MO pastatas, iškilęs buvusio kino teatro „Lietuva” vietoje.
MO pastatas, iškilęs buvusio kino teatro „Lietuva” vietoje.

MO ir nauja pradžia moderniajam menui Lietuvoje

Ieva Marija Mendeikaitė.

Visų meno mėgėjų ir kūrėjų džiaugsmui, spalio 18 d. Lietuvoje, Pylimo gatvėje, bus atidarytas naujas Modernaus meno muziejus, o visai neseniai jis paskelbė ir pirmąją savo atidarymo programą bei pasidalino informacija apie tai, kaip muziejaus komanda planuoja savo ateities veiklą. Viktoras ir Danguolė Butkai – privatūs MO iniciatoriai, kurių dėka galime dalyvauti ir džiaugtis tokio masto kultūriniu renginiu Lietuvoje; jie primena, kad reikia atkreipti dėmesį į tai, jog MO įsikūrė buvusio „Lietuvos” kino teatro erdvėse, tad labai svarbu prisiminti originalią vietos paskirtį ir jos istoriją: „Turime kino salę ir susitarimą su kino teatru ‘Pasaka’, kad čia bus rodomi filmai. Tai tęsinys buvusios kultūrinės institucijos. O jei nueisite į mūsų skulptūrų parkelį, ten rasite „Lietuvos” pavadinimą, kuris buvo ant kino teatro sienos”, – teigė V. Butkus.

Nors atidarymas oficialiai prasidės spalio 18 d., jis tęsis net keturias dienas, iki spalio 21d., ir turės unikalų pavadinimą „MOratonas”. Pirmoji paroda, kurią bus galima išvysti muziejuje – „Visas menas – apie mus”. „MOratonas” truks keturias dienas ne šiaip sau, o tam, kad kuo daugiau norinčiųjų dalyvauti kartu galėtų tai padaryti, mat ne paslaptis, jog MO muziejus tapo laukiamiausiu kultūriniu įvykiu Lietuvoje per pastaruosius metus, tad norinčiųjų kiekis planuojamas didelis. Atidarymo proga visiems įsigijusiems parodos „Visas menas – apie mus” bilietą MO dovanos apsilankymą dviejuose renginiuose iš didžiulės keturių dienų programos – nuo susitikimų su menininkais iki muzikos, naktinių šokių ar rytinių mankštų.

MOratone taip pat numatoma per 70 skirtingo turinio ir formato renginių; iš lauko terasos, kuri bus įrengta jaukiame MO kiemelyje, bus galima stebėti muziejaus renginius nemokamai, taip pat muziejų bus galima lankyti ir naktį. Gerai žinoma režisierė Dalia Ibelhauptaitė kurs interaktyvius atidarymo projektus kartu su kolekcijos menininkais, broliai A. ir R. Gataveckai atskleis unikalų meninio kūrinio gimimo procesą. Taip pat bus galima susitikti su MO kolekcijos autoriais, bus pristatyti būsimi parodos lankymo formatai, tokie kaip pietų pertrauka muziejuje ar susitikimai su paveikslu, parodą pristatančios edukacijos suaugusiems, šeimoms ir jaunimui. Be viso to, muzikos mėgėjams turėtų itin patikti tai, kad iki pat paryčių bus galima klausytis mėgstamų grupių koncertų, galima bus išvysti Manfredą, Miss America, Girių dvasias ir kt., o vaikai bus nustebinti nemokamais spektakliais!

Parodą „Visas menas – apie mus” kuruoja prof. dr. Raminta Jurėnaitė, ši paroda apims laikotarpį nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Toks pavadinimas – „Visas menas – apie mus” – švelni provokacija, kuri ragina stebėti kūrinius per savo asmenišką perspektyvą ir per bendresnę lietuviškosios tapatybės prizmę. Parodoje bus gausu mūsų istorijos išgyvenimų – pokario, sovietinio atšilimo, brežnevinio sąstingio, pertvarkos skersvėjo, Sąjūdžio grąžintos nepriklausomybės ir sparti permaina su naujais iššūkiais. Ir šio laiko atkarpoje išryškėja tai, kas būdinga Lietuvos menui ir mums patiems. Ji apima viso muziejaus erdves – Didžiąją bei Mažąją sales. Apsilankymo patirtį papildyti padės multimedijų gidas, kuriame pristatomi 23 skirtingi kūriniai ir jų autoriai. Tai galimybė pažinti ne tik meną, bet ir žmones, kurie slepiasi už jo – kūrėjus ir jų gyvenimus. Tiems, kurie nespės apžiūrėti parodos dieną, durys atviros bus ir naktį, iki pat 2019 m. vasario 18 dienos.

Raminta Jurėnaitė teigia, kad apmąstydama kolekciją ir pastarųjų šešiasdešimties metų Lietuvos meno raidą, ji pastebėjo menininkų kūryboje atsikartojančias temas, kurios bus atvaizduojamos ir parodoje – esmės universalumo paieškos, didžiosios dramos ir mitai bei praeinanti kasdienybė. Parodoje daugiausiai bus eksponuojama tapybos darbų, tačiau lankytojai galės pamatyti ir piešinius, nuotraukas, videodarbus, taip pat kelias skulptūras ir objektus. Anot kuratorės R. Jurėnaitės, tai atspindi ir pačios MO muziejaus kolekcijos sudėtį.

Danguolė Butkienė taip pat akcentuoja, kad šiuo metu MO muziejus planuoja rengti temines parodas. Pavyzdžiui, kita paroda, kurią kuruos Erika Grigoravičienė, vaizduos žmogų tarp gyvūnų ir robotų. O antrajame MO muziejaus aukšte bus įkurta D.Butkienės kuruojama skaitykla, kurioje lankytojai ras knygų apie meną, muziejų edukaciją, architektūrą, vadybą, Vilnių ir Lietuvos kultūros istoriją. Lankytojų lauks ir paroda „Meno pauzė”, kuri, pasak D. Butkienės „bus atsikvėpimas tarp rimtų parodų”, tačiau kas joje bus eksponuojama, kol kas dar neatskleidė.

MO muziejus jau nuo spalio 18 dienos lauks visų norinčių gerai praleisti laisvalaikį ir be baimės pažinti meną. Būtent dėl to yra pasirinktas MO atidarymo šūkis – „Turėk savo nuomonę”, MO kvies kiekvieną užsukti ir susidaryti savo nuomonę apie meną, drąsiai jį interpretuoti ir savo nuomone dalintis su pažįstamais, kaimynais ar sutiktais lankytojais muziejuje. Dalyvauti MO muziejaus atidarymo programoje galima registruojantis ir perkant bilietą MO muziejaus svetainėje mo.lt. Vietų skaičius ribotas.

Labai smagu matyti tokios didelės ambicijos ir tokio kokybiško darbo vaisių pamažu išvystantį dienos šviesą ir pirmųjų lankytojų žvilgsnius. Džiaugiuosi kūrybos komanda ir iniciatoriais, kad įkvepia ir leidžia įkvėpti. Labai rekomenduoju apsilankyti ir pamatyti, nes šis renginys privalomas kiekvienam mylinčiam kultūrą.

Danguolė ir Viktoras Butkai.
Danguolė ir Viktoras Butkai.