sokejai
Boston lietuvių tautinių šokių ,,Sambūris”, vadovaujamas Onos Ivaškienės, 1968 m.          

Susipažinkime su Boston –
miestu, kuriame vyks XIV Lietuvių tautinių šokių šventė


MARIJA EIVAITĖ HAUSER

Prieš trisdešimt vienerius metus aš su vyru jo darbo reikalais atsikraustėme į Boston miestą. Nors aš juokais, o kartais – ir nejuokais vis pasiskundžiu, kad jis mane ištraukė iš gimtojo, mylimo ir puikaus Chicago miesto, turiu prisipažinti, kad pamažu pradedu vertinti šį miestą, kurį žymi brazilė modeliuotoja Gisele Bundchen neseniai apibūdino kaip „mažą, bet švarų ir saugų”. Gisele susilaukė nemažai kritikos iš vietinių už tai, kad jos apibūdinimas – itin menkas ir įžeidžiantis. Bet iš tikrųjų tokie būdvardžiai yra teigiami tuo, kad turistams tai yra svarbu.

Pastaruoju metu nemažai skelbiama, kad ateinančią vasarą Boston lietuviai ruošia XIV Lietuvių tautinių šokių šventę, kviečiama lietuvius gausiai į šią šventę suplaukti. Man rodos, kad  būsimiems svečiams turėtų būti ypač patrauklu, kad Boston miestas yra mažas, švarus ir saugus. Bet tai – ne viskas. Norint deramai įvertinti Boston miestą, reikia truputį geriau susipažinti su miesto svarba Amerikos, kaip valstybės, pradžiai ir jos istorijai, su jo reikšme intelektualiniame šalies vystymesi, susipažinti su žmonių polinkiais politikai, sportui ir religijai.

Supermiestas

Boston, Massachusetts valstijos sostinė ir vienas iš seniausių JAV miestų, yra įdomus praeities ir dabarties derinys. Jo vardas dažnai yra siejamas su aukščiausiais įvertinimais kaip „pirmasis”, „seniausias” ir „geriausias”. Rašytojas Oliver Wendell Holmes 1858 m. „Atlantic” žurnale miesto valstijos rūmus palygino su „Saulės sistemos stebule”, pabrėždamas Boston pirmaujančią vietą. Kiek vėliau jis rašė, kad Boston – tai „stebulė visatos”, taip sukeldamas pasipriešinimą tokiam savo arogantiškumui. Šiandien Boston yra vadinamas „the Hub”, nors ši  žodžio reikšmė šiuo atveju greičiau reikštų meilumą nei pasigyrimą.

Kasmet Boston yra įvertinamas kaip vienas iš lengviausiai apvaikščiojamų miestų JAV. Tačiau čia reikia įspėti, jog pravartu yra turėti žemėlapį. Pasak liaudies pasakojimų, Boston gatvės prasidėjo nuo karvių išmindžiotų takų. Jos tai sukasi, tai dingsta, keičiasi pavadinimai, kryptis. Nors oficialiai Boston sudaro 21 rajonas, nesiūlome bandyti  susigaudyti pagal jų pavadinimus. Pavyzdžiui, Boston geografinis centras yra vadinamas Roxbury. Į šiaurę nuo Roxbury yra South End, nieko bendro neturintis su South Boston, kuris yra į rytus nuo South End. O į šiaurę nuo South Boston yra East Boston, ir, norint pasiekti North End, reikia eiti į pietvakarius nuo East Boston. Tam ir reikalingas žemėlapis.

Rašoma, kad Boston kasmet susilaukia 18 milijonų lankytojų, besidominčių istorija, kultūra, sportu ir švietimu. Senamiestyje yra Amerikos seniausios bažnyčios ir kapinės. Čia 1635 m. įsikūrė pirmoji viešoji mokykla, o 1653 metais – pirmoji viešoji biblioteka. Pirmasis laikraštis mieste buvo išspausdintas 1704 m., pirmasis fabrikas, gaminantis šokoladą, atsidarė 1765 metais. Elias Howe 1845 m. išrado siuvimo mašiną, Alexander Bell 1876 metais – telefoną. Didžiausia Amerikos istorijoje meno darbų vagystė įvyko 1990 m. Isabella Stewart Gardner muziejuje, kabantys tušti rėmai primena, kad nusikaltimas iki šiol nėra atskleistas.

