image
Misijos pristatyme – JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Derse, JAV Komercijos departamento sekretoriaus pavaduotojas Europai ir Azijai Juan Verde, JAV Kongreso narys John Shimkus, LR ūkio ministras Rimantas Žylius ir JAV verslo misijos Lietuvoje sumanymo autorius, Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.


Lietuva turi ką pasiūlyti
Rugsėjo 25–28 dienomis vyko JAV įmonių žvalgytuvės Lietuvoje

 DALIA CIDZIKAITĖ

Net 20 metų Lietuva laukė pirmosios JAV vyriausybės sertifikuotos verslo misijos. Laukti buvo verta – pirmoje oficialioje JAV verslo misijoje dalyvavo 47-ios Lietuvos ir JAV įmonės. Į Vilnių atvyko 11-os Amerikos įmonių delegacijos, dar 5-ių bendrovių atstovai misijos metu su Lietuvos verslininkais bendravo virtualiai. Misijoje dalyvavo 31 Lietuvos bendrovė. Per dvi dienas fizinėje ir virtualioje erdvėje įvyko net 87 verslo susitikimai. Pirmajai JAV ir Lietuvos verslo misijai pasirinktos 5 sritys: informacinės technologijos, klientų aptarnavimo centrai, saulės elementų gamyba, biomasės gamyba ir bioplastikų gamyba.

Ženklas, kad JAV eksporto politika keičiasi

Kaip pastebėjo JAV verslo misiją Lietuvai prieš metus pasiūlęs surengti JAV Komercijos departamento sekretoriaus pavaduotojas Europai ir Azijai Juan S. Verde, keturias dienas, nuo rugsėjo 25-osios iki 28-osios, Lietuvoje vykusi pirmoji ne tik Lietuvoje, bet ir visame Baltijos regione sertifikuota JAV verslo misija Lietuvai pasiūlė unikalias ,,laimėk-laimėk” aplinkybes (,,a win-win situation”), kai laimi abi pusės.

Pasak JAV pareigūno, verslo misija yra puikus įrankis, leidžiantis šalies, kurioje ji rengiama, įmonėms lengviau ir greičiau užmegzti verslo ryšius su konkrečiomis jas dominančiomis įmonėmis JAV. ,,Vienintelė Lietuvos problema, – pastebėjo Verde, – yra ta, jog Lietuva tikrai turi ką pasiūlyti, tik niekas dar apie tai nežino.”

JAV yra didžiausia pasaulio ekonomika, Lietuvoje ji – penkta šalis pagal investicijų skaičių, dešimta pagal eksportą. Lietuvos Respublikos ūkio ministro Rimanto Žyliaus nuomone, JAV investicijų padidinimas Lietuvoje tėra tik vienas iš Vyriausybės numatomų žingsnių. Spaudos konferencijoje jis išsakė viltį, jog sertifikuotos misijos tarp Lietuvos ir JAV taps nuolatiniais verslo saitais tarp dviejų valstybių.
Didžioji dauguma JAV verslo misijų yra rengiamos šalyse, kurių ekonomikos, palyginti su Lietuva, yra ir didesnės, ir pajėgesnės, tokiose kaip Rusija, Vokietija, Turkija, Jungtinė Karalystė, todėl, pastebėjo JAV atstovai, tokios misijos rengimas Lietuvoje yra ženklas, jog keičiasi Amerikos eksporto politika, ieškoma mažesnių, strateginių verslo partnerių, į kurių gretas patenka ir Lietuva.

Lietuvos ūkio ministras patikino JAV verslo atstovus, jog Lietuvos vyriausybė daro viską, kad užtikrintų geras ir saugias ekonomines sąlygas jų verslui Lietuvoje. ,,‘Western Union’ yra puikus tokios Lietuvos vyriausybės politikos pavyzdys, – teigė ministras. – Lietuva turi ką pasiūlyti.”

Žyliaus nuomone, misija yra erdvė, skirta atrasti savo verslo interesą, o ne pasirašyti sutartį. Vis dėlto jis pabrėžė, jog jis tikisi iš gerai paruoštos misijos matyti sudarytą nors vieną sandorį.

