Virginija Petrauskienė.
Floridoje gyvenančiam Adomui Račkauskui dar tik šešeri, tačiau jis su savo tėveliais Jonu Gulbinu ir Vaiva Račkauskaite turi kuo didžiuotis – berniukas turi beveik du šimtus apdovanojimų už pasiekimus karate sporte. Mažasis lietuvis jau dvejus metus rimtai treniruojasi karate ir planuoja tapti šios sporto šakos garsenybe, o užaugęs atstovauti Lietuvai Olimpinėse žaidynėse „Aš noriu tapti garsus”, – pasakė berniukas.
Tarp trofėjų – jau antras čempiono švarkelis
Padedamas tėčio Jono ir mamos Vaivos, mažasis karatistas tvirtai keliauja link pasaulinio pripažinimo. 182–tiek apdovanojimų Adomas laimėjo karate varžybose, rungtyniaudamas Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje.
Šį mėnesį Hyatt Regency Chicago arenoje berniukui buvo įteiktas dar vienas garbingas, geriausio Amerikoje jo amžiaus grupėje apdovanojimas – NASKA (North American Sport Karate Association) vardinis karate čempiono švarkelis ir pripažinimo sertifikatas. Tai jau antrasis vardinis švarkelis, kurį Adomas gavo per dvejus metus. Čikagoje vykusiame čempionato etape jis taip pat pelnė penkias pirmąsias vietas savo amžiaus grupėje. O neribojamo amžiaus grupėje (kurioje šįkart varžėsi sportininkai nuo 6 iki 49-erių metų) iš keturiolikos šios rungties dalyvių užėmė net šeštąją vietą, pasirodęs duetu kartu su 14-mete sportininke.
Prieš varžybas mažasis karatistas kartu su tevais buvo pakviesti apsilankyti LR generaliniame konsulate Čikagoje, kur juos priėmė generalinis konsulas Mantvydas Bekešius.
Treniruotėse – nuo išdykavimo iki susidomėjimo
Lankyti karate treniruotes berniukas pradėjo būdamas ketverių. Apie sūnaus neįtikėtiną norą ir ryžtą treniruotis „Draugui” papasakojo V. Račkauskaitė.
„Mano vyras domisi Rytų kovos menais, anksčiau ir pats sportavo. Todėl jis pabandė nuvesti Adomą į karate treniruotę. Bet pradžia nieko gero nežadėjo, sūnus treniruotės metu neklausydavo trenerio, dūkdavo, verkdavo. Vyras ėmė manyti, kad mūsų berniukui ši sporto šaka netinka”, – pasakojo Vaiva. Tuomet moteris nusprendė pati įsitikinti, ar tikrai reikėtų nutraukti Adomo karate treniruotes.
Kartą, kai vyras išvažiavo į komandiruotę, ji pati nuvežė Adomą treniruotis. Prieš tai mama pasikalbėjo su sūnumi ir pasiūlė nueiti į dar kelias treniruotes, kuriose jis liks be mamos ar tėčio, tik su treneriu. Šis žingsnis pasiteisino. „Aš palikau jį vieną treniruotės metu, pati išėjau iš salės. Nors iš tikrųjų, buvau netoliese, „už kampo”. Žinodamas, kad šalia nėra namiškių, Adomas nusišluostė ašaras, susikaupė, ir treniruotė jam pasirodė visai nenuobodi. Dar po kelių užsiėmimų sūnui ėmė labai patikti šis sportas”, – prisiminė Vaiva.
Berniukas sėkmingai išmoko ir kaskart vis geriau įvaldo net penkias skirtingas technikas – demonstracinio pobūdžio pasirodymus su nunčiakais (tradicinis Kinijos kovų ginklas, sudarytas iš dviejų trumpų lazdų, sujungtų virve arba grandine), su kardu, tradicinių, kūrybinių ir „sparring” kovos veiksmų demonstravimą. Savo amžiaus grupėje Adomo pasiekimų vidurkis įspūdingas -– iš šimto kovų jis 92 kartus laimi pirmąją vietą.
