Kalbėjosi Laima Apanavičienė.
Apie Angelės Barkauskaitės-Nelsienės (Angela Nelsas) darbus „vardan tos Lietuvos” būtų galima parašyti knygą. Ji kelias kadencijas buvo JAV valdžioje aukštai vertinamo BAFL (Baltic American Freedom League) prezidentė, pirmoji viceprezidentė, „Baltic Caucus” JAV Kongrese steigėja. Taip pat daugelį metų buvo JAV Lietuvių Bendruomenės (LB) Vakarų apygardos, JAV LB tarybos prezidiumo pirmininkė, Seimo ir Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) išeivijos reikalų komisijos narė.
Už asmeninį indėlį plėtojant Lietuvos ryšius su JAV ir Lietuvos pakvietimo į NATO proga prezidentas Valdas Adamkus apdovanojo A. Nelsienę „Atminimo ženklu”. Ji buvo pagerbta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu, NATO žvaigžde-medaliu, aukščiausiu Latvijos medaliu už pagalbą stojant į NATO, JAV prezidento George W. Bush, JAV Kongreso narių ir senatorių padėkomis bei daugeliu kitų apdovanojimų.
Su Angele Nelsiene kalbėjomės apie jos įvairiapusę lietuvišką veiklą.
Anokia paslaptis, kad lietuvybė, tautiškumas pirmiausia puoselėjami šeimoje. Ar sutinkate su šia nuomone?
Gimiau patriotiškoje, visuomeniškoje, katalikiškų pažiūrų Suvalkijos ūkininko Ciprijono ir Petronėlės (Guogaitės) Barkauskų šeimoje. Per pirmąją sovietų okupaciją mūsų šeima buvo tremiamųjų į Sibirą sąraše, todėl 1944 m., artėjant antrajai sovietų okupacijai, palikome tėviškę arklių traukiamais vežimais.
Meilė lietuviškai kilmei ir paveldui tikrai kilo iš šeimos. LB prasmę ir reikalingumą išlaikyti lietuvybę toli nuo tėvynės supratau iš tėvų ir prelato Mykolo Krupavičiaus, jis buvo tėvelio draugas. Tėvelis domėjosi politika, kasdien būtinai kaip Šventąjį Raštą skaitydavo laikraštį „Draugas”, mamytė mėgo literatūrą, filosofines knygas, Antano Maceinos kūrybą.
Visa, kas susiję su žeme ir Lietuva, perėmiau iš savo tėtės. Jam nieko nebuvo brangesnio už Lietuvos žemę, tikėjimą, mūsų dainas ir gražius kaimyniškus santykius. Šviesus kaimo gyvenimo įvaizdis ir lėmė, kad užaugau didžiuodamasi savo lietuviška kilme ir brangindama viską, kas lietuviška. Jaunystėje dalyvavau skautų ir ateitininkų veikloje, dainavau ir šokau Čikagos lietuvių operoje. Visas mano ir mano šeimos gyvenimas susijęs su vienokia ar kitokia lietuviška veikla.
Su vyru Romu šeimoje puoselėjame lietuvybę, jos dvasia užauginome tris dukras – Audrą Narbutienę, Renatą Paulienę ir Ingą Rugenienę. Turime dešimt anūkų, jie taip pat kalba lietuviškai, šoka tautinių šokių ansambliuose. Džiaugiamės, kad mūsų vaikaičiai mielai lankosi Lietuvoje.
Kaip įsitraukėte į JAV LB veiklą?
Į visuomeninę veiklą įsitraukti mane paskatino trys žmonės: Los Angeles šeštadieninės lituanistinės mokyklos direktorius Vladas Pažiūra, pasiūlęs dirbti mokykloje ir Bendrajame Amerikos lietuvių fonde (BALF), žurnalistas ir rašytojas Juozas Kojelis ir, žinoma, mano vyras Romas. Jis pats buvo veiklus visuomenininkas – iš pradžių Omaha (Nebraska), vėliau Californijoje.
Santa Monica (CA) apylinkės pirmininkas J. Kojelis, su mano vyro Romo (buvusio LA apylinkės pirmininku) įtraukė mane į JAV LB Vakarų apygardos valdybą. Valdyba tuoj pat paskyrė mane į vicepirmininkės pareigas. Po to – pirmininkė, JAV LB tarybos prezidiumo narės, prezidiumo pirmininkė. Buvau pirma moteris, išrinkta JAV LB tarybos prezidiumo pirmininke!
Dirbote ir daugelyje kitų organizacijų?
Daugelį metų buvau ne tik JAV LB Vakarų apygardos, bet ir kelių kitų organizacijų pirmininkė. Visuomenės buvau išrinkta (iki šiol tebesu) PLB Seimo narė.
