Vytautas Vasiliauskas (d.) su David Cleden.
Vytautas Vasiliauskas (d.) su David Cleden. (Organizatorių nuotr.)

Vytautas Vasiliauskas – mokslinės fantastikos iliustruotojas

Vytautas Vasiliauskas.
Vytautas Vasiliauskas.

Šiemet sukanka 50 m. nuo to momento, kai žmonija pasiekė Mėnulio paviršių. Amerikietis astronautas Neil Armstrong 1969 m. liepos 21 d. pirmasis žengė istorinius žingsnius Mėnulio paviršiumi. Tai nuostabus mokslinis pasiekimas, kuris tebestebina daugelį. Keliauti į Mėnulį ar dar toliau ilgą laiką buvo žmonių svajonė. Ta svajonė ir panašios svajonės pasireiškė ne tik griežtuose moksluose, bet ir literatūroje. Dar 1865 m. pasirodė prancūzų rašytojo Jules Verne knyga „Nuo Žemės į Mėnulį”. To rašytojo knygos davė pradžią atskiram literatūros žanrui – mokslinei fantastikai.

Mokslinė fantastika apima daugelį meno sričių: literatūrą, dailę, kiną. Mokslinės fantastikos žanre reiškėsi ir tebesireiškia įvairių tautybių menininkai, jų tarpe – ir lietuviai. Pavyzdžiui, lietuvis rašytojas Algis Budrys (1931–2008) buvo atsidavęs šiam žanrui. Jis parašė septynis mokslinės fantastikos romanus, šimtą mokslinės fantastikos novelių.

Mokslinės fantastikos iliustravimo mene reiškiasi jaunas lietuvis menininkas Vytautas Vasiliauskas. Šių metų balandžio 5 d. Californijoje, Hollywoode, vyko 35-oji metinė „L. Ron Hubbard Achievement Awards” premijų įteikimo šventė. Šioje šventėje Vytautui Vasiliauskui buvo įteikta premija už mokslinės fantastikos novelės „Dark Equations of the Heart” iliustraciją. Novelės autorius – anglų rašytojas David Cleden.

Šiuo metu Paryžiuje gyvenantis jaunasis iliustratorius priima garbingą apdovanojimą.
Šiuo metu Paryžiuje gyvenantis jaunasis iliustratorius priima garbingą apdovanojimą.

Šventės pavadinimas „L. Ron Hubbard Achievement Awards” įamžina ypač produktyvaus amerikiečio mokslinės fantastikos žanro rašytojo L. Ron Hubbard (1911–1986) vardą. Šis rašytojas 1983 m. paskelbė „The Writers of the Future” (Ateities rašytojų) konkursą, kurio tikslas yra skatinti pradedančius mokslinės fantastikos srities rašytojus. 1988 m. buvo įkurtas „Illustrators of the Future” (Ateities iliustruotojų) konkursas, kuris skatina pradedančius mokslinės fantastikos srities menininkus.

Šių metų L. Ron Hubbard mokslinės fantastikos rašytojų ir iliustruotojų premijų įteikimo iškilmėse buvo pagerbti dvylika rašytojų ir dvylika jų veikalus iliustravusių menininkų. Vasiliauskas kartu su kitais menininkais tapo konkurso „Illustrators of the Future” (Ateities iliustruotojai) laureatu. Iškilmės vyko puošnioje Taglyan salėje Hollywoode. Į premijų įteikimo iškilmes atvyko keturi šimtai mokslinės fantastikos gerbėjų. Laureatų premijuoti veikalai ir su jais susijusios premijuotos iliustracijos išspausdinti knygoje „L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume 35”. Tai 35-oji L. Ron Hubbard premijuotų mokslinės fantastikos veikalų antologija.

Vytautas Vasiliauskas. Dark Equations of the Heart.
Vytautas Vasiliauskas. Dark Equations of the Heart.

Vytautas Vasiliauskas 1990 m. gimė Kaune. Nuo pat vaikystės domėjosi piešimu, kūrė įvairias korteles, žaidimus ir komiksus. Savo domėjimąsi menu Vasiliauskas vystė Anglijoje, kur baigė dailės ir iliustracijos mokslus. Šiuo metu gyvena Paryžiuje. Vasiliauską domina japoniškas ir amerikietiškas iliustravimo menas.

Kasmet vykstančių L. Ron Hubbard konkursų dėka ligi šiol buvo premijuoti 416 mokslinės fantastikos rašytojai ir 346 mokslinės fantastikos iliustruotojai. Premijuoti rašytojai toliau puoselėja savo meną ir kartu sudėjus parašė daugiau negu tūkstantį mokslinės fantastikos romanų ir daugiau kaip keturis tūkstančių novelių. Daugelis jų pateko į populiariausių knygų sąrašus. O premijuotų iliustruotojų darbai sudaro daugiau kaip šešis tūkstančius iliustracijų, 360 komiksų knygų ir 624 knygas ir albumus. Džiugu tarp šių metų laureatų matyti ir lietuvio menininko Vytauto Vasiliausko vardą.

Visą premijų įteikimo ceremoniją galima stebėti internete, svetainėje www.writersofthefuture.com. (Vytauto Vasiliausko kalba – 1:40 – 1:42 laiku.)

Parengė Rimas Černius pagal Carmen Bartolo, Galaxy Press inf.

„Writers of the Future" renginys.
„Writers of the Future” renginys.