Jovita Beliak.
Kokius žinomiausius kompozitorius išvardintumėte, jei jus pažadintų vidury gilios nakties? Neabejoju, jog dauguma mūsų ištartų L. van Beethoveno ir W. A. Mozarto vardus. Taip, jie yra žinomiausi bei labiausiai pasaulyje vertinami Vienos klasikai, o jų gimimo metines švenčia visi klasikinės muzikos atlikėjai, kūrėjai bei klausytojai.
2020 m. gruodžio 16-ąją minint L. van Beethoveno 250-ųjų gimimo metines, savo naują kompaktinę plokštelę su Mozarto ir Beethoveno kūriniais išleido Rasa Vitkauskaitė. Tarptautiniu mastu pripažinta, daugybę apdovanojimų pelniusi lietuvių pianistė jau 15 metų gyvena Bostone, MA. Pasak R. Vitkauskaitės, „išleisti įrašą su orkestru yra kiekvieno muzikanto svajonė”.

Dirba su studentais visame pasaulyje
Prieš kelerius metus „Draugo” skaitytojai turėjo galimybę plačiau susipažinti su pianistės muzikinio gyvenimo keliu – sėkmingomis studijomis Italijoje, Bostono konservatorijoje bei Longy School of Music of Bard College Cambridge. Rasa koncertuoja visame pasaulyje kaip solinės ir kamerinės muzikos atlikėja, o savo antraisiais namais vadinamame Bostone yra Bostono filharmonijos orkestro narė. „Dėstau fortepijoną savo įkurtoje privačioje studijoje Cambridge mieste, kur sulaukiu studentų iš netoliese esančių prestižinių universitetų (Harvardo, MIT – Massachusetts Institute of Technology, Northeastern, Bostono universiteto ir kitų)”, – apie savo švietėjišką veiklą pasakoja pašnekovė. Pasaulyje prasidėjus pandemijai, Rasa vis daugiau laiko skiria pedagoginiam darbui. „Nors jis persikėlė į virtualią erdvę, atsirado galimybė dirbti su studentais visame pasaulyje bei tobulinti žinias neišeinant iš namų”, – sako ji.
Įrašė kompaktines plokšteles su garsiais muzikais
Nuo to laiko, kai kalbėjomės su R. Vitkauskaite 2017 m., ji ir toliau įnirtingai praktikuojasi, „kalbina” fortepijonus didžiausiose koncertų salėse, o savo meistriškumą įamžina kompaktinėse plokštelėse. „2018 m. vasarą praleidau Budapešte, kur su įrašų kompanija ‘Ongaku Records, Inc.’ įrašėme keletą naujų kompaktinių plokštelių. Vieną jų (Rasa Vitkauskaite plays Mozart & Beethoven Piano Concertos) pristatėme Beethoveno 250-ųjų gimimo metinių dieną – 2020 m. gruodžio 16-ąją. Dar vieną išleisime kitą sezoną. Joje skambės Mendelssohno ‘Dvigubas koncertas smuikui ir fortepijonui’, kurį įrašėme su tarptautinių Čaikovskio, Paganinio ir Sibeliaus smuikininkų konkursų pirmų vietų laimėtoju Ilya Kaler, dėstytojaujančiu Clevelando muzikos institute, bei ‘Briliantinis Kapričio, Op. 22 fortepijonui solo su orkestru’”, – savo asmeniniais pasiekimais džiaugiasi Rasa.

Per pastaruosius metus pianistė taip pat dalyvavo Dame Myra Hess koncertų cikle Čikagos kultūros centre (2019 m.), kurį gyvai transliavo daugelis Amerikos radijo stočių ir socialinis tinklas „Facebook”. „Šiame koncerte sulaukiau ir nemažai Čikagos lietuvių, o po koncerto viešėjau Lietuvos Respublikos konsulate. Tų pačių metų rudenį teko surengti koncertą ir LR konsulate New Yorke bei St. Petersburg, Floridos lietuvių bendruomenei”, – pasirodymus vardija R. Vitkauskaitė. Ji džiaugiasi glaudžiu ryšiu su lietuvių bendruomene Amerikoje bei stipriu klausytojų palaikymu. Koncertiniai pasirodymai per pastaruosius metus apėmė ne tik Ameriką, bet ir „senąjį žemyną” – pianistė dalyvavo muzikiniuose festivaliuose Madride, Ostende (Belgija), Orlande (FL), taip pat surengė koncertinį turą Ohio valstijoje, kurioje vedė meistriškumo kursus studentams iš Akron ir Ohio universitetų.
