Džiaugsmas – ir pergalės nuojauta – sėkmingai įveikus atkarpą.
Džiaugsmas – ir pergalės nuojauta – sėkmingai įveikus atkarpą. (Asmeninio albumo nuotraukos)

Didžiausią įspūdį Ievai paliko amerikietiškas svetingumas 

Monika Juodeškaitė.

Viena talentingiausių jaunųjų Lietuvos irkluotojų Ieva Adomavičiūtė jau ketverius metus sportuoja ir mokosi Amerikoje, Washington State  University. Ši talentinga 21-erių lietuvė jau keturis kartus yra tapusi pasaulio čempione – du jaunimo grupėje ir dar du – čempionate iki 23-ejų metų.

Paskutinį kartą pasaulio čempionės vardą apgynė 2016 m. Po šios pergalės merginos tikslas buvo patekti į Rio olimpines žaidynes. Deja, neteisinga Lietuvos irklavimo sporto politika sugriovė jos viltis. Ievai nebuvo suteikta galimybė dalyvauti olimpinės atrankos varžybose už Lietuvos rinktinę. Nepaisant nevilties kartėlio, Ieva Adomavičiūtė nepasidavė. Šiuo metu intensyviai treniruojasi ir baigia mokslus Washingtone, tikėdamasi patekti į Tokijo olimpines žaidynes.

Su aukso medaliu.
Aukso medalis pasaulio čempionate Ievai Adomavičiūtei neatvėrė durų į Olimpiadą.

Išbandyti irklavimą pastūmėjo – ūgis

Nors Adomavičiūtės tėvai nebuvo sportininkai, Ievą visuomet žavėjo sportas. Merginos išskirtiniai duomenys – 1 metro 94 centimetrų ūgis ir tvirtas sudėjimas – jaunystėje patraukė įvairių sporto šakų trenerių dėmesį: „Kai buvau 8-oje klasėje, treneris, tik pamatęs mane, pasiūlė ateiti į irklavimo treniruotes. Tuo metu kaip tik labai norėjau sportuoti, buvau nutarusi lankyti tinklinio būrelį, bet ten niekad ir nenuėjau, nes pradėjau lankyti irklavimą”, – pasakojo Ieva, kuri, vos išbandžiusi irklavimą, šią sporto šaką pamilo. „Nuo pat pirmos treniruotės labai patiko sportuoti, ir visai nesvarbu, kokios treniruotės buvo – ar tai bėgimas, štanga, irklavimas uždarose patalpose ar ežere. Tikriausiai daug prie to prisidėjo draugiška komanda, kurioje buvau”, – pasakojo mergina.

Šeimos palaikymas ir gimtinės ilgesys

Kaunietė Ieva užaugo mylinčių tėvų ir dviejų vyresnių brolių apsuptyje. „Mano tėvai labai palaikė mano išvykimą į Ameriką, ypač mama, ji Amerikoje matė didesnes perspektyvas tobulėjimui, – sakė savarankiška Ieva. – Tėvai pasitiki manimi”. Sprendimą išvykti palengvino jos didelė aistra keliauti: „Palikti gimtinę nebuvo gaila, nes tuo metu labai norėjau pokyčių ir žinojau, kad grįšiu. Man labai patinka keliauti, todėl išvykdama iš namų nejaučiau didelio liūdesio, bet būnant svetur, po kiek laiko pasijaučia namų ilgesys, aplanko prisiminimai ir pasidaro liūdna. Manau, jei mano universitete būtų daugiau lietuvių, galbūt jausčiausi geriau. Šiuo metu čia esu vienintelė lietuvė. Į Lietuvą grįžtu kartą per metus, vasaros atostogoms. Labiausiai pasiilgstu šeimos ir namų. Kaip sakoma, visur gerai, bet namuose geriausia. Pasiilgstu tos namų aplinkos, savo kambario, kiemo, savo mašinos”.

Ketvirtakursė Ieva po studijų planuoja grįžti į Lietuvą ne tik dėl sentimentų, bet ir galimybės atstovauti Lietuvai. „Birželio mėnesį turėčiau baigti studijas ir grįžti namo. Pagrindinė grįžimo priežastis – irklavimas. Jei noriu atstovauti Lietuvai tarptautinėse varžybose, turiu treniruotis su komanda ir dalyvauti visose kontrolinėse varžybose bei treniruočių stovyklose”. Tokį detalų planą Ieva pabrėžia ne be reikalo. Pusmetį prieš Olimpines žaidynes Ieva praleido Lietuvoje, bandydama užsitarnauti vietą olimpinėje irklavimo rinktinėje, deja, talentingos irkluotojos netikėtas pasirodymas Lietuvoje virto skandalu.

