Kalbino Virginija Petrauskienė.
Artėjant JAV Lietuvių Bendruomenės 70-čio jubiliejaus šventės datai, „Draugo” redakcijoje apsilankė JAV Lietuvių Bendruomenės Krašto valdybos pirmininkas Arvydas Urbonavičius ir jo žmona Raminta, kuri yra valdybos specialiųjų projektų grupės vicepirmininkė. Pokalbio su svečiais metu buvo aptarta daug įvairių temų, tačiau jas vienijo svarbiausia – JAV LB veikla. Net pasakodami apie šeimą, jiedu sakė, kad darbas, skirtas lietuvybės išlaikymui ir puoselėjimui, yra jų šeimos gyvenimo dalis. Tad JAV LB ir Krašto valdybos reikalai – dažna pokalbių tema Urbonavičių šeimoje. O jeigu kartais vieno iš sutuoktinių vakarienė atvėsta, nes šis užtruko prie kompiuterio virtualiame valdybos posėdyje, antrasis dėl to nepyksta.
Netrukus Arvydas ir Raminta vėl atvyks į Čikagą. Rugsėjo 10–12 dienomis Lemonte esančiame Pasaulio lietuvių centre vyks dvigubas LB renginys – JAV LB XXIII Tarybos I-oji sesija ir JAV LB 70-čiui skirti renginiai.

Apie šiuos būsimus jubiliejinius renginius kalbėjomės su R. Urbonavičiene – juk surengti šventę po visą Ameriką išsibarsčiusiems tautiečiams, kai COVID alsuoja į pakaušį – nėra paprasta. Tačiau dirbant su gera komanda – viskas įmanoma.
O apie tai, ką planavo nuveikti ir ką pandemijos „globoje” nuveikė Krašto valdybos pirmininkas, kodėl jis nusprendė kandidatuoti ir antrai kadencijai – skaitykite kitame šeštadieninio „Draugo” numeryje.
Raminta, pasirengimas šventei vyko ne pačiu palankiausiu metu – gyvenimą sustabdė COVID-19 pandemija. Kaip jums sekėsi įveikti kliūtis?
Oficialiai JAV LB 70-metis turėtų būti švenčiamas lapkričio mėnesį. Bet norėjosi visą sudėti į vieną datą, kad galėtume ir atlikti svarbius darbus, ir žmones pradžiuginti švente. Logiška, kad abi progos buvo sudėtos į vieną vietą, nes žmonės suvažiuos iš visos Amerikos.
Idėja apie tą renginį gimė prieš pusantrų metų, kai žinojome, kad artėja JAV LB 70-metis. Galvojome, kaip jį atšvęsti. Pradėjome labai sparčiai planuoti, galvoti ir organizuoti. Ir staiga viską tarsi kirste nukirto pandemija. Teko spręsti, ką galėtume padaryti naujomis aplinkybėmis, reikėjo galvoti apie kitokius kelius. Nuleisti rankų negalėjome, nes esame didžiausia ir stipriausia pasaulyje organizacija už Lietuvos ribų. Turime tuo didžiuotis ir tą parodyti. Ilgai svarsčiau, kaip sujungti bendruomenes, jeigu jau atsitiktų taip, kad mūsų visa šventė turėtų persikelti į internetą ir būtų švenčiama tik virtualiai.
Internetu vyko mūsų organizacinės grupės susitikimai, pasitarimai ir t. t. Būtų buvę labai graudu, jeigu ir visa šventė būtų vykusi tik ekrane.

Tada spontaniškai kilo idėja: mes sukūrėme 70-mečiui skirtą logotipą ir juo papuošėme vėliavą. Nusprendėme, kad išleidę tą jubiliejinę vėliavą keliauti per visas Amerikoje išsibarsčiusias JAV LB apylinkes, taip galėsime sujungti mūsų žmones. Supratome, kad mes fiziškai vieni pas kitus nenuvažiuosime, nenuskrisime, nepasimatysime. O čia yra vėliava, kuri keliaus, iš vienos LB apylinkės į kitą, ir taip per visą Ameriką. Buvo įdomu, kaip kiekvieni sugalvos tą sutikimą įamžinti? Ir aš matau tiek iš nuotraukų, tiek iš pasakojimų – ta akcija visus „užvedė”. Žmones sujungė tas bendrystės jausmas, jų susitikimai ta proga, vėliavos perdavimas iš rankų į rankas, pasidalijimas nuotraukomis – tas iš tikrųjų pandemijos metu tapo puikia išeitimi. Kai pasižiūriu į nuotraukas, netelpu savyje iš džiaugsmo. Kiek daug parašų ant vėliavos, kuri sugrįš į Krašto valdybos biurą. Jame tą vėliavą ir pakabinsime ant sienos.