Amerikos pirmas viešasis parkas buvo įkurtas Boston 1634 m., pirmoji susisiekimo priemonė – metro – pradėjo veikti 1897 metais. Šis metro, sutrumpintai vadinamas „the T”, dažnai ,,sušlubuoja”, bet šventės svečiai džiaugsis jo prieinamumu. Boston mieste  yra ir Amerikoje seniausias restoranas „Union Oyster House” (1826 m.), ir seniausias viešbutis „Omni Parker House” (1855 m).

Pasaulio geriausi bėgikai kasmet Patriotų dieną susirenka dalyvauti seniausiame šalies maratone, kuris šiemet minėjo 114 metų. O ir pasaulio didžiausia dviejų dienų regata kiekvienų metų spalio mėnesį vyksta Charles upėje. Jau 38 metų ,,Boston Pops” orkestras suruošia puikų lauko koncertą ir fejerverkų renginį, skirtą atšvęsti Amerikos nepriklausomybę.

Vietiniai giriasi, kad seniausias ir autentiškiausias Amerikos profesionalios lygos beisbolo parkas yra Fenway Park (1912 m.). Deja, šiemet „Red Sox” savo ištikimiausius sporto sirgalius sukrėtė epiniu, istoriniu sezono sužlugdymu.

Boston miestas laikomas vienu iš liberaliausių miestų JAV, demokratų partijos tvirtove, kur miesto „mėlynkraujai” brahmanai ir kitokie „yankees” aistringai kovoja už žmonių teises. Massachusetts buvo pirmoji JAV valstija, kuri teisiškai pripažino tos pačios lyties asmenų santuoką, pirmą tokį liudijimą išdavusi 2004 m. kaimyniniame Cambridge mieste. Mažiau liberalūs vietiniai dažnai Cambridge pravardžiuoja „Liaudies respublika”, bet miestas garsus tuo, kad čia yra įsikūrę du pasaulio geriausi universitetai. Deja, Boston yra ir vienas iš pačių brangiausių JAV miestų.
 
Miestas ant kalvos
   
Siekdami religinės laisvės, Anglijos puritonai kolonistai 1630 m. rugsėjo 17 dieną laivu pasiekė Massachusetts Bay įlanką. Iš tolo juos sveikino kalvos. Remdamasis bibliniu Jėzaus Kalvos pamokslu, puritonų vadovas John Winthrop įspėjo kolonistus, kad jų kolonija taps „tuo blizgančiu miestu ant kalvos”, simbolizuojančiu pasauliui aukščiausius krikščioniškus idealus. Deja, tie patys puritonai uždraudė kolonistams švęsti šv. Kalėdas, pakorė skirtingą religiją praktikuojančius kvakerius ir 1692 m. užvedė bylas saviesiems, jog šie praktikuoja raganavimą. Tokia isterija ir religinė neapykanta šimtus įkalino, daugybę nekaltų nuteisė, pakorė 19 vyrų ir moterų.

