Rasa Kazlas.
Prisipažinsiu, profesinėje praktikoje dar neturėjau tokio smagaus pokalbio kaip šis. Žinomo juvelyro Aleksandro Šepkaus ir jo žmonos Dangės Širvytės namuose gyvenanti Afrikos pilkoji papūga, vardu Papūga, beveik pusvalandį mielai su manimi bendravo. Džiugindama savo čiauškėjimu, ji mėgavosi rodomu dėmesiu ir „pasakojo” apie savo gyvenimą homo sapiens bendrijoje. Šios gražuolės rūšis Psittacus erithacus yra paplitusi nuo Dramblio Kaulo Kranto savanų iki Kongo miškingų vietų ir gyvena dideliais būriais. Pilkosios papūgos – žako – yra tipiškos medžių gyventojos ir itin mėgsta miegoti milžiniškomis grupėmis aukščiausioje medžio viršūnėje. Tiesa, Šepkų namuose jų augintinė Papūga miega prabangiame narve, kurio kainos, beje, Aleksandras iki šiol nežino. Šį nerūdijančio plieno narvą kadaise pirko jo žmona Dangė, ir tik galima spėlioti, kad pirkinys nebuvo pigus, nes jo kaina vis dar laikoma paslaptyje. „Šį Papūgos narvą labai lengva valyti”, – lakoniškai aiškina Dangė Širvytė ir toliau paslaptyje nuo vyro saugo narvo kainą. Lengvai ant ratų judantis erdvios konstrukcijos darinys savo prigimtimi aukštų medžių viršūnes mėgstančiai Papūgai yra jos karalystė ir teritorija, į kurią niekas kitas negali pretenduoti.
Į lauką Papūgos šeimininkai dėl saugumo neleidžia, o kai ji pareikalauja ramybės, jos narvas atitveriamas specialia širma. Būtent tada stoja laikas, kai Papūga gali panirti į savo paukštišką pasaulį: su savimi kalbėtis, žaisti, svajoti, intelektualiai apmąstyti savo išskirtinį likimą, kuris dėkingai lėmė jai turėti juvelyrikos ir fotografijos pasaulyje gerai žinomus šeimininkus.
Atkeliavo mažoje dėžutėje
Pirmoji papūga Aleksandro Šepkaus ir Dangės Širvytės namuose apsigyveno dar tik jiems atsikrausčius gyventi į New Yorko priemiestį. Iš vienos pažįstamos, kuri laikė vos ne trijų šimtų papūgų būrį, jie paėmė pasiligojusį patinėlį Bruno, kuris po trejų metų mirė. „Dangė labai liūdėjo, nes neteko bičiulio, su kuriuo galėjo kasdien šnekėtis. Todėl, kad mažiau ji liūdėtų ir turėtų su kuo pasikalbėti, padovanojau jai kitą papūgą”, – pasakoja Aleksandras Šepkus.
Daugiau nei prieš dvidešimt metų mažytėje dėžutėje atkeliavo vos iš kiaušinio išsiritęs papūgiukas, kurį šeimininkai švirkštu kelis mėnesius turėjo maitinti. Galima tik spėti, kokios atsakomybės ir valios pastangomis, žinant, kad žakas laikoma didžiausia papūga Afrikoje, Šepkų Papūga buvo užauginta net 30 cm ūgio ir šiandien sveria apie 450 gr. „Žinant, su kokia jėga šis paukštis gali kirsti snapu, nes tai patyrė kartą Dangė, galiu tik paliudyti, kad mūsų Papūga tikrai be didelio vargo viščiuko kaulus sutrupina iki trupinių”, – sako Aleksandras.
