Loreta Steffens.
Lapkričio 16 d. Pasaulio lietuvių centras pakvietė į kasmetinį ir elegantiškiausią šių metų renginį – „Mada ir džiazas”. Visos renginio metu surinktos lėšos buvo skirtos Pasaulio lietuvių centro išlaikymui ir specialių projektų vykdymui. Šis centras yra lietuviškumo ir tautiškumo židinys JAV.
Didžiausias mados renginys Čikagoje šiais metais išsiskyrė ypač turtinga programa – buvo pristatyta net 12 Čikagoje gyvenančių dizainerių kolekcijų. Renginio tema – madingi 1920 metai, kai Čikagos gatvėse skambėjo džiazas, moterys pradėjo nešioti koketiškas sukneles ir pasaulį užvaldė industrinė revoliucija. Energingi renginio vedėjai Ramūnas Paulauskas ir Aušra Jasaitė-Paulauskas puikiai perteikė laikmečio nuotaiką.
„Mada ir džiazas” renginio dalyviams buvo perduotas PLC vykdomojo direktorius Artūro Žilio sveikinimas, kuriame buvo dėkojama madų renginio organizaciniam komitetui, daugybę valandų praleidusiam ruošiant mados šventę: Miladai Kunevičienei, Esterai Kijajevienei, Dianai Aleknaitei, Jolantai Kurpis ir Elytei Rėklaitis bei visiems savanoriams, kurie prisidėjo ruošiant patį renginį. Artūras Žilys pabrėžė, kad tokių renginių kaip šis ir labai aktyvios veiklos dėka PLC yra žinomas ne tik JAV, bet ir už jų ribų, ir visa tai yra visų mūsų bendro darbo rezultatas.
Kaip jau tapo tradicija, „Kunigaikščių užeiga” svečius vaišino gausia vakariene, kuri buvo lydima talentingo saksofonininko Mindaugo Matkaus atliekamo džiazo. Organizatoriai apgalvojo kiekvieną smulkią detalę – vakaras vyko prabangiai Esteros Kijajevienės papuoštoje salėje. Beje, pati ponia Estera pasirodė ir modelio amplua MK siuvimo studijos drabužių kolekcijoje.
Šio renginio organizatorė, talentingoji MK siuvimo studijos dizainerė Milada Kunevičienė savo kolekcijai pasirinko raudoną spalvą ir įrodė, kad moteris gali būti žavinga bei rafinuotai stilinga nepriklausomai nuo amžiaus ar kūno sudėjimo. Šios kolekcijos moteris kaip tik tokia – paslaptinga, nebijanti išsiskirti ir subtiliai laužanti tradicinius rėmus. „Kiekviena moteris nori būti pastebima, elegantiška ir išskirtinė, todėl ši kolekcija apie tai. Yra toks posakis ‘When in doubt, wear Red’. Sąmoningai pasirinkau įvairaus amžiaus ir dydžių modelius: taip norėjau parodyti, kad ir raudona spalva gali slėpti trūkumus ir išryškinti privalumus”, – pasakojo dizainerė. Žavingų modelių galvas, rankas ir netgi pačias sukneles puošė įmantrios gėlių aksesuarų studijos „Flora Lodge” sukurtos gėlių kompozicijos. Šios studijos savininkė Joana Bernote sukūrė įspūdingas gėlių aranžuotes, kurios dar labiau pabrėžė drabužių rafinuotumą ir suteikė šiai raudonai – fatališkai – kolekcijai subtilaus lengvumo.
Dizainerės Inos Stunžytės kolekcija iš merino vilnos, šilko ir kitų natūralių pluoštų buvo skirta svajoklėms – romantikėms. Tokia moteris yra apgaubta slidaus šilko ir lengvos vilnos, jinai yra nekasdieniškai svajinga ir kartu paslaptinga, tokia dama mėgsta ryškias spalvas, kurios yra subtiliai suderintos tarpusavyje, praeiviai pavydžiai ją palydi akimis. Įsisupusi į nepriekaištingai drapiruotą vilnos meno kūrinį, ji nepastebimai plaukia didmiečio gatvėmis, už savęs palikdama šilkinės svajonės pėdsakus.
