Kalbėjosi Vitalius Zaikauskas.
Gerb. Prezidente, artėja gražiausios metų šventės. Ką jos Jums reiškia? Kokie Jūsų vaikystės prisiminimai apie Kūčias, Kalėdas?
Kūčios ir Kalėdos man iki šiol laukiamiausios šventės – kaip buvimo su artimais žmonėmis, dalinimosi ir dovanojimo stebuklas. Šis jausmas išliko per visą gyvenimą.
Priklausau tai Lietuvos kartai, kuri iš savo patirties atsimena laikus, kai Kūčias švęsti buvo draudžiama, o prie stalo susėsdavome tyliai. Tas vakaras atrodydavo tarsi šeimos paslaptis. Gyvenome kukliai, tai ir šventės būdavo paprastos. Žinoma, puošdavome eglutę – vaisiais, saldainiais, žaisliukais. Ir visada lauždavome kalėdaitį.
Didžioji dalis šventinių papročių mano gyvenime išliko iki šiol. Juk mes visi ateiname iš vaikystės.
Kokių dovanėlių gaudavote vaikystėje? Ko norėdavote?
Maža būdama tikėdavausi lėlės, o gaudavau drabužių, kojinių – kas mamai atrodydavo būtiniausia. Bet yra vienas ryškus prisiminimas iš ankstyvos vaikystės. Kai buvau 4 ar 5 metų, ryte radau Kalėdų Senelio padovanotą labai didelį apelsiną. Tai buvo įspūdingiausia dovana.
O dabar pati iki Kalėdų priruošiu kalną dovanų. Namie net turiu joms skirtą vietą. Stengiuosi, kad dovana būtų neformali, kad suteiktų džiaugsmo.
Žinoma, ir pati gaunu šventinių dovanų. Jeigu dabar pagalvojote apie įvairias dovanas iš kitų valstybių vadovų, tai jos priklauso valstybei ir yra eksponuojamos Prezidentūros rūmuose. Man ypač brangios Lietuvos žmonių dovanos – vaikų piešiniai, knygos, rankdarbiai. Jos visada pradžiugina ir sušildo.
Jau minėjote, kad išsaugojote šventines tradicijas. Kokios jos?
Kalėdų tradicija susideda iš daugelio detalių – pavyzdžiui, senas, iš vaikystės laikų išsaugotas kalėdinis žaisliukas, kuriuo kaskart papuošiu namų eglutę. Taip pat ir šventinio stalo ruošimas, nes Kalėdas visada sutinku namie su draugais ir artimaisiais. Tradiciškai ant stalo dedu lėkštę tiems brangiems žmonėms, kurių jau nebėra.
Taisyklės ruošti būtent 12 patiekalų griežtai nesilaikau, tačiau vienas patiekalas ant Kūčių stalo tradicinis – mano pačios marinuoti baravykai.
Kasmet drauge su darbuotojais susirenkame į prieššventinį renginį. Daugelis atsineša savo ruoštų patiekalų, dalijamės įspūdžiais, rengiame dovanų loteriją.
Bet ypatinga tradicija tapo „Knygų Kalėdos”, kurios vyksta jau aštuntą kartą ir šįkart kviečia dovanoti šalies bibliotekoms laukiamiausių knygų, esame paskelbę jų sąrašą.
Prezidentūros eglutę taip pat įžiebiame kartu su „Knygų Kalėdų” pradžia. Šią tradiciją įkvėpė man parašytas vaikų laiškas, kad jiems trūksta knygų. Nuo tada per septynerius akcijos metus jau padovanota beveik 300 tūkstančių knygų.
Ar sovietiniais laikais Kalėdų Senelis rasdavo kelią į Jūsų namus? Kada supratote, kad jis netikras?
Šiemet pradedant „Knygų Kalėdas” manęs paklausė, ar tikiu Kalėdų Seneliu. Prezidentūros salė buvo pilna vaikų. Papasakojau jiems, kad Kalėdų Senelis pirmą kartą sukėlė abejonių, kai atkreipiau dėmesį į jo dovanų maišą, kuris įtartinai atrodė matytas. Tai buvo pagalvės užvalkalas iš mūsų namų.