2015 m. pasaulio jaunimo čempionate ant aukščiausios pakylos – lietuvaitė irkluotoja.
2015 m. pasaulio jaunimo čempionate ant aukščiausios pakylos – lietuvaitė irkluotoja.

Talentinga irkluotoja Lietuvai nebuvo reikalinga

Artėjant Olimpiadai Ieva dar kartą tapo pasaulio čempione ir jai atsivėrė netikėtos galimybės dalyvauti atrankoje į Rio. „Laimėjusi 2015 m. pasaulio jaunimo čempionatą didele persvara, sulaukiau paskatinimų pabandyti patekti į Rio olimpiadą. Tada pati pradėjau galvoti, jog tokia galimybė pasitaiko tik kartą per ketverius metus, kodėl nepabandyti”, – pasakojo Ieva. Norint patekti į Olimpines žaidynes, būtina praeiti tarptautinius kvalifikacinius etapus. Šiuose etapuose iškovotos olimpinės vietos šaliai turėtų būti dalijamos papildomoje atrankoje, nustatančioje, kurie šalies sportininkai, būtent priešolimpiniame laikotarpyje yra pasiekę geriausią sportinę formą.

Lietuvos irklavimo federacija priėmė sprendimą nerengti papildomų atrankos varžybų ir į Rio žaidynes siųsti tuos, kurie iškovojo kelialapius šaliai. Tačiau toks sprendimas buvo neteisingas sportininkų, kurie neturėjo galimybės varžytis pagrindinėse atrankos varžybose atžvilgiu.

,,Gintarinių irklų” regata Lietuvoje, 2015 m.
,,Gintarinių irklų” regata Lietuvoje, 2015 m.

„Pasaulio čempionatas, kuriame Lina Šaltytė buvo atrinkta į olimpiadą, vyko rugsėjo mėnesį, bet irklavimo rinktinės prezidentas mane patikino, kad bus papildoma atranka, ir šaliai atstovaus tas, kas yra greičiausias”, – pasakojo Ieva, kuri pasiryžo nutraukti studijas likus metams iki bakalauro laipsnio baigimo, grįžti į Lietuvą ir pakovoti dėl vietos Olimpiadoje.

„Buvau įtikinta, jog išsikovojau vietą stovyklose, nes laimėjau pasaulio jaunimo čempionatą, tačiau sausio mėnesį olimpiečius išvežė į slidinėjimo stovyklą Italijoje, o manęs nevežė, sakė – per brangu. Tikėjausi važiuoti į stovyklą Graikijoje, bet taip pat nebuvau paimta”, – pasakojo Adomavičiūtė, kuriai nebuvo suteikta nė viena galimybė dalyvauti rinktinės stovyklose, varžytis tarptautinėse varžybose ar net treniruotis drauge su konkurente. Tikrąja to žodžio prasme tėvynėje ji buvo palikta ant kranto. „Manęs neišvežė ir į pasaulio taurę. Likus porai dienų pasakė, jog įvyko nesusipratimas, nesutvarkyti dokumentai. Labai nusiminiau, nes mane ignoravo. Man nebuvo leista net kartu su Lina treniruotis”, – teigė Ieva.

Toks vyriausiojo rinktinės trenerio Mykolo Masilionio ir konsultanto iš Italijos Giovanni Postiglione sprendimas buvo šališkas, mat Lina Šaltytė buvo vyr. trenerio sužadėtinė. Vienviečių valčių klasėje Ieva Adomavičiūtė yra pasiekusi daug įspūdingesnių pasiekimų nei Šaltytė, tačiau, pasak Irklavimo federacijos ir Olimpinio komiteto, didžiausias trukdis yra Ievos nebuvimas Lietuvoje. „Rinktinės konsultantas italas yra prieš mano studijas Amerikoje, jis į mane nekreipia dėmesio, pyksta, kad amerikiečiai pasiima visus gerus sportininkus, bet po studijų jie dažnai baigia sportinę karjerą”, – dalijosi mintimis Ieva. Rinktinės konsultantas yra susidaręs neteisingą nuomonę apie Amerikos universitetų sporto sistemą, kurioje yra visos sąlygos sportininkų tobulėjimui ir pažangai.

I. Adomavičiūtė, nors ir nepaimta į Rio žaidynes, jaučiasi įrodžiusi sau ir visai Lietuvai, jog buvimas svetur netrukdo tobulėti. „Aš labai džiaugiuosi, kad sugebėjau įrodyti, jog net studijuojant JAV galima parodyti gerų rezultatų”, – teigia Ieva, tačiau neslepia, jog ignoravimas ją šiek tiek palaužė. „Tuo metu labai išgyvenau, buvo gaila įdėto darbo. Buvo net minčių mesti irklavimą. Sunku išlikti motyvuotai, kai žinai, kad kiek besistengtum, vis tiek negausi galimybės”, – sakė Ieva, kuri yra be galo dėkinga irkluotojams, kurie ją palaikė ir padėjo išgyventi šį sunkų momentą. „Jie buvo nustebę, jog viskas taip vyksta”.