Lietuvių dizainerė Audronė Stankūnienė pristatė kolekciją „Iš močiutės skrynios”. Pati menininkė kukliai pasakoja, kad Lietuvoje buvo mokytoja, ir siuvimas jai yra tik hobis, tačiau mezgė, siuvinėjo nuo pat mažumės. Todėl nekeista, kad Audronės kolekcija pasižymėjo spalvingumu, raštų margumu ir technikos įvairumu. Dizainerė savo kolekcijoje sujungė mezgimą, nėrimą su šilku, linu, šifonu ir kitais neįprastais audiniais. O kad kolekcija yra tikrai pavykusi, liudijo jaunųjų modelių šypsenos ir smagus žingsniavimas podiumu.
Dizainerė Jūratė Biskienė savo kolekciją apibūdino šiomis mintimis: „Džiazas – tai muzika, kurios pagrindas yra improvizacija. Jos pagalba muzikantas kalba apie dalykus, slypinčius viduje; tų pačių natų skambėjimas gali įgauti skirtingą atspalvį priklausomai nuo atlikėjo. Mada, stilius yra žmogaus individualybės išraiška, atspindinti jo dvasinę ir fizinę būseną, tik ji atsiskleidžia spalvų ir formų deriniais, kartais plevenančiais, pakiliais, kartais santūriais. Tad ir mano pristatyme pamatysite tai, kas manyje šiuo metu gyvena”. Ši vakarinių drabužių kolekcija pasižymėjo ypač prabangiais audiniais ir rafinuotu siluetu. Kiekviena moteris, pasipuošusi dizainerės Jūratės Biskienės vakariniais drabužiais, tikrai pasijus išskirtine ir nepakartojama.
Turbūt nesuklysiu pasakiusi, kad Rasos Januška kolekcija salėje sukėlė tikrą audrą. Dizainerės sukurta tobulų linijų kolekcija buvo sutikta audringų plojimų. Ši kolekcija susidėjo iš dviejų organiškai susipynusių vizualus meno instaliacijų. Podiumu žingsniavo drąsios, savimi pasitikinčios ir nebijančios naujų iššūkių moterys, o virš jų buvęs ekranas tarytum veidrodis atkartojo moterų eiseną, bet jau kitoje dimensijoje. Mes, moterys, nešiojame daug kaukių gyvenime – mamos, žmonos, vadovės, namų šeimininkės, svajotojos, pašėlusios draugės… Rasos Januška kolekcija kaip tik ir skirta tokiai moteriai – save mylinčiai ir savimi pasitikinčiai, tačiau dėvinčiai daug gyvenimiškų kaukių. Tokia moteris sugeba nustebinti ir netgi šokiruoti, bet tiktai jeigu pati to panori.
Dizainerė Alesia Chaika savo kolekcija įrodė, kad drabužių dizainas yra neatsiejama meno dalis. Modeliai žingsniavo nešini paveikslais, kuriuos atkartojo plazdančios suknelės ir besiplaikstančios skarelės. Alesios kolekcija jautrią istoriją pasakojo meno kūrinių ir skoningai drapiruotų suknelių pagalba. Vaikystė susipynė su paauglyste ir brandžia jaunyste, o nepakartojamas moters žavesys ir trapumas tik dar labiau pabrėžė neapčiuopiamą moterišką esybę.
Drąsi, ryški, nepamirštama – taip apibūdinčiau garsios drabužių dizainerės ir menininkės Dovilės Riebschlager pristatytą kolekciją „Atspindžiai”. Anot dizainerės: „Žodis ‘Atspindys’ turi dvigubą reikšmę, kaip ir ši kolekcija: tarsi atspindys trejų metų darbo rūbų kūrybos srityje po net keleto dešimtmečių pertraukos, kaip ir šviesos atspindžiai skirtinguose paviršiuose.
