Megafonas – dažnas Neringos „palydovas” protestuose prieš „Sterigenics” veiklą.
Megafonas – dažnas Neringos „palydovas” protestuose prieš „Sterigenics” veiklą. (chicagotribune.com nuotr.)

Lietuvė – kovos prieš chemijos įmonę įkvėpėja

Virginija Petrauskienė.

Čikagos priemiestyje esančio Willowbrooko miestelio pašonėje gyvenanti Neringa Zymancius sako dar prieš pusmetį negalėjo net susapnuoti, kad jai teks dažnai kalbėtis su JAV Kongreso nariais, atsakinėti į laikraščių ir televizijos žurnalistų klausimus. Tačiau dabar Neringai daugelis nepažįstamų žmonių sako: „Žinome, kas tu esi. Ne kartą tave matėme kalbančią televizijoje”. Ši moteris nėra jokia scenos ar kino žvaigždė. Lietuvaitė yra viena iš judėjimo „Stop Sterigenics” lyderių. Tarp šio pilietinio judėjimo ryžtingai nusiteikusių narių yra ir daugiau lietuvių. 

N. Zymancius: „Mes sieksime ne tik žmones nuodijančių įmonių uždarymo, bet ir naujų, aplinką saugančių įstatymų.”
N. Zymancius: „Mes sieksime ne tik žmones nuodijančių įmonių uždarymo, bet ir naujų, aplinką saugančių įstatymų.” (oneillinois.com nuotr.)

„Stop Sterigenics” judėjimą pradėjo saujelė aktyvistų, kurie užsimojo prieš galingą chemijos bendrovę, bandydami sustabdyti jos nusikalstamą veiklą. Šie žmonės labai bijojo dėl savo šeimų sveikatos ir gyvybės. Praėjusių metų rugpjūtį paaiškėjo, kad etileno oksidu medicinos instrumentus sterilizuojanti „Sterigenics” bendrovė į aplinką išleidžia didžiulius kiekius šios pavojingos medžiagos. Tie kiekiai nuo keliasdešimties iki kelių šimtų kartų viršija leidžiamas normas. Siekdama pelno, bendrovė be jokių skrupulų nuodija Willowbrooke ir gretimuose miesteliuose gyvenančius ir dirbančius žmones – suaugusius ir vaikus.

Nustatyta, kad ore esantis ir įkvepiamas etileno oksidas gali tapti daugelio sunkių ligų prižastimi. O svarbiausia – tai stipri kancerogeninė medžiaga. Šią specialistų išvadą patvirtino miestelio gyventojų sveikatos tyrimo statistika: sergamumas onkologinėmis ligomis Willowbrooke kone trigubai viršija Amerikos vidurkį.

Miestelio gyventojai per trumpą laiką pasiekė neįtikėtinų rezultatų: teismas kol kas laikinai sustabdė įmonės veiklą. Kas toliau? Apie „Stop Sterigenic” judėjimą kalbėjomės su Neringa Zymancius.

Neringa, kaip sužinojote apie siaubingą taršą Willowbrooke ir kaip prasidėjo jūsų judėjimas?

Sužinojome praėjusių metų rugpjūčio 28 dieną. Man draugė telefonu parašė žinutę ir paklausė, ar jau girdėjau, kad mūsų miestelyje yra kažkokia bendrovė, kuri leidžia pavojingus kiekius chemikalų į aplinką. Aš buvau negirdėjusi. Kitą dieną sužinojau, kad Amerikos Aplinkos apsaugos agentūra (Environmental Protection Agency, arba EPA) rengia susirin­kimą, norėdama pristatyti pranešimą apie atliktus onkologinių susirgimų tyrimus ir nerimą keliančius rezultatus. Paaiškėjo, kad mūsų rajone, o ypač Willowbrooke, nustatyta išskirtinai daug onkologinėmis ligomis sergančių žmonių. Aš gyvenu Dariene, maždaug už mylios nuo Willowbrooko. Nuvykau į tą EPA sukviestą susirinkimą. Tada ir sužinojome. Jau kitą dieną aš susitikau su vienu žmogumi, su kuriuo nusprendėme įkurti „Facebook” grupę „Stop Sterigenics”, kad galėtume apie tai pasakyti visiems.

