Kalbino Vitalius Zaikauskas.
![](https://www.draugas.org/wp-content/uploads/2020/10/PBG_4034-240x300.jpg)
Lietuvis yra kiekvienas, kuris tokiu jaučiasi – nesvarbu, kur gyvena ar kokią kalbą vartoja. Aš tuo tvirtai tikiu ir žinau, kad visi kartu esame daug stipresni ir greičiau judame pirmyn.
Todėl į Lietuvos Respublikos Seimą kandidatuoju ten, kur savo atstovą rinksis pasaulio lietuviai: noriu, kad Lietuvoje laukiami ir gerbiami jaustųsi visi mūsų globalios bendruomenės nariai.
Kodėl kandidatavimui pasirinkote būtent Užsienio lietuvių rinkimų apygardą?
Nuoširdžiai tikiu, kad Lietuva yra didesnė, stipresnė ir saugesnė, kai išlaiko ryšį su visais lietuvių kilmės žmonėmis, kad ir kur jie gyvena. Tuo jau galėjome įsitikinti ne kartą savo šalies istorijoje.
Pernai įkūrėme Laisvės partiją tam, kad paskatintume ir palaikytume kuriančius, pozityvius, įkvepiančius Lietuvos žmones. Jos steigėjais tapo tautiečiai, gyvenantys nuo Malaizijos iki Kanados, nuo Ugandos iki Londono ar Floridos. Koks galėtų būti aiškesnis ženklas, kad Lietuvos ateitis rūpi toli gražu ne tik jos teritorijoje gyvenantiems lietuviams?
Akivaizdu, kad turime užtikrinti, jog šis ryšys būtų abipusis: visi lietuviai vienodai rūpėtų ir mūsų valstybei. Visada tikėjau atvira Lietuva, daugybinės pilietybės svarba, tad dabar prisiėmiau atsakomybę ir galimybę už visa tai kovoti.
Politikoje esate nuo jaunų dienų – kodėl pasirinkote šį kelią?
Yra du būdai žiūrėti į mus supantį pasaulį ir jo netobulumus: prisitaikyti arba kurti, tobulinti. Man nuo mažens, kiek save atsimenu, atrodė savaime suprantama, kad nepatinkančias situacijas turiu išspręsti, o norimus dalykus – pasiekti pati.
Todėl nuo mokyklos laikų stengiausi pati susikurti tokią aplinką, kokioje norėjosi būti, dešimt metų buvau Lietuvos ir tarptautinių jaunimo organizacijų savanore. Anksti suvokiau, kad reikšmingus pokyčius žmonės įgyvendinti gali tik veikdami kartu, todėl visads aktyviai stengiausi burti bendraminčius. Visa tai darau iki šiol – tikiuosi prisidėti prie tų gerų pokyčių, kurie šiandien užgimsta Lietuvoje, ir juos paskatinti.
Politika man nėra darbas, tai – gyvenimo būdas, požiūris į jį. Džiaugiuosi, kad kasmet sutinku vis daugiau žmonių, į politiką žiūrinčių taip pat.
Kokios yra svarbiausios jūsų, Laisvės partijos, vertybės?
Mes manome, jog laisvė yra nedaloma, kokia ji bebūtų: ekonominė (kuo mažiau biurokratijos, reguliavimo ir daugiau erdvės iniciatyvumui), žmogaus teisės (pagarba įvairovei, kitaip mąstantiems, kitaip gyvenantiems).
Tikime, kad viskas prasideda nuo žmogaus – šeima, valstybė, bendruomenė. Todėl spręsdami bet kokį klausimą pirmiausiai turime atsižvelgti į asmens laisvę ir į žmones, kuriuos tai palies.
Jums svarbiausias klausimas yra švietimas. Švietimo reforma jau gerokai užtruko. Ar tikitės ją pagaliau užbaigti?
Tikimės pradėti ir įgyvendinti. Pokyčiai švietime turi prasidėti nuo mokyklos: nuo to, ko jose mokomi vaikai ir kaip jie ten jaučiasi. Mes sieksime, kad Lietuvoje švietimas taptų svarbiausiu prioritetiniu klausimu – ne penktu ar šeštu, kaip buvo iki šiol.
Vaikai mokykloje turi įgyti gebėjimų, padėsiančių jiems sėkmingai įsitvirtinti šiuolaikiniame pasaulyje: ne iškalti faktus, bet išmokti kritiškai juos vertinti, kūrybiškai spręsti problemas, perprasti technologijas.
Vaikai norės mokytis, jei tai jiems bus įdomu, jei jausis įtraukti ir skatinami. Tai – itin svarbus iššūkis, kuris turi būti keliamas pedagogams. Tačiau jie savo darbu mėgausis ir į vaikus investuos emociškai tik tuomet, kai užtikrinsime patrauklias darbo sąlygas, pritrauksime geriausius specialistus.
Visa tai – didelis iššūkis, tačiau tik įgyvendinę šiuos pokyčius galėsime tikėtis, kad jaunos išvykusios šeimos norės sugrįžti į Lietuvą, o čia esančios – pasilikti.
