Šiame naujame „Draugo” skyrelyje Renata Gaidienė pasakoja, kaip susiklostė JAV gyvenusių ir dirbusių lietuvių tolimesnis gyvenimas. Renata – vilnietė. Kartu su vyru diplomatu Dariumi Gaidžiu gyveno New Yorke, Londone, Sofijoje, o pastaraisiais metais – Los Angeles. Pirmąjį pokalbį – su buvusiu Lietuvos generaliniu konsulu Čikagoje Arvydu Daunoravičiumi – spausdinome sausio 7 d. numeryje.
Daug dešimtmečių Kęstutis Stančiauskas buvo neatskiriama amerikietiško muzikinio gyvenimo dalis. Kompozitorius, ansamblio „Streetdancer” (1973) įkūrėjas ir vadovas, išleidęs daugybę plokštelių, koncertavęs su tokiomis šiuolaikinėmis žvaigždėmis, kaip Jean Luc Ponty, Chick Corea, Miles Davis ir kt. Ar galima buvo pagalvoti, kad kada nors Kęstutis gyvens ne Amerikoje ir jausis puikiai?
Kai pandemijos uždarytame Vilniuje nusprendžiu pakalbinti čia gyventi persikrausčiusį maestro Kęstutį Stančiauską, sužinau, kad Vilniuje jo nėra. Kęstutį randu pakeliui iš Austin, TX į San Francisco, CA, kur jis intensyviai dirba ties savo naujuoju albumu su italų įrašų studija AMA Records.
„Lietuva – tik mano naujas adresas. Aš pats likau tuo, kuo visuomet buvau – tarptautinio lygio muzikantu, kurio neapriboja jokios sienos”, – apie naują gyvenimo etapą pasakoja žmogus, kurio vienas žodis neapibūdina. Jis – kompozitorius, atlikėjas, muzikantas, aranžuotojas ir perfomansų sudarytojas.
Čikagoje užaugusį Kęstutį Stančiauską lietuviai dažniausiai sutikdavo muzikiniuose projektuose su iš Lietuvos atvykusiais garsiais atlikėjais – Andriumi Mamontovu, Virgilijumi Noreika ar Gyčiu Paškevičiumi. Kokie atradimai ir nusivylimai laukia perkėlus savo daugiau nei penkiasdešimties metų muzikinę karjerą į Lietuvą?
Gimėte pabėgėlių stovykloje Reinbek, Vokietijoje. Prieš dvejus metus savo nuolatinius namus Čikagoje iškeitėte į Vilnių. Kokios galimybės laukė Jūsų, patyrusio muzikanto, Lietuvoje?
Bet kurioje naujoje vietoje reikia laiko suprasti, kuo gyvena vietiniai žmonės. Daug kas čia yra daroma kitaip, nei Amerikoje. Atvykęs ieškojau, į ką man geriausiai įsijungti, susisiekiau su Amsterdamo radijo stotimi „The Jazz Syndicate”, jie sutiko groti mano kūrinius. Netrukus mano muziką išgirdo klausytojai Anglijoje ir Pietų Afrikoje, vienas iš jų supažindino su italų įrašų studija „AMA Records”. Ir štai – jau gimsta naujas tarptautinis darbas pavadinimu „Kęstutis Stančiauskas ir Amor Fati”, kuriame gros Lietuvos kamerinis orkestras. O muziką orkestrui aranžuos mano bendražygis Gediminas Zujus. Ieškojau multikultūrinių sąskambių, tad į projektą pasikviečiau muzikantų iš Brazilijos, Egipto ir Čikagos. Viską sujungiau čia, Vilniuje. Manau, kad tai tik visų galimybių pradžia.
Tad Lietuva nėra tik maža mūsų protėvių žemė. Man, turinčiam unikalią galimybę būti dviejų šalių (JAV ir Lietuvos) piliečiu, tai tapo vartais į Europą.
Ar dažnai koncertuojate?
Koncertai nebuvo mano tikslas Lietuvoje. Bet kartais pagroju su Aleksandro Duniaus ansambliu, esame koncertavę Pažaislio muzikos festivalyje ir Linkuvos džiazo festivalyje. Karantinas šiemet apkarpė mūsų koncertinius planus.
Esate plataus žanro muzikantas su multikultūrinėmis pažiūromis, tačiau dažnai esate pristatomas kaip džiazo muzikantas. Ar Jums limpa šis apibūdinimas?
Niekuomet nemėgau apsiriboti vienu muzikos žanru, o ypač žodžiu „džiazas”. Sakau, kad aš kuriu, komponuoju „muziką”, kuri apima nuo roko iki bliuzo. Lietuvoje yra įprasta manyti, kad abstraktinė muzika yra aukščiausias meninis lygis, tačiau aš taip nemanau. Esu užaugęs Amerikoje, bliuzo ir džiazo tėvynėje, ir jaučiu, kas yra tikra. Visai kitaip džiazą supranta Europoje, Japonijoje ar Lietuvoje. Nesvarbu kur gyventų, žmonės interpretuoja muziką pagal savo kultūrą.
