Padėkota renginio organizatorėms (iš k.): Jolantai Kurpis, Esterai Kijajavienei, Dianai Aleknaitei, Miladai Kunevičienei, Aurelijai Bendoriūtei-Čekalinas ir Rasai Statulevičienei. Nuotraukų autorės Nijolė Shuberg (Nijole Shuberg Photography) ir Gabrielė Dabašinskaitė (JustGaba photography & drawings).

Nėrė į „Allegro” madų pasaulį

Rasa Statulevičienė.

Spalio 21 d. Pasaulio lietuvių centro (PLC) R. Riškus salė atrodė ypatingai – bu­vo pilna pasipuošusių, šventiškai nusiteikusių, pakilios nuotaikos moterų. Jos visos susirinko pasižiūrėti jau trisdešimt penktą kartą rengiamo Madų šou, kuriam šiais metais buvo suteiktas pavadinimas „Allegro”.

Šeštą valandą vakare, prasidėjus kokteilių valandai, moterys smagiai šnekučiavosi, mėgavosi viena kitos draugija ir dalyvavo loterijoje. O loterija šiais metais buvo išties gausi – lietuviai kūrėjai, įvairiausių paslaugų teikėjai, desertų kepėjai, verslų savininkai buvo labai dosnūs ir noriai steigė loterijos prizus. Iš viso buvo per 120 vertingų prizų, kurie sulaukė labai didelio dalyvių susidomėjimo. O vakarui įpusėjus, prizai atsidūrė laimingųjų rankose.

Vakaro vedėjai – Kęstutis ir Karolina Daugirdai.

Vakaro vedantieji – ką tik susituokusi pora

7 valandą vakaro prie stalų visus sugrą­žino Grand Duke’s Restaurant patiekta vakarienė. Svečiai skanavo egzotiškų salotų, mėgavosi ryžiais su jūros gėrybėmis bei kepsniais su įvairiais priedais. Taip pat buvo patiekta kavos su desertų asorti.

Pasimėgavus vakariene, prasidėjo įspūdingas renginys su nedidele intriga. Scenoje pasirodė visiškai neseniai susituokę renginio vedantieji Karolina ir Kęstutis Daugirdai, kurie žiūrovams dovanojo muzikinį kūrinį „Pažiūrėk į dangų”.

Po gausių aplodismentų renginio ve­dan­tieji pasveikino svečius ir priminė, kad jau daugiau nei 30 metų vykstantis renginys yra skirtas PLC, lietuviškos kultūros ir paveldo židinio išlaikymui. Visiems buvo padėkota, kad dalyvauja ir savo buvi­mu remia mūsų visų lietuviškus namus.

Vedantieji netruko pranešti, kad šiemet Madų šou „Allegro” turi naujovę – ne tik moterys žiūrės į dizainerių pristatomas kolekcijas, bet ir dizaineriai atkreips dėme­sį į salėje susirinkusias žiūroves. Gražiausiai ir stilingiausiai apsirengusi dama bus apdovanota A. Plioplio kurta šilko skraiste, kurios vertė 295 dol.!

Trumpai aptarus žodžio Allegro reikšmę, Karolina informavo, kad savo kolekci­jas pristatys vienuolika mados kūrėjų. Priminusi, kad vakaras bus sudarytas iš dviejų dalių, pakvietė visus „nerti į madų pasaulį”.

Gėlės dizainerėms M. Kunevičienei (k.) ir J. Bernotienei.

„Fantazijai nėra ribų – nebijokite pačios kurti”

Pirmosios kolekciją pristatė Milada Kunevičienė (MK siuvimo studija) ir Joana Bernotė (Floral Lodge), papuošusi kolekciją įspūdingomis gėlių kompozicijomis. Kolekcija vadinosi „Atostogos”.

„Gera matyti moteris, pasipuošusias ir laimingas. Juk laimingas žmogus visada būna gražesnis”, – sakė Milada. Jos sukurta spalvinga, plaukiančių audinių modelių grupė šį vėsų rudens vakarą dvelkė nostal­gija atostogoms. Ši kolekcija puikiai tinka ir kiekvienai dienai. Kuriant kolekciją, Milados noras buvo taip papuošti moterį, kad ji jaustųsi išskirtine ir trauktų aplinkinių žvilgsnius. Joanos gėlių kompozicijos „Atostogų” kolekciją pavertė išskirtine ir ypatinga.

Dainuoja „Peppermint Patties” merginos.

Antroji kolekcija buvo sukurta dviejų kūrybingų draugių, savo fantaziją sujungusių į bendrą projektą „House of Rehab”. Jos sukūrė ir šventės metu parodė kolekciją, pavadintą „Nauja – tai pamiršta sena”.

Kolekcijos idėja gimė iš noro sukurti naują apdarą, panaudojus nebenešiojamus rūbus.

