Akimirka iš konkurso „American Traditions National Voice”.
Akimirka iš konkurso „American Traditions National Voice”, kuriame dalyvavo Nicole Zuraitis. (Nicole Zuraitis asmeninio archyvo nuotr. )

Amerikiečių džiazo atlikėjos gyslomis teka ir lietuviškas kraujas

JOVITA BELIAK-ANTANAVIČIENĖ.

Dainininkė su Lietuvos generaliniu konsulu New Yorke Juliumi Pranevičiumi.
Dainininkė su Lietuvos generaliniu konsulu New Yorke Juliumi Pranevičiumi aptarė galimybes dalyvauti Lietuvoje vykstančiuose džiazo festivaliuose.

Visais amžiais žmonės muziką naudojo kaip instrumentą savo jausmų išreiškimui arba kitų žmonių jausmų pažadinimui. Muzika skverbėsi į žmogaus esybės gelmes, ten, kur nepasiekia žodžiai.

Prietema, improvizacija, ekspresyvios emocijos ir inteligentiški klausytojai – tai džiazas, amerikiečių klasikinė muzika, kuri nuo XX a. išplito po pasaulį ir užkariavo muzikantų bei klausytojų širdis. Tai ne skaitymas iš natų, o emocinis, brandžios aistros muzikinis išreiškimas, paremtas tam tikra struktūra, kurią išlaiko muzikinio kūrinio atlikėjai. Nuo Louis Armstrong, pirmojo džiazo genijaus ir pirmojo solisto improvizatoriaus, džiazas pateko į šiuolaikinių gabių muzikantų širdis, tarp kurių yra ir lietuvių kilmės dainininkė, atlikėja ir dainų autorė – Nicole Zuraitis.

Nicole muzikinį talentą, kaip ir dauguma atvejų, pastebėjo jos mama, o pirmąsias natas skambinti pianinu ją išmokė dėdė. Tačiau didžiausią laiko dalį ji mokinosi savarankiškai, kadangi jau nuo mažumos muzikantė buvo stipri individualizmo atstovė ir tvirtai žinojo, ko ji nori. Studijų laikais lankydama klasikinio vokalo pamokas ji paslapčia įslinkdavo į džiazo stovyklą ar restoranėlį, kadangi jos mokytoja bardavo tuos, kurie dainuodavo ne klasiką. Nicole įgijo muzikos bakalauro laipsnį New Yorko universitete ir šiuo metu darbuojasi prie savo trečiojo asmeninio muzikos albumo leidybos.

Muzikinių žanrų žaismas arba tiesiog džiazas

,,Muzika man nebuvo pasirinkimas, tai buvo likimas!, – besišypsanti bei nuolat energinga Nicole pradėjo savo pasakojimą apie taip, kaip muzika užkariavo jos širdį.  – Aš visada jaučiau, kad muzika pasirinko mane, ir jeigu aš nebūčiau sekusi šio balso, aš būčiau išeikvojusi brangią dovaną, kurią man yra garbė turėti.” Pradėjusi savo muzikinę karjerą kaip operos dainininkė, Nicole perėjo prie džiazo, bliuzo ir galiausiai – prie pop muzikos su liaudiškais elementais. Dėl tokio įvairiapusiško muzikinio pamato Nicole kuriama muzika yra išskirtinė: ,,Mano muzika yra džiazo, pop, soul ir bliuzo mišinys.”

Nicole Zuraitis koncerto metu.
Nicole Zuraitis koncerto metu.

Nepaisant persipynusių muzikinių žanrų atliekamuose kūriniuose, Nicole sutinka savo kuriamą bei atliekamą muziką bendrai laikyti džiazu: ,,Aš vis dar įtraukiu džiazo elementų, tokių kaip improvizacija ir tempų moduliacija, taip pat netradicinė harmonija.” Džiazo muziką dažnai būna sunku apibūdinti, o ją atlikti yra dar sudėtingiau, todėl tik patys gabiausi muzikinę dovaną turintys žmonės gali džiazuoti. Pati Nicole džiazą apibūdina kaip vieną plačiausių muzikinių žanrų.