Bet dabar tvirtinu, kad Kalėdų Senelis labai tikras. Man pritars daugybė Lietuvos vaikų, su kuriais skridome į Laplandiją. Pirmą kelionę surengėme pernai, kai į svečius pas Kalėdų Senelį skrido šimtas vaikų iš globos namų. Su iniciatyvos partneriais į šiemetinę kelionę pakvietėme šimtą daugiavaikių šeimų atžalų.
Reikia savo akimis pamatyti, koks tai nuotykis vaikams: nuskristi už poliarinio rato, važinėtis rogėmis, kurias traukia elniai ir haskiai, dūkti sniege ir, žinoma, susitikti su pačiu Kalėdų Seneliu, kuriam perdavėme laiškus su Lietuvos vaikų piešiniais, norais, prašymais. O Jūs sakote netikras…
Kaip jaučiatės eidama tokias atsakingas pareigas?
Prezidento darbas – be pertraukų, be išlygų, ištisą parą, septynias dienas per savaitę.
Šiame darbe labiausiai įkvepia galimybė inicijuoti pokyčius, padėti žmonėms. Kai matau neteisybę, užverda kraujas ir atsiranda didžiausias impulsas veikti. Pavyzdžiui, kampaniją „Už saugią Lietuvą” pradėjome po to, kai visą šalį sukrėtė į šulinį įmestų vaikų tragedija ir socialinių darbuotojų aplaidumas. Kaimynai, bendruomenė, nevyriausybinės organizacijos – visi turime reaguoti ir veikti, kad smurtas, savižudybės, priklausomybės, patyčios trauktųsi iš mūsų gyvenimo, kad paskatintume žmones vaikus globoti arba įsivaikinti.
Šį pavasarį mūsų kampanijai „Už saugią Lietuvą” sukaks treji metai. Prie jos prisijungė visos savivaldybės, aktyviai įsitraukė verslas, suvokęs socialinės atsakomybės reikšmę. Iš viso užregistruota daugiau nei pusė tūkstančio iniciatyvų. Savo ruožtu inicijavau devynių įstatymų pataisas – visos Seime buvo priimtos ir jau įsigaliojo.
Vadinasi, esate iš prigimties kovotoja?
Jūs ir vėl mane grąžinate į vaikystę – į pradines klases. Tai buvo vienintelis kartas, kai gavau blogiausią pažymį – vienetą už elgesį, nes puoliau muštis gindama vieną mergaitę. Jaučiausi visiškai teisi, nes tai buvo muštynės „dėl teisybės”.
Ko pasiilgote asmeniniame gyvenime – kokio pomėgio, užsiėmimo? Mačiau, kad „Facebook” paskyroje dalijotės uogienių, gėlių nuotraukomis.
Kartais „Facebook” pasidalinu akimirkomis ne tik iš oficialiosios veiklos ir nustembu, kad pirmos žibutės ar stiklainiai su grybais sulaukia didesnio susidomėjimo nei valstybei reikšmingi susitikimai. Bet tai labai žmogiška.
Laisvalaikis, kurio lieka visai nedaug, dažniausiai atitenka knygoms, gėlėms. Galimybė pasigėrėti gamta man yra geriausias atokvėpis.
Ar Jums lieka laiko paskaityti spaudą?
Jeigu pati aktyviai stebėčiau žiniasklaidą, tikriausiai nebeliktų laiko sprendimams. Esu nuolat informuojama, kokios aktualijos sukasi tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.
Bet yra atsitikę ir taip, kad vieną kitą rytą anksčiau nei bendradarbiai pastebėjau kai kurias žinias, nes iš prigimties esu vyturys, į darbą atvažiuoju dar prieš 7 valandą ir pakeliui žvilgteliu, kokios naujienos „kybo” tinklalapiuose.
