LR gen. konsulas M. Gudynas Navy Pier.
LR gen. konsulas M. Gudynas Navy Pier. (Nijolė Shuberg nuotr.)

Paskubėkite! Dar galite užsiregistruoti balsavimui Seimo rinkimuose!

LR Seimo rinkimai, kandidatų pažadai emigrantams ir IPhone

Rosseta Vingevičiūtė-Wilbur.

Iki Prezidento ir Kongreso rinkimų JAV liko šešios savaitės, iki Seimo rinkimų Lietuvoje liko mažiau nei trys savaitės. Ir jei JAV atrodo, jog rinkimai užgožė visas kitas naujienas, Lietuvos rinkimų kampanija tikrai nėra pirmųjų puslapių istorija.

Šią savaitę baigiasi užsienyje gyvenančių ir Lietuvos Seimo rinkimuose norinčių dalyvauti rinkėjų registracija. Lietuviai rinkėjai užsienyje šiemet raginti kaip niekada aktyviai, tačiau, registravosi balsuoti kaip niekada vangiai. 2012 m. Seimo rinkimuose JAV buvo registruoti 1 937 rinkėjai, o 2016 m. rugsėjo 8 d. duomenimis šiuose Seimo rinkimuose balsuoti panoro tik 556 JAV lietuviai. Praėjusiuose Seimo rinkimuose dalyvavo apie 17 000 užsienyje gyvenančių lietuvių, praėjusios savaitės duomenimis jų bus tik apie 4 000.

Projekto ,,Mūsų metas dabar” koordinatorius Rimvydas Baltaduonis aiškino, jog su techniniais sunkumais susidūrė IPhone savininkai ir apie tai jis informavo Lietuvos Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), tačiau techninės kliūtys laiku, matyt, nebuvo pašalintos. Atvirai prisipažinsiu, nemanau, jog pašalinus kliūtis IPhone naudotojams, ženkliai pasikeistų užsienyje užsiregistravusių rinkėjų skaičius, nes tikrai norint galima susirasti kompiuterį su lietuvišku raidynu (esą kita problema buvo, jog registruojantis VRK būtina suvesti pavardę su lietuviškais rašmenimis).

VRK svetainė ir Rinkėjo puslapis yra tikrai nesudėtingi naudotis. Aš neturėjau jokių problemų užsiregistruoti, todėl, manyčiau, problema nėra techninė.

Balsuoti JAV ambasadoje Washingtone užsiregistravo 132 Lietuvos pilietybę turintys asmenys, ir nemaža dalis jų dalyvavo susitikime – tiesioginiame teletilte iš Briuselio su kandidatais į Lietuvos Respublikos Seimą Naujamiesčio rinkimų apygardoje ir daugiamandatės Seimo rinkimų kandidatais. Priminsiu, jog 141 Lietuvos Seimo narys renkamas ketveriems metams vienmandatėse ir daugiamandatėje rinkimų apygardose, tiesiogiai ir pagal partijų sąrašus. Užsienyje gyvenančių lietuvių balsai priskiriami Vilniaus Naujamiesčio apygardai, kurios atstove Seime ne vieną kadenciją buvo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos narė Irena Degutienė.

Teletilto metu.
Teletilto metu.

Šiuose rinkimuose Naujamiesčio rinkimų apygardoje varžosi 15 kandidatų ir 14 partijų. Viso 2016 m. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams užregistruotas 1 461 kandidatas.

Teletilte dalyvavo LR užsienio reikalų ministro patarėjas, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas daugiamandatėje apygardoje Donatas Augulis, Liberalų sąjūdžio kandidatas Kauno Centro – Žaliakalnio apygardoje, ambasadorius prie UNESCO bei buvęs LR kultūros ministras dr. Arūnas Gelūnas, Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus atstovaujantis diplomatas, buvęs ambasadorius JAV dr. Žygimantas Pavilionis ir žmogaus teisių gynėja, buvusi Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė Dovilė Šakalienė. Teletilto įrašą galite peržiūrėti ,,Mūsų metas dabar” projekto svetainėje (http://lithuanian-american.org/m/lt/_/ jav-lb-veikla/rinkimai2016/)

Kaip jau įprasta, užsienyje gyvenantys lietuviai nuolat klausia apie dvigubos pilietybės įteisinimą, ir, kaip jau įprasta, partijų kandidatai teigia palaikantys dvigubos pilietybės idėją, tačiau įgyvendinti tai nėra labai paprasta, todėl, matyt, sulauksime ir kitų rinkimų su ta pačia problema.