Kai supratote, kad vis dėlto bus galima susirinkti, šventės planai pakrypo kita linkme?
Per visą tą laiką turėjome parengę kelis planus – A, B, C. Kiekviena valstija turėjo duoti žinią, į kurią pusę pas juos krypsta reikalai, kad galėtume spręsti, ką mus toliau daryti? Labai neseniai, šių metų pavasarį supratome, kad galėsime, vis dėlto, susirinkti gyvai. Kai sužinojome, kad valstijos atidaromos, žmonės pradės laisvai judėti, tai mūsų šventės organizacinis komitetas, pasiraitojo rankoves, ir nėrė stačia galva į darbus. Ant vėliavos yra šūkis „Vienybėje mūsų stiprybė”, visą laiką sakiau: mes esame kaip tos skruzdėlės, gyvename bendruomenėje. Mes turime padėti vieni kitiems. Taigi tokia kryptimi tie darbai ir rutuliojasi.
Tikriausiai didelių netikėtumų ir pasikeitimų nebeturėtų būti, tad gal jau galite pristatyti būsimą renginį? Kokių staigmenų parengėte JAV LB 70-mečio šventės dalyviams?
Šventė prasidės rugsėjo 10 dieną 10 val. r. Rolando Dabruko freskos „Vienybės medis” atidengimu. Ši freska ant PLC sienos – JAV LB Krašto valdybos dovana Lietuvių Bendruomenei. Tas medis – tarsi karpinys. Kai karpinį darai, sulenki popieriaus lapą ir kerpi. Atvertus sulenktą ir iškirptą lapą, abi karpinio pusės yra vienodos. Tos „iškirpto” medžio pusės yra tarsi simbolis: viena – tai mūsų tautiečiai, gyvenantys Lietuvoje, kita – Amerikos lietuviai. Mes visi esame tarsi to paties medžio dalys – niekuo nesiskiriame vieni nuo kitų. Šnekame ta pačia kalba, mums visiems rūpi Lietuva.
Kai aš pasiūliau Rolandui Dabrukui ant PLC sienos nupiešti freską, norėjau, kad joje atsispindėtų mūsų lietuviški motyvai. Ir po kurio laiko jisai man atsiuntė brėžinį ir sako: paklausyk, kuo mes skiriamės nuo tų, kurie Lietuvoje? Ar mes atplaukėme valtele, ar atskridome, visi gyvename tuo pačiu principu. Mano manymu, tai, kas jo dabar sukurta, yra tiesiog nuostabu. Darbas dar nėra iki galo pabaigtas, nes sutrukdė tuo metu kasdien lijęs lietus. Ilgai nebuvo galima pradėti darbų, nes siena buvo šlapia. Jis bandė daryti stogelį, bet tas nepadėjo – lietus pasiekė iš šono. Mes labai tikimės, kad prieš Tarybos suvažiavimą bus pabaigta. Taigi pirmoji šventės dalis bus freskos atidengimo programa.

Kodėl freskai pasirinkome PLC? Nes tikimės kad tai yra vienintelis pastatas, kuris išliks dar ne vienerius metus. Mes prarandame bažnyčias, centrus, bet PLC, tikiu, turi gražią ateitį. Nes žiūriu į jaunąją kartą – matau lietuvybei dirbantį jaunimą.
Šiuo freskos atidengimu prasidės ir JAV LB Tarybos sesija.
