Utah valstijoje gyvenantis mechanikos inžinierius ir aistringas raketininkas mėgėjas Kip Daugirdas sukūrė raketą, kurią paleido į rekordinį aukštį. Skrydžio metu joje įtaisytos kameros užfiksavo nuostabų horizonto išlinkį. Tai sukėlė sąmyšį plokščios Žemės teorijos šalininkų gretose. Taip, taip, net ir šiais technologijų bei kosminių pasiekimų laikais ne visi tiki, jog Žemė yra apvali!
Jovita Beliak.
Apie lietuvių indėlį kosmoso technologijų ištakose bei plėtroje retai kada išgirstame. Nelengvas ir varžantis Lietuvos istorijos tarpsnis praeitame amžiuje lėmė gabių inžinierių pasitraukimą svetur, dažniausiai į Vokietiją ar JAV, kur atsivėrė didesnės galimybės gilintis į šį mokslą bei savo darbais prisidėti prie NASA veiklos. Didžiuojamės neseniai išvydę lietuvišką pavardę raketų mokslų naujienose, kuriose džiaugiamasi lietuvių kilmės inžinieriaus pasiekimu.
Raketa pasiekė 55,6 mylių aukštį
Kip Daugirdas – raketos MESOS savininkas, praeitais metais pasiekęs rekordą. Kip raketa užfiksuota kaip aukščiausiai kada nors skridusi raketa, sukurta vieno žmogaus mėgėjo. Ji pasiekė net 55,6 mylių aukštį ir išvystė 4 kartus didesnį už garsą greitį. Kelis metus trukusios pastangos ir raketų mokslų mėgėjo Kip svajonė pagaliau išsipildė.
„Esu 37-erių metų mechanikos inžinierius, gyvenantis Utah. Užaugau Čikagoje, kur besimokydamas vidurinėje mokykloje įstojau į raketų mėgėjų būrelį. 2008 m. baigiau aviacijos ir kosmoso inžinerijos studijas Michigano universitete. Ketverius metus gyvenęs Bostone ir dirbęs reaktyvinių variklių įmonėje, 2012 m. persikėliau į Utah. To priežastis – noras būti arčiau galimybės slidinėti nuo kalnų ir važinėti kalnų dviračiais – dviejų mano mėgstamiausių užsiėmimų. Gyvenu Salt Lake City, kur vyko 2002 m. žiemos olimpinės žaidynės, ir šiuo metu dirbu mechanikos inžinieriumi medicinos prietaisų įmonėje. Utah yra gana arti didelio išsausėjusio ežero dugno Nevadoje, vadinamo Black Rock dykuma. Tai viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur raketininkai mėgėjai gali bandyti skraidinti raketą į kosmosą. Atsižvelgdamas į tai, kad gyvenu arti Black Rock, nusprendžiau grįžti į mėgėjišką raketų mokslą”, – prisistato pašnekovas.
Augo lietuvių šeimoje
Kip Daugirdo abu tėvai yra lietuviai, gimę po Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių stovykloje Vakarų Vokietijoje. Abiejų šeimos sugebėjo iš Vokietijos sėkmingai išvykti ir pasiekė JAV, kurioje apsigyveno. Kip pirmoji kalba buvo lietuvių, ja tėvai kalbėjo namuose, o anglų kalbos jis pradėjo mokytis lankydamas darželį, vėliau mokyklą. Nors giminių Lietuvoje vis dar yra likę, tačiau pašnekovas nė karto joje nesilankė. Kip nepraranda vilties, kad artimu metu turės galimybę atvykti į savo tėvų gimtinę ir ją pažinti daugiau, nei tik iš pasakojimų.
Siekia užfiksuoti vaizdus iš viršaus
Netrukus po to, kai 2012 m. K. Daugirdas persikėlė į Utah, jis sugrįžo į raketų mokslo sritį. Iš pradžių jo tikslas buvo nuskraidinti raketą pakankamai aukštai (100 000 pėdų/30 km), kad galėtų užfiksuoti juodo dangaus ir žemiau esančios žemės vaizdą. „Visos raketos, kurias skraidinu, gabena kameras kaip naudingus krovinius – man labai patinka fiksuoti vaizdus iš didelio aukščio. Mėgėjų raketai pasiekti net 100 000 pėdų yra neįtikėtinai sunku ir aš patyriau keletą nesėkmių, kol galiausiai pasisekė. 2016 m. nuskridinau iki 144 000 pėdų, o 2018 m. – iki 154 000 pėdų. Abiejų skrydžių metu buvo užfiksuoti nuostabūs vaizdo įrašai ir nuotraukos. Kai kuriose nuotraukose vos galima išskirti Californijos pakrantę ir Ramųjį vandenyną. Nepaisant to, kad pasiekiau pradinį tikslą, norėjau geresnių nuotraukų ir vaizdo įrašų – norėjau užfiksuoti daugiau Ramiojo vandenyno. Kad tai padaryčiau, reikėjo skristi aukščiau,” – savo pradine idėja ir tikslu dalinasi Kip Daugirdas.
