Čikagos mamų fondo Kalėdos.
Čikagos mamų fondo moterys suranda laiko ne tik savo vaikams, bet ir Lietuvoje sergantiems mažyliams. (Čikagos mamų fondo nuotraukos)

Lietuvos ligoniukams – Čikagos mamų pagalba

Virginija Petrauskienė.

Šiandien man tikrai neskaudės ir nebus liūdna.
Šiandien man tikrai neskaudės ir nebus liūdna.

Mamų meilė verčia kalnus

Norėdami suprasti, su kokia jėga gali būti dirbamas darbas, pabandykime atsakyti į kelis klausimus: ką gali padaryti žmogus, siekdamas įgyvendinti savo idėją? O ką gali būrys žmonių, tarnaujančių kilniam troškimui? Ir dar: ką sugeba nuveikti mamos, trokštančios padėti likimo nuskriaustiems ir sunkių ligų užkluptiems vaikams, nors ir ne saviems, bet kenčiantiems?

Tikrą ir nesumeluotą atsakymą į šiuos klausimus pasufleruoja Čikagoje įsikūrusio Chicago Mothers Foundation (Čikagos mamų fondo) darbai. Per šio fondo gyvavimo laiką jo narės ne vieną mažąjį ligoniuką paskatino šypsotis ir nors trumpam pamiršti sunkios ligos sukeliamas kančias.

Lietuvoje sergantiems vaikams šios moterys surinko ne vieną dešimtį tūkstančių dolerių, už kuriuos buvo nupirkta ne tik žaislų, bet ir reikalingos gydymo įrangos, suremontuota ligoninės palatų. Čikagos mamų fondo narės (,,Facebook” įkūrusios „Vilties aitvarų” grupę) savo iniciatyva surinktomis aukomis prisidėjo ir prie to, kad šalia onkologinėmis ligomis sergančių ir ilgai ligoninėje gydomų vaikučių galėtų pagyventi ir jų tėvai. 

Aukos koja piešiančiai mergaitei

Apie Čikagos mamų fondo rėmėjų nuveiktus darbus kalbėjomės su šios organizacijos prezidente Edita Zasimauskaite. Pokalbio metu supratau, kad savanorystė ir labdaringa veikla šios moters ir jos bendraminčių, bendradarbių gyvenime užima tikrai daug vietos.       

Eilinės siuntos į Lietuvą pakavimas.
Eilinės siuntos į Lietuvą pakavimas.

Moterys šiuo metu rengiasi naujam, vasario 25 dieną įvyksiančiam labdaros kaupimo projektui ir sukasi pačiame darbų įkarštyje.

,,Šiandien apie trečią valandą nakties iš Lietuvos elektroniniu paštu man pradėjo siųsti nuotraukas būsimai parodai. Todėl teko atsigulti tik paryčiais. Juk žinote, kai Lietuvoje pats darbo įkarštis, pas mus naktis. Todėl tenka derintis”, – sako Edita. Ji pati su vyru Artūru šeimoje augina du sūnus, šešerių ir dvylikos metų. Rytą vos kelias valandas numigusiai mamai savo berniukus reikės išleisti į mokyklą.

Vasario mėnesį E. Zasimauskaitės vadovaujama organizacija yra suplanavusi labdaringą renginį – fotografijų parodą apie Lietuvos neįgalių vaikų kasdienybę ir šventes. Edita priduria, kad vienas iš šio renginio svečių ir dalyvių bus režisierius Vytautas V. Landsbergis. Jis atsiveža savo sukurtą trumpametražinį dokumentinį filmą ,,Vaineta” apie cerebriniu paralyžiumi sergančią paauglę mergaitę, kuri koja tapo paveikslus. Vainetą globoja seneliai. Renginio metu tikimasi surinkti lėšų šiai atkakliai jaunajai dailininkei.

Gal padėsim nugalėti ligą?

Kokia buvo Čikagos motinų fondo veiklos pradžia? ,,Pradžioje įkūrėme ‘Čikagos mamyčių’ grupę ,,Facebook”. Šios grupės narės tokiu būdu norėjo susirasti bendraminčių, pasikalbėti. Taip pat labai svarbu buvo susitikti, kad mūsų vaikai galėtų susipažinti ir pažaisti kartu. ,,Čikagos mamyčių” ,,Facebook” draugių grupė nuo penkiasdešimties narių palaipsniui išaugo iki 2500. Čia susibūrusioms moterims pirmą kartą ir kilo mintis padėti Lietuvoje sunkia onkologine liga sergančiam berniukui”, – prisimena Edita.