Tos pačios dienos, penktadienio vakare visus kviečiame į puotą po atviru dangumi „Mūsų dienos – kaip šventė”. Į šį renginį norime sukviesti kaip galima daugiau lietuvių. Ši šventė skirta žmonėms, kurie 70 metų išlaikė lietuvybę. Vakaro rengėja – Austėja Sruoga. Nuspręsta nustatyti minimalią įėjimo kainą – nes bus koncertas, maisto, kainuos pasirengimas. Koncertuos vietiniai atlikėjai. Pradžioje manėme, kad bus atlikėjai iš Lietuvos. Tačiau dabar jau tikrai išsiaiškinome, kad jie negalės atvykti dėl vėl sugriežtėjusių pandemijos apribojimų. Visas tas renginys buvo „pakabintas ant plauko”. Koncerto metu norime įjungti kuo daugiau mūsų talentų. Vakaras vyks PLC pievelėje prie staliukų ir ši šventė tęsis iki tamsos su dainomis ir šokiais.
Kas dar planuojama būsimoje šventėje?
Šeštadienį jaunimas planuoja surengti Sporto šventę. Jie tikisi, kad įvairiose sportinėse rungtyse dalyvaus apie 50–60 žmonių. Bus krepšinio, futbolo, tinklinio, lakroso, virvės traukimo varžybos. Už šios Sporto šventės surengimą atsakingas mūsų sūnus Lukas. Esu labai patenkinta, kad 70-čio šventėje dalyvaus ir jaunimas. Kviečiame visus, kuriems įdomu pasižiūrėti, „pasirgti” varžybose.

Tuo pačiu metu, kai sporto salėje vyks varžybos, Lietuvių dailės muziejuje galerijoje „Siela” bus surengta Idėjų mugė. Ji prasidės 11 val. r. Mintis surengti tokią mugę kilo Bendruomenės administratorei Loretai Timukienei. Šio renginio tikslas – suburti draugėn JAV lietuvius ir juos vienijančias organizacijas, susipažinti, pasidalinti idėjomis ir surasti būdus jas įgyvendinti, pasitelkiant bendraminčius bei rėmėjus. Kviečiame pasidalinti netikėčiausiomis, originaliomis, kūrybingomis idėjomis, dalintis patirtimi ir įkvėpti vieniems kitus. Idėjų mugėje bus pristatomos idėjos, padėsiančios įtraukti į bendras veiklas kuo daugiau JAV lietuvių, ypač jaunimo.
Šeštadienio vakarą PLC Ritos M. Riškus sporto salėje turėtų vainikuoti vakarienė, kurios dalyvių laukia unikali programa. Visas pasirodymas scenoje užtruks gal valandą ar pusantros, bet į jį bus sudėta 70 metų Bendruomenės gyvenimo. Pradėsime nuo laivų atplaukimo iki atskirų organizacijų veiklos parodymo menine kalba. Visi atlikėjai bus mūsų, JAV LB bendruomenės atstovai, atvykę iš įvairių valstijų. Nebūtinai iš kiekvienos, bet mes rinkome žmones, kad jie būtų ar dalyvaujantys Omahos tautinių šokių grupėje, ar Californijos muzikantai, ar Colorado, ar Dainavos stovyklos skautai, kurie groja gitaromis… Taigi, visa programa bus 70 metų istorija, perkelta ant scenos. Mes norėjome parodyti mūsų gyvenimą, o ne atvažiavusiųjų profesionalių atlikėjų meną. Tai yra mūsų JAV lietuvių šventė. Mes turime tiek puikių atlikėjų. Kiek visko vyksta bendruomenėse – kartais mes net nežinome.
Kaip gimė ta visos šventės idėja?
Tos visos šventės idėjos ir jų įgyvendinimas buvo mūsų Krašto valdybos narių bendras darbas. Į jį įsitraukė daug žmonių. Juk nepakanka vien sugalvoti, pats įgyvendinimas reikalauja daug laiko ir pastangų, energijos ir darbo. Reikia viskuo pasirūpinti iki smulkmenų: apšvietimu, ir dekoracijomis, reikia ir maisto, ir vedėjų, ir atlikėjų. Čia masinis renginys. Tačiau, kaip ir sakiau – mes esame skruzdėlytės, jau 70 metų plušančios kartu. Gyvenimas ne kartą patvirtino mūsų credo „Vienybėje mūsų stiprybė”.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2021-ųjų m. Rugpjūčio 28 d. numeryje, Vol. CXII NR. 68)