Šeimos pinigai ir laikas – sūnaus sportui
„Mūsų šeimos gyvenimas yra skirtas sūnaus sportui. Adomas treniruojasi 6-7 dienas per savaitę po 2,5-3 valandas. Tėtis suranda trenerių, kurie papildomai lavina sūnaus įgūdžius šalia to, kad šis lanko nuolatines treniruotes karate mokykloje. Kai kurios pamokos vyksta internetu – treneriai atsiunčia filmuotų pamokų. Aš turiu pasirūpinti, kad Adomas būtų sveikai pamaitintas, pailsejęs, atlikęs mokyklos skirtas užduotis, kad susitiktų ir pažaistų su draugais. O kai tėtis negali, atlieku ‘trenerės pareigas’ varžybose”, – sako Vaiva. Ji atvirai pasakoja, kad pati dėl sūnaus sporto turėjo atsisakyti ankstesnio savo darbo vienos įmonės buhalterijoje. Tiesa, moteris neliko be darbo, tačiau susikūrė verslą, kad galėtų derintis prie sūnaus dienotvarkės.
Jonas ir Vaiva patys vežioja savo sūnų į varžybas, kurios organizuojamos įvairiose valstijose ir Kanadoje. O tai nemažai kainuoja. Šeima turi skaičiuoti ir taupyti, kad Adomas galėtų rungtis karate čempionatuose. „Mes neleidžiame sau daugelio pramogų, o tą kai kuriems žmonėms sunku suprasti”, – neslepia Vaiva. Viena is didžiausių mūsų svajonių – nuskristi į karate čempionatus, kurie vyksta Europoje. Kol kas tai tik svajonė, bet turime didelę viltį, kad su rėmėjų pagalba pavyks garsinti Lietuvos vardą ir už Amerikos ribų. Apie lietuviuko sportinius pasie-kimus žino ir jo visos mokyklos draugai. Mat direktorė paprašė, kad kaskart grįžęs iš varžybų, Adomas atsineštų į mokyklą savo iškovotus trofėjus – medalius ir taures, kurių paprastai jis parsiveža ne po vieną. Mokiniai gali juos apžiūrėti, pasveikinti savo draugą su naujais laimėjimais. V. Račkauskaitė sakė, kad varžybose Adomas moka susikaupti, atrodo, kad jis tuo metu tarsi tampa suaugusiu. Tačiau grįžęs į namus, jis vėl virsta šešiamečiu berniuku.
Mėgsta ir žaisti su draugais
Ar Adomui lieka laiko vaikiškai pažaisti su draugais? Tuo pasirūpina berniuko mama ir ji mano, kad tai yra būtina. „Jam juk tik 6 metai, sportas yra gerai, bet griežtame savaitės režimo grafike turi būti skirta vietos ir vaikiškiems žaidimams. Mes neretai pasikviečiame į svečius Adomo draugų, kad jie kartu galėtų praleisti laiką. Kartais Adomą vežu pas draugus. Tačiau jis žino, kad turi laikytis tam tikrų apribojimų. Vienas iš jų – nevalgyti šerbeto, nes jo silpna vieta – gerklė. Suvalgęs ledų dažniausiai peršala ir suserga, todėl tenka tokių skanėstų atsisakyti”, – kalbėjo Vaiva.
Mama pridūrė, kad, tuomet, kai savaitgalį po pietu būna treniruotės, iki pietų Adomas nebegali su draugais eiti i parką ar kitaip aktyviai leisti laiką, nes pervargęs nebepajėgtų susikaupti treniruotei. Moters teigimu, yra ir daugiau visokių taisyklių šeimos gyvenime, kurios kitų vaikų mamoms ir tėčiams atrodo ne visai suprantamos ar net keistos. Vaiva yra įsitikinusi, kad be tokių šeimos susitarimų Adomas negalėtų siekti to, ko pats labai trokšta.
O ką atsakė Adomas į klausimą apie tai, ką dar be savo pamėgto karate sporto mėgsta veikti?
„Man patinka pas draugus žaisti, valgyti jogurtą, saldainius. Dar mėgstu ledus”, – prisipažino mažasis karatistas. Sėkmės, Adomai, lauksime naujų tavo pergalių, kuriomis tu žadėjai garsinti Lietuvą.