Moterų komanda po piklbolo treniruotės PLC salėje. (R. Kasiukevičius asmeninio albumo nuotraukos)

Piklbolas – sužavintis iš pirmosios akimirkos

Kalbėjosi Rasa Statulevičienė.

Ar žinojote, kad ankstyvais rytais ir vakarais Pasaulio lietuvių centro Ritos Riškus sporto salėje įvairaus amžiaus vyrai ir moterys aktyviai žaidžia piklbolą? Kaip ir kodėl sparčiai populiarėjanti nauja sporto šaka su egzotiškai skambančiu pavadinimu užburia ir įtraukia naujus žaidėjus?

Piklbolas – sparčiai populiarėjanti nauja sporto šaka.

Piklbolas (pickleball) – sparčiai populiarėjanti sporto šaka, kurioje derinami teniso, badmintono ir stalo teniso elementai. Šį žaidimą lengva išmokti ir dažną žaidėją jis patraukia dėl greitų ir labai smagių rungčių. Piklbolas dažniausiai žaidžiamas keturiese – du žaidėjai prieš du, bet dvejetai (vienas žaidėjas prieš vieną) taip pat labai populiarūs, o žaidimu susižavėję dalyviai ieško dar didesnių iššūkių.

Šiandien kalbiname piklbolo moterų klubo vadovę Renatą Kasiukevičius.

Renata, papasakokite, kaip jūs atradote Piklbolą?

Iš tiesų, į šį sportą patekau per savo vyrą. Mes esame aktyvaus gyvenimo būdo šalininkai, per savo gyvenimą išbandę įvairias sporto šakas. Žinojome, kad Svajūnas Masiulionis įkūrė „Piklbol Lietuva” organizaciją ir aktyviai propoguoja šį sportą. Vyras susidomėjo ir kvietė mane kartu išbandyti. Tiesą pasakius, iš pradžių nesupratau, koks tai žaidimas ir ne iš karto atėjau į bandomąją treniruotę.

Kada įvyko lūžis?

Tiesiog vieną sekmadienio rytą nutariau, kad reikia man pasižiūrėti, kaip šis žaidimas žaidžiamas. Neplanavau žaisti, tiesą pasakius, net tinkamai neapsirengiau treniruotei. Atvažiavau į R. Riškus salę, pradėjau stebėti vyrų žaidimą, o priėjęs Svajūnas pasiūlė raketę ir pakvietė išbandyti. Man pakako paimti raketę į rankas, kad suprasčiau, jog ilgam susiesiu savo gyvenimą su šiuo žaidimu. Atrodė, kad aš galiu su ta rakete rankoje gyventi. Aš iš karto įsitraukiau į žaidimą ir net nepastebėjau, kaip pražaidžiau dvi valandas, net per šilti žieminiai rūbai ir varvantis prakaitas netrukdė man mėgautis treniruote. Atrodė, kad jau ne vienerius metus žaidžiu piklbolą. Pasibaigus treniruotei, Svajūno paklausiau, o kas toliau, kada renkasi moterys, kad galėčiau žaisti moterų komandose. Gavau atsakymą, kad moterų komandos nėra ir buvau paskatinta ją sukurti.

Renata Kasiukevičius piklbolą pamilo iš pirmo pabandymo jį žaisti.

Ką tada darėte?

Grįžau namo ir iš karto parašiau į Facebook, pakviečiau moteris ateiti žaisti, parašiau savo draugėms ir sukūriau piklbolo moterų grupę. Atrodo, kad savo užsidegimu žaisti piklbolą užkūriau tokią galingą energiją, kad tą mano FB tekstą kaip niekad pamatė labai daug moterų – ir draugės, ir pažįstamos. Pajuto mano perteikiamą nuotaiką ir pradėjo rinktis grupė. 

Nei kiek neabejojote, kad jums pavyks surinkti komandą?

Apie tai net negalvojau. Net nesitariau su niekuo. Norėjau tik žaisti, o žaidimui reikia žmonių. Nekėliau sau klausimų, susirinks grupė, nesusirinks, viduje jutau labai stiprų tikėjimą, kad šiuo puikiu žaidimu užkrėsiu ir kitas moteris. Žinojau, kad ir jos pajus tokį patį žaidimo džiaugsmą ir užsikrės šiuo sportu. Tikiu, kad kai žmogus daro degdamas idėja, jis savo energija užkrečia kitus.