Nauja šeima Washington State University

Jauną ir talentingą irkluotoją Amerikos treneriai pastebėjo, kai jai buvo 17-ka. Gausybė universitetų siūlė Ievai tapti jų komandos dalimi ir garantavo puikų išsilavinimą ir geriausias sąlygas sportiniam tobulėjimui. „Būdama 11-oje klasėje pradėjau gauti laiškus ir ‘Facebook’ žinutes su pasiūlymais studijuoti JAV. Iš pradžių į tai rimtai nežiūrėjau, nes mano anglų kalba buvo labai prasta, tačiau vėliau supratau, kad negaliu praleisti tokios galimybės”, – pasakojo Ieva. Didžiausi sunkumai iškilo bandant išlaikyti anglų kalbos testus, kurie yra būtini norint mokytis Amerikoje. Tačiau atkaklių pastangų dėka Ieva išlaikė abu testus. Tuomet reikėjo nuspręsti, kokiame universitete mokytis ir sportuoti. „Ypač daug dėmesio sulaukiau iš Washington State University trenerės, kuri darė viską, kad tik čia atvykčiau. Bent kartą per savaitę sulaukdavau jos skambučio, ji domėjosi, kaip man sekasi”, – pasakojo Ieva. Trenerės dėmesys suteikė jai saugumo jausmą, o puikūs kitų lietuvių atsiliepimai apie šį universitetą padėjo priimti galutinį sprendimą. Ieva vertina galimybę studijuoti šiame puikiame universitete ir džiaugiasi atradusi naują šeimą toli nuo namų.

Vašingtono Valstijos Universiteto aštunvietės valties įgula.
Vašingtono Valstijos Universiteto aštunvietės valties įgula, treniruotė (Snake River) Ieva iš kairės antroji.

„Mūsų komandos didžiausia vertybė yra tai, kad mes viena kitą vadiname šeimos narėmis ir stengiamės sukurti atmosferą, lyg būtume viena didelė šeima”, – džiugiai sako Ieva, kuriai draugystė yra svarbesnė vertybė nei pergalės. „Galbūt nesame pačios stipriausios ir greičiausios, bet turime kitų bruožų, kurie yra kur kas vertingesni ir suteikia galimybę daug ko iš viena kitos išmokti”. Amerikietiškas svetingumas ir draugiškumas Adomavičiūtei paliko didelį įspūdį. „Komandoje nėra jokių intrigų, dramų, niekas nieko neapšnekinėja, visos stengiasi padėti viena kitai. Džiaugiamės sėkme ir kartu liūdime, jei nesiseka”. Universitete Ieva irkluoja keturvietėje ir aštuonvietėje valtyse. Su aštuonvietės įgula Ieva yra iškovojusi 8-ąją vietą NCAA pirmenybėse bei daugkartinę ketvirtosios vietos poziciją PAC12 konferencijoje. Pastaroji valčių klasė yra labai populiari Amerikoje, bet dėl profesionalių irkluotojų trūkumo kol kas neegzistuoja Lietuvoje.

Džiaugiasi olimpiečio brolio sėkme

Adomavičių šeima užaugino net du talentingus irkluotojus. Ievos vyresnysis brolis Aurimas Lietuvai Rio olimpinėse žaidynėse atstovavo keturvietėje valtyje. Įdomu tai, kad brolį išbandyti irklavimą pakvietė Ieva dėl kompanijos. „Mane treneris pakvietė irkluoti, o aš į treniruotę pasikviečiau brolį, kad būtų smagiau, – didžiuodamasi brolio pasiekimais pasakojo mergina. – Kai sužinojau, kad jis pateko į Olimpiadą, labai džiaugiausi, tarsi būčiau pati patekusi. Visas jo pergales ir pralaimėjimus išgyvenu lyg savo. Visados linkiu jam sėkmės, nes žinau, kaip jis jaučiasi pralaimėjęs”, – teigia Ieva, kuri su broliu Aurimu bendrauja kiekvieną dieną, nepaisant didelio atstumo ir aštuonių valandų skirtumo bei užimtumo. „Visas naujienas vienas kitam papasakojame. Tikiuosi, Aurimui kartu su tėčiu pavyks mane aplankyti Amerikoje”, – pasakojo Ieva.

