Vos tik atvykus į Portlandą, alytiškį Vytautą Andriuškevičių pasitiko vietiniai lietuviai.
Vos tik atvykus į Portlandą, alytiškį Vytautą Andriuškevičių pasitiko vietiniai lietuviai. (Dariaus Kuzmicko bei Edžio Jurčio nuotraukos)

Jubiliejiniame Major League Soccer (MLS) sezone JAV debiutavo lietuvis Vytas

Laurynas R. Misevičius. 

V. Andriuškevičius.
25-erių metų V. Andriuškevičius pasirašė dvejų su puse metų sutartį su Portlando „Timbers”, pereitais metais netikėtai laimėjusia MLS čempionams skirtą taurę.

Praėjusį savaitgalį vidurvasario karščio kamuojamame Portlande laisvai liejosi alutis – pačiame miesto centre vyko 29-tasis Oregono aludarių festivalis, kuriame siūlytos net 88 šio salyklo gėrimo rūšys! Prieš tris dešimtmečius užgimusi tradicija davė pradžią beveik 30 milijonų dolerių metinei apyvartai šiame demokratija ir liberaliu gyvenimo būdu garsėjančiame Šiaurės Vakarų mieste. Dabar Portlande sėkmingai verčiasi jau iki 100 vietinės pobūdžio alaus daryklų, tuo tarpu Oregono valstijoje jų priskaičiuojama beveik 250. To paties devintojo praeito šimtmečio dešimtmečio pabaigoje, papūtus laisvės vėjams, už Atlanto sparnus pakėlė pirmasis NBA rungtyniavęs europietis Šarūnas Marčiulionis, krepšinį profesionaliai žaidęs kaimyninėje Californijoje. Visgi labiausiai amerikiečių geidžiamas ,,Lietuvos ąžuolas” Arvydas Sabonis pajėgiausioje mūsų planetos krepšinio lygoje debiutavo tik 1996–1997 m. sezone, būdamas jau 30-ties, tačiau net ir vyresnis amžius geriausiam visų laikų lietuvių krepšininkui nesutrukdė skambiu akordu patekti į NBA istoriją, būti išrinktam į dr. Naismith Šlovės muziejų.

Septynis sezonus „Rožių miesto” komandos garbę gynusį „centrą” puikiai prisimena ir dauguma Portlando apylinkių lietuvių, jam oficialiai vertėjavo žymus fotografas Edis Jurčys, ne kartą lankęsis ir Ingridos bei Arvydo Sabonių namuose. Deja, Saboniui baigus profesionalaus krepšininko karjerą už Atlanto, nuo 2003 m. šios nedidelės, bet neįtikėtinai aktyvios Šiaurės Vakarų lietuvių bendruomenės sporto mėgėjai tik su „baltu” pavydu stebėjo kitų, didesnių Amerikos ir Kanados miestų komandose žaidžiančių lietuvių pasirodymus, gaudyte gaudė galimybę apsilankyti NBA ar NCAA varžybose Oregone, retkarčiais čia apsilankant Jonui Valančiūnui ar Domantui Saboniui. Visgi šiemet ir mūsų mieste atėjo šventės metas, ir ne tik dėl tradicinio Oregono alaus festivalio!

Ant V. Andriuškevičiaus marškinėlių nugaros puikuojasi užrašas „Vytas”.
Ant V. Andriuškevičiaus marškinėlių nugaros puikuojasi užrašas „Vytas” – tai pirmasis futbolininkas MLS istorijoje, kuriam oficialiai leista vietoj savo pavardės panaudoti vardą.

Vos tuos pačius 30 milijonų dolerių, kiek kasmet alaus  pramonė atneša vietinei ekonomikai mūsų valstijoje, tekainavusi MLS futbolo (europietiško, ne amerikietiškojo!!!) komanda „Timbers”, viena iš vos dviejų (kita – puikiai sporto besidomintiems lietuviams žinoma NBA „Trail Blazers”) profesionalių komandų Portlande daug kam netikėtai kėlė į viršų nugalėtojams skirtą taurę pereitų metų gruodžio mėnesį po pergalės finale prieš Columbus (Ohio valst.) ,,Crew” komandą, o čempionų vertė, žinoma, pakilo mažiausiai 100 mln. „žaliųjų”. Tačiau lygiai taip į „Medkirčius” (taip iš anglų kalbos galima būtų išversti regiono istorija pagrįstą Portlando futbolo komandos pavadinimą – L. R. M. ) daug pagarbiau pradėjo žiūrėti varžovai, 2016 m. – jubiliejiniame MLS sezone – Oregono valstijos komanda jau nepalyginamai sunkiau skinasi kelią pergalių link. Ypatingai „braška” gynybinė linija, nes pajėgiausią kairiojo krašto gynėją prieš pat sezoną perviliojo kur kas stipresnė Meksikos aukščiausios lygos komanda.

Nuo 2013-ųjų „Timbers” vyr. treneriu tapusiam Tacoma, WA gimusiam Caleb Porter teko skubiai ieškoti pastiprinimo, į darbą buvo pasitelkti visi klubui atstovaujantys skautai, pradžioje sudarytas bent 120 amerikiečius dominusių pavardžių sąrašas. Ne paslaptis, kad JAV tikrasis futbolas nėra toks populiarus, kaip Europoje ar Pietų Amerikoje, todėl ir žaidėjų pasirinkimas yra žymiai skurdesnis, juo labiau, jeigu ieškai tradicinio kairiojo gynėjo! Kur kas daugiau tokių aukšto lygio futbolininkų galima rasti Senajame Žemyne, netgi šalyse, kur sporto šaka Nr. 1 yra toli gražu ne futbolas.

