Kalbino Vitalius Zaikauskas.
Kodėl pasirinkote kandidatuoti šioje, Užsienio lietuvių rinkimų apygardoje?
Gimiau, augau ir kaip asmenybė subrendau Neringoje. Gyvendami unikaliame krašte, kartais jaučiamės lyg saloje, nutolę, ne visada girdimi. Žinau, kad panašiai neretai jaučiasi ir Lietuvos išeiviai, kurie pozicionuojami kaip tie „kiti” – tie išvykę. Todėl man svarbu, kad Lietuvoje ar užsienyje sunkiai dirbantys, besimokantys ar vaikus auginantys žmonės nesijaustų tarsi atskirtyje, neprarastų ryšio su Lietuva ir jaustųsi reikalingi bei laukiami.
Papasakokite apie save.
Daugiau nei 10 metų dirbu Neringos miesto savivaldybės taryboje, šiuo metu esu opozicijos lyderis. Čia taip pat plėtoju smulkųjį verslą, prisidedu prie visuomeninių iniciatyvų. Taip pat aktyviai veikiu Liberalų sąjūdyje, esu pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pavaduotojas. Laisvalaikį mėgstu leisti aktyviai – nuo vaikystės mane lydi įvairios sporto šakos – nuo buriavimo iki krepšinio.
Kodėl renkatės politiko darbą?
Aš labai myliu Lietuvą ir noriu prisidėti prie mūsų visų valstybės kūrimo. Per kiek daugiau nei 30 nepriklausomybės metų pasiekėme labai daug, tačiau turime nesustoti ir toliau vesti Lietuvą Vakarų link. Taip pat jaučiu, kad politikoje trūksta liberalių, atvirų pažiūrų žmonių, kurie pasitikėtų žmonėmis bei kurtų jiems galimybes veikti.
Ką norėtumėte pakeisti Lietuvos Respublikos gyvenime, kas netenkina?
Pastaruosius ketverius metus mane tiesiog pykdo valdžios požiūris į žmones – visur noras drausti, bausti, riboti. Su Lietuvos piliečiais dažnai elgiamasi kaip su mažais vaikais. Mano nuomone, valdžia turi įgalinti žmones veikti bei nesikišti į jų privatų gyvenimą.
Esate susipažinęs su užsienio lietuvių bendruomenėmis? Su kurių šalių labiausiai?
Kol kas daugiausia teko bendrauti su Vokietijos, Nyderlandų, JAV bei Latvijos lietuviais. Nors koronavirusas apribojo galimybes su išeiviais bendrauti gyvai, džiaugiuosi, jog pavyko užmegzti daug šiltų pažinčių nuotoliniu būdu. Pandeminei situacijai leidus, nekantrauju gyvai susitikti su dar daugiau pasaulio lietuvių.
Kuo ypatinga JAV lietuvių bendruomenė? Kuo ji skiriasi, tarkim nuo Airijos, Norvegijos ar Australijos lietuvių bendruomenių?
JAV lietuvių bendruomenė turi bene labiausiai išplėtotą organizacinę struktūrą. Tai lemia ne tik faktas, jog čia gyvena kelios išeivių kartos, bet ir JAV lietuvių pilietiškumas. Mane žavi bendruomenės organizuojamų iniciatyvų gausa ir nuolatinis kultūrinių bei ekonominių ryšių su Lietuva plėtojimas.
Kodėl JAV lietuvių bendruomenės rinkėjai turėtų balsuoti už jus, o ne už kurį kitą šios apygardos kandidatą?
Gebu suvienyti žmones vardan bendro tikslo bei turiu gerus derybinius gebėjimus. Esu pasiruošęs išeivijos klausimus kelti ne tik savo frakcijoje, bet ir visose kitose. Orientuojuosi į rezultatus, o ne į intrigas ar vienadienę šlovę, tad tikiu, kad Seime man pavyks pasiekti svarbių pergalių JAV bei viso pasaulio lietuviams.
Kokias matote svarbiausias išeivijos gyvenimo problemas?
Remiantis savo patirtimi bendraujant su JAV lietuviais, aktualiausias klausimas jiems – pilietybės išsaugojimas. Tad turime baigti pradėtus darbus, pasimokyti iš klaidų bei surengti antrą referendumą 2024-aisiais.
Kiti svarbūs aspektai – darbo stažo skaičiavimas bei pensijų mokėjimo tvarka grįžus į Lietuvą.
Galiausiai, išeiviai pasigenda ryšio su Tėvyne – valstybė turi parodyti, jog kiekvienas žmogus yra svarbus, kur jis begyventų. Esu pasirengęs dirbti išvien su JAV lietuviais, kad rastume šių problemų sprendimus.
Kuo Seimas galėtų ir turėtų jiems pagelbėti?
