Lina Asevičiūtė.
Cape Verde? – dažnas paklaus, kur tai? Egzotišku, viliojančiu pavadinimu Žaliojo Kyšulio salynas dar vadinamas Europos Karibais. Tai salų valstybė Atlanto vandenyne, vakarinėje Afrikos žemyno pusėje. Tai vieta gaublyje, kur susitinka Afrika ir Atlantas, kur lengvas brizas nuneša laiką, palikdamas amžinybės harmoniją ir būties laisvę. Žmogus čia turi galimybę tapti šios harmonijos ir egzotiško grožio dalimi arba tiesiog mėgautis saule, jūra, geru maistu, naktiniu vietos miestelių gyvenimu. Gal todėl vos išlipus oro uoste iš vietinių lūpų iš karto išsprūdusi pirmoji frazė „No stress” tik patvirtina, kad gyvenimas be įtampos – tai pagrindinis šios salos gyventojų credo, ir šiuo posakiu privalomai pasitinkamas kiekvienas svečias.
Vertinant tai, kad salų valstybės bendrojo vidaus produkto apie 40 proc. sudaro turizmo sektoriaus pajamos, verslo ir investicijų plėtotojai žino, ko reikia turistui, trokštančiam bent savaitę pailsėti nuo kasdienės darbo įtampos, su kuria jam teko gyventi ištisus metus. Pasirinkusiems poilsį Cape Verde kurortiniuose viešbučiuose, kur viskas įskaičiuota, jų šeimininkai puikiai išmano, kaip vakarietį „pagydyti” nuo skubėjimo ir nerimo. Ir tai daryti daug paprasčiau ten, kur nuostabus klimatas, švelnus, baltas smėlis ir smaragdo spalvos vandenynas. Cape Verde rojuje visos įtampos kaipmat išgaruoja, o patirti įspūdžiai lydi dar ilgai.
Kelyje – smėlio ir dulkių dušas
Pirmas įspūdis išlipus salos Boa Vista oro uoste – joks. Važiuojant į viešbutį pro automobilio langą žiojėjo juoda naktis, praryjanti net vandenyno ošimą. Vandens gelmių platybes pamačiau tik rytą. Likęs prisiminimuose išskirtinai jaukus Boa Vistos oro uostas vėliau juos praturtino gražia ir ypatinga salos spalva. Ja keliavome visureigiais per dykumą, senu grindiniu, kuris prasidėjo mieste ir baigėsi kažkur dykumos viduryje. Vėliau įsukome į smagų, duobėtą kelio ruožą. Tiems, kurie važiavo atvirame visureigio kėbule, teko panirti į dulkių debesis. Tokiu smėlio ir dulkių dušu kelionėje „mėgavomės” ne vieną kartą.
Metus lietaus nemačiusi Boa Vistos sala pradžioje visai nežavėjo savo kraštovaizdžiu: visur dulkėta, pilka, skurdi žaluma. Aplink ganėsi liesos, liūdnos ožkos, kurios gali maitintis net popieriumi. Pribloškė arkliai! Kažkokia vietinė nedidelių arklių veislė – visi jie atrodė kaip pasiligoję – dideliais pilvais ir iššokusiais šonkauliais. Teko matyti ir asiliukus, į juos irgi buvo gailu žiūrėti. Nors šių salų valstybė vadinama Žaliuoju Kyšuliu, iš tiesų tikrąja žaluma pasigirti gali tik Sao Antao sala.
