Laima Smilgytė.
Sunku net patikėti, kad vos prieš kelerius metus 20-metė Miglė Rupšaitė laisvalaikį mieliau rinkosi leisti viena. Tačiau dabar Čikagos Loyola University ekonomikos, marketingo ir sporto vadybos būsimoji 3-io kurso studentė yra nuolat apsupta žmonių ir vargu, ar merginos kalendoriuje atsirastų bent vienas laisvas savaitgalis. Miglė vos spėja suktis tarp studijų, darbų, susitikimų ir renginių. Net ir ištrūkusi kelioms savaitėms į Lietuvą, mergina gimtinėje žadėjo ne tik atostogauti, bet ir domėtis praktikos galimybėmis. „Gyvenime noriu daug pasiekti, tad turiu atitinkamai daug mokytis ir dirbti. Niekas už mane mano svajonių neįgyvendins, todėl sąmoningai renkuosi daug veiklos, o ne sėdėjimą namie”, – užtikrintai sako į įvairių užsiėmimų sūkurį panirusi studentė.
Patriotizmas ir puikūs mokslo rezultatai
Pasikalbėti su Migle Rupšaite susitikome prieš jai išskrendant trumpų atostogų į Lietuvą. Mūsų pokalbis sukosi apie sportą, užsispyrimą, praktiką JAV olimpiniame komitete, Bora Bora salą ir meilę Lietuvai.
Miglės šeima iš Kauno į Čikagą atvyko, kai jai tebuvo 7 metai, tačiau mergina lietuviškai kalba be jokio akcento. „Pirmą vasarą Amerikoje su 4 metų vyresniu broliu Mantvydu per dienas žiūrėdavome televizorių ir taip išmokome anglų kalbą. Tačiau nuo Lietuvos ir lietuvių kalbos niekada nenutolome. Visa šeima esame dideli Lietuvos patriotai. Tėtis Mindaugas domisi istorija, mama Vida daug metų dėstė Čikagos lituanistinėje mokykloje, o pastaruosius dvejus metus yra ir šios mokyklos direktorė. Aš taip pat jau 5-erius metus dirbu Čikagos lituanistinės mokyklos raštinėje. Visi mano amerikiečiai draugai žino, kad aš lietuvė ir kad myliu savo gimtinę. Dėl savo karštai deklaruojamo patriotiškumo esu ir su keletu draugų susipykusi. Bet taip jau yra – geriau su manim blogai apie Lietuvą nekalbėti”, – juokiasi Miglė.
Tačiau mergina gali didžiuotis ne tik kad yra lietuvė. Ji gali pasigirti ir puikiais mokslo rezultatais. Šį pavasarį Miglė aukščiausiais balais baigė Loyola University ekonomikos, marketingo ir sporto vadybos 2-ąjį kursą. Kaip viena geriausiai besimokančių studenčių mergina gavo ne tik universiteto prezidentės bei Lietuvių Fondo stipendijas, bet ir parašiusi rašinį apie verslo etiką laimėjo organizacijos „Better Business Bureau” stipendiją, kuri kasmet skiriama tik 4 studentams iš visos Amerikos.
Būti vienai geriausių studenčių reiškia ne tik galimybę gauti stipendiją, bet tenka prisiimti ir atsakomybę atstovauti savo universitetui. „Iš skirtingų fakultetų atrenkami geriausiai besimokantys maždaug 30 studentų. Jie turi dalyvauti universiteto renginiuose, bendrauti, pasakoti apie savo mokslo įstaigą. Aš esu Quinlan verslo fakulteto atstovė. Tai puiki proga mokytis pradėti ir palaikyti pokalbį su nepažįstamais žmonėmis bei plėsti pažinčių ratą”, – pasakojo aktyvi studentė.
Darbas organizacijose
Daug įdomių pažinčių Miglei suteikia ir studentų brolija „Delta Sigma Pi”, kuriai mergina priklauso. „Tai verslo studentų ir studenčių brolija, vienijanti motyvuotus jaunus žmones. Praėjusiais mokslo metais buvau šios brolijos viceprezidentė, atsakinga už stipendijas, o šiais metais būsiu viceprezidentė, besirūpinanti logistikos reikalais. Su brolijos nariais susitinkame kiekvieną sekmadienį. Ne tik bendraujame, organizuojame renginius, bet ir užsiimame labdaringa veikla, renkame maistą Maisto bankui”, – pasakojo Miglė.
Mergina džiaugiasi, kad prisideda ir prie lietuviškos organizacijos „Lithuanian City of Chicago Club” veiklos. „Mūsų tikslas – sujungti Čikagos lietuvių skirtingų profesijų jaunimą, rengti jiems įvairius renginius. Kas antrą ketvirtadienį susitinkame Lietuvos konsulate”, – vardijo veikli dvidešimtmetė.
O kaip Miglė susidomėjo sporto vadyba? „Baigusi mokyklą tvirtai nežinojau, ką norėčiau studijuoti. Pasirinkau verslo vadybą, bet iki galo nesijaučiau savo rogėse. O sportas mane lydėjo visą gyvenimą: ir tėvai yra baigę Sporto universitetą Lietuvoje, ir brolis sportavo, ir pati mokykloje aktyviai užsiėmiau lengvąja atletika, tačiau dėl patirtos kelio traumos toliau sportuoti nebegalėjau. O meilė sportui liko. Tad kažkaip natūraliai susidomėjau sporto vadyba, perėjau į šią sritį ir dabar labai džiaugiuosi, nes jaučiuosi atradusi save”, – pasakojo mergina.