Gilindamasi į atspindžių esmę ir įvairovę aš panaudojau audinius, pasižyminčius skirtingomis atspindėjimo savybėmis: nuo metalinių, holografinių, šviesą atspindinčių, iki vaivorykštinius paviršius turinčių ir permatomos organzos. Kad būtų įdomiau ir kaip iššūkį sau paeksperimentavau su nuostabia sintetinių audinių savybe – termine atmintim. Buvo įdomu pamatyti galutinį rezultatą ir kaip tokia trimatė struktūra keičia ir skaldo atspindžius”. Ši kolekcija taipogi buvo pristatyta New Yorko madų savaitėje, kur sulaukė didelio mados žinovų dėmesio.
Dizainerė Kristina Giedra savo studijoje „Kristina’s Design Palace” kuria vienetinius drabužius ir aksesuarus. Studijoje yra kuriami plačios paskirties ir dizaino drabužiai – nuo patogių laisvalaikio iki prašmatnių vestuvinių suknelių.
Menininkė pabrėžia, kad jai yra labai svarbu, jog drabužis ne tik atliktų savo funkciją, bet būtų mielai nešiojamas ir nereikalautų daug priežiūros. Ar tai būtų aksesuaras, ar vakarinis apdaras, dizainerė viską kuria ir siuva pati. Net mažiausia detalė nepraslysta pro daug patirties turinčią Kristiną Giedrą. Menininkės aistra yra unikalių drabužių ir vienetinių aksesuarų kūryba. Kaip matėme iš mados renginyje „Mada ir džiazas” parodytos kolekcijos, moteris įkvėpimo sėmėsi iš šaltųjų sezonų įspūdingų gamtovaizdžių spalvų, nepakartojamų gyvūnų kailio raštų bei šiam sezonui būdingų jaukių tekstilės derinių.
Laimutė Sabaliauskaitė-Rudaitienė pristatė debiutinę kolekciją „Ir aš galiu!” Tiesą pasakius, tai buvo viso šaunių moterų klubo debiutinis pasirodymas. Į šį klubą susirinko meninės sielos bendramintės, norinčios išbandyti savo jėgas netradiciniame amplua. Šiam projektui moterys pasirinko tapybos ant šilko meno iššūkį, ir tai joms puikiai pavyko. Savo darbus pristačiusios autorės drąsiai žingsniavo podiumu su visiems mums pavydėtinu veržlumu. Klubo prezidentė ir idėjos autorė Laimutė Sabaliauskienė-Rudaitienė kartu su klubo „Ir aš galiu” moterimis linkėjo visiems mums siekti nepasiekiamo ir išmėginti dar nepatirto.
Vakaro viešnia Sofija Derehuz/Eleganza Club pristatė bene didžiausią šio vakaro kolekciją. Čia vyravo spalvų paletė, ypač tinkanti šaltajam metų sezonui. Kolekcijoje vyravo klasikiniai, dėmesį patraukiantys deriniai. Šios kolekcijos herojė – ryški moteris, mėgstanti patogumą ir idealią estetiką. Po šios rudeniškos kolekcijos „Laurel Bridal” pristatė romantika dvelkiančią vestuvinių suknelių kolekciją. Kiekvienas pristatytas modelis buvo unikalus ir nepakartojamas. Dauguma demonstruotų suknelių buvo sukurtos Italijos, Prancūzijos ir Ispanijos dizainerių.
Šio vakaro paskutinė kolekcija, sukurta dizainerės Auksuolės Kišonaitės-Marciulevičienės, tapo ode lietuviškai estetikai. Dizainerė išradingai suderino gerai pažįstamus etninius raštus su sparčiai besikeičiančiomis mados užgaidomis. Moterims ir vyrams skirta kolekcija išsiskyrė preciziškomis linijomis ir kruopščiai apgalvotomis detalėmis. Menininkės rankomis pasiūti, išsiuvinėti, peltakiuoti ir aplikacijomis papuošti drabužiai tapo šio vakaro kulminacija.
