambasadorės palikimų Lietuvoje – mainų programa moksleiviams, kurie gali metams išvažiuoti į mokyklą JAV. „Pirmais metais išsiuntėme keturis moksleivius, pernai šešis, o šiemet tikimės išsiųsti net dešimt”, – sakė ambasadorė. Jos įpėdinio užduotis – pakviesti ir JAV moksleivius atvykti į Lietuvą. Kol kas nežinoma, kas bus naujasis Amerikos ambasadorius Lietuvai.

Ambasadorės kadencija Lietuvoje jau baigiasi, o JAV ambasados kultūros atašė Ninos Murray – tik prasideda. Ji Lietuvoje dirba vos du mėnesius. Apie tai, kokią Lietuvą ji įsivaizdavo, kokią rado ir kokie svarbiausi darbai laukia N. Murray sutiko papasakoti „Draugo” skaitytojams.

„Išties abiejų šalių santykiai – politiniai, ekonominiai, kultūriniai – dabar yra labai geri. Norėjau atvykti į Lietuvą, apie kurią buvau tiek girdėjusi. Jau įsitikinau, kad tai – nuostabi šalis. Mano, kaip diplomatės, karjeroje ji yra pirmoji stotelė”, – pasakojo N. Murray.

Ukrainoje gimusi diplomatė laisvai kalba šios šalies, taip pat rusų kalbomis. Prieš atvykdama į Lietuvą, ji labai įtemptai mokėsi lietuvių kalbos, tad savo ilgą ir jaudinantį pasveikinimą Marijampolėje, kur buvo atidaryta paroda, skirta Lietuvos ir JAV diplomatinių santykių atnaujinimo 20-mečiui, ji skaitė lietuvių kalba.

„Prieš atvykdama į Lietuvą, mokiausi lietuvių kalbos, kuri užsieniečiui tikrai yra nelengva. Washington, DC turėjau tris lietuvių kalbos mokytojas. Kalbos mokiausi aštuonis mėnesius po penkias valandas kasdien. Ukrainiečių ir lietuvių kalbos turi nemažai bendro, abi priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai. Mano mokytojos buvo puikios, dirbo labai nuoširdžiai. Parengusi kalbą, ją nusiunčiau mokytojoms, kad peržiūrėtų ir pataisytų klaidas”, – šypsojosi JAV ambasados darbuotoja.

Kai N. Murray rengėsi diplomatinei tarnybai ir viena pasiūlytų šalių buvo Lietuva, ji nedvejodama pasirinko ją dar ir todėl, kad Lietuva gana netoli nuo jos gimtosios Ukrainos. Be to, neblogai žinojo mūsų šalies istoriją ir buvo girdėjusi apie Lietuvos paramą nepriklausomai Ukrainai. Šioje srityje itin daug nuveikė Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, ne kartą lankęsis Ukrainoje „oranžinės revoliucijos” metu ir savo įspūdžius aprašęs knygoje „Paskutinė kadencija”.

„Kultūriniai ryšiai tarp Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų dabar labai aktyvūs, yra daug puikių iniciatyvų. Lietuviai yra labai išsilavinę, inteligentiški, jie domisi menu ne paviršutiniškai, o daug giliau, jų dvasinis pasaulis išties turtingas. Sutinku labai daug gražaus ir aktyvaus jaunimo, turinčio daugybę įvairių iniciatyvų. Štai ir jaunimas iš Marijampolės pateikė puikių minčių, kurių dalį bandysime įgyvendinti”, – sakė kultūros atašė.

Apie puikius dviejų šalių santykius, ypač kultūros srityje, bus rašoma ir rugsėjo mėnesio žurnale „Kultūros barai” – ten bus paskelbtas pokalbis su kadenciją baigiančia ambasadore A. E. Derse. N. Murray pabrėžė, kad ambasadai itin svarbūs yra ir socialiniai klausimai – smurtas prieš moteris, paauglių patyčios ir pan. Tam yra ir bus skiriamas didelis dėmesys. Be to, labai svarbiu laikomas pilietiškumo ugdymas, privačių iniciatyvų rėmimas.

