„A Grupė” gamina rankšluosčius, chalatus, šlepetes ir kitą produkciją.
„A Grupė” gamina rankšluosčius, chalatus, šlepetes ir kitą produkciją. (A. Zailsko nuotraukos)

Lietuvoje siūtus gaminius galite rasti visame pasaulyje

Algirdas Zailskas.

Lietuvos siuvimo įmonės nuo seno garsėja kokybe. Įmonės išvysčiusios platų partnerių tinklą daugelyje šalių, todėl yra tikimybė, jog net Amerikoje besimatuodami naują rūbą etiketėje išvysite užrašą „Made in Lithuania”. Kalbėjomės su Lietuvos įmonėmis, kurios siuva užsienio rinkoms.

„A Grupės” gaminama miegamojo ir interjero kolekcija.
„A Grupės” gaminama miegamojo ir interjero kolekcija.

Produkcija iš lino parduodama ir Amerikoje

Įmonė „A Grupė” audžia lininius ir puslininius audinius bei gamina produkciją voniai, pirčiai, namams. Įmonės atstovai pastebi, kad sintetinių gaminių rinkoje gausu, tačiau žmonės visame pasaulyje nori natūralių gaminių, todėl renkasi liną. Linas, tuo tarpu, ne auginamas Lietuvoje (kaip daugelis galėtų pagalvoti), o įvežamas iš Prancūzijos, Lenkijos ar Kinijos.

„A Grupė” turi partnerius Amerikoje, kurie parduoda prekes su lietuvių prekės ženklu. Pavyzdžiui, „ABC Home” New Yorke. Taip pat gaminami produktai žymiems prekės ženklams. Iš viso įmonė eksportuoja į maždaug 30 šalių.

Batai vokiečiams siuvami Šiauliuose 

Apie 90 proc. produkcijos eksportuojanti Šiaulių įmonė „Sabalin” batus siuva Vokietijos prekės ženklams „Salamander” ir „Esprit”, britų „Russell & Bromley” ir kitiems. Šiauliuose kokybiška avalynė gaminama ne atsitiktinai – tarpukaryje mieste buvo pagaminama apie 60 proc. visos Lietuvos avalynės.

Įmonės atstovai atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje avalynės gamintojai profesiškai neruošiami, todėl yra sudėtinga rasti darbuotojų.

Šiaulių įmonės ,,Sabalin” gaminama avalynė.
Šiaulių įmonės ,,Sabalin” gaminama avalynė iškeliauja į Vokietiją, Didžiąją Britaniją ir Suomiją.

Parduoda per Etsy.com

JAV rinką taip pat pasiekia ir mažesni Lietuvos gamintojai. Štai, pavyzdžiui, rankų darbo tekstilės gaminius vaikams su prekės ženklu „Keturios kėdutės” gaminanti įmonė „Mikim” Jungtinėse Valstijose parduoda per prekybos platformą Etsy.com.

Paklausiau „Mikim” įkūrėjos Justinos Obolevičienės, ar galėtų kažkuo išskirti JAV pirkėjus nuo kitų ir kokias prekes labiausiai perka amerikiačiai. Justinos teigimu, amerikiečiai diktuoja tendencijas, kurios vėliau pasiekia ir Lietuvą. Įmonės įkūrėja pastebi, kad JAV perkamas platesnis prekių asortimentas ir, palyginus, skiriamas didelis biudžetas vaikų tekstilei. Taip pat JAV klientai turi poreikį pasiruošti iš anksto dar prieš kūdikiui gimstant, ko Lietuvoje nėra.

Vertinama lietuviška kokybė

Šiaulių įmonė „Aderlita” didžiausią dalį gaminių siuva Švedijos įmonėms. Viena jų – „Roderbjer”, kurios produkciją galima nusipirkti ir JAV. Tuo tarpu, „Roderbjer” dizainerė gyvena ir kuria New Yorke.

Įmonės „Mikim” įkūrėja Justina Obolevičienė.
Įmonės „Mikim” įkūrėja Justina Obolevičienė.

