Virtualus choras.
Virtualus choras.

Choras: sopranai – Vilniuje, tenorai – JAV

Ingrida Alonderė.
Projekto autorė Ingrida Alonderė.

Vitalius Zaikauskas.

Pirmą kartą Lietuvoje vykdomas projektas „Virtualus choras. Lietuva”. Juo siekiama  apjungti visą dainuojančią šalį – kviesti žmones prisijungti prie chorinio dainavimo ir susiburti į vieną didelį bendrą chorą, išnaudojant šiuolaikines technologines galimybes. Norima parodyti, kad Lietuva gali ne tik dainuoti chorinę muziką, bet ir siekti šioje srityje profesionalių aukštumų, įprasminant ją kaip itin svarbią mūsų kultūros dalį. Į projekto kūrybinę veiklą bus įtraukta kuo daugiau skirtingo amžiaus ir išsilavinimo žmonių, suburiant kokybišką, naują ir šiuolaikinį dainuojančios Lietuvos chorą.

Jauna entuziastinga menininkė Ingrida Alonderė ėmėsi didžiulio darbo. Jos, su nedidele kūrėjų komanda, sukurtas kūrinys jau visai netrukus bus pristatytas pasauliui. Pirmiausia jis bus parodytas jau dešimtą kartą netrukus Vilniuje vyksiančioje „Kultūros naktyje”.

Kai Vilniuje jau bus sutemę, likus pusvalandžiui iki vidurnakčio, kitos jaunos ir tiek pat entuziastingos kaip pati Ingrida, video menininkės Mildos Bonapart kurta speciali vaizdo projekcija, bus parodyta Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) Centrinių rūmų vidiniame kieme.

Tą pačią naktį, kai Vilniuje niekas nemiega, ji bus pakartota antrąkart. O dar už poros valandų šiuo kūriniu bus galima pasigrožėti YouTube ir internetinėje svetainėje www.virtualuschoras.lt.

Kaip kilo idėja?

Romualdas Zableckas – Colorado.
Projekto dalyvis Romualdas Zableckas – Colorado.

Ingrida Alonderė, jau bebaigianti studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dažnai senu papratimu vis dar pavadinamoje senuoju pavadinimu – Muzikos konservatorija, rašė magistro darbą apie garsų amerikietį kompozitorių Eric Whitacre. Tai jis ir įkvėpė Ingridą sukurti panašų darbą, pagarsinusį šį menininką JAV bei visame pasaulyje. Būtent E. Whitacre subūrė pirmąjį virtualų chorą, kuriame interneto pagalba vienu metu dainavo šimtų šimtai choristų.

Vėliau jam norėjosi vis daugiau ir daugiau (žinome patys, kaip būna su tais apetitais). Antrajame jo suburtame virtualiame chore prieš šešerius metus kūrinį „Sleep” jau atliko 1 752 dainininkai iš 58 šalių. Bet kompozitoriui pasirodė, kad galima padaryti dar daugiau. Ir štai prieš dvejus metus jo kūrinį „Fly to Paradise” dainavo jau beveik šeši tūkstančiai (5 905) vyrų ir moterų iš viso pasaulio (iš 101 šalies), o kai kurių jo renginių („Lux Aurumque”) peržiūrų YouTube skaičius jau perkopęs 5 milijonus. „Grammy” apdovanojimas jam suteiktas ne už gražias akis ar charizmatišką šypseną, bet už didžiulį talentą ir nepaprastą idėją.

Irena Nakienė-Valys – New Yorkas.
Projekto dalyvė Irena Nakienė-Valys – New Yorkas.

Virtualus lietuviškas choras

Toks chorinio dainavimo grožis negalėjo nesužavėti Ingridos. Prieš dvejus metus, prieš tai labai ilgai svarsčiusi, ji vis dėlto pasiryžo šią mintį įgyvendinti.