Nors šitoji Papūga tarsi buvo priskirta Dangei, tačiau ji dėmesį ir meilę linkusi daugiau demonstruoti Aleksandrui. „Aš jai labiau patinku, man ji nekanda. Kai sėdi man ant peties, gali net bučkį duoti, o štai Dangei be jokio gailesčio gali skaudžiai snapu kirsti”, – sako Aleksandras. Į klausimą, ar nebandė Dangė sureguliuoti savo santykių ir pasiekti sutarimo su jos didenybe Papūga, moteris atsako, kad turbūt paliaubų neįmanoma pasiekti vien dėl to, kad Papūga yra moteriškos giminės ir jai patinka labiau su vyrais koketuoti. Iš tiesų, tas jųdviejų vidinis nesutarimas prasidėjo tada, kai Dangė kurį laiką, kol buvo kapitaliai remontuojamas šeimos pagrindinis būstas, su Papūga gyveno „tremtyje” – svečių namelyje. Taigi toje „tremtyje” moteris visur, kur tik eidavo, kartu nešiodavosi ir Papūgą. Kartą, kai Dangė pabandė ją įkelti į narvą, gavo skausmingą kirtį. Nuo to karto, patyrusi Papūgos snapo stiprumą, šeimininkė išskirtinai vengia artimesnio kontakto su augintine.
Prigimtinė teisė į proto aukštumas
Papūga dvidešimt metų gyvena Šepkų šeimoje ir niekuomet nėra mačiusi savo sparnuočių giminės atstovų. Todėl ji visiškai teisėtai gali vadintis homo sapiens bendrijos nare.
Beje, šios rūšies papūgos labai populiarios tarp žmonių. Jos labai protingos ir geba ypač gerai atkartoti išgirstą garsą. Iš tiesų, ornitologai yra įrodę, kad jokiam kitam paukščiui nėra pavykę taip kokybiškai pamėgdžioti žmogaus balso bei kitų garsų, kaip žakui, kuris išmoksta net iki kelių šimtų žodžių bei gali ištarti 60–70 frazių. Šepkų Papūga – ne išimtis. Pavyzdžiui, kai pradeda temti, Papūga šeimininkams praneša, kad eis miegoti. Taip ir sako: „Atia, atia, labanaktis, eisiu pamiegoti”.
„Ji kaip senas magnetofonas – ‘low tech recording device’ – atkartoja tam tikrus žodžius ir frazes ir jokiu būdu nepainioja anglų kalbos su lietuvių. Tarkime, jeigu ateina kaimynas, kurio vardas Brian, ji sako: ‘Hi, Brian’, o jeigu ateina mano partneris Jeff, ji niekuomet jo nesupainios su Brian, o sakys: ‘Hi, Jeff’. Kai įeina kaimynų šuo, visada ‘suamsi’: ‘Au au”’, – pasakoja apie šeimos augintinę Aleksandras.
Šeimininkų atmintyje išnyra dar vienas Papūgos intelektualinių galių epizodas iš to paties laiko, kai Dangė gyveno „tremtyje” svečių namelyje.
„Pamenu susiruošiau susidėjusi daiktus eiti, o Papūga paklausė: ‘Važiuosim namo?’ Nors neplanavau jos imti, nes dar vis pagrindiniame name vyko remontas, tačiau be galo pagailo jos ir nusprendėme grįžti abi į dar nebaigtą remontuoti namą”, – pasakoja Dangė Širvytė.
Būna, kai Papūga užsigeidžia šviesos, o jos narvas tuo metu uždengtas, tada pradeda kalbėti: „Tamsu, tamsu”.
Reikėtų patikslinti, kad Papūga visko nekartoja iš eilės, kaip kokia papūga, ir kiekvieną kartą savo šeimininkus nustebina protu ir išskirtinėmis paukštiškomis įžvalgomis. Aleksandras Šepkus prisipažįsta, kad kartais net būna nejauku, kai Papūgos ištarti žodžiai visiškai atitinka jų leksikinę reikšmę. „Grįžau kartą namo ir tądien man skaudėjo inkstus. Atsisėdęs prie stalo, girdžiu užuojautą iš narvo: ‘Aliui skauda?’ Kitą kartą pasilenkęs prie jos narvo elektros lizdą tikrinau. Staiga ji nusileido prie mano peties ir tyliai į ausį sako: ‘Ką tu ten krapštai?’” – vardija protingosios Papūgos kalbėjimo gabumus Aleksandras.