„Aderlita” direktorius Dainius Latvėnas pastebi, kad etiketėse esantis užrašas „Made in Lithuania” vertinamas kaip kokybės garantas. Prekės ženklams yra pliusas, jeigu drabužis siūtas Lietuvoje.

„Vike” siuvami rūbai iškeliauja į visą pasaulį

 Plačiau papasakoti apie savo verslą sutiko Kaune įsikūrusios įmonės „Vike” vadovė Viktorija Čeplikė. Viktorijos vadovaujama įmonė aktyviai dirba su užsienio užsakovais – didžioji dalis produkcijos išvežama į Didžiąją Britaniją, Skandinavijos šalis ir Prancūziją. Pokalbio metu Viktorija užsiminė, kad dalis jų įmonės siuvamų rūbų taip pat pasiekia ir JAV – kaip tik šiuo metu kelionei už Atlanto pakuojami vyriški paltai. „Vike” produkcija pasiekia net Kiniją ir Japoniją.

– Kaip sekasi dirbti su partneriais užsienyje?

– Iš esmės gerai, su tam tikrais iššūkiais. Didžiausias iššūkis – skirtingi mentalitetai, todėl kiekvieną klientą pirmiausiai reikia pažinti. Pavyzdžiui, prancūzų reikalavimai gali skirtis nuo skandinavų. Bendradarbiavimą labai palengvina geresnis šalies, su kuria dirbame, pažinimas. Aš asmeniškai keliauju į valstybes, kuriose yra mūsų klientai, ir ten lankau parodas – taip galiu geriau suvokti, kaip tie žmonės gyvena, koks jų mentalitetas ir kas jiems yra svarbu.

– Kaip užsienyje vertinama Lietuvoje siūta produkcija? Kas mūsų pagrindiniai konkurentai ir galbūt esame geresni už juos?

– Mes nesame pigiausi, bet kokybės atžvilgiu esame visa galva aukščiau už kaimynus. Geras Lietuvos tekstilės gamintojų kainos ir kokybės santykis mus „veža” į priekį. Užsienio partneriai taip pat pakankamai lengvai supranta mūsų mentalitetą – esu girdėjusi iš užsakovų, kad su lietuviais daug lengviau susitarti nei, tarkim, su estais, latviais ar lenkais. Lietuvių įmonėse taip pat dirba vis daugiau jaunų žmonių, kurie sugeba tiesiogiai anglų kalba bendrauti su klientais. Todėl esame operatyvesni.

Įmonės „Vike” vadovė Viktorija Čeplikė. („Vike” nuotr.)
Įmonės „Vike” vadovė Viktorija Čeplikė. („Vike” nuotr.)

– Kaip Jūs manote, kodėl sugebame siūti tokios aukštos kokybės gaminius? 

– Lietuvių moterims siuvimas yra tarsi užkoduotas genuose, siuvimui jos yra itin gabios. Įmonėje ne kartą pastebėjau, kad moterys, net ir neturinčios itin daug siuvimo įgūdžių, siūti labai greitai išmoksta. Moterys taip pat yra labai kruopščios. Svarbu ir tai, kad sąlygos šalies siuvyklose sparčiai gerėja.

Kokybė taip pat priklauso nuo įmonės filosofijos. Mums svarbiausia – itin aukšta kokybė, esame įdiegę labai griežtą gamybos kontrolę. Tiesiog įpratome dirbti gerai.

 – Su kokiomis problemomis šiandien susiduria siuvimo verslas?

– Didžiulė problema – siuvėjų trūkumas, nors situacija gerėja. Vis dar gajus yra mitas iš sovietinių laikų, jog siuvėjo darbas yra nepaprastai sunkus ir alinantis. Dėl to jaunimas nesiryžta mokytis šio amato, profesinės mokyklos, ruošiančios siuvėjus, nesurenka pakankamai mokinių. Taip pat trūksta specialistų: technologų, meistrų. Didelės problemos kyla vien dėl to, kad profesija yra labai nuvertinama. Tačiau manau, tik laiko klausimas, kada situacija pasikeis. Prognozuoju, kad po dvejų-trejų metų, nes profesija tampa prestižine ir itin paklausia.

– Ačiū už pokalbį.