Kai dykuma gali virsti klestinčiu sodu
Boa Vistos, kaip ir Salio salos pakrantė – nuostabi, ir tai neblogas rojus investuotojams. Jau dabar matyti, kaip šioje saloje statomi ištisi elegantiškų viešbučių kompleksai, kuriamos aktyvios kurortinės zonos. Žinomos britų kompanijos jau dabar vilioja pasiūlymais saugiai investuoti savo pinigus į statomus kurortinius viešbučius. Būtent šios salos gražiausios pakrantės artimiausiu metu bus pritaikytos žmonių poilsiui. Ir tai nėra kažkokia sudarkyta neskoningų statybų intervencija, atvirkščiai – gamtos prieglobstyje kuriasi išskirtiniai šiuolaikiškos mažaaukštės statybos pastatų miesteliai. Kai žmogus tampa Dievo įrankiu ir dykumą paverčia klestinčiu sodu, galima nenustoti stebėtis, kaip sumaniai kuriamas tikras poilsio ir sveikatingumo rojus. Štai viešbučio, kuriame teko apsistoti, savininkai, kurie sugebėjo „sugauti” tai, kas tvyro erdvėje ir tai, kas yra duota iš aukščiau, kiekvienam atvykusiam svečiui tik įrodo, kaip harmoningai veikiant su gamta, viską galima paversti realybe. Pabuvęs savaitę toje realybėje suvoki, kokia didžiulė dovana yra gyvenimas.
Sala be šešėlių
Cape Verde klimatas ištisus metus – 24–29 C šilumos. Nors tikrasis kurortinis sezonas salyne prasideda tik spalio mėnesį ir tęsiasi iki kovo, Boa Vista lankėmės pačiu vidurvasariu ir tikrai neleipome nuo karščio. Vietiniai tikina, kad salose niekada nebūna neįmanomo karščio, daugiausiai termometro stulpelis pakyla iki plius 30 C laipsnių. Paradoksalu, bet grįžus namo, į Šiaurės Europą, čia tikrai buvo daug karščiau.
Cape Verde salos keliautojus žavi švaraus smėlio paplūdimiai, skaidrus, neužterštas vandenyno vanduo, švelnus klimatas, kurį kuria lengvas brizas, nuolat atgaivinantis nuo įkyrios saulės. Įspūdinga tai, kad salose žmonių nelydi šešėliai, nes čia jų nėra. Pusiaujo, praeinančio vandens paviršiumi, geografinė platuma yra lygi nuliui, ir jis yra visai netoli Žaliojo Kyšulio.
Poilsiu verta pasirūpinti anksčiau
Priminimas norintiems aplankyti Cape Verde – skrydžiai vykdomi iš 23 pasaulio miestų, todėl pagrindinės Cape Verde salos gali būti pasiekiamos ne tik per kelionių agentūras, bet ir savarankiškai. Ir nors nepatyriau tokio jausmo, kad salose labai daug turistų, vis dėlto norėdami pailsėti kuriame nors kurortiniame Žaliojo Kyšulio viešbutyje, kambario nuoma turėtumėte pasirūpinti bent prieš pusmetį. Kitaip, jei sumanysite keliauti sezono metu, nemažai tikimybės, kad jums tiesiog nepavyks užsisakyti norimo gyvenamojo ploto. Žaliojo Kyšulio salos ypač mėgstamos vandens sporto mėgėjų. Jų gausiai gali sutikti nuo balandžio iki birželio mėn., kada banglentininkai, buriuotojai, jėgos aitvarų mėgėjai vandenyne gaudo savo didžiąsias bangas. Poilsis net ir vidutines pajamas gaunančiam keliautojui šiose salose yra „įkandamas”. Nors jeigu rinksitės ne viešbutį su patarnavimu „viskas įskaičiuota” ir teks patiems pasirūpinti maisto produktais salos parduotuvėse, žinokite, kad jie nėra pigūs. Taip yra todėl, kad į salas maisto prekės yra specialiai atplukdomos arba atskraidinamos.
Šviežia žuvis – tiesiai iš žvejų rankų
Įdomu buvo pasižvalgyti po miestelio Santa Maria krantinę, kurioje nuo ankstaus ryto šurmuliavo žuvų turgus. Tiesiai ant molo įsikūrę vietos žvejai iš vandens traukė šviežius tunus, čia pat juos dorojo ir pardavinėjo turistams gourmet, ištroškusiems tikros, dar jūržolėmis kvepiančios žuvies. Beje, sultingi tunai – tai vienas svarbesnių ingredientų kreolų nacionaliniuose patiekaluose. Labai patiko dar cukinijos, įdarytos kuskusu, ir nacionaliniai salos pyragėliai pastel com diablo dentro – jie pagaminti iš virtų bulvių ir kukurūzų miltų ir įdaryti aštria tuno, svogūnų ir pomidorų mase.