Dangė prisimena, kai atvažiavęs jos anūkas ir kelias dienas stebėjęs šeimininkų bendravimo ypatumus su Papūga, apie tai išsakė savo nuomonę: „Negaliu patikėti, Jūs su ja kalbatės kaip su žmogumi, net patys to nepastebėdami”.
„Na, taip, ką Papūga pasako, mes jai visada atsakome, toks bendravimas šeimoje vyksta jau keli dešimtmečiai”, – juokiasi Aleksandras.
Mokoma naujų žodžių ir žmonių bendravimo „manierų”, negali nuneigti ir Papūgos atminties. Štai kokiu dar vienu prisiminimu tai patvirtina juvelyras: „Mano mama mirusi prieš dešimt metų. Kai ji pas mus lankėsi, jos stipriausias išsireiškimas buvo ‘Po šimts kalakutų’. Ir kaip paneigsi, kad Papūga neturi atminties ar jos protas neskvarbus? Ji ir dabar, praėjus dešimčiai metų nuo Mamos mirties, dar vis karts nuo karto pasako šį priežodį, kurio, beje, niekas, išskyrus mano Mamą, šeimoje nebevartoja. Arba dar vienas ypatingas momentas. Labai seniai iš besilankančio mūsų bičiulio gruzino Papūga išmoko pasisveikinti gruziniškai ir dabar kartais jo balsu tai daro”, – pasakoja Aleksandras Šepkus.
Septyni Papūgos ligos mėnesiai
Afrikos pilkosios papūgos paprastai daugiausiai gyvena šešiasdešimt metų. Kalbant apie šių paukščių ilgaamžiškumą ir įvertinant jų ypatingai prižiūrimą gyvenimo būdą saugioje žmonių aplinkoje, yra nustatyta, kad kai kurių rūšių papūgos gali išgyventi dar ilgiau. Tai patvirtina ir juvelyro Aleksandro Šepkaus informacija. „Prieš keletą metų skaičiau, kad Winston Churchill papūga dar gyva”, – sako A. Šepkus.
Kiekvienam gyvo organizmo ilgaamžiškumui, žinia, gali sutrukdyti tik liga. Išmintingoji Šepkų Papūga turėjo rimtų negalavimų ir net septynis mėnesius teko ją slaugyti ir gydyti. Dangė mano, kad senajame neremontuotame name pelės apkrėtė jos maistą ir būtent tada jo paragavusi Papūga susirgo. „Septynis ilgus mėnesius teko kasdien du kartus per dieną duoti vaistų. Ir tai nėra paprasta. Reikėdavo Papūgą suvynioti į rankšluostį, ją pražiodyti, kad galėtum kokybiškai sulašint vaistų dozę”, – prisimena sunkų metą Papūgos šeimininkai. Po šio susirgimo Šepkų augintinė lesa tik jai specialiai skirtą lesalą, kartais gauna sorų kruopų skanėstų ir graikinių riešutų, nors prieš ligą lesė viską – ir vištų kaulus, ir kiaušinius, ir šviežias daržoves.
