Dalia Cidzikaitė.
Nuo pat įsikūrimo 1962 m. Lietuvių Fondas (LF) remia lietuvių kultūrą, švietimą, lietuviškus centrus bei organizacijas JAV, Lietuvoje ir visame pasaulyje. Jau ne pirmą dešimtmetį LF didžiausią dėmesį kreipia į penkias svarbiausias sritis: švietimą, kultūrą, jaunimo veiklą, visuomeninę veiklą ir žiniasklaidą. Didžiausią paramą gauna JAV Lietuvių Bendruomenė (LB), nemažai paramos skiriama kitoms JAV lietuvių organizacijoms, kitų kraštų projektams, Pasaulio Lietuvių Bendruomenei (PLB) ir Lietuvoje įgyvendinamiems projektams.
Pirmaisiais savo veiklos metais LF lietuviškai veiklai paremti paskyrė 1,200 JAV dol., 2021 m. parama projektams siekė jau 1,028.275 dol. Pasak JAV LB Švietimo tarybos pirmininkės Auksės Motto, Fondo parama – neįkainojama. „Sunku šiais laikais įsivaizduoti, kaip be LF paramos gyvuotų JAV LB, kaip išsilaikytų prieš daugelį metų statyti lietuviški centrai, kaip būtų vykdomi įvairūs lietuvių jaunimui skirti projektai, – sako ji. – Būtų sudėtinga organizuoti tokius renginius kaip Šiaurės Amerikos lietuvių dainų ir šokių šventės, kurių biudžetą sudaro šešiaženklės sumos. Vien tik praėjusiais metais JAV LB iš LF savo veiklai vykdyti gavo daugiau nei pusę milijono dolerių. Tai išties ženkli suma, padedanti tęsti ir plėsti lietuvišką veiklą.”
Lituanistinį švietimą remia nuo pirmųjų Fondo įkūrimo dienų
JAV LB Švietimo taryba LF parama naudojasi nuo pirmųjų Fondo įkūrimo dienų: visą savo pirmąjį pelną – 1,200 dolerių – Fondas paskyrė lietuviško švietimo reikalams. Per pastaruosius dešimt metų (2012–2021) LF vien tik lituanistinėms mokykloms paskyrė 1,215,000 dol. Šalia to buvo paremti ir kiti JAV LB Švietimo tarybos projektai (vadovėlių leidyba, lituanistinių mokyklų mokinių piešimo ir rašymo konkursai, mokytojų konferencijos ir kursai Dainavoje, premijos nusipelniusiems mokytojams ir t. t.). Pasak JAV LB Švietimo tarybos pirmininkės A. Motto, LF remia įvairias Švietimo tarybos veiklas ir projektus – nuo vadovėlių lituanistinėms mokykloms atnaujinimo iki virtualių mokymų mokytojams. Vien tik 2021 m. įvyko devyni mokymai, kuriuose dalyvavo mokytojai iš JAV ir Lietuvos.
Nuo 2001 m. kasmet pasižymėjusiam JAV lituanistinės mokyklos mokytojui skiriama „Gintarinio obuoliuko” premija. Nuo jos įsteigimo pradžios šia premija apdovanoti 23 mokytojai. Kiekvienais metais renkamas ir apdovanojamas Nusipelnęs Švietėjas. Šiuo apdovanojimu taip pat pagerbti 23 mokytojai. Abiejų premijų mecenatas – LF. Be to, jau penkeri metai, kaip lituanistinių mokyklų mokytojai yra pagerbiami ir apdovanojami už darbo stažą. Jiems įteikiami padėkos raštai ir piniginės premijos. A. Motto teigimu, be LF paramos to jos vadovaujama organizacija negalėtų padaryti.
Lituanistinių mokyklų mokiniai dalyvauja meno konkursuose, kurių mecenatas – taip pat LF. Jau septinti metai yra išleidžiamos šių konkursų meno knygelės-katalogai. Pirmoji knygelė „Metai” buvo skirta Kristijono Donelaičio metinėms, antroji „Šalis ta Lietuva vadinas” dedikuota Lietuvai. Trečiojoje knygelėje „Seku seku pasaką” pirmą kartą buvo pristatytos ir konkurse dalyvavusios mokyklos. Knygelė „Iš močiutės skrynios” paminėjo lietuvių tautinio kostiumo ir lietuvių kalbos metus. 2018 m. išleistas Pasaulio lituanistinių mokyklų katalogas „Lietuva mano širdyje” buvo pristatytas liepos 1 d. Lietuvoje vykusiame pasaulio lietuvių renginyje. 2019 m. išėjo Juozo Tumo Vaižganto 145 metinėms skirta knygelė. „2020-siais, atrodo, pats likimas nulėmė, jog piešinių konkursui JAV LB Švietimo taryba pasirinktų ypatingai svarbią temą: ‘Angelas Lietuvos tautodailėje’, – sako A. Motto. O štai 2021 m. rašinių ir piešinių konkursas „Lietuvos vienybės žiedas” buvo skirtas JAV LB 70-mečiui paminėti. Tai tik maža dalelė projektų, kuriuos remia LF. Visus, kurie domisi išeivijos lituanistiniu švietimu, JAV LB Švietimo tarybos pirmininkė kviečia aplankyti organizacijos tinklalapį: https://svietimotaryba.org/.