V. Pažiūra prikalbino mane įsitraukti į BALF’o organizaciją, įsteigtą ankstesnių emigrantų lietuviams pabėgėliams Vokietijoje šelpti. Sutikau, nes mano seneliai Guogai, jų sūnus Antanas ir dvi dukros su šeimomis buvo ištremti į Sibirą, o ši organizacija, kurios pirmininkė JAV buvo Amerikos lietuvė Marija Rudienė, rado būdų šelpti Sibiro tremtinius, miško brolius ir pogrindžio aktyvistus, kalinius. Rengdavome koncertus, o surinktas lėšas skirdavome politiniams kaliniams, Sibiro tremtiniams, Lietuvoje kalinamiems disidentams šelpti. Fonde dirbau iki pat jo uždarymo 2008-aisiais.
1987-aisiais J. Kojelis įtraukė mane į BAFL – politinę, nepartinę, pelno nesiekiančią organizaciją. Pasinėriau į Lietuvos laisvinimo bylą ir su tuo susijusius didelius politinius projektus bei darbus. Tiesa, kai kurie JAV LB vadovai mane ir mano veiklą kritikavo – išgyvenau daug „įkandimų”.
Taip pat dirbau Californijos lietuvių radijuje programos redaktore ir pranešėja. Darbas radijuje nebuvo lengvas, bet man labai patiko. Buvo puiki darbo grupė, ir mes visi nuoširdžiai stengėmės. Dabar ten esu garbės narė. Taigi mano visuomeninės veiklos etapą sudarė darbai švietimo, šalpos ir informacijos srityse.
Nėrėte į visuomeninę veiklą, o tuo metu buvote trijų dukrų mama?
Kažkaip pamažu visa šeima įsitraukėme į lietuvišką veiklą. Sekmadieniais važiuodavome 40 mylių į LA Šv. Kazimiero lietuvių bažnyčią.
Dukros Audra, Renata ir Inga mokėsi lietuviškoje mokykloje, aš joje dirbau. Vyras Romas buvo išrinktas tėvų komiteto pirmininku, tad visa mūsų šeima šeštadienius leisdavome lietuviškoje aplinkoje. Dukros dar lankė skaučių sueigas, vėliau – ateitininkų susirinkimus. Dar vėliau jos pradėjo šokti ir dainuoti Onos Razutienės įsteigtame „Spindulio” ansamblyje…
Man būnant JAV LB Vakarų apygardos pirmininke, O. Razutienė buvo mūsų valdyboje ir mane nuolat kviesdavo atidaryti ansamblio renginius, jaunimo šventes. Vėliau tų švenčių programas pakvietė vesti mano dukras Audrą ir Renatą.
Su „Spindulio” ansambliu autobusu keliavau į tolimą Spokano miestą Oregono valstijoje, į pasaulinę parodą. Buvau programos vedėja-pranešėja ir atsakinga už techninės dalies sklandumą. Ateityje niekada nebeprisiėmiau šios pareigybės!
Nemažai laiko atiduota JAV LB Vakarų apygardai. Vakarų apygardai priklausė 7 valstijos. Tada dar nebuvo „Zoom”, nebuvo galima internetu suorganizuoti nuotolinių konferencijų. Kaip sekėsi koordinuoti darbus?
Vakarų apygarda plotu buvo didžiausia, bet lietuvių bendruomenėmis nebuvo gausi. Daugiausia lietuvių būriavosi LA, prie Šv. Kazimiero bažnyčios.
Dabar, kai viskas jau praeityje, pati stebiuosi, kaip viską sugebėjome atlikti. Buvau jauna, dirbdavau iki paryčių, kai vyras ir dukros jau miegodavo.
Turėjau telefoną, faksą, laiškų parašyta tūkstančiai… Savaitgaliais – linksmi pobūviai pas draugus, gyvenančius net ir už 70 mylių, O kitą rytą atsikėlus – vėl į parapiją, su dėžėmis lietuviškų staltiesių, lietuvišku koplytstulpiu ir gėlėmis…
Dirbome sutartinai ir tikrai daug nuveikėme! Apylinkės išsibarsčiusios, kiekviena vis kitokia, todėl ir iššūkiai buvo skirtingi. Kai kuriose jų daugumą jau sudarė mišrios šeimos, todėl ir iššūkiai buvo didesni. Stebino sutuoktinių tolerantiškumas ir parama lietuviškai veiklai. Tokie susitikimai buvo vertingi.