Pagrindinėje mūsų grupėje yra 11 žmonių, bet per labai trumpą laiką į ją įsijungė per 7 000.

„Sterigenics” pastatas.
„Sterigenics” pastatas.

Mes pasidomėjome šia kompanija: „Sterigenics” buvo įkurta 1984 metais. Joje etileno oksido dujomis yra sterilizuojami įvairūs medicinos reikmenys, įranga. Taip pat šiomis dujomis yra apdorojami vaikiški žaislai, kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui riešutai. Ši bendrovė savo veiklą pradėjo Danijoje, bet netrukus dėl gyventojų protestų turėjo ją nutraukti ir persikėlė į JAV.

Bet nuo to laiko, kai „Sterigenics” tik įsikūrė pas mus, buvo žinoma apie įmonės daromą oro taršą. Tačiau jeigu tik kas apie tai prabildavo, būdavo iš karto nutildomas, viskas užtušuojama, „pakišama po kilimu”. Todėl iki praėjusių metų niekas iš gyventojų nieko apie šią problemą nebuvo girdėjęs. Pradėjus domėtis, paaiškėjo, kad etileno oksido dujos yra labai stiprus kancerogenas. Net nedideli jų kiekiai, kuriuos žmogus įkvepia, per kurį laiką sukelia vėžį, bei kitokias ligas, skatina moterų persileidimus, vyrų nevaisingumą, kvėpavimo sutrikimus ir kt.

Mes pirmieji pradėjome judėjimą, bet nesame vieninteliai, kurie kenčia nuo „Sterigenics” skleidžiamų nuodų. Lapkričio mėnesį sužinojome, kad yra daugiau tokių miestelių – vienas iš jų – Lake County, IL, taip pat šios įmonės filialų yra Michigane, Milwaukee. Jau ir ten žmonės pradeda suvokti šios problemos mastus.

Ar tarp jūsų artimųjų, draugų, kaimynų buvo žmonių, kurie susirgo sunkiomis, gyvybei pavojingomis ligomis? Ką žinote apie „Sterigenics” nusikalstamo elgesio aukas?

Vienas mūsų kaimynas, 13 metų berniukas, susirgo leukemija 2013 metais. Kitos kaimynės mama buvo iš identiškų dvynių. Abi seserys gyveno greta Čikagoje. Bet po kurio laiko tos kaimynės mama atsikraustė į Willowbrooką ir dirbo visai šalia „Sterigenics”. Po to ji susirgo vėžiu ir mirė. Mūsų apylinkėse yra daug vaikų, kuriems diagnozuotas smegenų auglys, leukemija. Yra net vienas namų kvartalas (vadinamasis „blokas”), kuriame yra 10 namų. Viename name net 4 žmo­nės serga tos pačios rūšies vėžiu. Tame 10 namų kvartale net 6 namuose gyvenantys žmonės serga onkologinėmis ligomis. Čia žmonės serga tiesiog šeimomis. Aš pažįstu daug moterų, kurios turėjo persileidimų, o dabar gimę vaikai turi rimtų sveikatos problemų. Mūsų vieni draugai gyvena Lisle, jų dukrelė sirgo leukemija. Aš ir galvoju, ar ji nebuvo paveikta šios įmonės nuodų. Šis chemikalas yra baisus.

Lietuvės moterys, „Stop Sterigenics” judėjimo dalyvės (iš k.): Radvyga Jelinskienė, Jūratė Vaitkevičiūtė, Vita Paulionytė, Kristina Janulis ir Neringa Zymancius.
Lietuvės moterys, „Stop Sterigenics” judėjimo dalyvės (iš k.): Radvyga Jelinskienė, Jūratė Vaitkevičiūtė, Vita Paulionytė, Kristina Janulis ir Neringa Zymancius. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Aš čia gyvenu nuo 2014 metų. Praėjus kuriam laikui po atsikraustymo, ėmiau labai sirgti. Skauda akis, nosį, kartais vemiu be suprantamos priežasties. Panašiai kaip aš jaučiasi ir daugiau žmonių, mano kaimynų ir pažįstamų. Kol nežinojome apie „Sterigenics” nuodijamą orą, kiekvienas blogai besijaučiantis ar sergantis onkologine liga manė, kad tai yra jo asmeninė bėda. Bet dabar supratome, kad visą tą laiką buvome nuodijami.