Santa Maria miestelyje gausu naktinių barų, klubų. Jo viešoji erdvė savo infrastruktūra pritaikyta tiek vietos gyventojams, tiek turistams. Bet kurioje Santa Maria užeigoje gali paskanauti cukranendrių romo, naminio grogo arba likerio, pagaminto iš kavos pupelių, mėtos ir apelsinų ar žaliųjų citrinų.
Prekeiviai nėra įkyrūs
Salos turistus bando vilioti ir gatvės prekeiviai, kurie praeiviams siūlo vietinių dailininkų paveikslų, vandenyno kriauklių gaminių, rankų darbo dirbinių iš molio. Eidama pro gatvių suvenyrų pardavėjus pastebėjau, kad jie be galo draugiški ir nėra įkyrūs. Jei neperki, nebėgs paskui ir nebandys visokiais būdais įsiūlyti savo prekės. Nors salos nėra „nukankintos” turistų, vietos prekybininkai vis dėlto neturi tikslo iš atvykėlių „išmelžti” kuo daugiau pinigų. Pasidomėjau, kuo gi dar verčiasi vietos gyventojai? Didelė dalis jų dirba turizmo sektoriuje ir viešbučiuose, nemaža dalis žvejoja. O Salio salos ugnikalnio krateryje yra sena druskos kasykla, kurioje taip pat dirba nemažai vietinių gyventojų.
„Basakojės deivės” gimtinė visadavilioja sugrįžti
Vergų istorijos ir portugalų kolonizacija – praeityje. Salos, esančios apie 620 km nuo vakarinio Afrikos kranto ir 1500 km į pietvakarius nuo Tenerifės (Ispanijai priklausanti sala), 1975 m. iškovojo visišką nepriklausomybę bei tapo parlamentine demokratine valstybe.
Politinis gyvenimas Žaliojo Kyšulio Respublikoje garsėja stabilumu ir konfliktų nebuvimu. Čia gana stipriai jaučiama Vakarų kultūros įtaka. Čia sekama Portugalijos teisinėmis tradicijomis.
Cape Verde valstybinė kalba yra portugalų, nors vietiniai tarpusavyje kalbasi kreolų kalba. Salose vyrauja jauni gyventojai, o vietos žmonių vidutinė gyvenimo trukmė – 73 metai. Iki kolonizacijos šios salos buvo negyvenamos, todėl į šalies ūkį reikėjo nemažai investuoti, kad ir šioje teritorijoje galėtų kurtis žmonės. Šiuo metu labiausiai klestinti yra Cape Verde sostinė Praia. Ten geriausiai išvystytas ir finansų sektorius. Skrendant virš salyno galėjai matyti ne tik žydrąją vandenyno lagūną, smėlio dykumų plotus, bet ir modernius dangoraižius, plačiai išraizgytas tarp jų gatves.
Jau sėdint lėktuve, pakeliui namo, mintyse vis skambėjo Žaliojo Kyšulio salose gimusios garsios dainininkės, „basakojės deivės” Cesarios Evoros dainų ritmai. Jos dainose yra liūdesio dėl žmonijos klystkelių, bet kur kas daugiau išminties ir gyvenimo meilės. O ją vėl ir vėl gali patirti apsilankęs šiame unikaliame gamtos kampelyje, kur prie koralų rifų nuskendusių laivų liekanų gali grožėtis Fogo salos vulkanais, Santiago kalnais ir slėniais, Boa Vista kopomis. Čia jūros vėžliai deda kiaušinius. Vakarais vietos gyventojų draugijoje gali panirti į tradicines mornos melodijas bei sušokti salsą.