Rimas Černius.
Turbūt visi iš jaunystės prisimename labiausiai mėgstamą mokytoją. Gal tas mokytojas ar mokytoja taip sudomino savo dėstomu dalyku, kad paskatino mus toliau mokytis. O kartais uždegė tokiu susidomėjimu dėstoma sritimi, kad tą sritį pasirinkome savo gyvenimo profesiniu pagrindu. Gal buvo ir tokių mokytojų, kurie sugebėjo savo mokinius paveikti dvasiškai, paskatino susidomėjimą mokslu apskritai, mokėjo mokiniams įskiepyti darbštumą, pasišventimą.
Tarp mėgstamiausių pedagogų turbūt rečiau pasitaiko matematikos mokytojų. Daugeliui matematika yra sunkus, sausas mokslas. Jis reikalauja daug darbo, didelio susitelkimo. Todėl matematikos mokytojo įvaizdis dažniausiai būna griežto mokytojo. Tačiau pasitaiko matematikų, kurie sugeba patekti į labiausiai mėgstamų mokytojų gretas. Toks matematikas buvo 2018 m. gruodžio 21 d. miręs mokslininkas, matematikos profesorius Arūnas Liulevičius. Kaip jis savo studentų buvo mylimas, rodo University of Chicago internetiniame puslapyje paskelbtas Louise Lerner parašytas nekrologas, antrašte „Arūnas Liulevičius, mathematician and beloved UChicago teacher, 1934–2018”.
Arūnas Liulevičius University of Chicago matematiką dėstė beveik keturiasdešimt metų. Du kartus laimėjo universiteto prestižinę premiją – Quantrell Award. Premija yra kasmet teikiama profesoriams, kurie ypač pasižymi dėstydami bakalauro laipsnio siekiantiems studentams. Laureatus siūlo patys studentai. Profesorius Arūnas Liulevičius šią premiją laimėjo 1966 ir 1988 m. Tokią premiją laimėti du kartus yra retenybė. Tai ir rodo, kaip nuo pat profesoriavimo pradžios prof. Liulevičius savo studentų buvo mylimas.
Arūnas Liulevičius gimė Lietuvoje, Šakiuose, 1934 m. Su tėvais pasitraukė į Vokietiją, mokėsi Eichstatto lietuvių gimnazijoje. Atvykęs į Čikagą baigė vidurinę mokyklą ir įstojo į University of Chicago. 1954 m. jis gavo bakalauro laipsnį matematikos srityje, 1957 m. – magistro laipsnį, o 1960 m. – daktaro laipsnį. 1962 m. šiame universitete pats pradėjo dėstyti matematiką. 1968 m. tapo matematikos profesoriumi. 1967–1968 m. buvo išvykęs į Daniją: gavęs A. P. Sloan stipendiją, gilinosi matematikos moksluose ir kartu dėstė Aarhus universitete. Prof. Liulevičiaus specialybė buvo algebros topologija. Jo paskaitų rinkiniai, kolegų teigimu, pasižymi aiškumu ir net subtiliu humoru.
Arūno Liulevičiaus kolega, matematikos prof. Robert Fefferman pastebi, kad dėstant matematiką bakalauro laipsnio siekiantiems studentams nepakanka vien tik gerai išaiškinti matematiką. Reikia studentais rūpintis, būti pasišventusiam, būti prieinamam. Toks buvo Arūnas Liulevičius, – prisimena Fefferman. Į jo kabinetą užeiti buvo paprasta. Patarimų, paaiškinimų prašantiems studentams profesorius buvo malonus ir mielai jiems padėdavo. Be to, į profesoriaus kabinetą atvykusiems studentams visuomet buvo paruošta skanių sausainių dėžutė.
Arūnas Liulevičius buvo ne tik mokslininkas, matematikos specialistas, bet ir plačių interesų žmogus, eruditas. Jis domėjosi istorija, literatūra, politika, buvo plačiai apsiskaitęs įvairiose srityse. Jis dalyvavo ir lietuviškoje veikloje. 1952 m. buvo Čikagos aukštesniosios lituanistikos mokyklos pirmosios laidos absolventas. Įdomu, kad tos laidos absolventė buvo ir būsima „Draugo” redaktorė Danutė Brazytė-Bindokienė. Arūnas Liulevičius buvo aktyvus ateitininkas, Studentų ateitininkų sąjungos pirmininkas, Ateitininkų federacijos tarybos narys, „Ateities” žurnalo redaktorius. Jo straipsniai spausdinti įvairiuose lietuviškuose žurnaluose, tarp jų – „Ateityje”, „Laiškai lietuviuose” ir „Aiduose”. Moksliniais straipsniais jis prisidėjo prie „Lietuvių enciklopedijos”.
Arūnui Liulevičiui labai rūpėjo Lietuvos gerovė. Jis sekė įvykius Lietuvoje ir į juos reagavo. Tuoj po tragiškųjų 1991 m. sausio mėn. 13 d. įvykių Liulevičiui pavyko gauti iš Lietuvos žiaurias nužudytų lietuvių nuotraukas. Tuo metu „Draugo” kultūrinį priedą redagavo Aušrelė Liulevičienė, Arūno Liulevičiaus žmona. Ji „Drauge” paskelbė kelias šių įvykių nuotraukas. O Arūnas ir Aušrelė Liulevičiai kartu su Tomu Remeikiu ir Rimu Dirvoniu greitai suredagavo albumą anglų kalba, pavadintą „The Gift of Vilnius – a terrible beauty is born”. Joje sudėtos šiurpios Sausio 13-osios įvykių nuotraukos. Albume taip pat spausdintos ištraukos iš straipsnių ir vedamųjų, kurie pasirodė JAV ir pasaulio laikraščiuose tuoj po Sausio 13-osios. Tose ištraukose smerkiama Michailo Gorbačiovo parodyta jėga prieš laisvę siekiančius lietuvius. Albumo pradžioje atspausdintas Česlovo Milošo straipsnis, trumpas poetų Tomo Venclovos, Josefo Brodskio bei Česlovo Milošo pareiškimas. Tiedu dokumentai, kurie buvo paskelbti 1991 m. sausio 15 d. „New York Times” laikraštyje, pabrėžė Lietuvos okupaciją ir lietuvių norą susigrąžinti laisvę ir nepriklausomybę. Šią knygą išspausdino JAV Lietuvių Bendruomenė tuoj po tragiškųjų Sausio 13-osios įvykių. Ji buvo siuntinėjama JAV Kongreso senatoriams ir atstovams ir, be abejo, veikė Amerikos valdžios požiūrį į Lietuvos, Latvijos ir Estijos laisvės siekius.
Arūnas Liulevičius ir Aušrelė Liulevičienė išaugino du sūnus: Gytį ir Vėją. Jų sūnus Vėjas Liulevičius yra istorijos profesorius University of Tennessee. Arūno Liulevičiaus gyvenimo šviesa užgeso Tennessee valstijoje, sūnaus Vėjo globoje. Netekome garsaus mokslininko, mylimo dėstytojo, tauraus lietuvio.