Suteiktas prestižinis Steinway Artist vardas
Pianistės brandą liudija ne tik koncertų gausa ir kompaktinių plokštelių įrašymai, bet ir apdovanojimas – neseniai R. Vitkauskaitei buvo suteiktas prestižinis Steinway Artist vardas. Šis vardas skiriamas pianistams, kurie yra įvertinami kaip aktyviausi ir ypač nusipelnę muzikos srityje. „Nors pastaraisiais metais konkurencija didėja, Steinway išlieka geriausiu fortepijonų gamintoju pasaulyje. Groti geru Steinway instrumentu – tai lyg vairuoti Rolls-Royce. Visi iki šiol išleisti mano įrašai įgroti būtent Steinway koncertiniu fortepijonu”, – sako pianistė, kuri pastaraisiais metais mėgautis tokiu fortepijonu ir savo namuose. „Per ilgus metus, praleistus mokantis fortepijono meno, teko išgirsti nemažai žymių atlikėjų koncertų. Jų biografijose dažnai būdavo įrašas, kad jie yra Steinway Artist. Tai – tarptautinis prestižo ir pripažinimo ženklas. Man yra didelė garbė būti greta tokių vardų kaip Sergei Rachmaninoff, Martha Argerich ar Yuja Wang”, – šio apdovanojimo reikšmę pabrėžia R. Vitkauskaitė.
Fortepijoną stūmė į penktą aukštą
Fortepijonas – vienas didžiausių instrumentų, todėl dažnai žmonės susiduria su sunkumais „apgyvendinti” jį savo namuose. Dėl instrumento įnoringumo (tiek dydžio, tiek priežiūros) yra net sakoma, kad ne fortepijoną reikia statyti namuose, o namus aplink fortepijoną. Mūsų pašnekovė Rasa – ne išimtis, jai taip pat teko susidurti su nemenkais iššūkiais. „Kai jį įsigijau, gyvenau penktame aukšte. Kadangi į liftą netilpo, vienintelis būdas jį atgabenti į butą buvo per prie namo prijungtą daugiaaukštį garažą. Čia vėlgi, sunkvežimis į garažą įvažiuoti per aukštas, todėl penkių žmonių komanda turėjo jį stumti iki pat garažo viršaus penktame aukšte. Jei būčiau gyvenusi šeštame aukšte, nebūčiau galėjusi turėti fortepijono”, – apie instrumento įnešimo iššūkius pasakoja R. Vitkauskaitė. Beje, keturi iš penkių fortepijonų pervežimo įmonės komandos narių buvo lietuviai!

Norint fortepijoną tinkamai prižiūrėti, anot muzikės, „labai reikia stebėti drėgnumo lygį. Kadangi vasarą jis Bostone labai aukštas, o žiemą žemas, reikia ir galingo oro drėkintuvo, ir sausintuvo. Taip pat kenkia, jei šalia yra radiatorius.” Pašnekovė primena, jog keičiant gyvenamąją vietą, reikėtų pirmiausiai pagalvoti, kur stovės fortepijonas ir ar įmanoma bus jį tinkamai įnešti. „Esu girdėjusi, kad prieš kelis dešimtmečius New Yorko dangoraižių gyventojams fortepijonus užkeldavo pastatę juos ant lifto kabinos. Dabar tai uždrausta, nes labai pavojinga”, – istorijomis dalijasi pianistė.