Raketų mokslas žavus dėl skirtingų disciplinų
Visuomet domėdamasis oro erdve – lėktuvais ir raketomis – inžinierius mėgaujasi keliamais iššūkiais ir negali atsistebėti šių laikų galimybėmis taip aukštai skristi. „Raketų mokslas lygiu, kuriame dalyvauju, yra labai daugiadisciplinis. Bet kurią dieną gali suvirinti paleidimo platformą, maišyti raketinį kurą, apdirbti aparatūrą, dirbti su elektronika, modeliuoti skrydį, statyti iš kompozicinių medžiagų ir t. t. Turi galimybę daug sužinoti apie daugybę skirtingų inžinerijos sričių ir tai išsaugo visą šių mokslų įdomumą”, – apie susidomėjimą raketų mokslais ir įsitraukimą į savo pomėgį pasakoja pašnekovas.
Raketa pasiekė kosmosą
Metęs sau iššūkį pasiekti daugiau nei 200 000 pėdų aukštį ir užfiksuoti dar geresnes nuotraukas bei vaizdo įrašus, Kip šiam tikslui pradėjo kurti raketą. Jos kūrimo procese mėgėjas raketinininkas pastebėjo, jog raketos veikimas pagerėjo. „Atrodė, kad raketa gali skristi daugiau nei 50 mylių (80 km). Šis aukštis yra reikšmingas, nes JAV jis laikomas ‘kosminiu’ (palyginti su tarptautiniu mastu pripažinta Karman linija 100 km aukštyje)”, – pasikeitusius lūkesčius kūrimo metu prisimena inžinierius.
Vaizdinė medžiaga patvirtina žemės apvalumą
Praeitų metų spalio mėn. po sėkmingo paleidimo Black Rock dykumoje Nevadoje, Kip Daugirdo sukurta raketa pasiekė 293 488 pėdų aukštį (55.6 mylios /89.5 km) ir užfiksavo rekordą. Raketa pavadinta MESOS vardu, kadangi buvo skirta pasiekti mezosferą – trečią Žemės atmosferos sluoksnį, esantį nuo 31 iki 53 mylių (50–85 km) virš paviršiaus. Tačiau dėl per didelio našumo ji pasiekė apatinę termosferos dalį. Ši raketa skrido su dviem GoPro Hero 9 kameromis, turinčiomis tiesinius lęšius. Šiomis kameromis užfiksuoti vaizdai neiškraipo objektyvo kampų, kaip kad – priešingai – daro vadinami „fisheye” išgaubti lęšiai. Ir išlinkis yra akivaizdus visur, kur kadre yra horizonto linija, kad ir koks bebūtų kampas. Plokščios žemės teorijos šalininkai (o tokių yra!) spėjo sunerimti Kip Daugirdo pateikta vaizdine medžiaga ir sukėlė papildomų diskusijų tarp teorijų šalininkų.
Raketos projektas – kaip ledkalnis
Pati didžiausia ir brangiausia investicija į MESOS raketos projektą – tai Kip laikas. Pasak jo, tūkstančius valandų savo laiko jis praleido mąstydamas, projektuodamas ir statydamas raketą. Yra tik keletas paruoštų komponentų, kurie naudojami tokiai raketai sukurti, tad dauguma dalių turi būti suprojektuotos ir pagamintos pagal užsakymą. Šis projektas – tai kaip ledkalnis. Raketa yra tik ledkalnio viršūnė, kurią matote, o visa reikalinga darbo ir pagalbinė įranga yra paslėpta po vandeniu, plika akimi žmogui nematoma. Kip Daugirdas tikisi pagerinti esamos raketos veikimą atnaujindamas antrosios pakopos raketos variklį, kad jis būtų efektyvesnis. Tai reiškia, kad per ateinančius porą metų bus kuriamas naujas raketinis kuras ir naujas variklio dizainas. Tuo tarpu šią vasarą arba rudenį jis planuoju vėl paleisti skristi raketą MESOS.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Vasario 2 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 9)