Konservatorių atstovas rinkimuose, Amerikos lietuviams gerai pažįstamas buvęs ambasadorius JAV dr. Ž. Pavilionis teigė, jog negalime numesti atsakomybės dėl dvigubos pilietybės tautai, jog partijos turi surasti teisinį būdą, kaip suteikti ar išsaugoti dvigubą pilietybę, panašiai kaip buvo su žemės ir strateginių įmonių pardavimu užsieniečiams, kai tokia teisė buvo suteikta tik transatlantinėms sąjungoms priklausančių valstybių piliečiams ir įmonėms. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė D. Šakalienė tvirtino, jog lietuvių nereikėtų skirstyti pagal gyvenamąją vietą, ir dviguba pilietybė turėtų būti suteikta visiems, kurių šeimoje bent vienas yra lietuvis, kaip tai daroma Izraelyje.

Kaune gimęs, bet jau ilgai Amerikoje gyvenantis ir Lietuvos pilietybės neturintis Arvydas Barzdukas klausė, kokie būtų įsipareigojimai, nes, jo manymu, neužtenka gauti Lietuvos pilietybę tik tam, kad galėtum Paryžiaus oro uoste eiti per Šengeno šalims skirtus vartus. Įdomu, kad nė vienas kandidatas konkrečiai į tą klausimą neatsakė, išskyrus bendrus pastebėjimus, jog užtenka meilės Lietuvai, užtenka į ją atvažiuoti ir nenutraukti sąsajų su Lietuva. Balsavimas rinkimuose yra viena iš tų sąsąjų.

Liberalų sąjūdžio kandidatas dr. A. Gelūnas pacitavo Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri sakė, jog nereikia sirgti ir draskytis už Lietuvą, reikia normaliai už ją dirbti.

Vėl buvo keliama idėja, jog užsienyje gyvenantys lietuviai turėtų savo atstovą Seime. Visi teletilte dalyvavę kandidatai tokiai idėjai lyg pritarė, tačiau norint steigti naują apygardą, reikalingas aukštas užsienyje gyvenančių Lietuvos rinkėjų aktyvumas. Vieno noro neužtenka, ir šių metų užsiregistravusiųjų balsuoti rinkimuose skaičiai rodo, kad  lietuviams užsienyje nelabai rūpi, kas bus valdžioje Lietuvoje.

Visi kandidatai minėjo neslūgstančią ir netgi augančią emigraciją iš Lietuvos, ir to pasekmes – senstančią tautą, darbo jėgos stygių ir kt. Todėl dvidešimt metų JAV gyvenantis lietuvis Marius Vismantas klausė apie mėginimą pritraukti ne lietuvius imigrantus.

Ypač entuziastingai migrantų priėmimo idėją palaikė Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas D. Augulis, kuris tvirtino, jog neturėtų būti jokių kvotų pagal kilmę ar pagal tai, kokių specialybių specialistų Lietuvai reikia. Ir didžiavosi, jog Lietuva pagal imigrantų priėmimo rodiklius yra tarp pirmaujančių Europoje.

Liberalų sąjūdžio kandidatas A. Gelūnas pasisakė už investuojančių ir išsilavinusių imigrantų pritraukimą, priminė sėkmingai veikiančią agentūrą ,,Investuok Lietuvoje” ir tai, kad Lietuvos pozicijos pasaulyje pagal verslo ir investavimo aplinką yra labai geros.

Buvęs ambasadorius JAV,  Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus atstovaujantis Ž. Pavilionis apie imigraciją kalbėjo santūriai, priminė Vokietijos pavyzdį ir teigė, jog imigracija gali būti labai galingas įrankis Rusijos prezidento Vladimiro Putino rankose.  Ž. Pavilionis daugiausia kalbėjo apie išvykusių lietuvių grąžinimą į Lietuvą, siūlė vieno langelio principu veikiančią grįžimo agentūrą. Kiti kandidatai irgi teigė pasisakantys už grįžimo į Lietuvą procedūrų palengvinimą ir pagalbą grįžtantiems, tačiau neslėpė suprantantys, jog lietuviai grįš į Lietuvą, kurioje nebrangu auginti vaikus ir rasti gerai mokamą darbą.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė D. Šakalienė pripažino, jog nelabai tikisi, jog grįš išvažiavusieji, bet reikia bent siekti, jog mažiau išvažiuotų, nes kol kas Lietuvoje, pasak jos, ,,juodai žmonės žudosi ir juodai geria”. Ir teigė, jog jos partijos ekonominė programa pakeistų Lietuvos situaciją iš esmės.