„Linksmieji" pleistrai.
Viena iš pirmųjų siuntų onkologinėmis ligomis sergantiems mažyliams – „linksmieji” pleistrai.

Sunkiai sergančio vaiko likimu susirūpinusios jaunos mamos surinko pinigų ir nupirko berniukui reikalingų specialių šildymo lempų. Savo pirkinį išsiuntė į Lietuvą. Deja, vis dėlto sunki liga nugalėjo vaiką.

Tačiau Čikagos mamos nusprendė neatsisakyti gerų darbų ir juos tęsti. Jos užmezgė ryšius su Lietuvoje esančio paramos ir labdaros fondo ,,Mamų unija” atstove Egle Mėlinauskiene. Šios organizacijos tikslas – visokeriopai padėti vėžiu sergantiems vaikams iškęsti nelengvą ligos gydymą.

,,Aš pati labai bijojau vėžio, nes žinojau, ką reiškia sirgti šia liga. Ji buvo diagnozuota mano tėčiui. Ir jam pavyko pasveikti. Pergalei prieš ligą labai svarbu ne tik vaistai, bet ir emocinė ligonio būsena. Suaugusiam ligoniui nepaduosi žaislo, kad jį pralinksmintum. Bet vaikai nemato baisaus rytojaus. Todėl kiekviena dovanėlė jiems suteikia gerų emocijų”, – kalbėjo Edita.

Jai kilo mintis savotiškai paguosti vaikus, kuriems tenka iškentėti ne vieną kraujo ėmimo ar vaistų leidimo į veną procedūrą. Amerikoje po tokios procedūros vaikui adatos dūrio vieta užklijuojama pleistriuku, ant kurio yra linksmas paveikslėlis.

Aktyvios Čikagos lietuvės mamos nusprendė surengti linksmųjų pleistriukų pirkimo akciją. Po jos per 1000 spalvotų, piešinėliais išmargintų pleistriukų buvo nusiųsta į Vilniaus universiteto vaikų ligoninę, kur gydomi onkologinėmis ligomis sergantys mažieji ligoniukai. Siuntinyje vaikams keliavo ir žaislų.

Lietuviai aukojo negailėdami

Kaip renkami pinigai, skirti mažiesiems Lietuvos ligoniukams paremti? Nuo vadinamųjų garažų išpardavimų (,,Garage sales”) iki kasmetinių rimtų labdaros renginių, su loterija ir menine programa, kuriuose neatsisako dalyvauti ir pakviesti žinomi Lietuvos žmonės.

Edita ne kartą yra pasidžiaugusi, kad jos sutuoktinis Artūras yra labai geras žmogus. Jis nepyksta ir nepriekaištauja žmonai, kai šeimos namų garažą užkemša krūvos pardavimui suaukotų daiktų.

„Garage Sales” išpardavimas.
Čikagos mamų fondo moterys pinigų uždirba ir rengdamos suaukotų daiktų „Garage Sales” išpardavimus.

O štai vienas iš įsimintiniausių renginių buvo 2014 metais. Jį vedė Lietuvos prodiuserė, televizijos pokalbių šou ,,Valanda su Rūta” vedėja, viena iš Lietuvoje veikiančio fondo ,,Mamų unija” steigėjų Rūta Mikelkevičiūtė. Į renginį susirinko per 400 Amerikoje gyvenančių lietuvių. Surinkta per 80 tūkstančių dolerių. Tiesa, įspūdingas renginys kainavo nemažai. Jo metu scenoje buvo įrengta tikra ledo arena, kurioje vyko įspūdingi pasirodymai. Tačiau išlaidos atsipirko keleriopai.

Tie pinigai buvo investuoti į žemę, ant kurios bus pastatyti laikinieji namai tėvams, atlydėjusiems savo vėžiu sergančius vaikus į ligoninę. Paprastai šios ligos gydymas užtrunka ne vieną savaitę, o tėvai nori būti šalia savo vaikų, padėti jiems iškęsti sekinančias gydymo procedūras. Daugelis tėvų, atvykusių iš kitų Lietuvos miestų, neturi kur apsistoti. Ne kiekviena šeima gali nuomotis viešbutį ar butą. Todėl fondas ,,Mamų unija”, padedamas Čikagos mamų fondo nusprendė įkurti tokius namus.

Beje, tokių namų atsiradimą pagreitino vieno tėčio laiškas. Jis parašė laišką ir papasakojo, kad tol, kol jo vaikas gydomas ligoninėje, jis nakvoja automobilyje, kad dieną galėtų ateiti į palatą ir būti šalia savo sūnaus.