Todėl aš taip ėmiau kovoti. Nei mes, nei kiti čia gyvenantys negali taip staiga išsikraustyti iš savo namų. Pradžioje buvo sakoma, kad pavojinga gyventi maždaug pusės mylios spinduliu nuo tos kompanijos. O po nepriklausomo tyrimo paaiškėjo, kad nuodijamos teritorijos spindulys siekia net 3 mylias – beveik iki Lisle.

„Sterigenics” veikla buvo sustabdyta, o vasario 26 dieną bendrovės prašymą vėl pradėti darbą federalinis teismas atmetė. Kaip jums pavyko per tokį trumpą laiką tiek daug pasiekti?

Kai paaiškėjo nuodijimo mastai, visiems atsivėrė akys. Pirmiausiai, paaiškėjus EPA paviešintiems onkologinių ligų skaičiams, Willowbrooko miestelis atliko savo nepriklausomą tyrimą. Jo rezultatai buvo labai svarbus įrodymas, kad skubiai reikia ką nors daryti. Iki šiol oro taršos tyrimus darydavo pati „Sterigenics” įmonė. O kai paaiškėjo nepriklausomo tyrimo duomenys, jie visus pribloškė: pavyzdžiui, mokykloje, esančioje maždaug už mylios nuo įmonės, etileno oksido buvo 350 kartų daugiau negu yra leistina. Įmonės atstovai atėję aiškino, kad tie dideli chemikalo kiekiai gali būti dėl kitų priežasčių: naujai dažytų mokyklos grindų, nuo rūkančių žmonių ir t.t. Jie bandė tą problemą „užmesti” kitiems.

Tas etileno oksidas iš užterštos patalpos garuoja iki pusantrų metų. O šalia įmonės pastatų, kurie skleidžia nuodus, yra daug visuomeninės paskirties pastatų: prekybos centras „Target”, policija, verslo įstaigų…

Mes pabandėme išsiaiškinti, ar buvo kada nors panaši situacija, kad taip greitai žmonėms pavyktų išsikovoti, jog valdžia įsiklausytų į jų teisėtus reikalavimus. Bet stebint miestelio Flint, MI situaciją, kur vandenyje buvo rasta pavojingi kiekiai švino, ten ši problema neišsprendžiama jau šeštus metus. Jie dar neturi švaraus vandens. Louisianoje irgi ne vienerius me­tus yra panaši problema. Mūsų atvejis – pirmas, kai taip greitai tokia maža žmonių grupė kažką padarė, kad situacija pagerėtų. Nors čia yra tik mūsų kovos pradžia.

Neringa: „Šeima mane palaiko, o mano vaikai žino, už ką aš kovoju.”
Neringa: „Šeima mane palaiko, o mano vaikai žino, už ką aš kovoju.” (Virginijos Petrauskienės nuotr.)

Ko dar žadate siekti?

Mes siekiame, kad „Sterigenics” būtų uždaryta. Mes manome, kad ši įmonė – tarsi koks mažasis Černobylis. Tas jos skleidžiamas chemikalas tvyro ore. Jis karo pramonėje naudojamas gaminant galingiausias bombas. Jeigu ši vieta sprogtų, sprogimas nušluotų pusės mylios plotą. Todėl mes kovojame, kad nieko panašaus neatsitiktų. Jeigu „Sterigenics” išsikels iš mūsų rajono, bet įsikurs kur nors pietuose, kur gyvena ispanakalbiai piliečiai, kurie negalės pakovoti už save ir savo šeimas – toks žingsnis mūsų netenkina. Mes norime, kad šios įmonės būtų uždarytos visoje Amerikoje. Ir dar – kad būtų priimti įstatymai, apsaugosiantys žmones nuo panašių situacijų, kurioje atsidūrė Willowbrookas ir aplinkiniai miesteliai. Jau žmonės juda ir kituose regionuose, kur veikia „Sterigenics” filialai. Mes padedame jiems įkurti visuomeninius judėjimus, konsultuojame.