Buvo smagu visgi matyti, kad skirtingų partijų atstovai besivaržantys dėl vietų Lietuvos Seime elgėsi pagarbiai vienas su kitu, ir atrodė ne kaip varžovai, o daugiau kaip draugiško diskusijų klubo dalyviai.

Priminsiu, jog rinkimai į Lietuvos Respublikos Seimą vyks spalio 9 d. Informacija apie balsavimo laiką pateikiama LR ambasados ir generalinių konsulatų interneto svetainėse. Registracija vyksta iki rugsėjo 14 d.

Teletilto ambasadoje dalyviai.
Teletilto ambasadoje dalyviai. (R. Vingevičiūtės-Wilbur nuotr.)

Konsulas M. Gudynas: Aš renkuosi balsuoti 

Spalio 9 d. aš balsuosiu Seimo rinkimuose, nes žinau, kad tik būdami neabejingi mes galime sukurti Lietuvą, kuria pagrįstai didžiuosimės, kurioje bus gera gyventi mums ir mūsų vaikams ir į kurią norėsis sugrįžti. Jau ketverius metus gyvenu ir tarnauju Lietuvai Jungtinėse Amerikos Valstijose, bendrauju su daugybe čia gyvenančių nuostabių lietuvių ir galiu drąsiai teigti, kad kiekvienas mažas ir didelis darbas savo šaliai padarytas tiek Lietuvoje, tiek ir už jos ribų, kiekviena pozityvi pastanga ją keisti yra svarbi ir tikrai lemianti. Laisva ir demokratinė Lietuva kiekvienam iš mūsų suteikė naujas, beveik neribotas galimybes, bet kartu ir labai didelę atsakomybę bei pareigą sau, savo šeimai, savo bendruomenei ir mūsų tėvų bei protėvių gintai ir kurtai Valstybei.

Atsimenu tik ką nepriklausomybę atkūrusią Lietuvą, todėl drąsiai teigiu, kad per 26-erius nepriklausomybės metus, nors neišvengėme klaidų ir nusivylimų, kritiniais momentais sugebėdavome susitelkti ir pasiekėme labai daug. Neabejoju, kad galime pasiekti dar daugiau. Raginu visus, kuriems Lietuva reiškia daugiau nei septynios abėcėlės raidės, spalio 9 d. atsakingai balsuoti Seimo rinkimuose. Kiekvienas, kuris balsuosime, ir net tas, kuris nebalsuos leisdamas spręsti balsuojantiems, lemsime, kokia bus Lietuva po ketverių metų.

Aš renkuosi balsuoti.
Lietuvos generalinis konsulas Čikagoje
Marijus Gudynas

Rinkimai į Lietuvos Respublikos Seimą vyks 2016 m. spalio 9 d.

Daugiau informacijos:
urm.lt/cikaga/lt/informacija-balsuojantiems-uzsienyje
Elektroninė rinkėjų registracija: www.rinkejopuslapis.lt/rinkejo-prasymas-irasyti-ji-i-balsuojanciuju-uzsienyje-rinkeju-sarasus

Ar mes dar gyvi, ar dar girdime?

Vitalija Dunčienė.

Galima užtikti nemažai informacijos, raginančios užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius iki 2016 m. rugsėjo 14 d. registruotis ir aktyviai dalyvauti Lietuvos Seimo rinkimuose, kurie vyks spalio 9 d.  Skelbiama, kad iki rugsėjo 14 d. registruotis privaloma visiems rinkėjams, netgi tiems, kurie jau dalyvavo ankstesniuose rinkimuose ir buvo užsiregistravę rinkėjų sąrašuose. Kiekvienoje diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje balsavimo paštu terminas, t. y. data, iki kurios rinkėjai gali registruotis balsavimui paštu, yra skirtinga konkrečioje užsienio valstybėje. Šią informaciją rinkėjai turėtų pasitikrinti atitinkamų atstovybių interneto svetainėse. Balsavimas atstovybių patalpose prasidės nuo rugsėjo 27 d. ir baigsis rinkimų dieną spalio 9 d., ne vėliau kaip 8 val. vakaro Lietuvos laiku.