Svetimo skausmo nebūna

Edita sako, kad daugelis žmonių yra nepatenkinti socialiniais tinklais, nes jie ,,suryja” žmonių laiką. Tačiau Čikagos mamų fondo moterys kaip tik džiaugiasi galimybe naudotis socialiniais tinklais. Jais paskleista informacija  ir prašymai aukoti plinta žaibiškai. Nebereikia gaišti laiko spausdinant popieriuje laiškus ir siunčiant juos paštu. ,,Socialinis tinklas yra tikra platinimo mašina”, – tvirtina Edita.

Taip atrodo už Čikagos mamų fondo surinktus pinigus suremontuota palata.
Taip atrodo už Čikagos mamų fondo surinktus pinigus suremontuota palata.

Tokiu būdu, paskleidus žinią per socialinius tinklus buvo surinkta pinigų neįgalaus 17-mečio lietuvio berniuko invalido vežimėliui. Mat už Lietuvoje skiriamas lėšas neišeina nupirkti kokybiško ir patvaraus neįgaliojo vežimėlio.

Edita sako, kad iš pradinės gerų norų ir darbų stadijos Chicago Mothers Foundation įteisinta pagal Amerikoje veikiančius įstatymus 2013 metais. Kartu su ja, fondo prezidente ranka rankon darbuojasi viceprezidentė Beata Ivanauskienė, vyresnioji finansininkė Inga Šapalaitė ir gražus būrys kitų savanorių. Visos organizacijos moterys dirba negaudamos ir nesitikėdamos jokio finansinio atlygio. Tokiu pat būdu fondui padeda advokatas Rimantas Domanskis.

Jau 20-tus metus JAV gyvenanti E. Zasimauskaitė sako, kad jos pačios labdaringos veiklos poreikį nulėmė kelios priežastys. Tarp jų – ne tik noras pagelbėti sergantiems sunkia liga, bet ir susižavėjimas Amerikoje stipriomis aukojimo ir savanorystės tradicijomis.

Kaunietis Eimutis.
Kaunietis Eimutis sulaukė iš Čikagos didelės dovanos – pinigų už kuriuos jam buvo nupirktas taip reikalingas neįgaliojo vežimėlis.

,,Pradžioje su vyru dirbome, norėdami įsitvirtinti šioje šalyje. Bet po kurio laiko supratau, kad turiu ką nors duoti ir kitiems. Palaipsniui viskas pakrypo ta linkme, kuria mes dabar dirbame. Padedame ne tik Lietuvoje onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams, bet ir kitiems, kenčiantiems nuo sunkių ligų ir neturintiems kitokios pagalbos”, – sako Edita.

Ji savo sūnums nuo pat mažens diegia mintį, kad darbas, kuriuo gali padėti sunkiai gyvenantiems žmonėms, yra būtinas kiekvieno žmogaus gyvenime.

Aukodamas savo laisvalaikį pagalbai, teiki naudą ne tik tam, kuriam padedi, bet ir sau. Nes savanorystė tave tobulina kaip asmenybę.

Edita prisiminė, kaip ji kartu su abiem savo berniukais dirbo talkindami maisto bankui. Visi keturias valandas rūšiavo svogūnus. Per tą laiką du šimtai talkininkų, tarp kurių buvo ir Editos vyresnėlio sūnaus visa sporto komanda, išrūšiavo 17 tūkstančių svarų svogūnų. Mama savo vaikams paaiškino, kad šis atliktas darbas labai vertingas – tuos visų savanorių surūšiuotus svogūnus valgys net 355 šeimos.

Amerikoje įprasta, kad nuo mažens vaikams diegiamos savanorystės ir aukojimo silpnesniam vertybės. Gera, kad šias tradicijas sėkmingai perima ir lietuviai.

Labdaros renginys.
Įsimintiniausiame, šimtus žiūrovų sutraukusiame labdaros renginyje dalyvavo ir viešnios iš Lietuvos (iš dešinės Rūta Mikelkevičiūtė ir E. Mėlinauskienė).
Čikagos mamos nepraleidžia ,,Raudonos nosies” dienos.
Čikagos mamos nepraleidžia ,,Raudonos nosies” dienos.
Mielai ką nors jums pagaminsime jeigu padėsite sukaupti daugiau pinigų ligoniukams.
Mielai ką nors jums pagaminsime jeigu padėsite sukaupti daugiau pinigų ligoniukams.