Kiek dabar moterų yra komandoje?

Grupėje užsigeristravo per 85 moteris ir tas skaičius auga, nes žaidžiančiosios pasidalina įspūdžiais, tvyrančia nuotaika aikštelėje, žadimu su savo draugėmis ir jos jungiasi prie mūsų klubo.

Treniruotės metu.

Ar anksčiau esate žaidusi tenisą, badmintoną?

Aš mėgstu aktyvų sportą, namuose turime ir teniso, ir badmintono raketes, kartais pažaidžiame, bet nei vienas iš šių sportų taip neužkabino kaip piklbolas. Jaunystėje aš daug metų žaidžiau rankinį, tad turiu stiprų smūgį ir gerą reakciją. Tai man padeda žaidžiant piklbolą.

O kas piklbole jus sužavėjo?

Tiesą pasakius, visi pabandžiusieji, įsimyli šį žaidimą. Ir aš radau atsakymą kodėl. Šiame žaidime labai jaučiasi vienybė ir draugystė. Korte žaidžia ir vaikas, ir senjoras, ir vidutinio amžiaus žmogus, ir visi mėgaujasi kompanija bei žaidimu. Ir galbūt jaunuolis turi energijos ir greičio, bet senjoras turi daugiau patirties ir jie puikiai žaidžia kartu. Jaunimas turi energijos gali lakstyti. Ir teisingai. Taip jis įgauna patirties, nušlifuoja žaidimą. O tada žaidimas žaidžiamas neišsitaškant, bet įjungiant patirtį. Šis žaidimas yra pats draugiškiausias, kviečiantis bet kokio amžiaus žmones žaisti kartu. Pats žaidimo principas remiasi draugiškumu. 

Papasakokit plačiau…

Amerikiečių kortuose, prieš pradedant žaisti, į laukiančiųjų eilę įstatoma raketė ir, atėjus laikui, žaidėjas žaidžia su tais, kuriuos gauna į komandą. Pats žaidimas narius padaro atvirus vienus kitiems.

Treniruotės metu energijos suteikia – ir judėjimas, ir geros emocijos.

Pasaulio lietuvių centre žaidžiame pagal tos dienos žaidimui užsiregistravusių žmonių skaičių. Mes matome, kiek bus žaidėjų, atitinkamai paruošiame kortus ir burtų keliu sudarome žaidimo komandas, bet žaidimo metu rotuojamės, kad moterys galėtų pažaisti viena su kita.

Pradėjusi žaisti, išbandžiau ne tik kortus PLC, ėmiau  privačias pamokas, žaidžiau ir kituose kortuose, kad per kuo trumpesnį laiką įgaučiau daugiau patirties. Visi labai draugiškai dalinosi patirtimi ir padėjo man perprasti žaidimo subtilybes. Aš mielai nueinu pasižiūrėti varžybų, stebiu žaidėjus ir atrandu naujų žaidimo būdų. Pradėjusi gilintis į šį žaidimą, atrandu profesionaliai žaidžiančių lietuvaičių moterų. Noriu pasikviesti atvykti pas mus, kad susipažintų su mūsų piklbolo klubu, duotų patarimų, pasidalintų patirtimi kaip žaisti geriau.

Ar pati varžybose dar nedalyvavote?

Kol kas ne, nes patempiau rankos raumenį. Bet kai vėl galėsiu grįžti prie įprastinio krūvio, tikrai ateityje varžybose dalyvausiu. Neprofesionalų varžybose aš gal dar nepasiekiau aukščiausio lygio, bet vidutinio lygio rungtynėse jau galėčiau dalyvauti.

Tai dabar darote pertrauką dėl traumos?

Piklbolas patinka įvairaus amžiaus žaidėjams.

Ne. Žaidžiu kaire ranka ir matau, kad man pavyksta. Tačiau planuoju sumažinti krūvį. Moterų grupė tiek išaugo, kad žaidžiame ir rytais, ir vakarais. Aš kasdien žaidžiu ir papildomai padedu, patreniruoju naujas žaidėjas. Kartais nutinka taip, kad susirenka nelyginis skaičius merginų, reikia dar vieno žmogaus ir aš negaliu atsakyti – jungiuosi prie žaidėjų. Paskaičiavau, kad kiekvieną dieną aš žaidžiau maždaug keturias – penkias valandas. Tai per didelis krūvis. 

