Arvydas Sabonis – Mullin ir Rodman ,,klasiokas”

Pirmas lietuvis ir aukščiausias iš visų

RAIMUNDAS MARIUS LAPAS
Richard Orr nuotraukos

sabasPraėjusį savaitgalį krepšinio gimtinėje Springfield, Massachusetts, tris dienas vyko renginiai, skirti naujų Naismith Memorial Basketball Hall of Fame, Krepšinio šlovės muziejaus, narių ,,įšventinimui” ir pagerbimui. Šiemet jų – dešimt. Taip vadinamą 2011 metų klasę sudaro: treneriai Tex Winter, Tara Van Derveer, Herb Magee, žaidėjai Dennis Rodman, Artis Gilmore, Reece ,,Goose” Tatum (po mirties), Teresa Edwards, Tom ,,Satch” Sanders, Chris Mullin ir Arvydas Sabonis. Lietuvis įtrauktas į krepšinio šlovės muziejų kaip ,,vienas geriausių aukštaūgių Europos istorijoje”. Beje, Sabonis, ir tapo aukščiausiu Naismith Hall of Fame nariu. Jis taip pat – pirmasis čia atsidūręs lietuvis. ,,Jeigu išrinko vieną, tai išrinks ir daugiau”, – džiaugėsi ne tik už save, bet ir už visus Lietuvos krepšinio sirgalius 46 m. metų sportininkas. Paskutiniąsias savo rungtynes ,,Žalgirio” sudėtyje A. Sabonis sužaidė 2004 m. gegužės 15 d., o 2005 m. gruodį pareiškė baigiantis profesionalaus krepšininko karjerą.

Pagal taisykles kandidatu į Naismith Hall of Fame gali būti siūlomi žaidėjai, kurie paliko profesionalųjį sportą bent prieš penkerius metus. Tad Sabonis buvo įvertintas gana greitai, o štai NBA žvaigždėms Chris Mullin ir Dennis Rodman savo eilės teko laukti kiek ilgiau (Mullin karjerą baigė 2001, o Rodman – 2000 m.). Kodėl taip ilgai teko laukti legendiniam treneriui Tex Winter (treneriams penkerių metų taisyklė negalioja), daugelis apžvalgininkų teigia ,,nesuprantantys ir negalintys to paaiškinti”.

Didelė garbė krepšininkui ir visai Lietuvai

Naismith Memorial Basketball Hall of Fame siekia pagerbti visų krepšinio lygių žaidėjus arba ištisas komandas, trenerius bei kitus asmenis, prisidėjusius prie šio žaidimo vystymo ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje. Šiuo metu muziejaus nariais jau yra 305 asmenys ir 8 komandos. Tiesą pasakius, ne JAV gimusių krepšininkų nėra daug – 11 (tarp jų Sergej Belov ir Uljana Semionova iš buvusios TSRS, kroatai Kresimir Cosic ir Drazen Petrovic, bosnis Drazen Dalipagic bei italas Dino Maneghin). Trenerių – 8, tarp jų – daug asociacijų lietuvių sirgaliams keliantis TSRS krepšinio rinktinės treneris Aleksandr Gomelski. Kaip ten bebūtų, būtent šioje rinktinėje žaisdami 4 lietuviai – Arvydas Sabonis, Šarūnas Marčiulionis, Voldemaras Chomičius ir Rimas Kurtinaitis – Seulo olimpinėse žaidynėse 1988 m. laimėjo aukso medalius!

Didžiausias Amerikos krepšinio šlovės muziejus Springfield įkurtas neatsitiktinai – šis miestas laikomas krepšinio gimtine. Čia gyvendamas kanadietis James A. Naismith 1891 m. sukūrė pagrindines žaidimo taisykles, čia tų pačių metų gruodį įvyko ir pirmosios krepšinio varžybos. 1959 m. įsteigtas Springfield College patalpose, muziejus greitai augo ir plėtėsi, tad 1985 m. jam buvo pastatyti nuosavi namai. 2002 m. muziejus kraustėsi dar kartą – į dabartinį modernų didžiulio krepšinio kamuolio formos pastatą. Naismith Hall of Fame ne tik galima pamatyti nuolatinę parodą, čia vyksta ir specialūs renginiai: knygų pristatymai, filmų peržiūros, susitikimai su garsiais krepšininkais ir pan. Nuo šiol tarp rodinių bus ir Sabonio daiktų, vienas jų – krepšininko muziejui padovanoti jo pirmojo sezono (1980-1981) ,,Žalgiryje” marškinėliai – žali, su išmegztu 11 numeriu.

Bėgiojo kaip Bobby Jones, mėtė – kaip Larry Bird

A. Sabonis NBA (Nacionalinė krepšinio asociacija) žaidė septynis sezonus (1995 –2001, 2002–2003), visussabaswalton – ,,Portland Trail Blazers” komandoje. ,,Įšventinimo” iškilmėse rugpjūčio 12 dienos vakarą Springfield Symphony Hall lietuvį į sceną palydėjo ir pristatė kitas praeityje garsus ,,Trail Blazers” žaidėjas, vėliau tapęs televizijos komentatoriumi Bill Walton (pagal nusistovėjusias taisykles kandidatas pasirenka, kas iš jau esamų muziejaus narių jį pristatys), į Naismith Hall of Fame įtrauktas 1993 m. Amerikietis lietuvį apibūdino kaip ,,7 pėdų 3 colių Larry Bird”. A. Sabonis (skirtingai nei Rodman!) kalbėjo trumpai – vos 48 sekundes. ,,Šiandien ypatinga diena man, mano šaliai, ir aš labai didžiuojuosi čia būdamas”, – sakė jis. Krepšininkas padėkojo šeimai, tėvams, draugams, komandos draugams, treneriams. Ypatingą padėką Arvydas išsakė ,,Trail Blazers” medikų ir trenerių komandai ,,už tai, kad tikėjo manimi ir padėjo man po rimtos traumos grįžti į profesionalųjį krepšinį”.

