Virginija Petrauskienė.
Lietuvos vardas vėl nuskambėjo pasaulyje. Šį kartą – Detroite vykusiame „First Lego League” (FLL) robotikos čempionate. Čia Kauno jėzuitų gimnazijos (KJG) moksleivių komanda „Phoenix”, laimėjo pirmąją vietą absoliučioje kategorijoje. Lietuviams šiame čempionate teko susirungti su šimtas aštuoniomis bendraamžių komandomis iš 50 pasaulio šalių – JAV, Kanados, Australijos, daugelio Europos valstybių ir net Pietų Afrikos Respublikos.
Į Detroitą kartu su treneriu – gimnazijos technologijų ir robotikos mokytoju Albertu Juškausku bei koordinatore Rugile Butkevičiūte atvyko šešių gimnazistų komanda: Jonas Krikščionaitis, Dominykas Navickas, Rokas Tarasevičius, Povilas Kirna, Ugnė Bitinaitytė ir Paulius Dovidaitis.
Sukūrė gydantį miego kostiumą
Šių metų čempionato tema – „Ilgalaikis kosmoso pažinimas”. Komandos turėjo sugalvoti ir pristatyti pasirinktą šios temos sprendimą. Kauniečių pasirinkimas – netikėtas: siūlydami kosminio skrydžio strategiją, jie siūlė idėją, kaip galima būtų spręsti kosmonautų kaulų retėjimo problemą. Penkerius ir daugiau metų gyvendami kosmose, astronautai nukentėtų dėl patiriamo nuolatinio neigiamo poveikio ir dėl to atsirandančio pavojingo kaulų retėjimo. Gimnazistai pasiūlė miego kostiumą, kuris aplinkui vilkinčiojo kūną sukurtų pulsuojantį elektromagnetinį lauką. Toks metodas astronautų miego metu skatintų jo kaulų ląstelių atsinaujinimą.
Komandos nariai pasakojo apie tai, kad varžybos vyko keturias dienas, kurių kiekviena prasidėdavo 7 valandą ryto ir baigdavosi 5 val. po pietų. Kiekviena komanda įsikūrė ir dirbo paskirtoje 9 kvadratinių metrų erdvėje.
Varžybos buvo sudarytos iš trijų dalių: vienoje reikėjo sukonstruoti robotus iš techninių lego dalių, prieš tai iš anksto tam pasiruošus. Nors komanda ir buvo neblogai pasirengusi šiai rungčiai, tačiau čempionato metu teko smarkiai sutelkti pastangas ir pademonstruoti konstravimo, programavimo įgūdžius, panaudojant pasirinktą strategiją ir taktiką. Antroje varžybų dalyje komandos turėjo sukurti projektą, kuris atspindėtų pasaulio aktualijas. Trečioje dalyje dalyviai turėjo pademonstruoti, kad jie supranta ir XXI amžiaus problemas ir vertybes.
Pergalės kaina – paaukotas laisvalaikis
„Phoenix” nariai pasakojo, kad jų komanda gyvuoja jau ketverius metus. Ją sudaro KJG 9-10 klasių moksleiviai. Kiekvienas grupės narys turi skirtingas pareigas: vieni atsakingi už projektą ir jo pristatymą, kiti už roboto programavimą, konstravimą, apipavidalinimą t.t.
Lietuvoje KJG robotikos komandos sau lygių varžovų neturi jau penktus metus iš eilės: FLL čempionų titulas iškovotas 2015 m., 2016 m., 2017 m. bei 2018 m.
Pergalės Lietuvoje komandai atvėrė galimybę patirties semtis ir tarptautinėse varžybose. 2016 m. „Phoenix” buvo išvykusi į Europos čempionatą Tenerifėje (Ispanija), kur pateko tarp 8 stipriausių kaip „Inovatyvi kylančių žvaigždžių komanda”. 2017 m. kauniečiai atstovavo Lietuvai Europos čempionate Orhuse (Danija) ir ten pateko tarp dešimties stipriausių roboto dizaino ir programos rungtyse, o pernai pasaulinėse varžybose Detroite tapo prizininkais robotų inovacijos ir strategijos rungtyje. Šiais metais „Phoenix” pasiekė aukščiausią čempionato pakopą.
Ar sunku buvo tapti pasaulio čempionais? Į šį klausimą visi turi vieną atsakymą: teko labai daug dirbti, aukojant savaitgalius ir atostogas. Tačiau šis komandos darbas pasiteisino. Juolab kad moksleivių treneris – patyręs ir jau Lietuvoje ne kartą įvertintas pedagogas. Albertas Juškauskas 2018 m. paskelbtas Metų mokytoju Kaune ir Inovatyviausiu menų ir technologijų mokytoju Lietuvoje.