Senamiestis iš pradžių buvo pavadintas Trimountaine, nes vietovė buvo tarp trijų kalvų. Bet netrukus kolonistai nutarė ją pervardinti į Boston. Senamiestis iš pradžių užėmė tik 783 akrus, bet, miestui sparčiai augant, greitai pritrūko žemės. Tarp 1803–1894 metų vyko ypatinga žemės melioracija, atliekami nepaprasti sąvartynų projektai. Per šiuos metus dvi miesto kalvos buvo visiškai sulygintos, o gretimos pelkės, balos, grioviai ir mažos įlankos užpiltos žeme ir žvyru. Trečiosios kalvos viršūnė buvo sumažinta, šiandien ši kalva, vadinama Beacon Hill, yra ryškaus miesto vaizdo dalis. Paskutinė melioracija 1890 m. pavertė 570 akrų vandenyną į šios dienos Boston miesto Back Back ir South End dalis. XIV Lietuvių tautinių šokių šventės viešbučiai stovi kaip tik ant šio paskutinio sąvartynų projekto žemių. Darbams pasibaigus, Boston miestas išsiplėtė daugiau kaip trigubai ir užėmė netoli dviejų tūkstančių akrų. Šie sąvartynų projektai laikomi vienais iš didžiausių inžinieriškų žygdarbių Amerikos istorijoje. Kasmet Boston inžinieriai tikrina požeminio vandens lygį tam, kad apsaugotų medinius polius nuo puvimo ir galimo pamatų suirimo. Pastebėjęs pavojų, miestas vargšui šeimininkui užkrauna astronominę atstatymo sumą. Jei pastatas atsiduria tikrame pavojuje, yra draudžiama jame dirbti arba gyventi tol, kol nebūna sutvarkytas.

Galbūt dėl to leidžiantis lėktuvu į oro uostą, Boston neišsiskiria aukščiausiais pasaulio dangoraižiais, bet tai nereiškia, kad miestas linkęs į monotoniškumą. Skrendant lėktuvu, akį traukia Atlanto vandenynas ir pakrantės. Boston uoste yra 34 įvairiausių dydžių salų, kurios sudaro Boston Uosto salų nacionalinę poilsio zoną. Arčiau miesto pasitinka keli ryškesni vaizdai. Vienas iš didžiausių pasaulio teisių saugomų darbų yra menininkės Corita Kent vadinamas „Rainbow Tank”. Ši buvusi seselė 1971 m. suprojektavo spalvingą vaivorykštę, kuri pagyvina 140 pėdų aukščio suskystintų gamtinių dujų talpą. Vaivorykštė susideda iš penkių ryškių ir spalvotų „juostų” – cinoberio, oranžinės, geltonos, mėlynos ir purpurinės.

Senasis John Hancock pastatas, dabartinis Berkeley Building, pastatytas 1947 m., įdomus tuo, kad jo viršūnę puošia švyturys, kurio spalvos pranašauja dienos orą: solidi mėlyna reiškia saulėtą ir gražų orą, blykčiojanti mėlyna – debesuotą, solidi raudona – lietų, o blykčiojanti raudona – sniegą. Vasaros metu blykčiojanti raudona šviesa praneša, kad „Red Sox” beisbolo žaidynės atšauktos. Naujesnis John Hancock Tower (oficialiai – Hancock Place) yra patraukliausias dangoraižis Boston padangėse. Tai nuostabus 60 aukštų stiklo pastatas, kurio išorė susideda iš 10,344 grūdinto stiklo lakštų. Šie lakštai pakeitė visus originalius lango stiklus,  kurie statybos   metu pradėjo iššokti iš rėmų ir kristi žemyn ant šaligatvių. Lyg veidrodyje dangoraižyje atsispindi debesys, saulėtekiai, miesto vaizdai, skrendantys lėktuvai ir malūnsparniai.

Massachusetts valstijos rūmai yra ant Beacon Hill kalvos tarp vadinamų „brownstone” namų fasadų. Pastatyti 1798 m. šie rūmai iš kitų išsiskiria savo blizgančiu, auksu padengtu kupolu. Originalus kupolas buvo medinis, vėliau uždengtas variu, o 1874 m. paauksuotas. Antrojo pasaulinio karo metu kupolas buvo nudažytas tamsiai ir 1997 m. padengtas 23jų karatų auksu.

XIV Lietuvių tautinių šokių šventės ženklas vaizduoja šokančią porą priešais tiltą. Tai yra memorialinis Leonard P. Zakim Bunker Hill tiltas, atidarytas judėjimui 2003 metais. Šis tiltas išsiskiria savo baltumu ir grožiu. Jis yra pasaulyje plačiausias kabelių vantinis tiltas, susilaukęs architektų bei inžinierių pripažinimo.
 