JAV Lietuvių Bendruomenės pilietinės akcijos #DABAR koordinacinio komiteto nariai bando prisibelsti iki Lietuvos piliečių, gyvenančių užsienyje, sąžinės. Kreipimesi į Lietuvos piliečius teigiama: Mūsų Metas #DABAR! Mūsų Metas Dalyvauti ir Aktyviai Balsuoti Ateinančiuose Rinkimuose! Metas būti Lietuvos piliečiu, metas išsakyti savo nuomonę, metas pasigilinti, kas kandidatuoja į naująjį Seimą! Tinklalapyje http://lithuanian-american.org/ m/lt/_/jav-lb-veikla/rinkimai2016/ pateikiama visa reikalinga informacija apie rinkimus. Informacijos daug, ji lengvai prieinama.

Jeigu neliktumėte abejingi šiems raginimams, jeigu įdėtumėte nors šiek tiek savo laiko ir pastangų visi, kurie turite lietuvišką pasą, tai… lietuviška bendruomenė pasirodytų kaip organizuota, vieninga, galinga jėga, galinti kelti savo tikslus ir juos įgyvendinti. Jeigu balsuotų bent 30 tūkstančių užsienyje gyvenančių lietuvių, tai, pagal Lietuvos Konstituciją, užsienio lietuviai galėtų turėti savo vienmandatę apygardą ir savo atstovą Seime.

Deja, pamačius žiniasklaidoje Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) skelbimą, kad iki rūgpjūčio 31 d. elektroninės registracijos sistemoje prašymus balsuoti Seimo rinkimuose yra pateikę tik 4 102 užsienyje gyvenantys Lietuvos Respublikos piliečiai, apima nerimas. VRK teigia, kad šiemet pareiškusieji norą balsuoti sudaro 23 procentus nuo 2012 m. Seimo rinkimuose užsiregistravusių rinkėjų skaičiaus (2012 m. Seimo rinkimuose buvo užregistruota 17 009 rinkėjai). Daugiausiai rinkėjų užsiregistravo balsavimui Jungtinėje Karalystėje (945), atstovybėse JAV (490), ambasadose Belgijoje (453), Vokietijoje (374), Danijoje (234), Norvegijoje (210) ir Airijoje (199). Daugiau informacijos apie balsavimą užsienyje www.vrk.lt/naujienos/-/content/10180/1/uzsienieciai-registruojasi-vangiai.

Lietuvos piliečiai, ar jūs dar gyvi, ar jūsų ausis ir širdį dar pasiekia kvietimai būti Lietuvos dalimi, būti su Lietuva ir dalyvauti Lietuvos gyvenime?

Žinau, kad dalį išeivių paveikė Lietuvos žiniasklaidoje skleidžiami įvairūs pasisakymai, kad „išeiviams yra amoralu dalyvauti Lietuvos Seimo rinkimuose ir rinkti Lietuvoje gyvenantiems valdžią”. Žinau, kad tokie šūkiai gundo likti abejingiems ir „nebesikišti” į Lietuvos gyvenimą. Nepasiduokite tokioms pagundoms. Tūkstančiai svetur gyvenančių Lietuvos piliečių privalo turėti gyvą, tvirtą ir oficialų ryšį su Lietuva. Nepraleiskite progos ir išsirinkite į Lietuvos Seimą savo atstovą, kuris tvirtai sujungtų išeivius su Lietuva.

Kažkada išeivis poetas Bernardas Brazdžionis ieškojo pavergtos Lietuvos: „Kur tu, tėvyne, kur tu, Lietuva?… Ar tu gyva, ar negyva?” Nors ir pavergta, sušąlusi, užguita, praradusi viltį, Lietuva tyliai atsiliepė: „Aš čia – gyva”. Ir kėlėsi gyvenimui. Šiandien situacija kita.  Šiandien Lietuva ieško savo po pasaulį išsisklaidžiusių vaikų ir klausia: „Kur tu, vaikeli, kur tu nuklydai? Ar tu dar gyvas, ar tu neišsižadėjai savo tėviškės?” Net jeigu esame ant „Lietuvos” supykę, įsižeidę ar nepatenkinti… išgirskime jos tylų, pavargusį balsą ir atsiliepkime: „Mes esame čia – gyvi ir kurdami ateitį norime būti kartu amžinai”.