Kalbėjosi Rūta Akelaitytė.
Gruodžio 8 d. Darien miestelio St. John bažnyčioje suskambę varpai kvietė į lietuviškas pamaldas. Pirmosios pamaldos naujoje Tėviškės parapijos šventovėje sukvietė tokį gausų būrį lietuvių, kad net ir itin erdvioje bažnyčios mašinų stovėjimo aikštelėje visiems neužteko vietos. Savo apsilankymu pirmąsias pamaldas pagerbė ir Lietuvos Respublikos generalinis konsulas Čikagoje Mantvydas Bekešius. Apie pasikeitimus parapijoje ir pirmųjų pamaldų atgarsius kalbamės su Tėviškės parapijos kunigu Liudu Miliausku.
Kunige Liudai, kiek metų tarnaujate liuteroniškai Tėviškės parapijai?
Tėviškės parapijai tarnauju jau 14 metų, nors pradinis planas buvo tik treji. Į JAV atvykau studijuoti magistrantūros, vėliau gavau kvietimą padirbėti Tėviškės parapijoje. Tuomet ji buvo įsikūrusi erdvioje šventovėje Marquette Parke, anksčiau ten veikė sinagoga. Iš pradžių, kol Marquette Parke dar buvo gausi lietuvių bendruomenė, klestėjo ir Tėviškės parapija, tačiau tuomet, 2005-aisiais, kai aš atvykau, jau viskas merdėjo. Žmonės, atvykę į pamaldas, buvo įbauginti, jautėsi tame rajone labai nesaugiai. Tad kasmetiniame susirinkime iškart pasiūliau ieškoti naujų patalpų priemiesčiuose – tam, kad parapija toliau gyvuotų, buvo būtina išsikelti iš Marquette Parko. Pasilikus tose patalpose aš būčiau galėjęs ištverti ilgiausiai metus, nes tiesiog negaliu sėdėti ir nieko nedaryti, negaliu būti be veiklos. Visa laimė, mano pasiūlymas buvo priimtas, ir dar po metų parapija persikėlė į Western Springs rajone esančią St. James bažnyčią. Džiugu tai, kad Marquette Parke buvusias patalpas nupirko taip pat religinė bendruomenė, nors buvo pasiūlymų tą pastatą nugriauti ir įrengti automobilių stovėjimo aikštelę arba paversti pastatą sandėliu. Tad iš ties smagu, kad šie maldos namai neprarado savo pradinės paskirties ir buvo perduoti „From the Heart Church Ministries” bažnyčios bendruomenei.
Kaip tuomet sekėsi naujuose maldos namuose Western Springs?
Tai buvo išties kaip šviežio oro gurkšnis: pagaliau buvo ir kur mašinas pasistatyti, ir erdvė aplinkui kita, ir parkas šalia. Nors naujos patalpos buvo gana nedidelės, tačiau tuometinius mūsų mažos parapijos poreikius visiškai tenkino. Kai aš atvykau ir pradėjau darbuotis, parapija jau apie dvidešimtmetį gyvavo tarsi laidotuvių nuotaikomis, tik pratemdama metus, per daug negalvodama apie ateitį, nes tuomet buvo panašu, kad parapijos uždarymas yra neišvengiamas. Pokyčiams atsirasti prireikė penkerių metų, bet, bažnyčioje pradėjus lankytis jaunesnės kartos atstovams, vadinamiesiams „trečiabangiams”, bendruomenė pradėjo gausėti ir aktyvėti, pagaliau viskas po truputį išjudėjo.
Kas nutiko, kad prireikė kraustytis dar kartą ir ieškoti naujų maldos namų?
Bendruomenė tiek išsiplėtė, kad jei dar eilinių pamaldų metu sutilpdavome senojoje bažnyčioje, tai visiems norintiems pasiklausyti šventinių pamaldų jau nebebūdavo pakankamai vietos. Natūraliai teko dar kartą priimti sprendimą ieškoti didesnių patalpų. Ir štai taip nutiko, kad parapija įsikūrė St. John bažnyčioje Darien. Ir tai labai džiugina, nes ši bažnyčia turi ne tik puikias erdves ir viską, kas atliepia šiuolaikinės religinės bendruomenės poreikius, bet ir, būdama gana moderni, yra išlaikiusi šiuolaikinėse Amerikos bažnyčiose retai pasitaikančių tradicinių atributų, tokių kaip tikri varpai ir tikri vargonai.