Atšauktas turas po Kiniją
Nors pandemijos pėdsakai stipriai jaučiami pianistės veikloje, pašnekovė neskuba liūdėti, o verčiau įžvelgia teigiamus dalykus – atsirado laiko sau, gali daugiau laiko praleisti gamtoje, kuri padeda atsiriboti nuo pasaulyje tvyrančios įtampos bei įkvepia naujoms idėjoms. „Kaip tik 2020 metų kovo mėnesį turėjau skristi į koncertinį turą po Kiniją. Pirmasis pasirodymas buvo suplanuotas Wuhane! Žinoma, viską teko greitai atšaukti. Taip pat buvau į koncertines programas tik ką įtraukusi Rachmaninovo ‘Sonatą violončelei ir fortepijonui’”. Kadangi Rachmaninovas buvo tikras virtuozas, fortepijono partija šiame kūrinyje yra nepaprastai sudėtinga. <..> Iš kitos pusės, atsirado daugiau laisvo laiko, kuris leido užbaigti kompaktinę plokštelę ir iš naujo atrasti Naujosios Anglijos grožį. Teko pabuvoti Acadia nacionaliniame parke, kopti į New Hampshire kalnus bei vasarą mėgautis Atlanto vandenyno bangomis”, – apie planų pokyčius pasakoja R. Vitkauskaitė. Pozityviai nusiteikusi pašnekovė užsimena ir apie savo ateities planus, kai pandemija bus pasibaigusi – turą su Vengrijos ,,Anima Musicae” kameriniu orkestru, naujus įrašus, grįžimą į įprastą gyvenimo ritmą.
Išsipildžiusi muzikantės svajonė
Vis dėlto didžiausias pastarųjų metų pasiekimas – tai naujos kompaktinės plokštelės „Rasa Vitkauskaite plays Mozart & Beethoven Piano Concertos” išleidimas. „Mozarto ‘Koncertą d-moll’ pirmą kartą grojau su orkestru dar būdama studentė Bostono konservatorijoje. Nuo pat pradžių jis man buvo labai artimas. Tai pirmas Mozarto koncertas minorinėje tonacijoje ir jame yra daugiau dramatiškumo nei ankstyvesnėje kompozitoriaus kūryboje. Tai vienas iš dažniausiai atliekamų bei brandžiausių Mozarto kūrinių. Jis buvo nepaprastai mėgiamas ir dažnai atliekamas Beethoveno, todėl natūralu, kad Beethoveno ‘Koncertas c-moll’, taip pat pirmas minorinėje tonacijoje, pasirinktas tai pačiai plokštelei”, – apie ją įkvėpusius kūrinius pasakoja pašnekovė.
Šie du kompozitoriai turi stiprias sąsajas – Beethovenui teko studijuoti Mozarto kūrybą, jis toliau tobulino Haidno ir Mozarto sukurtas klasicistinio žanro tradicijas, o Mozarto įtakos atspindį galime įžvelgti paties Beethoveno kūriniuose. „Nors Mozartas ir Beethovenas greičiausiai susitiko tik kartą, kai Beethovenas dar buvo šešiolikmetis, Mozarto įtaka jį lydėjo visą gyvenimą. Sugretinant šiuos du koncertus, matoma sparti fortepijoninės muzikos evoliucija. Mozarto koncertas parašytas 1785 m., Beethoveno – užbaigtas 1803 m. Nors juos skiria mažiau nei 20 metų, aiškiai matomos didėjančios instrumento dinamikos ir diapazono galimybės. Klavišiniai instrumentai tuo laikotarpiu Vienoje buvo nepaprastai populiarūs. Mieste buvo bent 6000 klavišinių instrumentų – dabartinio koncertinio fortepijono prototipų”, – apie fortepijoninės muzikos pokyčius pasakoja Rasa.