Amerika pakeitė Ievos asmenybę

Ieva, kaip ir kiekvienas jaunas lietuvis palikęs Lietuvą, pradžioje svetimoje šalyje susidūrė su daugeliu sunkumų. „Pirmi metai buvo sunkiausi, tiesą pasakius, gan dažnai verkdavau, ilgėjausi namų, buvau pervargusi ir į viską labai jautriai reaguodavau”, – pasakojo irkluotoja, kuri sugebėjo perlipti per save, pažinti ir pamilti naują kultūrą ir gyvenimo būdą, „Po dvejų metų prisitaikiau prie pokyčių. Pradėjau džiaugtis kiekviena akimirka. Žinojau, ką turiu daryti, ir stengiausi tai daryti kuo geriausiai”. Ieva įsitikinusi, jog gyvenimas Amerikoje ją padarė optimistiškesnę ir laimingesnę. „Aš esu toks žmogus, kuris labai daug iš savęs reikalauja ir labai nusivilia, jei nesiseka. Amerikoje išmokau suprasti, kad ne kiekvieną dieną viskas būna gerai. Čia pats gyvenimo rimtas labai skiriasi nuo Lietuvos. Kasdien keliuosi 4:50 ryto, nes reikia du kartus treniruotis, nueiti į paskaitas, pasirūpinti namų darbais, o visuomet atsiranda ir papildomų reikalų”. Didelius skirtumus Ieva pastebėjo ir pačiame sporte. „Labai skiriasi pati tvarka, čia trenerės žodis yra viršiausias, niekas niekada su ja nesiginčija, kaip ji pasakys, taip ir bus”, – teigia Ieva. Nepaisant visų sunkumų ir pokyčių, ji džiaugiasi pasiryžusi tokiam gyvenimo pokyčiui: „Labai džiaugiuosi, kad išvykau į Ameriką ir sugebėjau įrodyti, kad kai labai kažko nori ir sunkiai dirbi, viskas įmanoma.”

Pasaulio jaunimo čempionatas, 2016 m.
Pasaulio jaunimo čempionatas, 2016 m.

Ateities planai ir pomėgiai

Be sporto Ievą visuomet žavėjo kelionės ir naujų kultūrų pažinimas. „Baigusi universitetą planuoju tam skirti laiko. Neseniai pamėgau gelinį nagų lakavimą. Komandoje esu žinoma dėl savo visada nulakuotų nagų”, – juokėsi irkluotoja.

Universitete studijuojanti verslumą Adomavičiūtė savo ateities planus sieja ne tik su profesionalia sportine karjera, bet ir su savo verslo įkūrimu. „Kol esu jauna, motyvuota ir sveikata leidžia, noriu pasiekti kuo aukštesnių sportinių rezultatų. Kaip daugumos sportininkų, taip ir mano, vienas iš tikslų yra dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Tačiau gyvenime turiu ir kitų tikslų, nesusijusių su sportu. Ateityje galvoju apie savo nuosavą verslą, dar tiksliai nežinau, kas tai bus, nes turiu keletą skirtingų idėjų, tikiuosi viena iš jų išsipildys”, – dalijosi mintimis Ieva.

Trys svarbiausios vertybės

Paklausta, kokiomis trimis vertybėmis vadovaujasi savo gyvenime, Ieva sakė, jog ją stumia pirmyn sveikata, artimieji ir savo asmenybės tobulinimas. „Pastebėjau, kad aš, kaip ir dauguma kitų žmonių, nevertiname savo sveikatos ir nesirūpiname savimi, kol kas nors neatsitinka. Kai susiduriu su sveikatos problemomis, tik tada pradedu galvoti, kokia esu laiminga būdama sveika”, – pasakojo Ieva, kuriai didžiausias turtas yra brangūs žmonės. „Šeima, draugai, komandos nariai, treneriai yra ypač svarbūs mano gyvenime. Kartais šių žmonių žodžiai suteikia prasmę gyvenimui ir neleidžia pasiduoti, kai sunku”.

Ieva jaučiasi visapusiškai patobulėjusi ir daug ko išmokusi. „Per beveik ketverius metus, praleistus Amerikoje, išmokau labai daug ir, manau, pasikeičiau kaip žmogus. Supratau, kad norint kažko pasiekti gyvenime ir jaustis laimingam, visaverčiam žmogui, reikia tobulinti savo asmenybę. Noriu būti įvairiapusiškas žmogus, turėti gyvenime balansą, ne tik sportuoti, bet ir užsiimti kitais dalykais. Bendrauti su įvairiais žmonėmis, mokytis iš jų, tobulėti įvairiose gyvenimo srityse”.

Ievai komanda – jos šeima.
Ievai komanda – jos šeima: ,,Džiaugiamės sėkme ir kartu liūdime, jei nesiseka”.