Laisvės lopšys
   
Kiekvienas Amerikos pradžios mokyklos mokinys išmoksta, kad JAV nepriklausomybės troškimai ir kovos už laisvę pradžia gimė, brendo ir tapo tikrove Boston patriotų dėka. Čia susibūrė pirmieji „Laisvės sūnūs”, kurie, priešindamiesi Anglijos karaliaus pastangoms vis didinti ir dauginti mokesčius, slapta ardė jo planus. Siekdami tikslo – „be atstovavimo jokio apmokestinimo”, – šie sūnūs įvykdė „Boston arbatėlę” ir privedė prie pirmųjų nepriklausomybės mūšio šūvių 1775 m. balandžio 19 dieną. Ši diena, vadinama Patriotų diena, yra Massachusetts valstybinė šventė, kasmet švenčiama trečią balandžio mėnesio pirmadienį. Tą dieną savanoriai aktoriai atkuria nepriklausomybės kovos pradžią – nuo Paul Revere atjojimo vidurnaktį iki pirmojo mūšio, saulei tekant, kur „per pasaulį nuskambėjo šūvio aidas”.

Didžiuodamiesi savo garbingos istorijos pradžia, Boston miesto pareigūnai prieš šešiasdešimt metų sukūrė „Laisvės taką”. Tai dviejų su puse mylių ilgumo pėsčiųjų takas, pažymėtas raudonomis plytomis ar dažyta raudona linija. Takas prasideda Amerikos pirmame viešajame parke ir veda lankytoją per 16 svarbių istorinių vietų. Palei taką yra seniausios Boston bažnyčios ir kapinės, kur palaidoti žymiausi laisvės kovotojai. Pasak liaudies tikėjimo, kapo plėšikai iškasė John Hancock kūną ir nukirto ranką, kuria jis pasirašė Nepriklausomybės aktą. Laimei, kad kai šiomis dienomis mūsų paprašoma duoti savo „John Hancock”, viso labo prašoma  pasirašyti, o ne paaukoti ranką.

Einant taku toliau, pamatysime pažymėtas vietas, kur patriotai rinkosi, ruošėsi ir žuvo už laisvę. „Laisvės lopšio” aikštėje yra bronzinė Samuel Adams, vieno iš aršiausių laisvės kovotojų ir nepriklausomybės akto signatarų, skulptūra. Deja, šiomis dienomis jo vardas yra labiau siejamas su aukščiausios rūšies alumi. Lankytojas praeina pro senuosius ir dabartinius Massachusetts valstijos rūmus ir pro pirmosios Amerikos viešosios mokyklos vietą, paženklintą Benjamin Franklin statula. Lankytojas gali aplankyti senamiesčio seniausią ir vienintelį likusį medinį namą (1680 m.), priklausiusį patriotui Paul Revere, ir bažnyčią, kurios bokšte buvo uždegti žibinai, duodant patriotams žinoti, kokiu būdu atžygiuos britų kareiviai: viena šviesa – žeme, dvi – vandeniu. Takas baigiasi prie „USS Constitution” laivo, kuris yra seniausias, vis dar tinkantis tarnybai karinis laivas JAV jūrų laivyne. Trijų stiebų baltojo ąžuolo korpuso fregata, pravardžiuojama „Old Ironsides”, kasmet išplaukia į Boston uosto vandenyną, kur yra apsukama, kad jos šonai vienodai atlaikytų oro sąlygas.
                           
 Amerikos Atėnai

Boston yra pagarsėjęs kaip didelis intelektualinio mąstymo bei puoselėjimo centras. Jau 1764 m. patriotas Samuel Adams miesto pasiekimus lygino su Graikijos pasėtais vaisiais. Švietimas mieste užima tokią svarbią vietą, kad Boston vardas yra dažnai  siejamas su universitetais. Aukštasis mokslas ir moksliniai tyrinėjimai bei pasiekimai nuolat pastato šį miestą lyg ant kokios pakylos, o tai ne tik žavi, bet ir kelia pavydą.

