marks
J. Monkutės-Marks muziejus-galerija papuošė Kėdainius. A. Vaškevičiaus nuotr.

Kėdainiai džiaugiasi ir didžiuojasi J. Monkutės-Marks muziejumi


ALGIS VAŠKEVIČIUS
marks
Spalio 20 dieną sukako lygiai 10 metų nuo tos dienos, kai Kėdainiuose duris atvėrė Čikagoje gyvenusios dailininkės Janinos Monkutės-Marks (1923–2010) muziejus-galerija. Ši graži sukaktis buvo atšvęsta dar vasaros pradžioje, kai surengtas minėjimas, Lietuvoje lankėsi dailininkės sūnūs.
Radviliškio rajone gimusi būsimoji menininkė visada sakė, kad Kėdainiuose, kur ji mokėsi gimnazijoje, praėjo patys gražiausi jos metai prieš Antrąjį pasaulinį karą. Kai ji čia apsilankė po daugelio dešimtmečių, 1999 metais, jau turėjo mintį šiame mieste įsteigti savo muziejų. Laivu į Lietuvą atkeliavo 65 dailininkės tapybos darbai ir 36 gobelenai. Dar po metų ji įsigijo buvusio krašto muziejaus pastatą, šalia esantį 80 arų sklypą.

Prasidėjo pastato rekonstrukcijos darbai, ir 2001 metų spalio 20ąją jis atvėrė duris. Ta proga surengta dailininkės mecenatės paroda ,,Dovana Tėviškei”. Kėdainiai išties gavo neįkainojamą dovaną – labai gražų pastatą miesto centre, kuris buvo atkurtas pagal XIX amžiaus pabaigos architektūros pavyzdį ir tapo traukos objektu, bei per dešimtmetį pristatė daugybės užsienio ir Lietuvos dailininkų darbus.

marksŠio muziejaus įsteigimas buvo dailininkės pastarųjų gyvenimo metų tikslas, kuriam ji skyrė visą savo dėmesį. Per ilgus dešimtmečius menininkė sukūrė daug įvairių darbų – jos kūrybą sudaro ir įdomūs ankstyvieji darbai, ir popmeno laikotarpio kolekcija, ir kūriniai liaudies meno tematika, ir gobelenai bei kilimai, ir lino raižiniai. Meno paslapčių dailininkė mokėsi ir Vokietijoje, į kurią pateko 1944 metais, ir vėliau Jungtinėse Amerikos Valstijose, į kurias atvyko 1950 metais. Jos mokytojai buvo garsūs gobeleno meistrai Antanas ir Anastazija Tamošaičiai, o grafikos ji mokėsi pas įžymųjį Viktorą Petravičių jo studijoje Čikagoje.

Vienas iš šio muziejaus tikslų yra saugoti bei pristatyti visuomenei J. Monkutės-Marks sukauptą kūrybos kolekciją. Vasarą abiejuose muziejaus aukštuose rodomi dailininkės darbai. Tada muziejus sulaukia daugiausia lankytojų, kurių nemažą dalį sudaro Lietuvos ir užsienio šalių turistai. Kitu metų laiku rengiamos įvairių menininkų parodos. Čia jau buvo galima pamatyti Giedrės Žumbakienės, Vytauto Igno, Antano Mončio, Algimanto Kezio, Reginos Palaitytės-Benson, Magdalenos Birutės Stankūnienės, Jono Kuprio, Žibunto Mikšio ir kitų lietuvių kilmės menininkų darbus.

Per tą dešimtmetį surengta per 70 skirtingų parodų, kai pristatyta tapyba, fotografija, keramika, šiuolaikinis menas, čia savo darbus galėjo parodyti ir Kėdainių krašto menininkai. Visada ypatingas dėmesys yra skiriamas tekstilei. Galerijoje meno mylėtojai galėjo susipažinti ir su užsienio menininkų iš Švedijos, Prancūzijos, JAV. Kasmet bent dvi šio muziejaus kolekcijos parodos pristatomos kituose Lietuvos muziejuose, su jais keičiamasi meno kūriniais.

Muziejuje taip pat rengiami įvairūs švietimo projektai, taip ugdant jaunimo saviraiškos įgūdžius,marks supažindinant su naujomis dailės technologijomis. Į projektus įtraukiami ir jauni žmonės iš socialinės rizikos šeimų, jiems rengiamos išvykos į kitus Lietuvos kultūrinius centrus, muziejus, jaunimas turi galimybę parodyti projekto metu sukurtus darbus.

Muziejus rengia įvairius vakarus visuomenei, čia kviečiami Kėdainių dailės mokyklos, muzikos mokyklos atlikėjai, miesto muzikos ansambliai. Kasmet vyksta įspūdinga Europos muziejų naktis, rengiami koncertai, susidomėjusieji turi galimybę piešti, lankstyti, pasigaminti žibintą. Šiemet rugsėjo 21-ąją, muziejaus įkūrėjos gimimo dieną, surengto vakaro metu parodytas filmas ,,Janina. Audžiu ateitį meno pagalba”.

Šiemet rugsėjį ir spalį muziejuje buvo galima pamatyti Lietuvos dailininkų sąjungos apžvalginę tapybos parodą ,,Žvilgsnis į save”, kurioje kelios dešimtys Lietuvos menininkų, ne tik dailininkų sąjungos narių, pristatė naujausius savo kūrybinius ieškojimus. Paroda sulaukė didelio dėmesio, ją pamatė daug svečių iš įvairių užsienio šalių.

Netrukus, lapkričio 13-ąją, bus minimos pirmosios muziejaus įkūrėjos, dailininkės ir mecenatės J. Monkutės-Marks mirties metinės. Su dėkingumu ją prisimenantys Kėdainių krašto žmonės džiaugiasi, kad miestas turi tokį gražų ir didelį muziejų, kad gyvenimas jame verda, paroda keičia parodą, kad išsipildė dailininkės svajonė ir tikslas padovanoti Kėdainiams šį muziejų. Pirmasis jo dešimtmetis įrodė, kad tai išties buvo puikus Kėdainių krašto garbės pilietės (šis vardas menininkei suteiktas 2007 metais) sprendimas.

marks

marks

marks