Norint studijuoti džiazą reikia ypatingo atsidavimo ir talento: ,,Jis apimą viską nuo pat gilių tradicijų iki modernizmo naujovių. Aš norėčiau, kad džiazas nebūtų visada laikomas susijusiu tik su fonine muzika: jeigu plačiau atvertumėte ausis, jūs išgirstumėte, kad tai pernelyg sudėtinga ir graži muzika fonui.”

Apdovanojimai suteikė pasitikėjimo savimi

Muzikinių žanrų žaismas Nicole atliekamoje muzikoje išskiria ją iš kitų atlikėjų. Ne tik jos gerbėjai, kas mėnesį susirinkę į Nicole nemokamus pasirodymus „55 Bar”, West Village, New Yorko mieste, vertina šį originalumą, bet ir muzikai visame pasaulyje žarsto muzikantei apdovanojimus. „2014 metais gavau nacionalinį Amerikos kompozitorių, kūrėjų ir leidėjų draugijos (American Society of Composers, Authors and Publishers – ASCAP) Herb Alpert jaunų džiazo kompozitorių apdovanojimą už savo kūrinį ‘To the Hive’, kurio dalis buvo ir nepaprastos karnatinės muzikos dainininkės iš Indijos Nandini Srikar pasirodymas”, – savo vieną įsimintiniausių muzikinių apdovanojimų išskyrė Nicole.

Nicole Zuraitis.
2014 metais Nicole Zuraitis gavo nacionalinį Amerikos kompozitorių, kūrėjų ir leidėjų draugijos Herb Alpert apdovanojimą už savo kūrinį „To the Hive”.

„Šis apdovanojimas buvo mano lūžio taškas, kadangi tuo metu aš vis dar ieškojau savo balso džiaze. Skirtingai nei daugelis mano bendraamžių, studijų laikais aš studijavau klasikinį dainavimą ir operą. Kuomet aš pradėjau koncertuoti kaip dainų autorė, aš nebuvau tikra dėl savo pasiruošimo šiam muzikiniam verslui, juolab kad aš viską darau atvirkščiai! Šis Herb Alpert apdovanojimas suteikė man pasitikėjimo savimi tęsti savo kelionę kaip džiazo muzikos kompozitorė ir dainininkė”, – ypač svarbią šio apdovanojimo naudą išskyrė kompozitorė. Be abejonės, be didelių pastangų bei milžiniško darbo muzikantė nebūtų pasiekusi tokių rezultatų: „Išlikti kūrybingu būnant scenoje ir nulipus nuo jos – tai būtinybė, norint būti sėkmingu muzikantu.”

„Scena – tai pati mėgstamiausia mano vieta žemėje!”

Greta vertingų apdovanojimų Nicole ne kartą teko garbė koncertuoti vienoje scenoje su žymiais džiazo atlikėjais bei kūrėjais. „Aš visuomet žavėdavausi džiazo vokaliste Jane Monheit ir dalintis su ja viena scena man buvo tikras džiaugsmas”, – vieną garbingiausių atlikėjų paminėjo dainininkė.

„Taip pat praeitais metais man teko garbė koncertuoti su trimis žymiais būgnininkais skirtinguose vietose: Omar Hakim, Bernard ‘Pretty’ Purdie and Antonio Sanchez. Atsižvelgiant į tai, kad ritmas užima labai svarbią vietą mano muzikos kūrime, koncertuoti su trimis pasaulinio masto žinomumo perkusininkais per vienerius metus man buvo išskirtinis malonumas!”.

Nicole Zuraitis.
Muzikinį talentą dainininkė paveldėjo iš tėčio pusės – dėdės Algio Žiūraičio, žymaus Lietuvos dirigento. („Amy Frances Photography” nuotr.)

Koncertuoti vienoje scenoje su pasaulinio pripažinimo sulaukusiais muzikantais – tikra garbė. Tinkamas pasiruošimas pasirodymui bei pasitikėjimas savimi išvaiko bet kokią scenos baimę bei jaudulį. „Scena – tai pati mėgstamiausia mano vieta žemėje!”, – žibančiomis iš džiaugsmo akimis savo rojaus kampelį pristatė Nicole. Savo šiltu ir katarsiniu balsu pasirodymų metu Nicole sukuria energingą muzikinę istoriją, klausytojui perduodamą skirtingais emociniais lygiais.