Renginyje dalyvavo apie 500 žmonių. Pagrindinės šio renginio rėmėjos – Daiva Malūkas ir Vaida Čaplinskienė. Renginio metu vyko loterija, kurios metu buvo galima išlošti rėmėjų gausiai paaukotų prizų. Socialiniuose tinkluose „Mada ir džiazas” sulaukė didžiulio atgarsio. Atrodo, kad „Facebook”, „Instagram” ir „Twitter” socialiniai tinklai visą praėjusią savaitę tuo tik ir dūzgė. Visur buvo galima išvysti meniškas renginio nuotraukas, entuziastingus komentarus ir svečių atgarsius. Jau renginio aistroms aprimus, teko pabendrauti su jo pagrindine organizatore Milada Kunevičiene. Ji papasakojo apie šio renginio pradines užuomazgas, šių metų renginyje dalyvavusius dizainerius ir pagalbininkus, be kurių ši šventė nebūtų įvykusi.
„Ši graži tradicija tęsiasi jau daug metų. Senoji emigracijos karta, sukūrusi šį nuostabų renginį, perdavė organizacinius reikalus vėliau atvykusiems. Eilę metų renginio organizatorė ir idėjų generatorius buvo Lina Smilgienė. Jos dėka renginys tapo labai populiarus ir įgavo dabartinį formatą. Mes stengiamės pritraukti kuo daugiau kūrėjų ir po truputį atsisakyti parduotuvių pasirodymo. Žinau, kad gan sudėtinga prikalbinti naujus dalyvius, nes ne visi pasitiki savo jėgomis, o ir išlaidos kuriant kolekciją podiumui siekia kelis tūkstančius dolerių. Mes visada laukiame naujų veidų, jaunų dizainerių, įvairių krypčių ir sričių kūrėjų.
Ne pirmus metus dalyvauja Auksuolė Kišonaitė-Marciulevičienė, Audronė Stankūnienė, Jūratė Biskienė, Joana Bernotė, Kristina Giedra, Dovilė Riebschlager, Ina Stunžytė. Labai džiaugiamės, kad keletas kūrėjų, kurie dalyvavo pirmą kartą, sulaukė daug dėmesio ir ovacijų. Moterų grupė, vadovaujama Laimutės Sabaliauskaitės-Rudaitienės, pademonstravo savo kurtas sukneles nuo medžiagos tapymo, kirpimo, siuvimo iki pilno įvaizdžio ir ėjimo podiumu. Labai netikėtas buvo Rasos Januška dalyvavimas. Man nebuvo paslaptis, kad Rasa yra diplomuota rūbų dizainerė. Jos kolekcija sukėlė plojimų bangą dėl labai netikėtų konstrukcinių sprendimų. Pakvietėme keletą dalyvių, kurie gerai žinomi Čikagos mados industrijoje, bet mažiau žinomi mūsų, lietuvių, publikai – Alesia Chaika, Sofija Derehuz/Eleganza Club ir Laurel Bridal.
Renginio tema pasirenkama bendruose pokalbiuose ir diskusijose su organizacinio komiteto nariais. Šiais metais jis buvo negausus, bet labai organizuotas. Didžioji dalis darbų teko Esterai Kijajevienei, man ir PLC atstovei bei koordinatorei Dianai Aleknaitei. Dar kartą įsitikinau, kad didelius darbus gali padaryti ir mažas kolektyvas, jei kiekvienas žinosime savo tikslą. Estera Kijajevienė daug metų valdo renginių organizavimo ir dekoravimo kompaniją, todėl jai buvo patikėtas renginio dekoras, o, patikėkite, tai yra gan sunkus ir atsakingas darbas. Dar norėčiau paminėti, kad Esteros asmeninių pažinčių dėka mūsų loterijos prizai buvo tokie gausūs, kad turbūt nebuvo nei vieno nelaimėjusio, žinoma, jei pirko loterijos bilietus. Diana Aleknaitė vykdė informacijos sklaidos, pramoginės programos sudarymo, maisto užsakymų, bilietų spausdinimo, socialinių tinklų ir dar daug visokių darbų. Na, o man liko dizaineriai, modeliai, bilietų platinimas, loterijos prizų pristatymas socialiniuose tinkluose ir dar daug daug smulkių darbelių, kurių niekas nepastebi, bet be jų renginys nebūtų toks, koks yra dabar”.