Kalbino Ramunė Lapas.
Skaičiuojame dienas iki šv. Kalėdų. Pakilioje laukimo dvasioje kitą šeštadienį, gruodžio 9 d., 7 val. v. Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje Čikagoje Lietuvių meno ansamblis „Dainava” rengia šventinį koncertą „Ateikite, ateikite, džiugūs, iškilmingi!” Jo išvakarėse kalbiname šiemet dvigubą jubiliejų – asmeninį ir profesinį – švenčiantį ansamblio vadovą Darių Polikaitį.
Adventinis-kalėdinis koncertas, kurio pavadinimui pasitelkta eilutė iš kalėdinės giesmės – džiugi, pakili, vienijanti, uždeganti… Ar suskaičiuotumėte, kiek tokių koncertų „Dainava” paruošė? Ir kaip keičiasi (ar nesikeičia) jų nuotaika priklausomai nuo laikmečio ar vadovo vidinės būsenos?
Per pastaruosius metus „Dainava” suruošė tris panašaus pobūdžio adventinius-kalėdinius koncertus. 2013 metais – „Naktį gimė Kūdikis”, 2019-taisiais – „Gimė mums Žodis”, o šiemet – „Ateikite, ateikite, džiugūs, iškilmingi”. Šie koncertai yra panašūs į Anglijoje išsivysčiusią gražią tradiciją „Lessons and Carols”. Ten, kelis vakarus prieš šv. Kalėdas, bažnyčiose chorai gieda kalėdines giesmes, o tarp giesmių skaitomos ištraukos iš Šv. Rašto. Mes tą tradiciją pritaikom mūsų lietuviškos bendruomenės poreikiams. Taigi, be šv. Rašto skaitinių skamba ir lietuviškos poezijos ištraukos. O skaitinius apsupa įvairūs choriniai kūriniai – tradicinės lietuviškos kalėdinės ir adventinės giesmės, grigaliniai choralai, klasikinė muzika, taip pat ir šiuolaikiniai kūriniai chorui. Kviečiame klausytojus stabtelti ir muzikos garsuose pasisemti prieškalėdinės ramybės, susikaupimo, pajusti šv. Kalėdų stebuklo laukimą – pasiruošti artėjančioms šventėms.
Šiais metais berepetuojant, ypač giesmes apie taiką ir ramybę, neišvengiamai mintys sukasi aplink karus Ukrainoje ir Izraelyje/Palestinoje. Šių koncertų pagrindinė mintis visada buvo ta, kad šv. Kalėdų stebuklas yra daugiau nei graži pasaka apie kūdikį, gyvūnus ir piemenėlius. Tai yra Dievo meilės žinia pasauliui – tik ar žmonija tą meilę atpažįsta ir ja gyvena? Tad ir šių metų koncertas kviečia klausytojus „ateiti” ir muzikos garsų fone tai prisiminti.
Dariau, papasakokite, ką ruošiate šių metų kalėdiniam koncertui?
Koncerto pradžioje skambės gerai žinomos Advento giesmės – vyskupo Antano Baranausko „Rasokit dangūs” ir tradicinė grigalinė giesmė „Veni, Veni Emmanuel” („Ateik, ateik, Viešpatie”). Beje, pastaroji giesmė, atlikta mūsų ankstyvesniame koncerte, Youtube internetinėje svetainėje yra sulaukusi daugiau nei 30,000 peržiūrų! Toliau skambės Juozo Naujalio ir Juliaus Siniaus tradicinės kalėdinės giesmės bei Nijolės Sinkevičiūtės „Kalėdų maldos”. Į savo keturių dalių kūrinį Sinkevičiūtė įpina įvairovę elementų – tradicinę giesmę „Tyliąją naktį”, kalėdinių varpų atvaizdavimą balsu, Naujalio styginio kvarteto „Svajonė” ištraukas, Antano Jasmanto poeziją bei lietuvių liaudies tekstus. Apie šį kūrinį kompozitorė yra pasakiusi: „Kai atleidi vienas kitam, visiems, ir sau…”. Atliksime ir lengvesnio žanro muzikos, pavyzdžiui, tradicinės giesmės „Atsiskubino Betliejun” Artūro Anusausko džiazinę aranžuotę. Skambės pasaulinio masto choriniai šedevrai – vokiečių kompozitoriaus Franz Biebl „Ave Maria” („Sveika Marija”) ir amerikiečių kompozitoriaus Morten Lauridsen „O Magnum Mysterium” („O didžioji paslaptie”). Pastarasis kūrinys, anot kompozitoriaus, yra „tyli gilaus vidinio džiaugsmo giesmė, išreiškianti ir Dievo įsikūnijimo paslaptį, ir Marijos begalinę meilę savo vaikeliui.” Atliksime latvių chorinės muzikos patriarcho Jazeps Vitols nepaprasto grožio giesmę „Dzieviškais mirdzums” („Dieviškas spindesys”). Besiruošdami koncertui mokomės latvių kalbos niuansų, kuriuos mums padeda suprasti mūsų choristas, latvis Armands Birkens. O koncertą baigsime tradicine giesme „Adeste Fideles” („Ateikite, ištikimieji”), tačiau ji bus „apvilkta” nauja, neįprasta ir itin įdomia kompozitoriaus Dan Forrest aranžuote chorui ir orkestrui.