Iš kur semiatės energijos šiai visuomeninei veiklai, juk jai reikia skirti nemažai laiko ir jėgų?

Mes visi esame dirbantys žmonės. O dėl „Sterigenics” reikalų dirbame tarsi  antrą darbo dieną. Miegui mums lieka 4–5 valandos. Aš pati negaliu miegoti, nes nuolat galvoju, kaip tie chemikalai spėjo paveikti mano keturis vaikus. Vienas sūnus jau studentas, studijuoja Connecticut. Namuose likę du sūnūs – 9 ir 4 metų bei 2-jų dukrytė.

Beje, mūsų judėjime yra nemažai lietuvių. Mums kartais sunku, mes kartais net verkiame. Bet ką daugiau galime padaryti? Mes negalime kiekvienas savo namui nusipirkti sveiko ir šviežio oro, negalime apsidrausti nuo chemikalų poveikio, negalime taip imti ir išsikraustyti kitur.

Kai kurie žmonės bando parduoti savo namus, bet niekas jais nesidomi, nes informacija apie nuodingą teritoriją yra jau plačiai pasklidusi. Jie netgi negalėtų už dyką savo būstų atiduoti, nes niekas neimtų. O juk mūsų miestelis labai gražus, tvarkingas. Jame gyvena nemažai lietuvių. Ir cheminių nuodų pavojus yra iškilęs ne tik Willowbrookui. Ta problema yra palietusi Darieną, Westmontą, Burridge, Hinsdale.

Neringa, ar jūsų pilietinio judėjimo bendražygiai žino, kad esate lietuvaitė? Iš kur jūs pati semiatės tos kovingos dvasios?

Esu dipukų vaikas. Mano stiprybė ir kovingumas tikriausiai iš tėvų ir senelių. Pamenu iš vaikystės, kaip mano šeima troško, kad Lietuva atgautų nepriklausomybę. Mane užaugino močiutė, ji pasakodavo istorijas, kaip mano seneliai kovojo. Mano senelis, Jonas Valkiūnas, buvo Nepriklausomos Lietuvos karininkas. Jis buvo ištremtas į Sibirą. Jo vardas dabar įamžintas Vilniuje Gedimino prospekte. Kitas senelis buvo partizanas, peršautas du kartus. Iš močiutės pasakojimų žinau, kaip senelis bandė pasitraukti iš Lietuvos kartu su žmona ir broliu. Aš pati labai norėjau padėti Lietuvai, todėl 1992 metais išvykau į savo senelių žemę. Ten kartu su Liucija Baškauskaite rengėme televizijos laidą. Manau, kad mano kovos dvasia yra paveldėta iš giminės.

Nupirkusi savo namą Dariene, norėjau gyventi ramų gyvenimą. Bet kai paaiškėjo tokie dalykai, sukilo kovotojos jėgos. Aš nenoriu kautis, bet žinau, kad žmogaus valia gali daug ką pakeisti. Tas ne kartą įrodyta per istoriją. Mes turime tikėti, turime bandyti  padėtį pakeisti. Nes jeigu mes nebandysime, tai kas tada pakeis? Mus labai palaiko šeimos, mūsų vaikai žino, ką mes darome ir už ką kovojame.

Mano bendražygiai žino, kad esu lietuvaitė. Pirmiausiai dėl Neringos vardo. O dar žino, nes kartais pasakau: „Jeigu lietuviai nugalėjo komunizmą, tai mes pasieksime viską, ko siekiame.”

Su IL valstijos senatore Tammy Duckworth (sėdi pirmoje eilėje viduryje) susitiko grupė pilietinio judėjimo dalyvių iš kelių valstijų, kuriose „Sterigenics” įmonės etileno oksidu nuodija aplinką. (N. Zymancius – stovi penkta iš k.)
Su IL valstijos senatore Tammy Duckworth (sėdi pirmoje eilėje viduryje) susitiko grupė pilietinio judėjimo dalyvių iš kelių valstijų, kuriose „Sterigenics” įmonės etileno oksidu nuodija aplinką. (N. Zymancius – stovi penkta iš k.)