Pirmieji Amerikos kolonistai vertino ankstyvo švietimo svarbą. Praėjus metams po pirmosios viešosios mokyklos įsteigimo, 1636 m. kaimyniniame Cambridge mieste New College atsidarė Amerikos pirmoji aukštojo mokslo institucija. Trimis metais vėliau ši kolegija buvo pervadinta į Harvard College, pagal dvasininko John Harvard, kuris buvo pirmasis kolegijos profesorius, pavardę. Mirdamas jis paaukojo universitetui ne tik pusę savo turto, bet ir 400 tomų biblioteką. Šiemet universitetas švenčia savo garbingą 375 metų jubiliejų. Ieškodamas  laimės ir sėkmės, dažnas studentas ir jo tėvai aplanko garsų universiteto kiemą ir patrina sėdinčio John Harvard skulptūros kairės kojos batą. Greičiausiai taip elgdamiesi tėvai trokšta, kad jų vaikas patektų į šį garsų universitetą. Antras garsus universitetas, nors jaunesnis, bet nė kiek ne menkesnis, yra Massachusetts Institute of Technology (MIT). Įsteigta Boston mieste 1866 m.  Boston Tech vardu, mokykla pakeitė pavadinimą į dabartinį ir persikėlė į Cambridge 1906 metais. Užimantis 168 akrų plotą, šis universitetas yra žinomas savo moksliniais išradimais ir savotiškomis išdaigomis. Šiame universitete įkurta didžiausia pasaulyje logoritminių liniuočių kolekcija, yra branduolinis reaktorius ir labiausiai žmogų imituojantys robotai. Kaimyninis Harvard universitetas tikriausiai pasijuokė iš MIT 300 milijonų dolerių kainavusio inžinieriško Frank Gehry modernizmo, kuris tuoj po atidarymo 2004 m. prakiuro. Tarp šių dvejų universitetų  vyksta draugiškas rungtyniavimas, ir dažnai tarp jų gali išgirsti švelnų bakstelėjimą: „Ar pats studijuoji Harvard ir nemoki skaičiuoti, ar MIT ir nemoki skaityti?” Kaip ten bebūtų, Harvard universitetas yra garsus savo vardu, politikais ir mokslų nebaigusiais bilionieriais kaip Bill Gates ir Mark Zuckerberg. MIT pasižymi technologišku unikalumu, pirmuoju sukurtu kompiuteriu ir 77 Nobelio premijos laimėtojais.

Šalia šių dviejų aukštojo mokslo milžinų, yra dar šimtas universitetų, kolegijų bei specialybių institucijų. Didžiausias miesto universitetas ir vienas iš didžiausių privačių universitetų Amerikoje yra Boston University, kuriame studijuoja daugiau nei 32,000 studentų. Nuostabu, kad šis universitetas yra ketvirtasis didžiausias Boston miesto darbdavys. Iš viso Boston ir Cambridge miestuose studijuoja apie ketvirtis milijono studentų, dešimtadalis jų – iš svetimų šalių.

,,Camelot” laikai

Jei kuri nors Amerikos šeima galėtų būti pavadinta „karališka”, greičiausiai tai būtų Boston „mėlynojo kraujo” brahmanų Kennedy šeima. Šios šeimos nariai išgarsino Boston akcentą, kuris dažnai komikų yra parodijuojamas ir pamėgdžiojamas, pvz. „Whataya, retahdid?” („Kas tau yra, esi kvailas?”) arba ,,Pawk the kaw at Haw’vid yawd” („Pastatyk automobilį Harvard kieme”). Nors 48 metų praėjo nuo prezidento John F. Kennedy nužudymo Dallas mieste, domėjimasis šios plačios šeimos gyvenimu, tragedijomis, politiniais pasiekimais išlieka didelis. Ypač intriguojanti ir iki šiol daugelį dominanti tema yra John Kennedy santykis su moterimis, pvz., Marilyn Monroe. Kennedy žmona Jackie šeimos metus Baltuosiuose rūmuose pavadino „Camelot” laikais. Jų gyvenimas tapo pusiau mitiniu, legendiniu, pasauliui atrodęs nuostabiai tobulas. Jackie žavėjo pasaulį savo grožiu, puošnumu, svetimų kalbų mokėjimu ir inteligentišku elgesiu. Dukros Caroline neseniai išleista knyga su kompaktinėmis plokštelėmis, kuriose įrašyti 8,5 valandų ilgio pokalbiai su Jackie netrukus po jos vyro mirties, pasiekė bestseller sąrašus.