„Parodyk savo spintą ir mes padėsime tau atrasti save iš naujo”, – sako Vita ir Si­gita. Jos tą vakarą demonstruotai drabužių kolekcijai panaudojo savo  ir draugių nenešiojamus rūbus. Mes visada kuriame – mintyse, realybėje ar trokštame giliai širdyje tai daryti, nes moteris yra sutverta kūrybai, o kūrybinė fantazija neturi ribų. Savo darbu dizainerės norėjo kiekvieną žiū­rovę įkvėpti ir padrąsinti, kad šios nebijotų kurti ir leistų savo talentui atsiskleis­ti, nes kurdamas žmogus jaučiasi laimingas.

Trečiąją kolekciją, pavadintą „Rudens dvelksmas”, pristatė Jūratė Banionienė. Jos rodomi darbai buvo skirti moteriai, kuri vertina autentišką ir madingą aprangą. Vadovaudamasi šiuolaikišku požiūriu į moterišką rūbą, Jūratė stengėsi parinkti audinius, kurie būtų patogūs ir natūralūs, todėl dauguma rūbų kolekcijoje buvo iš la­bai kokybiškai išdirbtos alpakos vilnos.

Rėmėsi praeities patirtimis ir tradicijomis

Ketvirtos kolekcijos „Style V Dress With Me” kūrėja Vesta Salinas (Knitting wonders Inc.) pristatė nėrinių kolekciją, norėdama pabrėžti, kad užsiimant verpalų menu, ne tik kažką kuriame, bet ir dalyvau­jame dešimties tūkstančių metų senumo istorinėse tradicijose. Kuriame meną ne tik savo sielai ir ateities kartoms, bet, pasitelkusios fantaziją, pasinaudojam mūsų protėvių kūrybos patirtimis.

„Kerėtojos” motyvai – iš liaudies kūrybos klodų.

Grįžti prie šaknų, pažinti gimtinės kultūrą bei istoriją kvietė ir penktoji kūrėja, baltarusė Yuliya Čiup su kolekcija „Charaunitsa”. Iš baltarusių kalbos „Charaunitsa” reiškia burtininkė, žiniuonė. Žyniuo­nė Baltarusijos tradicijose – tai graži moteris, aplinkinius žavinti savo nuoširdžia šypsena, gera širdimi, gracija.

Skirtingai ne įprastai, paprastai spalvotas kolekcijas kurianti Dovilė Riebsch­la­ger (DoviArt Fashion), šį kartą pristatė „juo­­dą” kolekciją su kodiniu pavadinimu „Tobula juoda”. Autorei kolekcijos idėja į galvą atėjo dar vasario mėnesį, kai daug laiko praeido kelyje į namus, važiuodama iš New Yorko madų savaitės. Ją net pačią nustebino ši idėja sukurti drabužių kolekciją, kurioje nėra spalvų, kurias ji taip mėgsta. Ši dizainerės vizija iki galo susi­kris­talizavo, kai ji pradėjo kurti šį projektą kartu su fotografu, videografu ir kompozitoriumi iš Tokyo – Hideyoshi Kurosawa, kuris sukūrė ir muziką šiam pasirodymui.

D. Riebshlager kūriniai – žinomi pasaulyje.

Pasibaigus Dovilės pristatymui, svečiai buvo pakviesti trumpam atsitraukti nuo madų, pabendrauti, aptarti madą.

Ponia prie 33-ojo stalelio – kuri?

Po pusvalandžio prie stalų sugrįžti pakvietė bliuzą dainuojančios Peppermint Patties merginos. Taip pat visų laukė vaka­ro intriga, tai kuri gi bus išrinkta gražiau­siai ir stilingiausiai pasipuošusia renginio dalyve, kuri bus apdovanota Audriaus Plioplio sukurta šilko skraiste „Neuronal Symphony”.

Vakaro vedančioji Karolina puikiai kū­­rė intrigą, iš karto nepristatydama stilingiausiai apsirengusios damos. Ji pradėjo nuo informacijos, kad ši ponia sėdi prie sta­lo, kurio numeris yra 33-čias. Paprašė visas prie to stalo sėdinčias damas atsistoti, o publikos – paploti. Na, o tada buvo pa­skelb­tas Ramunės Žilinskienės vardas. Aidint ovacijoms, renginio vedantysis Kęstutis, palydėjo Ramunę į sceną, o Pasaulio lietuvių centro direktorė Elytė Rėklaitis įteikė dovaną.

Įdomus faktas – pati Ramunė PLC orga­nizuojamuose madų renginiuose ne kartą demonstravo madas, todėl apsigaubusi skara, drąsiai ėjo podiumu ir pademonstravo gautą dovaną. Nuslūgus ovacijoms, skirtoms Ramunei, toliau buvo tęsiamas kolek­cijų demonstravimas.

