Kalbėjosi Rasa Statulevičienė.
Praūžus Rotary club of Chicagoland Lithuanians „Excellence Awards” renginiui, kalbiname sporto kategorijoje apdovanojimą gavusio vaikų krepšinio klubo „Lituanica” įkūrėją ir trenerį Aurimą Matulevičių.
Pradėjus kalbėtis apie pasiekimus krepšinio pasaulyje, talentingus vaikus ir naujus karjeros iššūkius, nejučia pokalbis pasisuko kita linkme, skatinančia susimąstyti apie augančią jaunimo kartą.
Apdovanojimas sporto kategorijoje. Ką jis jums reiškia, Aurimai?
Visų pirma, yra smagu, kad klubo veikla yra stebima ir matomi pasiekti rezultatai. O gautas įvertinimas skatina nenuleisti kartelės ir toliau siekti gerų rezultatų.
Penki vaikai iš „Lituanicos” buvo pakviesti į jų amžiaus grupės rinktines Lietuvoje. Jūsų treniruojamas Nojus Indrušaitis ypatingai gerai pasirodė Lietuvos 16-mečių rinktinėje, iškovojusioje auksą ir tapusioje Europos čempione.
Aš labai didžiuojuosi čia, Amerikoje, sportuojančiais lietuvių vaikais. Gera matyti, kad jų pastangos įvertinamos. Esu labai dėkingas tiems tėvams, kurie leidžia ugdyti vaiko talentą, bendradarbiauja su mumis, treneriais, išleidžia savo vaikus į stovyklas, čempionatus. Jaunuolis ne tik įgyja krepšininkui reikalingų įgūdžių, bet ir tampa atviras, mokantis ir nebijantis bendrauti, lengvai prisitaikantis naujoje aplinkoje.
Nojus labai perspektyvus krepšininkas, įdėjęs daug pastangų, kryptingai judantis link tikslo. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvos treneriai pamatė, įvertino Nojaus talentą ir stengėsi treniruotes priderinti prie įtempto jo grafiko, kad jis galėtų dalyvauti varžybose.
Jūsų dukra Viktorija taip pat rodo įspūdingus rezultatus mergaičių lygoje.
Šiemet bus ketveri metai, kai Viktorija atstovauja Lietuvai savo amžiaus krepšinio rinktinėje. Kaip treneris matau puikią ateitį jos krepšininkės karjeroje, o kaip tėtis be galo didžiuojuosi jos užsispyrimu siekti rezultato ir labai džiaugiuosi, kad ji, kaip ir aš, mėgsta žaisti krepšinį ir jai puikiai sekasi krepšinio aikštelėje. Viktorija nuolat gerina savo asmeninį rezultatą ir kiekvienose varžybose stengiasi maksimaliai atiduoti save žaidimui. Man ramu už ją, nes tikrai laukia puiki ateitis.
Jūs pats pakviestas dirbti treneriu Lietuvos studentų krepšinio rinktinėje. Panašu, kad krepšinio pasaulyje jus lydi įspūdingi rezultatai ir darbo įvertinimai?
Apie Studentų krepšinio rinktinę dar anksti kalbėti. Palaukime, kol galėsime parodyti rezultatus. Praėjusiais metais Kinijoje, Čengdu mieste planuota Pasaulio universiada neįvyko, lietuvaičiai neturėjo progos susirungti su kitų šalių komandomis. Tikiuosi, šiemet liepos pabaigoje planuojama universiada įvyks ir mūsų suformuota komanda parodys puikų rezultatą. Netrukus skrisiu į Lietuvą, kur darysime jaunuolių atranką ir ruošimės varžyboms.
Kas jums yra krepšinis?
Aš visada sakiau, kad nereikia supaprastinti krepšinio iki žaidimo. Tai – vartai, atveriantys labai dideles galimybes ir, svarbiausia yra sugebėti jomis pasinaudoti. Tai pažintys, projektai, kelionės, o Amerikoje – ir kelias į geriausius universitetus. Ir pats žaidimas – tai ne tik fizinės ištvermės, žaidimo technikų šlifavimas, tai gebėjimas būti komandoje, greitas strategijos numatymas, valia, užsispyrimas, orientacija į rezultatą. Žaidžiant krepšinį, ugdomos savybės, kurios vėliau gyvenime labai praverčia.
