Laima Smilgytė.

Čikagos priemiesčio Plainfield Timber Ridge vidurinės mokyklos septintokė Urtė Povilaitis praėjusį mėnesį buvo išrinkta viena iš 5 geriausių savo mokyklos 7 klasės mokinių. Tačiau Amerikoje gimusi 13-os metų Urtė ne tik gerai mokosi, bet turi begalę užsiėmimų ir po mokyklos: paauglė groja fleita, 4–5 kartus per savaitę skuba į krepšinio treniruotes, šoka hip-hopą, dainuoja chore „Vyturys”, šeštadieniais lanko Maironio lituanistinę mokyklą, rūpinasi savo augintiniais, o prie viso to dar randa laiko kartu su mama nuvažiuoti ir į gyvūnų prieglaudas. „Norėčiau beglobius gyvūnus lankyti dažniau, bet laiko vis trūksta”, – prisipažįsta veikli septintokė.
Mamos pėdomis
Urtė nuo mažens augo su gyvūnais, tad mylėti juos mergaitei atrodo natūralu. Šiuo metu paauglės namuose gyvena 2 jūrų kiaulytės, 4 žuvytės ir 2 šunys, kurių vienas yra paimtas iš gyvūnų prieglaudos. Urtei nereikia priminti, kad pasirūpintų savo augintiniais. „Prižiūrėti gyvūnus man yra malonumas. Jie – tarsi mano antra šeima” , – sako mergaitė, ateityje svajojanti tapti veterinare.
Paauglė spėja, kad meilę gyvūnams paveldėjo iš mamos, kuri, nors ir gyveno Kaune, būdama maža į namus nešė visus rastus sužeistus gyvūnus, iš lizdų iškritusius varniukus. „Vienu metu jos namuose su šuniu augo net lapiukas. Mama gyvūnais nenustojo rūpintis ir užaugusi. Gyvendama Amerikoje dažnai aukojo pinigus American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) organizacijai”, – pasakojo Urtė.

Ji jau neatsimena, kada mama ją pirmą kartą nuvežė į gyvūnų prieglaudą, bet matytas vaizdas įsiminė visam laikui. „Važiavome į Homeless Animal Rescue Team of Illinois (HART) gyvūnų prieglaudą Plainfieldo miestelyje. Išsigandau nedidelėje patalpoje pamačiusi tiek apleistų šunų ir kačių. Nesuvokiama, ką žmonės daro gyvūnams – prieglaudos darbuotojams tenka jų galvas traukti iš plastikinių butelių, skusti ir kirpti kailį, aplietą betonu. O kiek gyvūnų, kurie buvo mušti ir tiesiog išmesti”, – pasakojo trylikametė.
Priglausta pitbulė Nala
Paauglė supranta, kad visiems gyvūnams padėti neįmanoma, tačiau džiaugiasi, kad išgelbėjo bent vieną – iš gyvūnų prieglaudos (Joliet Township Animal Control) į savo šeimą priėmė pitbulę Nalą, kuriai dabar jau 5 metai. „Kai Nalą pamatėme, ją turėjo kitą dieną užmigdyti. Ji buvo tokia išsigandusi ir apleista. Nors tuo metu auginome 7 metų bokserį Svarą, tačiau nusprendėme priglausti ir Nalą”, – augintinės atsiradimo istoriją prisiminė Urtė.
Tačiau Nalos pirmos dienos naujuose namuose nebuvo lengvos – po savaitės pitbulė pasijuto blogai, o nuvežus ją pas veterinarą paaiškėjo, kad kalytė serga parvo virusine infekcija, kuri daugeliui šunų yra mirtina. Nala buvo atiduota į gydytojų rankas. „Apie mėnesį kasdien su mama važiuodavome jos lankyti, veždavome maisto ir žaislų. Kiek buvo džiaugsmo, kai ji pasveiko ir grįžo namo. Tačiau prireikė net 3 metų, kad Nala visiškai apsiprastų ir atsipalaiduotų. Atrodo, kad tik tada ji patikėjo, kad yra mylima ir kad mes jos neskriausime”, – pasakojo Urtė.