Kunige Liudai, neseniai laikėte pirmąsias pamaldas naujoje bažnyčioje, kaip pasisekė? Kokiomis naujovėmis galite pasidžiaugti?
Pirmiausia labai nudžiugino susirinkusiųjų gausa; vien tai, kad bažnyčios erdvioje automobilių stovėjimo aikštelėje tilpo ne visi, parodo, kad tikinčiųjų bendruomenė išties didelė. Džiugu, kad labai daug žmonių atrado šioje bažnyčioje tai, ko galbūt ilgai ieškojo ir nerado kitur. Žmonės yra išsiilgę nuoširdaus, lengvai suprantamo bendravimo, paprastumo, bet tuo pačiu ir dvasinio gilumo, ramybės. Smagu, jeigu jie visą tai gali atrasti šioje bažnyčioje. Be tradicinių sekmadieninių pamaldų kiekvieną ketvirtadienį 8 val. vakare mes laikome tam tikras meditacines krikščioniškas pamaldas žvakių šviesoje, kurių metu kiekvienas gali pasinerti į savo mintis ir apmąstymus, pabūti ramybėje su savimi ir Dievu. Taip pat, nuo ateinančių metų sausio, bendruomenės narių iniciatyva vyks Biblijos studijos, kurias ves patys parapijiečiai. Labai džiugina tai, kad poreikis gilintis į Šventąjį Raštą, analizuoti įvairias biblines temas, ieškoti ir domėtis natūraliai kyla iš pačių žmonių. Dar noriu pasidžiaugti, jog dabar parapija yra labai patogi ir pritaikyta šeimoms su mažais vaikais. Sekmadieninių pamaldų metu veikia vaikų kambarėlis, kur 2–12 metų vaikai yra prižiūrimi mokytojų, gali žaisti, tuo pačiu atitinkamai pagal amžių susipažinti su Biblija, išmokti naujų dalykų, kai tuo tarpu tėveliai ar seneliai ramiai dalyvauja pamaldose. Taip pat visose aplink bažnyčią esančiose poilsio zonose yra televizoriai, per kuriuos tiesiogiai yra transliuojamos pamaldos, tad jei kartais tenka su mažais vaikais arba dėl sveikatos ar kitų priežasčių išeiti iš bažnyčios, yra galimybė toliau dalyvauti pamaldose.
Kunige Liudai jūs, kaip minėjote, iš pradžių parapijoje ketinote darbuotis vos trejus metus, dabar štai jau 14, kokie jūsų ateities planai?
Šiuo atveju norisi pacituoti mintį iš knygos „Mažasis princas”, kad tu esi atsakingas už tai, ką prisijaukini. Tai taip ir aš jaučiuosi atsakingas už šią išaugintą tikinčiųjų bendruomenę, nors, kita vertus, rezultatai tikrai nėra vien mano nuopelnas. Bet imti ir pamesti šią misiją, palikti šitą parapiją būtų mažų mažiausiai neatsakinga. Tad kol sveikata leis, kol parapija gyvuos, tol joje darbuosiuosi ir aš.
Ko palinkėtumėte parapijiečiams, „Draugo” skaitytojams, visiems Amerikos lietuviams artėjančių švenčių proga?
Norėtųsi palinkėti to, ko labiausiai visiems trūksta – tai ramybės. Ramybės su Dievu, su kitais ir su pačiu savimi. Nes kai žmogus kovoja vidines kovas, kartais net nežinodamas, kad tai daro, kai nėra santarvėje su savimi ir Dievu, tada jam kyla poreikis ieškoti priekabių, kaltinti kitus, iš to atsiranda ir įvairūs fiziniai negalavimai, ligos. Tad linkiu visiems ieškoti ir surasti santarvę ir ramybę.
Naujasis adresas: Lithuanian Ev. Lut. Home Church, 7214 S. Cass Ave., Darien, IL 60561