„Atvykusi čia, radau tradicinius tęstinius renginius, kurie vyksta jau nemažai metų ir susilaukia didelio lietuvių susidomėjimo. Ambasada rengia kino filmų peržiūras, daug žiūrovų būna ‘Amerikos kultūros pavasarių’ ir ‘Amerikos kultūros rudenų’ metu, į Lietuvą atvyksta daug įvairių sričių specialistų. Labai džiaugiuosi ir vasaros literatūros seminarais, kurie į Lietuvą privilioja garsius Amerikos ir Kanados rašytojus, dramaturgus”, – pasakojo diplomatė.

„Vasaros literatūros seminarų” sesija šiemet Vilniaus rotušėje buvo atidaryta liepos 15ąją. Nuo 1998 m. veikiančios kultūrinės programos įkūrėjas ir direktorius – rašytojas, Kanados Concordia University kūrybinio rašymo ir amerikiečių literatūros dėstytojas, Guggenheim literatūros stipendijos laureatas, profesorius Mikhail Iossel. Jo protėviai – litvakai, XIX amžiuje gyvenę Lietuvoje.

Šįkart Vilniuje keturias savaites Šiaurės Amerikos ir Europos studentai dalyvauja aukščiausios kokybės prozos, poezijos, vaikų literatūros ir negrožinės literatūros kūrybinio rašymo dirbtuvėse bei fotografijos ir istorijos paskaitose. Dirbtuves, seminarus ir paskaitas veda žymūs JAV ir Kanados rašytojai. Vakarais rengiami vieši dėstytojų, studentų ir lietuvių autorių kūrybos skaitymai, diskusijos, knygų pristatymai. Šiemet į programos renginius organizatoriai siekė įtraukti kuo daugiau Lietuvos literatūros bendruomenės narių, literatūros bei kultūros mylėtojų.

Vilniuje vieši garsus JAV žydų rašytojas Steve Stern; kroatų kilmės O. Henry premijos laureatas, ilgametis kūrybinio rašymo dėstytojas ir į daugelį kalbų išversto vadovėlio „Rašytojo dirbtuvė” (Fiction Writer’s Workshop) autorius Josip Novakovich, žymiausia JAV avangardo poetė Eileen Myles, Ukrainoje gimęs JAV gyvenantis ir kuriantis poetas, daugelio literatūros premijų laureatas, Harriet Monroe poezijos instituto direktorius Ilja Kaminsky, rašytoja ir literatūros žurnalo „Literarian” redaktorė Dawn Raffel bei daugelis kitų.

Programoje dalyvauja ir vienos svarbiausių nepriklausomų JAV leidyklų, leidžianti grožinę ir negrožinę literatūrą bei poeziją, direktorė Fiona McCrae. Šiemet balandžio mėnesį šioje leidykloje išleista Tracy K. Smith rinktinė „Gyvenimas Marse” laimėjo šių metų poezijos ,,Pulitzer” premiją.

„Visos šios iniciatyvos atsirado dar iki man atvykstant dirbti į Lietuvą, jos ir toliau bus sėkmingai tęsiamos. Aš jau pažadėjau aktyviam Marijampolės jaunimui į šį miestą, kur mūsų ambasados kultūrinė veikla anksčiau nebuvo aktyvi, rudenį atvežti JAV diksilendo ansamblį, yra ir kitų minčių bei sumanymų. Manau, kad mūsų uždavinys yra atsiliepti į geras vietos bendruomenės iniciatyvas”, – kalbėjo N. Murray.

Lietuvą dar tik atrandanti diplomatė, paklausta, ar jau ragavo lietuviško maisto ir ar jai patiko šaltibarščiai bei cepelinai, diplomatiškai atsakė, kad šių valgių ragavusi, o labiausiai jai patinka lietuviška kepta duona su česnakais.