Lietuva turi labai daug talentingų muzikantų, atlikėjų ir kompozitorių. Dar pirmaisiais Nepriklausomybės metais, kai Čikagoje lankėsi Veronika Pavilionienė, kalbėjomės apie unikalius dalykus, kuriuos pasauliui gali pasiūlyti Lietuva.
Lietuvos muzikantams nėra lengva prasiveržti į tarptautinius platinimo tinklus. Tačiau ar įmanoma muzikantams Lietuvoje gyventi iš muzikos?
Pradėkim nuo to, kad čia, Europoje, yra žymiai labiau vertinama kultūra. Lietuvoje žmonės pažįsta kitų Europos šalių ir pasaulio atlikėjus ir eina į jų koncertus – nesvarbu, ar jie pasaulinės žvaigždės, ar tik pradedantys muzikantai. Šiuo atžvilgiu Amerika tapo labai ribota, o muzikos industrija labai komercializuota. Tos muzikos verslo galimybės, kurias turėjau 1971 metais, kai Bostone leidau savo pirmąją vinilinę plokštelę, labai pasikeitė.
Tuomet galėjai paskambinti į radijo stotį New Yorke ar Bostone ir pasakyti: „Esu vietinis, gal pagrotumėte mano kūrinį?” Ir jie tavo kūrinį pagrodavo. O dabar nepateksi niekur, nes viską užvaldė dideli pinigai. Bet Lietuvoje vis dar galima susisiekti su radijo stotimi ir paklausti: „Gal Jums įdomu?” Kadaise, būdamas jaunas pradedantis muzikantas, galėjai pusiau normaliai gyventi iš muzikos Los Angeles, New Yorke ar San Francisce. Tačiau dabar dauguma jaunų žmonių nebegali sau leisti būti kūrėjais. Liūdna pripažinti, bet Amerika virsta iliuzijų šalimi, kurioje muzikinės sėkmės gali tikėtis tik labai mažas procentas.
Nors Lietuvos muzikantams sunkiau išsiveržti į aukštumas, bet jie bent jau gali sau leisti gyventi iš muzikos.
Minėjote, kad turėjote svajonę pagyventi Lietuvoje. Ir štai ją realizavote. Ar buvo lengva pritapti?
Vis dar bandau suprasti, kas kaip vyksta. Žinoma, kai esi pripratęs prie Amerikos patogumų, Lietuvoje tenka derintis prie kitokio gyvenimo būdo. Tiems, kuriems svarbu nusipirkti automobilį per 15 minučių ar patinka leisti laiką perpildytose parduotuvėse, čia gyventi būtų sunkiau. Bet aš nesu komercijos vergas, man patinka, kad galiu Lietuvoje dažnai pasivaikščioti prie ežero, kad čia yra normali pragyvenimo kaina. Neseniai lankiausi San Francisce ir Los Angeles ir nustebau pamatęs, kiek daug žmonių gyvena parkuose, po tiltais. Amerika yra turtingiausia pasaulio šalis, bet nežmoniškos nekilnojamojo turto kainos, nesibaigiantys mokesčiai verčia daugybę žmonių gyventi beviltiškomis sąlygomis. Atrodo, kad mes, amerikiečiai, tapome labai pasyvūs ir nustojome kovoti dėl savo gerovės.
Ką Lietuvoje veikia Jūsų žmona Gailė Asačiovaitė, gerbėjams pažįstama sceniniu Aldegundos vardu? Kaip sekasi vaikams?
Aldegundai puikiai sekasi Lietuvoje! Ji šiais metais dalyvavo Eurovizijos dainų konkurso atrankoje, šiuo metu filmuojasi Lietuvos televizijos laidoje.
Mano vyresnysis sūnus Ramūnas apsigynė daktaro laipsnį ir gyvenimą kuria Los Angeles. Jie su žmona Jessica augina 14 mėnesių dukrytę, o dabar laukiasi dvynių! Esu be galo laimingas, kad Ramūnas neapleidžia savo lietuviškų šaknų. Jiedu su Jessica šoko 2018 metų Dainų šventėje!
Mano jaunesnieji vaikai Arija, Ąžuolas ir Akmėja dar maži (12, 11 ir 7 metų), gal dėl to gana greitai adaptavosi Lietuvoje. Jie čia turi daug veiklos – lanko muzikos, dailės, gimnastikos, šokių, aikido ir karate būrelius. Jų lietuvių kalba tampa geresnė nei mano. Be gimtosios anglų, jie dar mokosi vokiečių kalbos. Man džiugu stebėti, kaip platėja jų pasaulėžiūra. Neseniai Forbes tinklalapyje perskaičiau, kad viso pasaulio valdiškų mokyklų reitinguose Lietuva užima 23 vietą. Tuo tarpu Amerikos valdiškos mokyklos – tik 17-tą. Mes pripratome galvoti, kad JAV pirmauja visur pasaulyje, bet taip nebėra. Aš manau, kad yra tikra Amerikos tragedija, jog geras išsilavinimas, kultūrinis auklėjimas tapo prieinamas tik elitui.
Tad tas menkas nepatogumas dėl mažesnio prekių ir paslaugų pasirinkimo yra menkniekis, palyginti su galimybėmis, kurias čia turi šeima ir aš, kaip kūrėjas.
Man čia yra geriau.