JAV LB Švietimo taryba yra nepaprastai dėkinga LF nariams, kurie aukoja Fondui ar savo testamentiniais palikimais didina jo kapitalą. „Dabar turbūt net negalime įsivaizduoti, kaip gyvuotų JAV lituanistinės mokyklos be LF paramos, – pabrėžia A. Motto. – Kai kurios mokyklos moka didžiulę nuomą ir draudimo mokesčius, joms reikia mokymo priemonių ir vadovėlių, reikia rūpintis mokytojų profesiniu parengimu. Visa tai reikalauja daug finansų.” Suvokdama LF svarbą Amerikos lietuvių gyvenime, JAV LB Švietimo taryba pati tapo Fondo nare. A. Motto sako, jog tapti LF nariais ji skatina ir pavienes mokyklas bei mokytojus. (LF nariais gali tapti tiek asmenys, tiek organizacijos. Daugiau sužinoti galima tinklalapyje www.lithuanianfoundation.org – D. C.).
Švęsdama LF jubiliejų, JAV LB Švietimo taryba džiaugiasi Fondo įkūrėjų idėjos plėtra ir sveikina visus, kurie yra neabejingi Fondo veiklai, visus, kuriems ši šventė yra svarbi, brangi ir sava. A. Motto įsitikinusi, kad per šiuos 60 veiklos metų LF tapo svariu Lietuvos kultūrą ir švietimą puoselėjančiu židiniu, kad garbingai misijai išlaikyti lietuvybę įsipareigojusiųjų dėka LF įleido tvirtas šaknis, o jo veiklos sėkmingai yra tęsiamos iš kartos į kartą. Ji neabejoja, kad prie lietuviškų vertybių jaunimui perdavimo ir LF gyvavimo prasminguose ateinančios kartos darbuose prisideda ir JAV LB Švietimo taryba.
LF – Ateitininkų namų rėmėjas
Pasak Lemont, IL priemiestyje įsikūrusių Ateitininkų namų (https://atnamai.org) valdybos pirmininkės Dainės Quinn, pirmąjį prašymą paramai gauti jos vadovaujami namai LF įteikė 2002 metais, kai reikėjo įgyvendinti labai reikalingą ir didelį remontą – naujų langų įdėjimą kun. Ylos menėje. Iki remonto vietoj langų buvo didelės verandos durys, pro kurias žiemos metu į vidų skverbėsi sniegas. Šiam projektui LF paskyrė 20,000 dol. paramą, be kurios, anot D. Quinn, Ateitininkų namų valdyba nebūtų išsivertusi. Per 20 metų Ateitininkų namai, kuriuose renkasi Daumanto-Dielininkaičio kuopos jaunučiai ir Lipniūno-Stulginskio kuopos moksleiviai, vyksta rekolekcijos, posėdžiai, susirinkimai, pokyliai ir kuriais naudojasi kitos lietuvių jaunimo bei kultūros organizacijos, LF paskyrė apie 100,000 dol.
Visa iki šiol iš LF gauta parama yra susijusi su bendra Ateitininkų namų pastato būkle. Valdybos pirmininkė pabrėžė, jog labai svarbu, kad Ateitininkų namuose veiktų šiluma, elektra, santechnika, nevarvėtų stogas, būtų tvirtos lauko sienos, sutvarkytas sodas. Svarbu išsaugoti ir pastato viduje esančius vertingus daiktus, pvz., meno kūrinius, lietuviškus drožinius, kryžius, skulptūras, archyvus, knygas. „LF labai išsamiai išstudijuoja mūsų prašymus ir paremia pagal galimybes, – sako D. Quinn. – Tuo pačiu jis atsižvelgia ir į tai, kiek lėšų mes patys surenkame vienam ar kitam projektui. Todėl nors kartais LF gali projektą paremti ir visa suma, dažniausiai paremia tik jo dalį.”
Ateitininkų namų valdybos pirmininkė sutinka, kad LF – labai svarbus Amerikos lietuvių gyvenime. Ji pasidžiaugė, kad per paskutinius metus LF remia ne tik organizacijų veiklą, bet ir teikia paramą pastatų remontui, kuriuose ta veikla vyksta. Pasak Dainės, lietuviai yra įsigiję ir išlaiko daug pastatų, be jų lietuvių organizacijos neturėtų kur rinktis arba būtų priverstos tai daryti svetimuose namuose.
Ateitininkų namai sveikina LF su 60-uoju gimtadieniu ir linki jam dar ilgai gyvuoti ir dosniai aukoti, kad lietuvybės išlaikymas būtų lengvesnis, tvirtesnis ir galingesnis. Šios gražios sukakties proga Ateitininkų namų valdybos pirmininkė pasiūlys savo valdybai įstoti į LF.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Balandžio 2 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 26)