Boston galima aplankyti buvusio prezidento gimimo namus, pavalgyti „Union Oyster House” restorane, sėdint jo mėgstamiausioje vietoje. O „Omni Parker House” viešbučio restorane yra pažymėtas stalas, prie kurio John pasipiršo Jackie. Kur kas rimtesnė vieta apsilankyti būtų John F. Kennedy prezidento biblioteka ir muziejus. Architektas I. M. Pei suprojektavo šį imponuojantį betono ir stiklo pastatą ant uosto pakrantės su panoraminiais miesto ir vandenyno vaizdais. Čia pagarbiai dokumentuota ir atkurta prezidento ir jo šeimos politinės karjeros pradžia, greitas jo iškilimas, tragiška mirtis ir pomirtinis palikimas.

Lietuvių centras – South Boston

Boston mieste lietuviai pradėjo kurtis apie 1880 m. ir, kaip visuose lietuvių telkiniuose, atvykstančių lietuvių skaičius augo bangomis. Didžioji lietuvių dalis susitelkė South Boston rajone, vietinių vadinamame „Southie”. Čia buvo įsteigtos parapijos, parapijinės ir šeštadieninės mokyklos, leidyklos ir spaustuvės. Lietuvių draugijos sparčiai būrėsi ir 1899 m. įsteigė Lietuvių piliečių klubą. Šiandien Klubas tebegyvuoja tame pačiame name. Ten vyksta didžioji dalis lietuviškų renginių, o savaitgaliais veikia restoranas, siūlantis lietuviškų patiekalų ir picos. Sekmadieniais šv. Mišios laikomos Šv.  Petro lietuvių bažnyčioje, vienintelėje likusioje lietuvių bažnyčioje Boston apylinkėje. 2004 m. ji atšventė 100 metų jubiliejų ir sėkmingai kovojo prieš parapijos uždarymą.

Po Antrojo pasaulinio karo lietuvių veikla įsibėgėjo. Lietuviai kūrė organizacijas, spausdino laikraščius, knygas, sudarė ir išleido garsiąją 35 tomų ,,Lietuvių enciklopediją”. Ona Ivaškienė įsteigė pirmąją išeivijos tautinių šokių grupę, Julius Gaidelis – lietuvių vyrų chorą, o Aleksandra Gustaitienė – dramos ratelį. Nors šiandien leidyklos, spaustuvės ir parapinės mokyklos jau užsidarė, lietuvių visuomenė išlieka veikli. Organizacijos gyvuoja, veikia šeštadieninė mokykla, o subatvakariai pristato įvairias kultūrines programas. Onos Ivaškienės tautinių šokių grupė „Sambūris” kitais metais švęs savo 75 metų jubiliejų, yra dedamos pastangos susisiekti su pirmaisiais grupės šokėjais ir juos pristatyti būsimos šokių šventės programos metu.

Ypač džiugu ir pagirtina, kad Boston lietuvių visuomenė apsiėmė ruošti XIV Lietuvių tautinių šokių šventę 2012 metais. Laukiame Jūsų atvykstant. Tikimės, kad šis kuklus supažindinimas su Boston miestu paskatins Jus suplanuoti atostogas ir atvykti į Boston, pasigėrėti tautinių šokių šventės programa ir pamilti šį supermiestą, kuris tikrai nenuvils.  

Marija Eivaitė Hauser – Čikagoje buvo veikli ateitininkė, šatrijietė, santarietė. ,,Laiškai lietuviams” redakcijos narė, bendradarbiavo su ,,Ateitimi”, ,,Draugu”. Šiuo metu gyvena Boston. Užaugino tris sūnus.


altorius
Šv. Petro lietuvių parapijos altorius.

kryz
Šv. Petro lietuvių parapijos išorė su kryžiais primena Lietuvos Kryžių kalną.

sok