Pažadėjo remti ir ambasada
shimkus
Kalbėdama oficialiame misijos atidaryme JAV ambasadorė Anne E. Derse teigė esanti įsitikinusi, jog Lietuva yra ideali rinka JAV verslui. ,,Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė sukūrė tinkamas sąlygas verslui, – sakė ji, – todėl durys užsienio verslininkams Lietuvoje yra plačiai atvertos.” Pasak ambasadorės, JAV ambasada Vilniuje yra pasiryžusi remti JAV verslą Lietuvoje, nuo šiol tai bus vienas iš svarbiausių jos tikslų.

Svečiai iš JAV – oficialus misijos vadovas, JAV Kongreso narys John Shimkus ir JAV Komercijos departamento sekretoriaus pavaduotojas Europai ir Azijai Verde – pakartotinai pabrėžė Lietuvos patrauklumą JAV investuotojams: įdomi rinka, gera geopolitinė padėtis, verslui palanki ir atvira Vyriausybės politika, daugiakultūrė ir daugiakalbė darbo jėga. Pasak Verde, būti Lietuvoje JAV įmonėms reiškia ir priėjimą prie Rytų, Skandinavijos kraštų rinkų.

Dalyvių skaičius pranoko lūkesčius

Pirmą kartą Lietuvoje surengtoje sertifikuotoje JAV verslo misijoje dalyvavo 31-a Lietuvos ir 16-a JAV įmonių. Į Vilnių atvyko 11-os Amerikos įmonių delegacijos, dar 5-ių bendrovių atstovai verslo misijos metu su Lietuvos verslininkais bendravo virtualiai. Net 5 Lietuva besidominčios įmonės patenka į didžiausių JAV bendrovių sąrašą ,,Fortune 500”.

Pasak misijos rengėjo Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininko Tado Vizgirdos, misijos dalyvių skaičius pranoko visus lūkesčius. Galvota, jog įmonių, susidomėjusių misija, bus apie 15, todėl kur kas didesnis jų skaičius jau laikytinas misijos sėkme, net jei jos metu ir nebus pasirašyta nė viena sutartis.

Susipažinti su Lietuvos verslo sąlygomis atvyko atstovai tokių JAV įmonių, kaip antai: vienos didžiausių energetikos bendrovių ,,GE Energy”, JAV energetikos bendrovės ,,Exelon Nuclear Partners”, inžinerinių sprendimų ir statybos bendrovės KB ir ,,URS Scott Willson”. Renginyje taip pat dalyvavo ,,Sutherland Global Services”, ,,US High Speed Rail”, ,,Profile Products”, ,,Multiplast Systems”, ,,Invenergy”, ,,Indy Power Systems”, ,,Tecta Solar”, ,,Granherne”, ,,Green Earth Data”, ,,DOW Corning”, ,,Krieg DeVault” ir ,,NEA-Tech” bendrovių atstovai.

Lietuvai misijoje atstovavo tokios įmonės kaip Lietuvos lazerių technologijų gamintoja ,,Altechna”, Baltijos šalyse pirmaujanti IT paslaugų teikėja ,,Baltic Data Service”, visuomeninis elektros tiekėjas ,,Lesto”, IT sprendimų įmonė ,,Alna Group”, mašinų ir metalinių konstrukcijų gamintoja ,,Umega”, elektros energijos gamintojos ,,Renerga” ir ,,E energija”, Lietuvos vėjo energetikų asociacija ir kitos.

Pranešimai – informatyvūs ir viltingi

Šios misijos metu JAV bendrovių atstovai buvo supažindinti su investavimo ir verslo plėtros galimybėmis Lietuvoje. Su pranešimais dalyvavo ,,Invest Lithuania” (Investicijų skatinimo departamento direktorius Audrius Masiulionis), asociacija ,,Investors’ Forum” (vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė), LR susisiekimo ministerija (viceministras Arūnas Štaras) ir LR energetikos ministerija (viceministras Žygimantas Vaičiūnas). Su Lietuvos teisine sistema dalyvius supažindino teisės įmonės ,,Bernotas ir Dominas Glimstedt” partneris Gediminas Dominas, su Lietuvos mokesčių sistema – ,,PricewaterhouseCoopers” partnerė Kristina Kriščiūnaitė, informaciją apie nekilnojamąjį turtą Lietuvoje pateikė ,,Oberhaus” atstovas Vytas Zabilius, apie Kauno laisvąją ekonominę zoną papasakojo direktorius Vytautas Petružis, su informacijos ir komunikacijos technologija (ICT) ir jos galimybėmis Lietuvoje supažindino naujovių vadybininkas Andrius Plečkaitis.