Vakarui nuotaiką suteiks ne tik muzika ir skaitiniai, bet ir Švč. Mergelės Marijos Gimimo šventovės nuostabi akustinė ir vizualinė erdvė. Šioje bažnyčioje koncertuoti yra didelis malonumas, nes aplinka įkvepia ir uždega. Jos architektūrinis grožis, o tuo pačiu ir istorinis palikimas, suteikia orumo ir iškilmingumo. Todėl esame labai dėkingi šiai parapijai, ir ypač jos klebonui, kun. Jauniui Kelpšui, kad taip mielai ir šiltai mus priima.
Pasinaudosime ne tik nuostabia akustika, bet ir bažnyčios „vizualinėmis” ypatybėmis. Choras giedos bažnyčios priekyje, o kai kuriom giesmėm teks choristams lipti į balkonus virš altoriaus. Koncertą ruošiame vakare, kad apšvietimu, žvakėmis galėtume sukurti tinkamą susitelkimo nuotaiką. Tai gera proga paminėti, kad koncerto metu bažnyčios aikštė ir visa apylinkė bus saugoma „Illinois Homeland Security” tarnybos.
Kas dar, be dainaviečių, dalyvaus programoje?
Jau užsiminiau, kad koncerte dalyvaus kamerinis orkestras, jį subūrė mūsų bičiulė smuikininkė Linda Veleckytė. Kai kurios giesmės bus atliekamos a capella (t. y. be akompanimento), o kai kurias palydės orkestras. Skaitinius skaitys skaitovai iš „Dainavos” choro gretų. Solo partijas taip pat atliks choristai. Chorui akomponuos mūsų ilgametė koncertmeistrė Lisa Kristina. Dėkojame menininkui Vytui Čuplinskui ir choristui Liudui Landsbergiui už kūrybinę talką, bei choristams Daliai Narienei, Jolantai Urbietienei, Vincui Staniškiui už programos knygelės paruošimą. Ir, žinoma, didelė padėka choro valdybai, kuriai tenka pagrindinis organizacinis darbas.
Kitąmet Lietuvoje – ypatinga, šimtoji Dainų šventė. Kokia sudėtimi dalyvaus jūsų vadovaujami chorai – „Dainava”, „Vyturys”? Kaip ruošiatės šiam įvykiui?
Į ateinančios vasaros Dainų šventę Lietuvoje keliauja 55 dainaviečiai ir beveik 50 Pal. J. Matulaičio misijos vaikų choro „Vyturys” narių. Abu chorai dainuos Dainų dienoje Vilniaus Vingio parke liepos 6 dieną. „Dainava” dar dalyvaus Kauno dainų dienoje birželio 29-tąją. Šis renginys ypač reikšmingas, nes, kaip minėjote, 2024 m. švenčiame Dainų švenčių šimtmetį, o pirmoji Dainų šventė įvyko Kaune. Pirmadienį, liepos 1 d. „Dainava” koncertuos Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje kartu su Šiaulių berniukų ir jaunuolių choru „Dagilėlis”. Tai bus dalis Sakralinių muzikos valandų koncertų serijos, kurią remia Kazickų šeimos fondas.
Dar norėčiau paminėti, kad šių metų gruodžio 17 d. „Dainava” dalyvaus renginyje „Festival of Carols”, skirtame paremti Ukrainos žmones. Tai bus St. Nicholas Ukrainian Catholic Cathedral (835 N. Oakley Blvd., Chicago, IL 60622). Apart „Dainavos” savo kalėdines giesmes pristatys lenkų, ukrainiečių ir kitų tautybių vietiniai chorai.
Kaip jums, vadovui, atrodo – kas „Dainavą” išskiria iš chorų Lietuvoje, kuo ji kitokia, ypatinga?
Manau, kad didžiausias skirtumas yra tame, kad mes puoselėjame lietuvišką chorinį meną už Lietuvos ribų. Aš labai didžiuojuosi „Dainavos” choristais. Juk jie visi galėtų dainuoti savo apylinkėje esančiuose amerikiečių choruose. Bet jie ateina į „Dainavą”, nes tai yra lietuviškas choras. O kai kurie važiuoja daugiau negu valandą į repeticijas! Dirbti su tokiais pasišventusiais choristais yra didelė garbė.
Nors ir pavėluotai, sveikiname pirmo „rimtesnio” asmeninio jubiliejaus proga, o taip pat ir su profesine sukaktimi – 35 metai prie „Dainavos” vairo. Visi myli Darių, neįsivaizduojama be jūsų lietuviška veikla. Ir vis dėlto – ar pagalvojate apie tęstinumą? Apie tai, kas perims darbus, kas kada nors jus pakeis?
Nors dar nesiruošiu į „pensiją”, bet, prisipažinsiu, jau kuris laikas galvoju apie šią temą. Ramina tai, kad iš „Vyturio” ir „Dainavos” gretų yra išaugę puikių muzikų – tokie, kaip Kęstutis Daugirdas, Martynas Matutis, Agnė Giedraitytė. Šiuo metu Martynas Matutis dirba „Dainavos” dirigento asistentu, ateinančiam koncerte girdėsime ir jo kūrybos. Kompozitorius ir chorvedys Kęstutis Daugirdas, baigęs muzikos studijas Lietuvoje, neseniai sugrįžo į Čikagą ir kartu su savo žmona Karolina dainuoja „Dainavoje”. Solistė Agnė Giedraitytė, daug metų dainavusi su „Vyturiu” ir „Dainava”, šiuo metu tęsia muzikos studijas Bostone. Tad nors nesame konkrečiai apie tai kalbėję, neturiu abejonių, kad tinkamu laiku bus kam perimti „Dainavos” ir „Vyturio” vadovavimą.
Ačiū, Dariau, už pokalbį. Kūrybingos energijos jums ir visam ansambliui!
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Gruodžio 2 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 96)