Partijos LIETUVA–VISŲ nenugalimas penketukas (iš k.): Steponas Babrauskas, Tomas Pačėsas, Valdemaras Chomičius, Rūtenis Paulauskas ir Artūras Jomantas. (T. Pačėso asmeninio albumo nuotraukos)

KALBINAME KANDITATĄ. Tomas Pačėsas (LIETUVA-VISŲ pirmininkas): Dviguba pilietybė tautai gyvybiškai būtina

Į „Draugo” korespondento Vitalijaus Zaikausko klausimus atsako partijos LIETUVA-VISŲ pirmininkas Tomas Pačėsas.

Tomas Pačėsas: Valdžia renkama tam, kad spręstų proble­mas.

Kodėl pasirinkote kandidatuoti  šioje, Užsienio lietuvių rinkimų apygardoje?

Todėl, kad aš didžiąją savo gyvenimo dalį buvau krepšinio emigrantas.

Papasakokite apie save…

Buvau krepšininkas, treneris, dabar esu politikas, verslininkas.

Kodėl renkatės politiko darbą?

Todėl, kad visą gyvenimą atstovavau tikslinei sporto bendruomenei, o dabar galiu atstovauti visai visuomenei.

Ką norėtumėt pakeisti Lietuvos Respublikos gyvenime, kas netenkina?

Visų pirma – Seimą, o po to – visą administruojantį aparatą, nes biurokratai ir kleptokratai yra užvaldę valstybę. Netenkina daug kas: skurdas, socialinė nelygybė, korupcija, nepagarba piliečiams, individui, teisėsauga, teisėtvarka ir svarbiausia – emigracija.

Ar esate susipažinęs su užsienio lietuvių bendruomenėmis? Su kurių šalių  – labiausiai?

Taip, Londone gyvena mano broils, o Australijoje gyvena mano mama, daug draugų turiu JAV.

Kuo ypatinga JAV lietuvių bendruomenė? Kuo ji skiriasi, tarkim, nuo Airijos, Norvegijos ar Australijos lietuvių bendruomenių?

Manau, kad JAV bendruomenė pagal tradiciją geriausiai politiškai ir kultūriškai organizuota, todėl jos indėlį Lietuvos laisvės byloje, taip pat nuopelnus puoselėjant lietuvišką kultūrą sunku pervertinti. Taip pat JAV bendruomenė  yra ypatingai susijusi su krepšiniu – per NBA žaidžiančius lietuvius. Čikagoje kasmet vyksta lietuvių krepšinio čempionatai, turintys atgarsį net ir Lietuvoje.

Kodėl JAV lietuvių bendruomenės rinkėjai turėtų balsuoti už jus, o ne už kurį kitą šios apygardos kandidatą?

Todėl, kad per ketverius kadencijos metus tikrai galima išspręsti dvigubos pilietybės klausimą, kuris yra aktualus visoms užsienio bendruomenėms ir ypač JAV lietuvių bendruomenei. Išspręsti taip, kad tenkintų visus.

Ar turite nuopelnų užsienio lietuviams? 

Manau, kad to reikia klausti užsienio lietuvių…

Sugrįžtantieji. Su kokiomis problemomis susiduria sugrįžę dirbti ir gyventi į Lietuvą? Ką reiktų keisti?   

Dažnos problemos dėl padoriai apmokamo darbo ir savirealizacijos. Pirmiausiai reikėtų keisti valdžios požiūrį į pilietį ir jo poreikius. Sugrįžęs lietuvis pirmiausia tiesiog turi pasijusti laukiamas ir reikalingas savo kraštui. Valdžia privalo nebūti abejinga savo piliečiams: ir grįžusiems, ir nuolat gyvenantiems Lietuvoje. Valdžia tam ir renkama, kad problemas spręstų, o ne jas sukeltų. 

Kokiame komitete, jeigu būsite išrinktas, norėtumėte dirbti?

Norėčiau dirbti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

Kaip žinote, dabar Seimo reitingas – rekordinėse žemumose. Kaip manote – kodėl? 

Todėl, kad tokie žmonės išrinkti į Seimą. Ne pastatas, o ten sėdintys žmonės smukdo reitingus. Žmonės, kurie nevykdo savo priešrinkiminių pažadų, elgiasi nepadoriai ir neatsako nei už savo žodžius, nei už darbus.

Ką padarysite jūs, kad visuomenė Seimą ir Seimo narių darbą  vertintų palankiau? 

Elgsiuosi padoriai ir skatinsiu tai daryti kitus.

Referendumas dėl dvigubos pilietybės įvyko nesėkmingai dėl nepakankamo balsavusiųjų skaičiaus, todėl rezultatas nepasiektas. Teks Seimui prie šio klausimo sugrįžti. Ką jūs, būdamas Seimo nariu, nuveiktumėte labai konkre­taus: kad būtų sugrįžta prie dvigubos pilietybės ir kad nemažėtų balsavusiųjų skaičius, keldamas pavojų dėl mažo išeivijos aktyvumo rinkimuose panaikinti Užsienio lietuvių rinkimų apygardą? Du klausimai viename.     

Seimas galėtų reikalauti Konstitucinio Teismo (KT) peržiūrėti savo išaiškinimą dėl 12-to Konstitucijos straipsnio: „Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis”. KT žodį „atskirus” išaiškino kaip itin retus. Juk atskiri atvejai – nebūtinai itin reti. Taigi reikia suteikti KT teisę peržiūrėti jo paties sprendimus. Pasaulyje keičiasi konstitucijos. Jų interpretacijos taip pat gali keistis. Ši interpretacija jau padarė daug žalos ir tebedaro – dėl jos buvo atimta Lietuvos pilietybė Lietuvoje gimusiam Žydrūnui Ilgauskui, NBA  žvaigždei, su kuriuo jaunystėje teko kartu žaisti Kaune. Neseniai kreipiausi į Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, kad už nuopelnus garsinant Lietuvą Žydrūnui išimties tvarka būtų grąžinta atimta Lietuvos pilietybė. Bet tai neturėtų būti išimtis, nė iš vieno lietuvio negali būti atimta pilietybė.

Jeigu KT neperžiūrės Konstitucijos 12 straipsnio, tuomet referendumas bus neišvengiamas, nes dvigubos pilietybės galimybė yra mūsų tirpstančiai tautai gyvybiškai būtina.