Stilingiausia vakaro dama – Ramunė Žilinskienė.

Šilkas – podiumo karalius

Septintąją kolekciją „Gamtos spalvų magija” pristatė Lietuvoje teatro kostiumų dizainere dirbusi Valia Bračiulytė. Įkvėpi­mą Valiai suteikė vandens stichijos ir neaprėpiamo dangaus spalvos, meilė jūrai. Šitaip kūrėjai gimė mintis perkelti ant šilko jūros spalvas, charakterį, nuotaikas, o saulėtekiai ir saulėlydžiai išplėtė spalvų paletę. Pagaliau į kūrybos procesą buvo įjungta ir pati gamta – medžiai, žolė ir gė­lės. Gamtos grožis ir magija buvo įamžinta ant šilko.

„Juoda gulbė” – taip vadinosi aštuntoji kolekcija, kurią sukūrė Danguolė Apanavičius. Tai kolekcija, kuri atspindėjo ne tik moters grožį, bet ir jos stiprybę, elegan­tiškumą, saviraišką, užsispyrimą ir, svarbiausia – pasitikėjimą savimi. Praeityje Danguolė eksperimentavo su daugybe spalvų, idėjų, na o šį kartą nusprendė išbandyti klasiką, „pagardinusi” ją truputėliu avangardo.

Ant podiumo – D. Apanavičius „Juoda gulbė”

Danguolė sako, kad  jau seniai norėjo pristatyti ne tik savo sukurtus drabužius, bet suderinti juos su visais reikiamais aksesuarais.

Devintoji kolekcija, pavadinimu „Šilko burtai”, priklausė profesionaliam menininkui ir neurologui-neuromokslininkui Audriui Pliopliui. Naudodamas šiuos šilko šalius, Audrius perkelia meną nuo galerijų ir muziejų sienų ir suteikia galimybę jį dė­vėti bei mėgautis. Nėra geresnio būdo įvertinti meną, kaip priglausti jį prie veido, jausti jo šilumą ir švelnumą. Menas veikia žiūrovą psichologiškai, intelektualiai ir, svarbiausia, emociškai. Šilkas yra šio menininko terpė. „Mane žavi šis blizgus stebuklas”, – sakė dr. Audrius Plioplys.

Stebuklai, sukurti iš natūralių medžiagų

Dešimtąją kolekciją pristatė graikas Christos Taltsidis su pavadinimu „23 Fall and Winter Collection”. Christos laikomas vienu iš paskutiniųjų Amerikoje praktikuo­jančių tikrų kailio drabužių kūrėjų. Jis tikras virtuozas – jo originalaus ir sudėtin­go dizaino darbai, meistriškumas ir aistra kūryboje  ieškoti naujos ir gilesnės prasmės, atsiskleidžia unikaliuose meno darbuose.

Lino apdarai – gražūs vakar, šiandien ir visada.

Paskutinioji, vienuoliktoji kolekcija, pavadinta „Kai atidarai močiutės skrynelę… – Allegro!” – priklausė Auksuolei Kišonaitei-Marciulevičienei (Goldin) ir Violetai Stankevičiūtei-Gavelis. Lietuvoje dizainere dirbusi Auksuolė, atvykusi į JAV, ir čia toliau puoselėjo savo meninius polinkius – tapo vyriškų kostiumų dizainere Richard Bennett Custom Tailor Shop bei įkūrė individualią įmonę „Goldin”. Jos darbus esame ne kartą regėję įvairiausių renginių metu, demonstruojamus scenoje. Jos braižą puikiai atpažįstame, pastebėję patriotine ir tautine tema sukurtus apdarus dėvinčius lietuvius. Šią renginyje parodytą kolekciją Auksuolė kūrė kartu su kita puikia, kūrybinga rankdarbių meistre Violeta Stankevičiūte-Gavelis. Violeta puikiai mezga, neria ir bando įvairiausias technikas, kurdama unikaliase namų puošybos ir rū­bų dizaino detales.

Pasibaigus madų demonstravimui, ant scenos buvo pakviesti visi kūrėjai, kur jiems gausiomis ovacijomis buvo dar kartą padėkota už sukurtas nuostabias kolekcijas ir padovanotą reginį žiūrovams. Gausiais plojimasis apdovanota renginį organizavusi komanda – Milada Kunevičienė, Estera Ki­jajevienė, Rasa Statulevičienė, Diana Aleknaitė, Aurelija Bendoriutė-Čekalinas, Jolanta Kurpis, PLC darbuotojai bei prie renginio įgyvendinimo prisidėję garso specialistas Saulius Sadauskas (Saund FX) bei fotografė Nijolė Shuberg (Nijole Shuberg Photography).

A. Kišonaitės-Marciulevičienės (Goldin) ir V. Stankevičiūtės kolekcijoje karaliauja linas.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Lapkričio 9 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 89)