Praktika JAV olimpiniame komitete
Kad sporto vadyba Miglei puikiai sekasi, rodo ir tai, kad jau antrus metus mergina atlikti praktikos yra pakviesta į JAV olimpinį komitetą, įsikūrusį Colorado Springs mieste, Colorado valstijoje. „Praėjusį rudenį iš mano kurso į Olimpinį komitetą Colorado Springs vykome 5 studentų komanda: 4 merginos ir 1 vaikinas. Kadangi JAV olimpinis komitetas negauna pinigų iš valstybės ir išsilaiko tik iš suaukotų pinigų, praktikos užduotis buvo parengti verslo planą, kaip iš 100 000 žmonių surinkti 1 milijoną dolerių. Be galo smagu, kad sukūrėme tokį verslo planą, kurio idėja ir prezentacija komitetui labai patiko ir mano komanda laimėjo”, – pirmąją praktiką Colorado Springs prisiminė Miglė.
Ką savo verslo plane pasiūlėte, kad pelnėte JAV olimpinio komiteto atstovų pripažinimą? „Amerikoje kiekvienoje mokslo įstaigoje veikia bent po keletą skirtingų studentų brolijų ir seserijų. Keista, kad renkant lėšas Olimpiniam komitetui nebuvo pasitelktos šios studentų organizacijos, jau žinomos savo labdaringa veikla. Pagalvojome, kodėl gi mums nepritraukus brolijų ir seserijų prisidėti prie pinigų rinkimo. Tuo labiau kad universitetai garsėja savo sporto komandomis. Tad savo plane siūlėme pasinaudoti studentiškomis organizacijomis, rengti mini olimpines žaidynes universitetuose, į jas kviesti garsius žmones, kad ir aktorius, taip pritraukiant kuo daugiau žiūrovų.
O pirkusiems bilietus ir parėmusiems savo komandą steigti laimėjimus, kurių pagrindinis būtų bilietai į olimpines varžybas”, – užsidegusi pasakojo Miglė, kuri viešėdama Colorado Springs turėjo puikią galimybę ne tik pristatyti savo idėją, bet ir iš arti pamatyti, kaip dirba JAV olimpinis komitetas. „Komitetas ir sporto bazės įsikūrusios buvusiuose armijos bendrabučiuose. Viskas įrengta labai moderniai. Pusę metų prieš vasaros olimpiadą čia apsigyvena skirtingų šakų sportininkai, kurie gauna aukščiausio lygio aptarnavimą – pradedant maitinimu, baigiant fizioterapija. Čia yra ir specialios deguonies, slėgio kameros, kuriose sportininkai gali pasiruošti būsimiems startams. Teikiamos ir psichologų konsultacijos, nes sportininkams ypač svarbu psichologinis pasiruošimas tiek laimėjus, tiek pralaimėjus ar patyrus traumą. Teritoriją juosia tvora, visur budi apsauga, o į patalpas galima patekti tik su specialiomis tapatybės kortelėmis”, – pasakojo dvidešimtmetė.
Tačiau merginai didžiausią įspūdį paliko ne moderni komiteto aplinka, bet čia dirbantys žmonės. „Visi darbuotojai pasirodė malonūs, labai motyvuoti. Sužavėjo pati darbo aplinka ir kultūra, kuri atitinka mano supratimą. Nesu naivi, suprantu, kad ir čia yra visokių problemų. Kad ir tiek metų trukęs JAV gimnasčių komandos gydytojo baisus elgesys su jaunomis sportininkėmis. Teisme prieš gydytoją liudijo ir mano klasiokė, nukentėjusi nuo šio vyro. Baisu, ką merginoms teko iškęsti. Todėl baigusi mokslus labai norėčiau keletą metų padirbėti JAV olimpiniame komitete ir savo sąžiningu darbu padėti sportininkams siekti pergalių, rūpindamasi jų vadyba”, – viena svajonių pasidalijo Miglė.
Svajonėse – ir krepšinis, ir Bora Bora sala
Kol kas Miglė kryptingai juda savo svajonės link. Į JAV olimpinį komitetą atlikti dar vienos praktikos ji planuoja grįžti jau šį rudenį. O kol studijuoja universitete, mergina stengiasi išnaudoti kiekvieną progą pasisemti patirties ir užmegzti naujų pažinčių. „Todėl ir priklausau ne vienai organizacijai, o ir vasarą dirbu golfo klube bei savanoriauju beisbolo stadione. Būna, kad kartais pavargstu nuo bendravimo, sakau, kad mano baterija nusėdo. Tačiau užtenka pabūti su šeima, pasivaikščioti su savo Shih Tzu veislės šuniuku Žirniu, ir vėl bėgu tolyn, nes labai patinka tai ką darau. O ir planų ateičiai turiu ne vieną. Šią vasarą viešėdama Lietuvoje labai norėčiau keletą dienų praleisti Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete. Gaila, kad nėra galimybės ten atlikti praktiką. Būtų labai įdomu sulyginti JAV ir Lietuvos olimpinių komitetų darbą. Net pačiai keista, kad teko dalyvauti ledo ritulio, beisbolo, dziudo varžybose, netgi kovose be taisyklių, bet NBA rungtynėse dar nesu buvusi. Tad greitu metu norėčiau apsilankyti ir krepšinio varžybose, kuriose žaistų kuris nors iš lietuvių. Svajoju ir apie atostogas neapsakomo grožio Bora Bora saloje Prancūzijos Polinezijoje. Oi, kiek savo norų privardijau! Tikiuosi, visi jie išsipildys”, – šypsojosi būsimoji sporto vadybininkė Miglė Rupšaitė.