Didžiausią įspūdį iš visų pranešimų padarė dviejų užsienio įmonių, jau turinčių Lietuvoje savo verslą, pranešimai. Daugiau nei 10 metų Lietuvoje veikiančios įmonės ,,Strategic Staffing Solutions International” prezidentė ir CEO Cynthia J. Pasky teigė, kad ir po 10 metų Lietuva išlieka patraukli užsienio verslui. Žmonių samdymu ir apmokymu besiverčianti įmonė yra patenkinta iki šiol įgyta patirtimi, įdirbiu ir verslo sąlygomis. Lietuvių kilmės Pasky, savo pranešime ypatingą dėmesį atkreipusi į Lietuvos darbo rinką, sakė Lietuvą turint vieną ypač svarbų dalyką – talentingų, jaunų ir energingų žmonių, lojalių savo darbdaviams, besilaikančių geros darbo etikos, kalbančių daugiau nei viena užsienio kalba. Viso to, pasak jos, tikrai nerasime JAV ar kurioje nors kitoje didesnėje ekonomikoje. Įmonės vadovė džiaugėsi pirmąja oficialia Amerikos misija Lietuvoje – JAV vyriausybės rodomu dėmesiu ir parama į Lietuvą dar tik ateinančioms ir jau Lietuvoje dirbančioms JAV verslo įmonėms.

Per dešimt metų planai padvigubėjo

Sėkmės istorija Lietuvoje pasidalijo ir kitos, vos prieš metus į Lietuvą atėjusios JAV įmonės. Pasak klientų aptarnavimo bendrovės ,,Western Union” atstovės, Žmogiškųjų išteklių Vilniuje skyriaus direktorės Yolandos Bush, Lietuvos rinka nuo pat ,,Western Union” atėjimo buvo ir tebėra ypač palanki jos atstovaujamai įmonei dėl stabilaus politinio klimato, dėl didelio skaičiaus darbingų ir talentingų žmonių, gerų verslo sąlygų, geros infrastruktūros. Bush negailėjo komplimentų ir Lietuvos premjero Kubiliaus vadovaujamai Vyriausybei: ,,Ji, kaip ir mes patys, nori, kad mums pasisektų Lietuvoje, – teigė ji. – Lietuvos vyriausybė žengė dar vieną papildomą žingsnį, kad mums čia [Lietuvoje] pasisektų.” Šiuo metu ,,Western Union” yra viena iš sparčiausiai darbuotojus samdančių užsienio bendrovių Lietuvoje. Pasak Bush, ankstesni planai Lietuvoje pasamdyti 250 darbuotojų seniai liko praeityje – šiuo metu Vilniaus ,,Western Union” paslaugų centre dirba daugiau nei 500 žmonių, ketinama sukurti dar apie 200 naujų darbo vietų.

 Turėtų grįžti į Lietuvą 2013-aisiais

Misijos metu daugiausia laiko buvo skiriama tiesioginiams Lietuvos ir JAV verslininkų susitikimams – įvyko net 87. Jų metu abiejų valstybių įmonių atstovai turėjo progą susipažinti ir aptarti tolesnio bendradarbiavimo galimybes. Ar misijos pabaigoje arba po jos bus sudarytas nors vienas konkretus sandoris – sunku pasakyti, tačiau rengėjai įsitikinę, jog pirmoji sertifikuota JAV verslo misija Lietuvoje, pritraukusi tikrai nemažą įmonių skaičių, net ir be sandorio yra sėkminga.

Per baigiamąją vakarienę Vizgirda sakė, jog jau kalbama apie konkrečius planus tokią misiją ateinančiais metais rengti JAV, o 2013-aisiais vėl grįžti į Lietuvą. Vakarienės metu garbės svečias, buvęs LR prezidentas Valdas Adamkus savo kalboje pabrėžė, kad ši verslo misija Lietuvai reiškia labai daug. Ji rodo Ameriką pripažįstant Lietuvos ekonominį pajėgumą varžytis lygiomis su kitų pasaulio šalių ekonomikomis ir kartu dalyvauti kuriant globalią ekonomiką.

kubilius