Pagrindiniai jos įkvėpimo šaltiniai – kelionės ir bendražygiai gimtajame New Yorke. „Kai koncertuoju New Yorke, visuomet jaučiu didžiulį dėkingumą, todėl, kad New Yorkas yra visiškai užpildytas talentais bei veiklomis”, – didmiesčio pranašumus vardino dainininkė.

„Kai žmonės nusprendžia ateiti į mano koncertus ir pasiklausyti mano balso, aš be galo jiems esu dėkinga. Kitą vertus, man patinka koncertuoti užsienyje bei mažesniuose JAV miesteliuose. Visuomet žaviuosi meile bei palaikymu, kurį kartu su savo pasaulio muzikos folkloro ansambliu EVA gauname muzikinių turų metu”, – džiaugėsi didelio palaikymo sulaukianti dainininkė. Visuomet atlikėjui palaikymas buvo ir yra labai svarbus veiksnys, didele dalimi prisidedantis prie pasirodymo sėkmės. Kuomet aplinkinis pasaulis vieningai tave palaiko, plaukti pasirinkta gyvenimo srove pasidaro kur kas lengviau.

Žiūraičių giminės medis

Nors Nicole tėvai nėra muzikantai, tačiau muzikinį talentą dainininkė paveldėjo iš kiek tolimesnių giminaičių. „Mano dėdė iš tėčio pusės – Algis Žiūraitis – buvo žymus Lietuvos dirigentas. Taip pat turiu muzikinį palikimą iš itališkosios pusės – mano teta buvo profesionali akordeonistė”, – savo giminės medį iš muzikinės pusės pristatė Nicole. Jos dėdė Henrikas Algis Žiūraitis buvo gerai žinomas dirigentas Rusijoje ir Lietuvoje, dirigavo didiesiems Romos ir Paryžiaus operos teatrų spektakliams.

Nicole Zuraitis.
Scena – tai pati mėgstamiausia Nicole Zuraitis vieta žemėje.

Pirmasis Žiūraitis šeimos atstovas, emigravęs į JAV, buvo Nicole senelis Daniel Žiūraitis. „Jis buvo pirmasis mūsų šeimos Amerikos lietuvis. Senelis pasakojo istorijas, kai vaikai darželyje šaipėsi iš jo, kadangi jis nemokėjo anglų kalbos ir kalbėjo tik lietuviškai, – šypsosi dainininkė.  – Jis labai didžiavosi savo gimtine bei gan dažnai vyko lankyti Lietuvos, kadangi mokėsi statybininko ir baldžiaus amato iš savo tėvo Joseph. Beje, senelis man atskleidė mūsų šeimos paslaptį – jo mama buvo Lietuvos žydė iš Vilniaus”.

Nors Nicole gan nemažai žino apie savo gimines, tačiau ji nei karto dar nebuvo nuvykusi į Lietuvą. „Aš planuoju 2017 metų turą Lietuvoje su Lietuvos generalinio konsulato New Yorke pagalba. Man būtų garbė nuvykti bei aplankyti savo giminaičius”, – apie pirmąją kelionę į Lietuvą kalbėjo Nicole. Šį pavasarį dainininkė lankėsi Lietuvos generaliniame konsulate New Yorke, kuriame susitiko su generaliniu konsulu Juliumi Pranevičiumi bei aptarė galimybes dalyvauti Lietuvoje vykstančiuose džiazo festivaliuose. „Aš taip pat vedu seminarus apie dainų rašymą bei vokalą, todėl aš norėčiau švietimo dalį įtraukti į savo kelionę. Tai būtų tarsi atgalinė duoklė Lietuvai”, – kupina gražių idėjų bei noro atvykti į Lietuvą kalbėjo dainininkė.

Tikimės, jog jau kitais metais džiazo mylėtojai turės galimybę gyvai išgirsti ypač talentingąją niujorkietę Nicole Zuraitis džiazo festivaliuose Lietuvoje, o dainininkės pirmoji kelionė į senelių gimtinę bus tikrai svetinga.

Nicole Zuraitis.
Nicole Zuraitis 2017 metais planuoja turą Lietuvoje. („Lindsey Victoria Photography” nuotr.)