Norint išleisti panašaus pobūdžio kompaktinę plokštelę, pasirodo, neužtenka tik repeticijų ir kokybiško jų įrašymo. „Pirmiausia reikia gerai paruošti kūrinius, tuomet juos surepetuoti su orkestru, tada praleisti daug valandų įrašų studijoje, viską perklausyti šimtus kartų ir atrinkti geriausiai pavykusias dalis, jas sumontuoti. Kai muzikinė dalis baigta, rašomas bukletas, kuriame stengiausi pateikti kuo įdomesnių faktų apie įrašytus kūrinius, apžvelgti kompozitorių gyvenimo etapus rašant šiuos du koncertus bei padėti kiekvienam klausytojui atrasti kažką artimo ir apčiuopti, kad po kiekviena nata, po kiekvienu garsu slypi emocija ir žmogiškas pradas. Toliau seka plokštelės dizainas ir kiti baigiamieji darbai”, – įrašymo subtilybėms dalinosi pianistė, kurios plokštelės bukletas šį kartą sudarė net 28 puslapius!
Kompaktinės plokštelės įrašymas užima ne tik nepaprastai daug asmeninio laiko, tačiau jos išleidimas nėra įmanomas ir be kartu dalyvaujančių bendražygių. R. Vitkauskaitė džiaugiasi turėdama progą dirbti kartu su nuostabiais muzikais ir kolegomis, kuriems išreiškia didelę padėką už pasiektus rezultatus: „Manau, jog išleisti įrašą su orkestru yra kiekvieno muzikanto svajonė. Esu nepaprastai laiminga, kad man pasitaikė tokia puiki galimybė bendradarbiauti su nuostabiais Vengrijos muzikantais – Franz Liszto ir ‘Anima Musicae’ kameriniais orkestrais. Taip pat esu dėkinga savo kolegai klarnetistui ir dirigentui Jonathan Cohler, kuris taip įkvepiančiai vadovavo abiems orkestrams, bei prodiuseriui Brad Michel, kuris paaukojo savo vasarą, kad su mumis vyktų į Budapeštą ir vadovautų įrašų procesui.”
Įvertinta prestižiniame leidinyje

Vos tik ši kompaktinė plokštelė pasiekė klausytojus, pianistė sulaukė svarbių atsiliepimų. „Pirmųjų recenzijų visuomet laukiame su dideliu nerimu! Džiugu, kad ‘Fanfare Magazine’ puikiai įvertino įdėtą darbą, o taipogi jį prilygino pasaulyje gerai žinomų pianistų įrašams – Rudolf Serkin su New Yorko filharmoniniu orkestru, Alfred Brendel su Academy of St. Martin in the Fields orkestru bei Murray Perahia su Anglijos kameriniu orkestru. Kitame numeryje jie taip pat publikuos mano interviu su žurnalistu iš Londono Colin Clarke”, – Jerry Dubbins ir Huntley Dent iš „Fanfare Magazine” recenzijomis apie naują kompaktinę plokštelę džiaugiasi R. Vitkauskaitė. „Fanfare Magazine” yra vienas žinomiausių muzikos leidinių pasaulyje, todėl aukštų įvertinimų gavimas muzikui yra siejamas su pasaulinio lygio pripažinimu.
Nors siaučiant pandemijai kompaktinės plokštelės pristatymas gyvai neįvyko, tačiau klausytojai ją gali išgirsti Amazon Music (bit.ly/RasaCD1), Apple Music (bit.ly/RasaCD2), Spotify (bit.ly/RasaCD3) platformose, o norintys įsigyti pačią plokštelę su bukletu gali užsisakyti ją iš Amazon ir Ongaku Records. Pašnekovė praneša, jog greitai ji bus pristatyta ir JAV radijo stotims: „Massachusetts Steinway muzikos asociacija taip pat transliuos online koncertą, kuriame skambės muzika iš plokštelės. Kadangi orkestrų veikla greičiausiai dar bus sustabdyta, orkestrą pakeis antras fortepijonas.”
Tikriausiai sutiksite, jog atlikėjai yra viena iš labiausiai pandemijos paveiktų grupių – tikėtina, kad dalis kultūrinių organizacijų nutrauks savo veiklas, o koncertų salių atidarymas bus prioritetų sąrašo gale. Laimei, sparčiai vystantis technologijoms, turime galimybę pasisemti kultūrinio įkvėpimo nuotoliniu būdu ir dalyvauti virtualiuose koncertuose. Vertinkime tai kaip kitokią patirtį, atsipalaiduokime ir įsileiskime Vienos klasikus į savo namus.