Ingrida su užsidegimu pasakoja apie tai, kokį milžinišką darbą reikėjo atlikti, koks jis techniškai sudėtingas. Kartu su ja – projekto autorė Ingrida Alondere – dirbo Milda Averjanovaitė – vaizdo dizainerė, vaizdo įrašo autorė, Paulius Ramonas – garso režisierius, garso takelio autorius, programuotojas Antanas Rudaitis, sukūręs projekto internetinę svetainę www.virtualuschoras.lt, LMTA muzikos inovacijų studijų centro garso režisieriai Julius Aglinskas ir Jurgis Jarašius. Taip pat dalyvauja tarptautinė muzikantų-improvizatorių (LMTA dėstytojų, studentų ir svečių) komanda.

Pasirinktas kūrinys – Juozo Gudavičiaus „Kur giria žaliuoja” (eilės Ksavero Sakalausko-Vanagėlio). Kaip pasakoja Ingrida, ieškota kūrinio, kuris būtų lėtas ir labai gerai žinomas. Kaip ji sako – tai tarsi antroji Tautinė giesmė, skambėjusi ne vienoje Dainų šventėje. Be to, tai – jaudinantis, emocionalus kūrinys, pažįstamas paties įvairiausio amžiaus choristams.

Laisvidas Kisielius – Colorado.
Projekto dalyvis Laisvidas Kisielius – Colorado.

Vos paskelbus apie šio pirmojo lietuviško virtualaus choro kūrimą, iškart ėmė plaukti paklausimai, kaip į jį „įstoti”. O tam reikėjo labai nedaug – norėti dainuoti chore, mėgti chorinę muziką. Toliau – vien technikos reikalas: parsisiųsti iš tinklalapio natas, atsispausdinti savo balso partiją ir pasirūpinti  ausinėmis su mikrofonu, neutralia, neiššaukiančia apranga, tylia aplinka, pakankamu apšvietimu. Dar viena būtina sąlyga – geras nusiteikimas!

Rodos, viskas paprasta. Tačiau taip tik atrodo. Projekto dalyviai turėjo įrašyti savo balsą ir vaizdą, sekdami dirigentę – Ingridą – ir įrašą atsiųsti rengėjų komandai.

O tada jau prasidėjo juvelyrinis darbas – viską sumontuoti, sinchronizuoti balsus ir vaizdus. Tai ir buvo daugiausia kruopštumo ir laiko pareikalavusi projekto dalis. O kaip jis pavyko – bus galima pamatyti jau labai greitai – birželio 17 dienos naktį.

Ilona Kisieliai – Colorado.
Ilona Kisielius – Colorado.

Šiame pirmajame lietuviškame virtualaus choro „Lietuva” projekte dalyvavo 100 dainininkų. Jauniausiam – 11, vyriausiam – 81 metai.

Jame dalyvavo choristai iš Lietuvos (94), daugiausia iš Vilniaus, Kauno, Šakių ir Klaipėdos, vienas ispanas. Bet smagiausia, kad net 5 dainininkai buvo iš JAV: Linas Polikaitis – Los Angeles, Californija, Romualdas Zableckas, Laisvidas ir Ilona Kisieliai – iš Colorado ir Irena Nakienė-Valys iš New Yorko.

Kas toliau?

Ingrida neketina nuleisti rankų. Ji labai tikisi atrasti rėmėjų ir entuziastų, kad lietuviško virtualaus choro, idėją galima būtų ugdyti toliau – surinkti chorą iš visame pasaulyje išsibarsčiusių dainininkų, neaplenkiant Kanados, Pietų Amerikos, Europos, Australijos, Rusijos ir kitų šalių.

Linas Polikaitis – Los Angeles, CA.
Linas Polikaitis – Los Angeles, CA.

Tikėkimės, kad antrajame virtualiame lietuviškame chore dainuos jau nebe šimtas, bet prieš vaizdo kameras ar kompiuterius su ausinėmis ir mikrofonais stovės šimtų šimtai, o gal net tūkstančiai balsingų vyrų, moterų, jaunuolių.

Tad lankykitės virtualaus choro internetinėje svetainėje, Facebook paskyroje ir laukite daugiau naujienų.

O kol kas – iki pasimatymo birželio 17-osios naktį, o kiek vėliau ir Virtualuschoras.lt ar YouTube.