Jūsų kadencija greitai baigsis. Kokio kito Prezidento Lietuvai reikėtų? Juk kiekvienas laikmetis turi savo poreikių.
Kad ir koks ištiktų laikmetis, norisi, kad valstybės vadovu žmonės išrinktų politiką, kuriam svarbiausia – atsakomybė už Lietuvą ir jos ateitį. Kuris turi pakankamai platų akiratį, žinių, patirties, pagaliau – vidinės kultūros, gebėjimo ir noro įsiklausyti į skirtingas nuomones. Būna, kad prireikia ir kompromisų, gerai suprantant, jog dalis žmonių nenorės jų priimti.
Per rinkimų laikotarpį išgirsime įvairių deklaracijų. Rinkėjams bus nelengva atsirinkti, įžvelgti, kuris kandidatas kalba tik dėl to, kad „taip reikia”, o kuo iš tiesų galima pasitikėti. Tai egzaminas visiems.
Kokie ryškiausi prisiminimai apie buvimą šalies Prezidente? Kokie įvykiai abiejų kadencijų metu labiausiai įsiminė?
Šiandien dar anksti leistis į beveik dešimtmečio prisiminimus. Dabartis nepaprastai intensyvi, o būsimo pusmečio darbotvarkė pasipildo kiekvieną dieną.
Tačiau abi kadencijos iliustruoja mintį, kad būtent laikas, kuriame gyvename, jo aktualijos kelia didžiausius reikalavimus, nuo kurių niekur nepabėgsi. Mano pirmosios kadencijos pradžia sutapo su ekonomine krize ir jos padariniais, neatidėliotina būtinybe siekti energetinės nepriklausomybės. O artėjant antrajai kadencijai prasidėjo Rusijos agresija Ukrainoje, Krymo okupacija, kai Lietuva besąlygiškai stojo ukrainiečių pusėn. Tuo metu buvo akivaizdu, kad visas jėgas turime sutelkti šalies gynybai, užtikrinti saugumo garantijas.
Vis girdime žinių apie galimai būsimas Jūsų pareigas. Bet kuo Jūs labiausiai norėtumėte būti?
Manęs dažnai to klausia, bet filosofiškai kartoju, kad esu sulaukusi tokio amžiaus, kada nesistengiu planuoti būsimų įvykių. Todėl klausimas lieka atviras ir man pačiai. Nuspręs likimas. Bet kuriuo atveju visada ir visa širdimi būsiu su Lietuva.
„Draugui” kitų metų liepos 12 dieną sukaks 110 metų. Kaip manote, kodėl laikraštis gyvuoja šitiek metų?
Šiemet minėjome mūsų valstybės atkūrimo šimtmetį, o „Draugas” beveik dešimt metų vyresnis nei Vasario 16-osios Aktas. Tai daro didelį įspūdį, suvokiant, kokie pokyčiai įvyko žiniasklaidos srityje, ypač pastaraisiais dešimtmečiais, kai leidybą nutraukė arba į internetą persikėlė ne vienas garsus periodikos leidinys tiek Amerikoje, tiek Lietuvoje. Vadinasi, „Draugas” sugebėjo per tuos metus išsaugoti gana daug ištikimų skaitytojų, nors pasikeitė net kelios jų kartos. Tai vertybė, kuria galima pelnytai didžiuotis.
Kokie Jūsų palinkėjimai „Draugui”, jo rėmėjams ir, svarbiausia, skaitytojams?
„Draugui” linkėčiau ir toliau telkti lietuvišką bendruomenę, išlikti nepamainomu jos bičiuliu, turėti nepriklausomą nuomonę visais klausimais. Tiek laikraščiui, tiek skaitytojams ir rėmėjams linkiu abipusio ryšio, kad tautiečiai „Draugo” puslapiuose visada rastų jiems svarbų žodį.
„Draugo” redakcijai ir visiems skaitytojams – gražių švenčių, prasmingų ir sėkmingų ateinančių metų, kurie, kaip žinome, paskelbti Pasaulio lietuvių metais.
Dėkoju už pokalbį ir linkėjimus.