Ko reikia, kad jaunimo krepšinio klubas parodytų gerus rezultatus?
Be abejonės – gerų krepšininkų. Ir nebūtinai talentingų arba turinčių ypatingus sportinius duomenis. Svarbiausia – motyvuotų. Kai yra noras, ryžtas, disciplina, užsispyrimas, rezultatas ateina savaime. Treneris taip pat atlieka svarbų vaidmenį – ir ne tik kaip strategas bei žaidimo technikų mokytojas, bet ir kaip geras psichologas bei motyvatorius. Visi vaikai skirtingi: vieną reikia pagirti, kitą – saikingai pabarti, trečiam sukurti konkurenciją… Kiekvienas turi skirtingą „mygtuką”, kurį nuspaudus, bet neperspaudus, pasiekiamas geriausias vaiko rezultatas. Bet ne mažiau svarbus kriterijus, reikalingas geriems rezultatams – vaikų tėvai. Vertybes, požiūrį į vieną ar kitą situaciją vaikas atsineša iš namų. Mokykla, būreliai, draugai turi įtakos, bet tik papildomos, todėl visiems tėvams palinkėčiau rasti laiko savo vaikams.
Ar manote, kad tėvai per mažai skiria laiko savo vaikams?
Mes, ta vadinama trečioji banga, gyvendami Lietuvoje, Ameriką matėme kaip svajonių ir galimybių šalį. Atrodė, kad atvažiavę apeisime visus parkus, pamatysime visus miuziklus, dalyvausime visose varžybose. O atvykę tiek įsitraukiame į darbus, nes norisi kuo greičiau įsikurti, susikurti gerovę, kad pamirštame, kuo mes čia taip žavėjomės. Pradžioje trūksta pinigų, vėliau – laiko. Ir labiausiai kenčia vaikai, nes mes paskęstame darbuose ir jiems nelieka dėmesio. Iki 16 metų vaikas savarankiškai negali judėti iš vienos vietos į kitą, reikia vežioti jį į būrelius, pas draugus. Į darbus įnikusiems tėvams tai tampa našta. Aš suprantu tėvus, nes ir pats tą patį išgyvenau.
Na, bet sulaukus 16-os, jau tampa lengviau…
Mums – taip, bet tikrai ne vaikams. Aš kaip tik čia matau du pavojingus momentus. Iš tiesų, sulaukęs 16-os paauglys išsilaiko vairavimo teises, tėvai nuperka jam automobilį ir lengvai atsikvėpia, kad dabar jų gyvenime atsiras daugiau laisvo laiko. Jaunuoliui suteikiama daugiau laisvės, jis pripažįstamas suaugusiu ir tarsi atitolinamas nuo tėvų, nors, mano požiūriu, kaip tik tuo metu, kai prasideda šis naujas etapas su visomis pasisekusiomis ir nenusisekusiomis meilėmis, santykiais, naujomis gyvenimo patirtimis, mes esame reikalingiausi savo vaikams. Išklausyti, pasakyti savo nuomonę, patarti. Net jeigu ir ne visada tų patarimų bus laikomasi.
Tada kiti suaugusieji iš vaiko aplinkos tampa „gelbėtojais”? Mokytojai, treneriai, būrelių vadovai?
Galimai, bet ne visada. Patirtis parodė, kad tokiu atveju ne visi vaikai randa tą jam reikiamą žmogų. Tai – antras pavojingas momentas. Jaunuolis pereina į naują mokyklą, pradeda mokytis aukštesnėse klasėse, žaisti naujoje krepšinio komandoje. Neretai patenka pas trenerį, kuris net nėra tikrasis treneris, o dėl papildomo uždarbio treniruojantis mokytojas. Ne visi jie geba pamatyti vaiko talentą. Mano istorijoje yra atvejų, kad treneris neįvertino gabaus jaunuolio talento ir pralaikė jį ant atsarginių suolelio. Vaikas, kuris prieš tai rodė puikius rezultatus, jautėsi visiškai sužlugdytas. Ir prie šitos situacijos pridėkime tėvus, kurie nutarė, kad jų vaikas jau pakankamai savarankiškas ir nesikiša bei ypatingai nesidomi jo gyvenimu. Ką turi išgyventi jaunuolis tokioje situacijoje? Šeima – vaikui visa ko pamatas, todėl labai linkiu išlaikyti ryšį su vaiku. Domėtis jo gyvenime vykstančiomis situacijomis, jausti ir girdėti savo vaiką.