Dabar Nala yra laimingas šuo. Ji puikiai sutaria su šeimininkės dviem jūrų kiaulytėmis ir kitu augintiniu – 1 metų Maltos bišonu Simba. „Vienas smagiausių Nalos užsiėmimų yra medžioti. Tad vargas į kiemą atklydusiems zuikiams ir laukinėms pelėms, – juokiasi Urtė. – Nalos bijo net paukščiai, nes jei ji pamato, kur yra lizdas, atsiremia į tą medį ir krato jį, kad paukščiukai iškristų. Tad vos tik pitbulė pavasariais pasirodo lauke, ją ima pulti paukščiai, taip gindami savo lizdus. Dar vienas mėgstamas Nalos ir Simbos užsiėmimas – vasarą grįžtant iš pasivaikščiojimų užsukti į Culver’s kavinę, kur galima nusipirkti specialių ledų šunims. Anksčiau buvo pardavinėjami ir mėsainiai keturkojams, kuriuos mano šunys labai mėgo”, – pasakojo mergaitė.
Kad ir kaip Urtė myli savo augintinius, tačiau randa laiko aplankyti ir kitus beglobius gyvūnus. Per mokslo metus paauglė su mama stengiasi bent kartą per mėnesį nuvažiuoti į prieglaudą pažaisti su apleistais šunimis, o per vasaros atostogas beglobiams gyvūnams laiko gali skirti kur kas daugiau. Todėl jau 3 vasaras ji po kelias savaites praleido HART gyvūnų prieglaudos rengiamose stovyklose, kurių metu maudydavo šunis, valydavo gardus, skalbdavo gyvūnų pagalves, pindavo žaislus. „Labai gaila, kad tiek daug gyvūnų nepatiria meilės. Kai beglobius gyvūnus paglostai, atrodo, kad net iš veido jie pasikeičia”, – sako septintokė.

Tigrai, rykliai ir varlės
Nors Urtė labai myli šunis, tačiau mėgstamiausias ir įdomiausias gyvūnas jai yra tigras. Tigrus mergaitė matė ne tik iš tolo, bet du kartus galėjo tigriukus ir paglostyti. Vieną kartą Klaipėdos zoologijos sode Lietuvoje, o kitą – Kalahari atrakcionų parke Wisconsino valstijoje. „Nors tigrai plėšrūs, mane jie labai traukia. Pasaulyje nėra nei vieno tigro su tokiais pačiais kailio dryžiais. Šių gyvūnų sparčiai mažėja, tad svarbu jais rūpintis, kad neišnyktų”, – pasakojo Urtė.
O ar yra koks gyvūnas, kurio mergaitė bijotų? „Nebijau nei pelių, nei vorų, nei gyvačių. Vieninteliai gyvūnai, kuriems jaučiu pagarbią baimę, yra rykliai. Aš galiu į juos žiūrėti iš tolo zoologijos sode, bet nei už ką nenorėčiau lįsti į narvą ir leistis į vandenį jų stebėti iš arčiau, kaip kad yra siūlomos pramogos”, – prisipažino paauglė.
Nenorėtų Urtė valgyti ir varlių. Ne dėl to, kad bijotų, bet būtų gaila. „Šiais mokslo metais per biologijos pamoką reikėjo skrosti varles. Nors jos ir negyvos, vis tiek buvo liūdna. Negalėjau žiūrėti, todėl išėjau iš klasės. O amerikietės klasės draugės pasakojo, kad kai ta pati pamoka prieš keliolika metų vykdavo jų mamoms, tada varles atveždavo į mokyklą gyvas. Jas reikėdavo įdėti į skardines su acetonu, kad uždustų, tada pjauti. Negaliu net pagalvoti, ką turėjo iškęsti varlės. Nesuprantu žmonių, kurie skriaudžia gyvūnus. Jei tik turėtume didesnį namą, norėčiau jų priglausti daugiau. Juk meile reikia dalintis!” – įsitikinusi trylikametė gyvūnų mylėtoja Urtė Povilaitis.