Seimas privalo inicijuoti antrą referendumą dėl pilietybės išsaugojimo, įteisinti internetinį balsavimą bei plėtoti „Globalios Lietuvos” iniciatyvą, skiriant tinkamesnį finansavimą ir daug aktyviau įtraukiant tautiečius į ekonominės ir kultūrinės diplomatijos procesus.
Sugrįžtantieji. Su kokiomis problemomis susiduria, sugrįžę dirbti ir gyventi į Lietuvą? Ką reiktų keisti?
Grįžtantiesiems ypač svarbu žinoti, jog Lietuvoje jie galės rasti gerą darbą. Būtent todėl sieksiu geresnių sąlygų mūsų verslui kurti darbo vietas. Turime skatinti aukštos pridėtinės vertės ekonominių sektorių veiklą, atsisakyti reinvestuojamo pelno apmokestinimo bei remti pradedančiuosius smulkiuosius verslininkus.
Kitas svarbus aspektas daliai grįžtančiųjų – vaikų integracija. Būtina užtikrinti, jog išeivių vaikai sėkmingai įsilietų į lietuvišką švietimo sistemą, gautų reikalingą pagalbą iš mokyklų bendruomenių ir būtų skirstomi į klases pagal įgytas žinias, o nebūtinai pagal amžių.
Referendumas dėl dvigubos pilietybės įvyko. Kas toliau?
Iškart po Seimo rinkimų turime inicijuoti antrą referendumą dėl pilietybės išsaugojimo ir jį organizuoti kartu su 2024-ųjų LR Prezidento rinkimais. Kartu reikia pasiekti susitarimą, jog visos parlamentinės partijos palaikytų referendumą bei aktyviai agituotų visuomenę balsuoti „už”. Galiausiai, referendumui turime skirti tikslingą finansavimą, o aktyvią kampaniją pradėti bent 2 metus prieš referendumą.
Kokiame komitete, jeigu būsite išrinktas, norėtumėte dirbti, kuo domėsitės dar be išeivijos gyvenimo?
Pirmiausia noriu pabrėžti, jog sieksiu dirbti Pasaulio Lietuvių Bendruomenės ir Seimo komisijoje. O kiti du mano prioritetiniai komitetai: ekonomikos bei užsienio reikalų. Be išeiviams aktualių klausimų, taip pat noriu siekti pagalbos verslui kuriant gerai apmokamas darbo vietas bei investicinės aplinkos gerinimo Lietuvoje.
Kaip žinote, dabar Seimo reitingas – rekordinėse žemumose? Kaip manote – kodėl?
Manau, jog žmonėms elementariai nusibodo politinė veidmainystė – valdantieji nuolat kuria naujus draudimus, moko žmones, kaip reikia teisingai gyventi, tačiau pamiršta etikos bei moralės normas taikyti ir sau. Seime vis dar klesti politinė korupcija, ar kalbėtume apie nelegaliai tiesiamus keliukus, ar dalinamus aukšto rango postus.
Ką padarysite Jūs, kad visuomenė Seimą ir Seimo narių darbą vertintų palankiau?
Visada elgsiuosi etiškai, neieškosiu asmeninės naudos bei nebijosiu pripažinti suklydęs. Nebūsiu tas Seimo narys, apie kurį žmonės išgirs tik prieš rinkimus. Aktyviai įgyvendinsiu savo įsipareigojimus visos kadencijos metu bei nuolat viešinsiu rezultatus.
Ką dar norėtumėte pasakyti? Ko dar Jūsų nepaklausiau?
Tiesiog noriu pridurti, jog visai nesvarbu, ar gyvename Nidoje, Čikagoje ar New Yorke – visus mus jungia ryšys su Lietuva. Nes Lietuva – ten, kur tu. Todėl visi kartu turime imtis konkrečių veiksmų, kad mūsų išeiviai išlaikytų ryšį su Tėvyne.
Referendumas dėl dvigubos pilietybės praėjo itin sėkmingai balsavusiųjų skaičiumi, tačiau rezultatas nepasiektas. Teks Seimui prie šio klausimo sugrįžti.
Ką Jūs, būdamas Seimo nariu, nuveiktumėte labai aiškaus, konkretaus: kad būtų sugrįžta prie dvigubos pilietybės problemos ir kad nemažėtų balsavusiųjų skaičius, keldamas pavojų dėl mažo išeivijos aktyvumo panaikinti Užsienio lietuvių rinkimų apygardą?
Kaip jau minėjau, iškart po Seimo rinkimų turime inicijuoti antrą referendumą dėl pilietybės išsaugojimo – su aiškia formuluote, komunikacija bei tikslingu finansavimu. Neabejoju, kad reikiamus aktyvumo rodiklius pasiektume įdiegę internetinį balsavimą, kuris ypač aktualus užsienyje gyvenantiems lietuviams.