Ar vaikai noriai lanko jūsų treniruotes?
Galiu pasakyti – noriai lankė. Pasibaigus pandemijai, mažai sulaukiame sportuoti norinčių vaikų. Ir ne tik vaikų, suaugusiųjų taip pat. Paklauskite bet kurio sporto trenerio ar būrelio organizatoriaus – visi pasakys tą patį. Vaikams patogu niekur neiti, nesitreniruoti, nieko nesiekti.
Kaip galvojate, kas pasikeitė?
Tiesiog per tuos dvejus metus įpratome nieko nedaryti. Juk taip patogu – nereikia derintis prie vaiko būrelių grafiko, nereikia niekur vežioti, gaišti laiko. Ir nematome, kad fotelyje auga „lūzerių” karta. Labai noriu, kad visi tėvai mane išgirstų – būtent dabar yra jūsų vaiko laikas. Skatinkite lankyti sporto, meno būrelius, padėkite vaikui ugdyti jo talentus – šioje COVID-19 užliūliuotoje visuomenėje bet kuris labiau besistengiantis žmogus bus pastebėtas ir įvertintas.
Gal ne visi tėvai mato tame reikšmę?
Taip, kartais tėvai turi vaikui asmeninių tikslų, už jį suprojektuoja ateitį ir nevertina vaiko norų, gebėjimų, nemato prasmės stengtis. Kai kuriems labai svarbu, kad vaikas pabaigtų gerą universitetą, įgytų specialybę ir tada jau bus ramu. Arba kažkam puikiai sekasi verslas ir galvoja, kad jo vaikas jį perims, jam taip pat puikiai seksis, be jokių papildomų mokslų ar pastangų. Dėl tokių priežasčių neretai netenkame puikių talentų krepšinio aikštelėse. Būna atvejų, kai tėvai neišleidžia vaiko į sporto stovyklas, nes bijo, kad dėl varžybų grafiko jaunuolis praras metus ir liks neįstojęs į koledžą ar universitetą. O juk kiekvienose varžybos dalyvauja klubų agentai, stebi žaidėjus. Net jei vaikas žaidžia Europoje, Lietuvos rinktinėje, Amerikos atstovai dalyvauja ir ieško talentų. Ir jei vaikas pastebimas, tada jau ne universitetas renkasi jį, bet vaikas renkasi iš universitetų pasiūlos.
Kaip atrodo jūsų ideali diena krepšinio aikštelėje?
Kai motyvuoti tėvai atveža motyvuotus vaikus pas mane į treniruotę ir mes joje gerai padirbėjame. Kai vaikai pagerina savo asmeninį rezultatą. Vaikai, kurie treniruojasi pas mane, visada žino, kad gal aš ir reiklus, bet, pirma, – esu teisingas, ir jei baru, tai jie žino už ką. Antra, aš visada išklausysiu savo vaikus ir trečia – jei tik parodys norą siekti rezultato, aš visomis savo žiniomis jiems padėsiu.
Aurimai, jūs jau 22 metus organizuojate vaikų sporto stovyklą, kitąmet jūsų paties įkurta Čikagos lietuvių krepšinio lyga (ČLKL) švęs 20 metų jubiliejų. Jūsų treniruojamas jaunimas rodo rezultatus pasaulinėse krepšinio aikštelėse. Užgyventa patirtis leidžia ramiai mėgautis rezultatais?
Blogiausia, ką gali žmogus padaryti – tai sustoti. Aš svajoju susitikti trenerį-mokytoją, kad jis įvertintų mano darbą aikštelėje, duotų patarimų, įžvalgų, nukreiptų tokia linkme, kuri pagerintų mano ir mano treniruojamų komandų rezultatą.
Sėkmės jums ir jūsų komandoms!
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Vasario 18 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 14)