Anarchija – Papūgos „tėvas” ir „motina”
Jeigu Papūga ir atsako į klausimą, koks jos vardas, tai tą ji daro tik tada, kada pati to nori. Kalba, beje, ji irgi tik tada, kai pati to užsigeidžia, pabrėžtinai demonstruodama visiškai nepriklausomą savo būdą ir taip rodydama pagarbą anarchijai. Nemėgsta Papūga būti transportuojama, nemėgsta gryno oro ir nepripažįsta jokių pasivaikščiojimų lauke. Anarchijos šalininkė šeimininkus kartais stebina neįprastu įkyrumu, nes Papūga mėgsta, kai jai rodomas išskirtinis žmonių, bet jokiu būdu ne vabzdžių dėmesys. Jeigu virš jos narvo pradeda skraidyti kokia muselė, uodas ar atropoja boružėlė, Papūga pradeda rėkti ne savu balsu, nuolat kartodama: „Nebijok, nebijok!” Be šių vabzdžių Papūga dar labai bijo vandens garų, genda jos nuotaika ir kai mato uždegtas žvakes. Pasirodo, pastarųjų liepsna jai nekelia jokių romantiškų jausmų, kaip ir didelio ūgio šunys. „Buvo draugai atsivedę milžinišką aviganį, tai jis jai labai nepatiko. Jis jai pasirodė per didelis, todėl Papūga tiek rėkė ant to vargšo keturkojo, kad šis iš nevilties net ‘verkti’ pradėjo. Kitą kartą, kai kaimynas atsivedė mažą šuniuką, Papūga labai juo domėjosi ir elgėsi visiškai priešingai, rodė didelį norą žaisti ir bendrauti”, – pasakoja Aleksandras Šepkus apie įnoringą savo augintinės charakterį.
Nemėgsta Papūga šeimininkų kelionių. Tai nutinka bent kartą per metus, kada Aleksandras Šepkus ir Dangė Širvytė išvyksta keliems mėnesiams į Lietuvą. „Vos tik pamato lagaminus, pradeda labai pykti, tada irgi rėkia nesavu balsu. Gerai, kad jau daug metų turime nuostabų kaimyną, kuris, kai būname išvykę, nuoširdžiai prižiūri mūsų Papūgą. Jis taip pat patiki mums savo augintinį šunelį, kai jam tenka kur nors išvažiuoti”, – dėkingai apie nuostabius kaimyniškus santykius pasakoja Aleksandras.
Papūga – įkvėpėja
Į klausimą, ar kokių nors nepatogių situacijų teko patirti dėl Papūgos nediskretiškumo, žinomas juvelyras sako kad ne. „Vienintelio, ko mes neleidžiame žmonėms, tai prie jos švilpauti, nes ji labai greitai išmoktų švilpauti ir tada nustotų kalbėti”, – pastebi A. Šepkus.
Pasinaudodama proga ir kalbindama žinomo juvelyro augintinę, prisiminiau, kaip literatūros istorijoje yra išlikęs ne vienas epizodas, susijęs su papūgos simbolika. Yra žinoma, kad tokius garsius skirtingų laikotarpių rašytojus kaip Gustave Flaubert, Gabriel Garcia Marquez, šio paukščio įvaizdis netiesiogiai įkvėpė kūrybai. Išskirtinius papuošalus kuriantis garsus juvelyras Aleksandras Šepkus patvirtino, kad Papūga irgi yra šiek tiek prisidėjusi prie jo kūrybos. „Esu sukūręs vieno papuošalo užsegimą, kuris panašūs į Papūgos snapą”, – juokiasi Aleksandras Šepkus.
Tiesa, kol vyko netrumpas pokalbis apie Papūgą, pilkoji gražuolė supdamasi narve vis bandė atkreipti į save dėmesį, o kai nuo jo pavargo, išdidžiai tarė: „Labanaktis”. Šeimininkas sudrausmino, primindamas paukščiui, kad dar tik vidurdienis ir tikrai nėra geriausias laikas miegoti. Šis momentas leido iš arčiau pamatyti Papūgos nuovokumą, kurį tuoj pat papildė dar vienas įspūdingas jos elgesio viražas. Kai Dangė vaizdingai pasakojo, kaip kiekvieną kartą išgirdusi orkaitės pyptelėjimą jų sparnuotoji augintinė jį tiksliai atkartoja, Papūga, vos išgirdusi šeimininkės ištartą „pypt”, pirmą kartą neprašoma jį čia pat pakartojo, tuo tarsi patvirtindama, kad jai patiko „duoti” interviu ir norėtų jau jį užbaigti.