Visada vertinau nepiktybinę kritiką. Tai padėjo tobulinti veiklą, elgesį ir bendravimą su kitaip mąstančiais ar veikiančiais. Puikiai bendradarbiavau su PLB ir JAV LB Krašto valdybos pirmininkais: Broniumi Nainiu, Vytautu Kamantu, dr. Vytautu Bieliausku, Algiu Rugieniumi, Vytautu Maciūnu, dr. Antanu Razma, Algimantu Gečiu.
Surengėme gerai pavykusius didelius renginius – Kultūros šventę (su tuomete JAV LB Kultūros tarybos pirmininke Ingrida Bubliene), Muzikos premijų šventę (su pirmininke Marija Remiene), įvairius koncertus, parodas, paskaitas, šventes.
Kaip kilo šis sumanymas įsteigti apylinkę pramogų sostinėje Las Vegas?
Dabar net juokinga ir neįtikėtina ta Las Vegas istorija… Tuo metu dažnai skraidžiau į Washingtoną ir lankiau įvairaus rango valdžios atstovus, ieškodama paramos iš pradžių Lietuvos nepriklausomybei atkurti, vėliau priėmimui į NATO, pagalbos atgaivinant sunaikintą ekonomiką. Valdininkų durys lengvai neatsiverdavo, reikėjo nuolatinio spaudimo. Dukros Renatos uošvis Vytautas Paulius ir mano vyras Romas padarė „sprendimą”: Pauliai išsinuomojo butą netoli Kapitolijaus, o Romas „paaukojo” mane. Taip pradėjau savo „lobistės” karjerą. Darbo dienomis lankydavau Kongreso narių ir senatorių kabinetus, o savaitgalius leisdavau pas Renatą ir Raimundą bei Vytautą ir Bronę Paulius.
Ieškodama paramos Lietuvai, dėvėdavau įvairių organizacijų pirmininkės „kepures” ir dėl to sulaukdavau daugiau dėmesio, nes atstovavau įvairių valstijų gyventojams. Trūko Nevados – taip ir sugalvojau ten steigti lietuvišką apylinkę! Tačiau maža bėda – Nevadoje tebuvo saujelė lietuvių ir nė vienas jų nesutiko būti pirmininku ar pirmininke.
Prieš išvykdami namo, sustojome „Ceasars Palace”. „Bet ir čia nesiseka”, – skundėmės vienas kitam lietuviškai. Staiga mus lietuviškai užkalbino malonus vyras, supažindino su savo žmona Mary – Amerikos indėne. Kalbėjomės iki paryčių, kartu pusryčiavome, atsidūrėme Yanauskų namuose, ir …Mary Yanauskas sutiko būti Las Vegas apylinkės pirmininke, jeigu atliksiu visus apylinkės steigimo darbus.
Šis žingsnis buvo labai reikšmingas, nes negausi bendruomenė lengvai pelnė Las Vegas atstovaujančio Kongreso nario ir Nevados valstijos senatoriaus palankumą Baltijos valstybėms.
Kartą dalyvavome tarptautinėje Maisto mugėje. Prikrovęs pilną bagažinę dešrų ir kopūstų, Romas išvyko į Amerikos lošimų centrą! Sugrįžo be krepšio pinigų, bet pakvipęs dešromis ir kopūstais. Pasakojo, kad Mary žygiavo nešdama Lietuvos vėliavą, buvo labai išdidi, o žiūrovai plojo ir visas dešras bematant išpirko.
Vadovų sveikatai pamažu silpnėjant, apylinkės veikla užgeso. Vėlesnės Vakarų apygardos valdybos jos taip ir neatgaivino.
Kokie to laikmečio įvykiai, susitikimai, renginiai įsiminė labiausiai?
Svarbiausiu savo pasiekimu ir nuopelnu Lietuvai, Estijai ir Latvijai laikau JAV Kongreso Atstovų rūmuose įsteigtą „Baltic Caucus”, kurio nariai rūpinasi Baltijos valstybių saugumu, ekonomika, abipusiais santykiais su JAV. Lietuvių kilmės respublikoną John Shimkus prikalbinau tapti šio sambūrio kopirmininku.
Būdama JAV LB tarybos prezidiume, sutikau būti Muzikos premijos komiteto pirmininke. Įtikinau narius Muzikos premiją skirti LA gyvenančiai kompozitorei Giedrai Gudauskienei. Kiekvieną kartą, kai „Spindulio” nariai savo šventėje dainuoja jiems parašytą dainą „Šiandien – mūsų šventė”, prisimenu tos premijos įteikimo šventę ir atmintyje iškyla amžinai jauna ir guvi muzikė G. Gudauskienė. Ši ir daug panašių akimirkų buvo vertos visų mūsų pastangų ir laiko.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2021-ųjų m. Rugsėjo 11 d. numeryje, Vol. CXII NR. 72)