Vienas tokių – Jay Jensen, ilgametis Portland komandos sporto treneris, daug laiko praleidęs su Saboniu, padėjęs jam atsistatyti po operacijų ir traumų, vykęs kartu su Arvydu ir į Lietuvą. Jau tada jis puikiai suprato, kokia didžiulė figūra Sabonis yra Europoje. ,,Jis yra Europos Michael Jordan”, – yra sakęs Jensen. Jam pritaria buvęs ,,Trail Blazers” prezidentas Bucky Buckwalter: ,,Aš manau, kad žmonės Europoje suprato, koks puikus jis buvo, tačiau Jungtinėse Valstijose žmonės matė gal tik pusę to, ką jis sugebėjo daryti.”

Portland – po aštuonerių metų pertraukos

Į Ameriką A. Sabonis atvyko kartu su žmona Ingrida. Iš Springfield trečiadienio vakarą pora išskrido į Portland, kur ketvirtadienį vyko dar vienas Sabonio pagerbimas, surengtas jo buvusios komandos. Portland Pioneer Courthouse Square įvyko krepšininko susitikimas su gerbėjais, A. Sabonis buvo įtrauktas į ,,Trail Blazers” Hall of Fame. Vakare Rose Garden stadijone buvo surengtas priėmimas ir klausimų-atsakymų sesija. Portland lietuviu nuoširdžiai didžiuojamasi. ,,Trail Blazers” prezidentas Larry Miller pareiškė: ,,Arvydas Sabonis iš tikrųjų rodo, ką reiškia būti, ‘trailblazeriu’, ir mes labai didžiuojamės, kad jis atstovauja mūsų miestui ir komandai Naismith Memorial Hall of Fame.”

Sabonį norėta pakviesti į ,,Trail Blazers” dar 1986 m., tačiau tuomet Lietuva buvo TSRS sudėtyje ir tai buvo neįmanoma dėl politinių priežasčių. Buvęs Portland komandos treneris Maurice Cheeks gailisi to iki šiol: ,,Jis buvo neįtikėtinas žaidėjas… Jis galėjo mesti, perduoti… Gaila, kad jo nebuvo 10 metų anksčiau. Turbūt vis dar dirbčiau Portland.” Arvydas pirmą kartą ,,Trail Blazers” žaisti pradėjo 1995 m., būdamas 30-ties. Tiesa, krepšininkas lankėsi Portland 1988 m., tad, prisipažįsta jis, šis miestas jam ,,labai mielas ir šiltas”. ,,Trail Blazers” dukart iš eilės – 1999 ir 2000 m. – pasiekė NBA Vakarų konferencijos baigiamąjį ratą, prie to labai daug prisidėjo komandos centras – A. Sabonis. Deja, čempione komanda taip ir netapo. Krepšininkas sako, kad paskutinis pralaimėjimas prieš ,,Los Angeles Lakers”, kurioje žaidė galingasis Shaquille O’Neal, jam ir dabar stovi prieš akis – ,,kaip neišnaudota proga”. A. Sabonio nuomone, ir šiais laikais, jeigu tik yra galimybė, jauniems krepšininkams iš Europos yra labai naudinga išeiti NBA mokyklą – jeigu nepažaisti, tai bent pasitreniruoti.

* * *

Gimęs 1964 m. gruodžio 19 d. Kaune, profesionalaus žaidėjo karjerą Arvydas pradėjo ir baigė Kauno ,,Žalgiryje” (1981–1989, 2001–2002, 2003 –2005). Šešis sezonus jis žaidė Ispanijoje, iš pradžių Valladolido ,,Forum” (1989–1992), po to – Madrido ,,Real” (1992–1995) komandose. Būdamas 30-ies, 1995 m. pradėjo žaisti ,,Portland Trail Blazers” (1995–2001, 2002–2003).

Su Lietuvos rinktine Sabonis laimėjo sidabrą Europos čempionate Graikijoje 1995 m., olimpinę bronzą Barselonoje 1992 m. bei Atlanta 1996 m. Su TSRS rinktine jis yra tapęs olimpiniu (Seule, 1988), pasaulio (Kolumbijoje, 1982) bei Europos (Vakarų Vokietijoje, 1985) čempionu. Su Madrido ,,Real” – ,,Eurolygos’’ čempionu (Saragosa, Ispanija, 1995).

Aštuonis kartus A. Sabonis išrinktas geriausiu Europos metų krepšininku, dukart – 1995 ir 1997 m. – jam žaidžiant NBA. Jis pripažintas naudingiausiu Eurolygos 2003–2004 m. sezono žaidėju. 1999 m. NBA.com svetainės lankytojai lietuvį išrinko didžiausią įtaką NBA padariusiu užsieniečiu. 2010 m. A. Sabonis buvo ,,įšventintas” į FIBA (Tarptautinės krepšinio federacijos) Hall of Fame.

Už profesionalią pagalbą, suteikiant reikalingą informaciją apie renginius bei sudarant galimybę trumpai pasikalbėti telefonu su A. Saboniu dėkoju rinkodaros bendrovės ,,Position Sports” prezidentui Kevin Foley.



sabasshakas
Du didžiausi priešininkai – A. Sabonis ir Shaquille O’Neal – Rose Garden, 2000 m.