Labiausiai lietuvį, žaidžiantį už mylimiausią savo miesto komandą nori matyti jauniausieji.
Labiausiai lietuvį, žaidžiantį už mylimiausią savo miesto komandą nori matyti jauniausieji.

Alytiškis Vytautas Andriuškevičius, gimęs advokatės ir valstybės tarnautojo šeimoje, kaip ir dauguma į sportą linkusių berniukų, pirmiausia rinkosi krepšinį –  juk net jeigu nuo pat vaikystės ir nesi A. Sabonio sudėjimo, kas nenori tapti  kitu Šarūnu Marčiulioniu, Rimu Kurtinaičiu ar Mantu Kalniečiu? Tačiau mažajam Vytukui iki krepšinio treniruočių važinėti buvo toli, tėvai negalėjo tam skirti tiek laiko, tad teko pasirinkti kitą sporto šaką – arčiau namų vykusias futbolo treniruotes. O toliau jau, kaip liaudyje sakoma, istorija. Nuo vos 15 metų „legionieriaus” duoną kremtantis Vytas Andriuškevičius pradžioje žaidė Kaune, dalyvavo ambicingame Rūdiškių „Vėtros” projekte Vilniuje, nuo 18 jau kaimyninėje Lenkijoje, po to Švedijoje ir Olandijoje.

25 metų profesionalus futbolininkas sudomino iš už Atlanto Anglijoje viešėjusius Portlando komandos skautus, kuomet jie ieškojo gynėjų… ir toli gražu ne tarp garsiųjų britų. Tvirtai sudėtas šviesiaplaukis lietuvis, gynęs Lietuvos rinktinės komandos baudos aikštelę, varė į neviltį pačias žymiausias anglų žvaigždes, viena po kitos griaudamas jų atakas legendiniame Wembley stadione tose atrankinėse Pasaulio čempionato rungtynėse. Nors praeitas sezonas Andriuškevičiaus atstovaujamai olandų SC „Cambuur” komandai ir nesibaigė taip sėkmingai, kaip buvo svajojama jo pradžioje, į gimtinę sugrįžęs Vytas netikėtai sulaukė savo agento švedo skambučio, raginančio kelti sparnus skrydžiui per Atlantą. Antrasis NBA žaidęs lietuvis Portlandą visiems laikams įrašė į mūsų tautos krepšinio istoriją, o dabar atėjo laikas įrodyti, kad esame ne vien įžymių krepšininkų kalvė.

V. Andriuškevičius diskutuoja apie Lietuvos sporto padėtį su Portlando lietuviais.
V. Andriuškevičius diskutuoja apie Lietuvos sporto padėtį su Portlando lietuviais.

Dar vienas sutapimas – būtent 1996-aisiais pirmąjį sezoną pradėjo profesionali Major League Soccer lyga už Atlanto, kuomet A. Sabonis debiutavo NBA! O antrasis (pirmasis buvo Naujosios Anglijos „Revolution” komandos garbę prieš dešimtmetį gynęs dabartinis Lietuvos futbolo rinktinės vyr. treneris Edgaras Jankauskas – L. R. M.) MLS futbolininkas iš Nemuno krašto įėjo į stipriausiosios Šiaurės Amerikos europietiško futbolo lygos istoriją, nors ir dar buvo nesužaidęs joje nė vienerių rungtynių: ant Vytauto marškinėlių nugaroje puikuojasi vardas, o ne pavardė. „Vytas” buvo užrašyta ir ant Andriuškevičiaus marškinėlių, ginant „Djurgardens” IF futbolo komandos garbę Švedijoje, vieno pajėgiausių šiuo metu Lietuvos futbolininkų vardu paženklintų „Timbers” marškinėlių jau dabar ieško ne vienas kolekcionierius – lietuvis pirmasis, kuriam padaryta išimtis dvidešimtus metus skaičiuojančioje MLS istorijoje, jo vardas papuošė Nr. 5 uniformą. Skirtingai nei Arvydui Saboniui, Vytautui Andriuškevičiui nereikės ir Edžio Jurčio kaip vertėjo paslaugų – jaunosios futbolininkų kartos lietuvis puikiai pramoko angliškai.

Liepos 31-ąją Vytas debiutavo rungtynėse prieš Kansas „Sporting”.
Liepos 31-ąją Vytas debiutavo rungtynėse prieš Kansas „Sporting”.

Praeitą savaitę vietinėje radijo programoje V. Andriuškevičius davė išsamų interviu, teigdamas, kad galvojant apie galimą žaidimą Amerikoje, tame nerado jokių minusų. O jau liepos 31-ąją alytiškis debiutavo, gindamas „Timbers” komandos spalvas Kansas prieš vietos „Sporting” klubą, aikštėje pasirodęs po keitimo. Tuo tarpu Portlando lietuviai laukia-nesulaukia Vyto debiuto pilnutėliame 22 tūkstančius žiūrovų talpinančiame „Providence Park” stadione, vieninteliame visoje lygoje, įsikūrusiame pačiame miesto centre ir nepaisant kaitros ar darganoto „Rožių miestui” būdingo oro, bangomis skanduojančiame galingus „Timbers” sirgalių šaukinius. O garsiosios „Timbers” sirgalių „armijos” gretose kiekvienose rungtynėse nuo šiol išdidžiai plevėsuos ir Lietuvos trispalvė.

„Providence Park” stadionas.
Pats triukšmingiausias Šiaurės Amerikoje „Providence Park” stadionas Portlande svetingai sutiko Vytautą Andriuškevičių (antras iš d.). Jis su draugais daro apšilimą.