Dabar savo patirtimi dalinatės su kitomis moterimis?

Taip ir man tai yra didelis malonumas. Labai svarbu, kad tik atėjęs žmogus jaustųsi komfortiškai ir nestresuotų, kad kažko nemoka. Bet ir nuo jo paties priklauso, ar jis tikrai nori žaisti ir žais ateityje. Šio žaidimo esmė – pastovumas: jei žmogus disciplinuotai lankys treniruotes, per praktiką išsiugdys puikius žaidėjo įgūdžius. Noriai dalinuosi savo įgytomis žiniomis, parodau, pamokau, kad žmogus kuo greičiau pradėtų taisyklingai žaisti.

Kai rinkote komandą, ar galvojote, kad iš jo gims moterų klubas?

Šio žaidimo esmė – pastovumas.

Ne, tokio sumanymo neturėjau, taip išėjo natūraliai. Žaidimas mus visas sujungė. Neseniai turėjome susipažinimo vakarėlį, kad galėtume visos pabendrauti ne tik žaidimo metu. Planuojame klubo šventes, narių gimtadienio paminėjimus ir pasvajojame apie kelionę į kitą valstiją, kur galėtume kartu visos ir pailsėti, ir pažaisti, ir varžybose padalyvauti.

Ar turite savo komandos taisykles?

Taip. Kad būtų mažiau ginčų, mažiau nesusipratimų, mes turime vidines taisykles. Tai padeda mums išvengti pykčių ir palaikyti draugišką grupės nuotaiką. Gerbiame ir pasitikime vienos kitomis. Turime laiko moteriškai paplepėti, bet, prasidėjus žaidimui, koncentruojamės į žaidimą. Taisykles sukūrėme kartu, o kai žmogus pats dalyvauja kūrime, tada lengviau jų laikytis. Aš tik pasiūlydavau pabandyti vienoje ar kitoje situacijoje pasielg­ti kitaip. Pabandydavome ir, jei visoms patikdavo, nutardavome, kad nuo šiol šios taisyklės laikysimės visados.

Kaip jaučiatės po treniruotės?

Atrodo, kad gali kalnus nuversti. Pasikrauname energijos ir geros nuotaikos visai dienai. Ne tik nuo žaidimo, bet ir viena nuo kitos. Gera taip pradėti dieną. Tik planuojame sutrumpinti treniruotes, nes matau, kad dvi valandos žaidimo yra per daug. Stebiu merginas ir labai aiškiai matyti, kad vienaip žaidžiame pirmąją žaidimo valandą ir visiškai kitaip – antrą. 

Mišrioje treniruotėje.

Ar dažnai jūs žaidžiate?

Kiekvieną darbo dieną nuo ryto 7 iki 9 val. ir vakare nuo 7:30 iki 9:30 val. Toks yra vasaros grafikas. Atėjus rudeniui, grafikas keisis, bet tikrai grafike bus numatyta daug rytinio žaidimo laiko. Labai kviečiu visas, norinčias žaisti, kreiptis į mane – visoms rasime tinkamą laiką.

Kokia treniruotės kaina?

Jei narys perka mėnesio abonementą, tuomet vienos treniruotės kaina bus 5 dol. Vienkartinio apsilankymo kaina – 7 dol. Tačiau nuo rudens kainos keisis.

Ar nauja žaidėja turi ateiti su savo rakete, ar jūs duodate?

Pirmiems kartams, pasibandymui, raketę mes duodame ir, jei patinka žaidimas, tuomet naujokai patys nori įsigyti savo raketę.

Naujoms narėms moterų piklbol grupėje visada atsiras vietos.

Kokio amžiaus yra vyriausia jūsų komandos dalyvė?

80-ties metų. Labai gražu matyti, nes žaidžia dukra, mama ir močiutė. 

Taigi, ar dar yra vietos?

Tikrai yra. Ateikite, mielai priimsime!

Renata, kaip norinčios žaisti moterys galėtų jus pasiekti?

Mano telefono numeris 630-400-6225 arba parašykite į Facebook Renatai Kasiu­kevičius.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Rugpjūčio 26 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 68)