Kaip manote, kokios pagalbos labiausiai išeivija laukia iš mūsų valstybės?
Žinoma, kad pirmiausia būtina išspręsti pilietybės išsaugojimo klausimą. Labai daug apie tai kalbama, tačiau aiškaus rezultato vis dar nėra. O jo nėra, nes politiniai lyderiai nepakankamai agitavo balsuoti referendume dėl pilietybės pernai pavasarį, buvo pernelyg didelė biurokratija pasaulio lietuvių bendruomenėms registruojantis dalyvauti agitacijoje.
Turime prisiimti politinę lyderystę – išeiti į gatves, ženkliai palengvinti kampanijos reguliavimą. Na, ir didinti balsavimo galimybes gyvenantiems užsienyje – užuot uždarinėję ambasadas užsienyje, mes jas turėtume atidarinėti.
Taip pat privalome skirti daugiau dėmesio užsienyje esančioms lituanistinėms mokykloms. Dabar jų veikia daugiau nei 200, tačiau daug kur jos stokoja valstybės dėmesio, finansavimo, kai kur – ir metodologinės pagalbos.
Ką žadate, kad daugiau sugrįžtų jau išvykusiųjų iš Lietuvos?
Lietuva vis dar nėra išnaudojusi savo potencialo skatinant verslumą, patrauklių darbo vietų kūrimą ir investicijas. Tam reikia ženkliai mažinti biurokratiją, iš esmės keisti valstybės požiūrį į dirbančiuosius, verslininkus, investuotojus.
Siūliau bent trejus metus nedalyvavusiems šalies darbo rinkoje sumažinti gyventojų pajamų mokestį ir sukurti paskatas čia įsidarbinti. Turime parodyti, kad laukiame savo žmonių sugrįžtant.
Pasikartosiu, bet vienas iš svarbiausių aspektų, padėsiančių susigrąžinti lietuvius namo, yra švietimas. Mokyklos, užtikrinančios saugią aplinką ir užtikrintą ateitį vaikams yra itin svarbi priežastis grįžti.
Galiausiai – pagarba ir emocinė šalies būsena. Lietuva keičiasi, tačiau vis dar atsiliekame šiuose klausimuose. Pasitikėjimas, optimizmas, džiaugsmas, pagarba vienas kitam turėtų tapti normaliu kasdieniu reiškiniu. Ir tai tikrai paskatintų lietuvius, šių dalykų ieškoti išvykusius svetur, sugrįžti.
Ką reikėtų padaryti, kad išeivijos sugrįžimas į Lietuvą būtų sklandus, nevarginatis?
Lietuvoje yra įsteigta organizacija, veikianti „vieno langelio” principu – renkuosilietuva.lt. Ne viskas čia veikia sklandžiai, reikėtų mūsų valstybės aparatui veikti gerokai operatyviau, aptarnauti žmones įvairiomis kalbomis. Bet svarbiausia – aiškiai parodyti, kad Lietuva jūsų laukia ir kad ji kasdien keičiasi ir sparčiai eina į priekį.
Aš taip pat nematyčiau problemų, jeigu žmonės norėtų ir galėtų nuotoliniu būdu dalyvauti šalies gyvenime. Tam reikėtų internetinio balsavimo, galimybių pasirašinėti nuotoliniu būdu sandorius ar sutartis. Skaitmeninės paslaugos turėtų būti daug lengviau pasiekiamos, turėtume pasiūlyti gerokai platesnį jų pasirinkimą. Puikus pavyzdys – Estija, jau atidariusi skaitmeninę savo šalies ambasadą Liuksemburge. Tai valstybė, kuri galės funkcionuoti ir skaitmeniniame formate, nepriklausomai nuo stichinių nelaimių ar karinių konfliktų. Apie tai mes turime galvoti, ne kada nors „greitai”, bet dabar.
Tikitės, kad elektroninis balsavimas jau nebe už kalnų?
Mes stengsimės. Gaila, kad šiuose Seimo rinkimuose jo dar nepavyko įgyvendinti. Yra daug žodžių, bet mažai veiksmų. Jau reikėtų pradėti testuoti, ieškoti silpnų ir stiprių vietų, kad išgautume patikimą ir saugų produktą. Juk esame ketvirta valstybė pasaulyje pagal kibernetinį saugumą.
Kokia, jūsų nuomone, turėtų būti referendumo dėl dvigubos pilietybės klausimo formuluotė?
Aš palaikyčiau plačiausią pilietybės sampratą: kad pilietybę išsaugoti galėtų tiek lietuvių kilmės asmenys, tiek Lietuvoje gyvenantys užsienio piliečiai.
Į pilietybės klausimą žiūriu plačiai ir liberaliai. Visai be reikalo mes pamiršome Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų šūkį: „lietuvis yra tas, kuris myli laisvę ir gerbia Lietuvos Statutą”. Pasisakau už tai, kad Lietuvos Respublikos pilietybę galima būtų išsaugoti ir ją įgyti, jeigu gerbi Lietuvos įstatymus, myli šią šalį ir nori būti jos dalimi.