Grupė savanorių, kurie savo laiką paskyrė studijoje Rising Lotus Healing Center surinktos siuntos pakavimui. (Organizatorių nuotr.)

Parama Ukrainai

Virginija Petrauskienė.

„Draugas” pakalbino labdaros organizacijos „Chicago Mothers Foundation” prezidentę Editą Zasimauskaitę. Per šią organizaciją jau pirmąją karo savaitę į Ukrainą buvo iš­siųsta humanitarinė siunta su pačiais reikalingiausiais daiktais – vaistais, tvarsliava, šildančiomis antklodėmis ir kt.

Pakavimo darbai.

Aukojo kas kiek galėjo

E. Zasimauskaitė patikino, kad prie labdaros prisidėjo – pinigus aukojo ir vis tebeaukoja visa lietuvių bendruomenė. „Žmonės, tiek lie­tuviai, tiek amerikiečiai, labai nori padėti Ukrainos žmonėms. Tačiau daugelis nežino, kaip tą padaryti. O mes („Chicago Mothers Foundation” – red.) esame pelno nesiekianti organizacija, tad galime rinkti ne tik aukojamus daiktus, bet ir pinigus. Juolab, turime patirtį ir žinome, kokiais kelias eiti, atliekant šiuos darbus”, – sakė Edita.

Ji pasakojo, kad jos vadovaujamas fondas, kuris Facebook (FB) erdvėje yra žinomas kaip „Vilties aitvarai”, per kelias dienas surinko 6 000 JAV dolerių. Žmonės aukojo tiek, kiek kurie galėjo: vieni didesnes sumas, kiti po kelias dešimtis dolerių.

Dėžėse – medikamentai ir kiti labai reikalingi daiktai, skirti Ukrainos kariams. (Organizatorių nuotr.)

„Kai tik išgirdau, kad Rusijos kariuomenė įžengė į Ukrainą, vis dar tikėjau, kad tai tik noras pagąsdinti, kad jie greitai išeis. Tačiau kitą rytą atsikėlusi supratau, kad šis košmaras užsitęs. Taigi, nusprendėme kuo skubiau pradėti rinkti pinigus, kad galėtu­me savo pagalba prisidėti prie ukrainie­čių kovos. Pradžioje norėjome paskelbti pinigų rinkliavą per GoFundMe (sutelktinio finansavimo platforma, leidžianti surinkti pinigų įvairiems įvykiams – red.). Tačiau mums neleido šiuo keliu eiti – per kelias dienas atsirado tiek daug žmonių, kurie per šią platformą kvietė žmones aukoti Ukrainai, kad jos įkūrėjai nespėjo tikrinti, ar tikrai aukojami pinigai bus skirti tam tikslui, kuris nurodytas”, – pasako­jo E. Zasimauskaitė.

Todėl žmonės buvo pakviesti aukoti per FB „Vilties aitvarų” svetainę. Kadangi ši labdaros organizacija jau dirba gerą dešimtmetį ir yra pelniusi žmonių pasitikėjimą, pinigai ėmė plaukti.

Labdaros organizatorėms teko suktis dideliu greičiu. Jos iš vietos ukrainiečių bendruomenės buvo gavusios reikalingiausių daiktų sąrašą. Žinoma, pirmoje vietoje – vaistai, tvarsliava, kariškos vaistinėlės, taip pat specialios nedaug vietos užimančios šildančios, arba termoantklodės, dar – radijo stotelės, vadinamos „racijos”, kurios padeda palaikyti ryšį per atstumą.

Reikalingiausi – kraujavimą stabdantys milteliai

Žinutės siuntų gavėjams. (Organizatorių nuotr.)

„Dabar Ukrainai pats reikalingiausias medikamentas – kraujavimą stabdantys milteliai. Anksčiau apie tokius nebuvau girdėjusi. Tačiau paaiškėjo, kad tai labai efektyvus preparatas, galintis sustabdyti žaizdos kraujavimą bent porai valandų. Mes tokių radome Amazon parduotuvėje. Tačiau preparato gamintojai negalėjo net pagalvoti, kad taip išaugs šių miltelių poreikis. Mes nusiuntėme užklausą ne tik miltelių gamintojams, bet ir termoantklodžių tiekėjams, nes norėjome pirkti didelius kiekius”, – pasakojo E. Zasimauskaitė.

Tarp pirkinių buvo ir kareiviškos vaistinėlės, kuriose yra visko, ko reikia pirmajai pagalbai karo lauke: speciali tvarsliava, skirta šautinėms žaizdoms, kraujavimui stabdyti skirta plazma, įtvarai, vaistai, malšinantys skausmą ir t. t.

Už suaukotus pinigus buvo užsakyta ir miegmaišių, proteino batonėlių, kurie užima nedaug vietos, bet gali bent kelioms valandoms suteikti sotumo ir energijos.

Siuntos Ukrainai. (Organizatorių nuotr.)

„Kai pradėjo plaukti užsakytos prekės, nežinau, ką galvojo tie Amazon vairuotojai, kuriems teko daug kartų eiti prie mašinos ir krauti prekių dėžes”, – kalbėjo Edita. Ji pasakojo, kad įvairūs užsakymai plūdo skirtingais adresais, kai kurie buvo nukreipti tiesiai į vietinės ukrainiečių bendruomenės patalpas. Prie šios labdaros rinkimo prisidėjo daug žmonių – tie, kurie galėjo: ir moterys, ir vyrai. Fondo vadovės teigimu, paprastai pakakdavo paskambinti ir paklausti žmogaus, ar jis gali padėti. Nebuvo nė vieno neigiamo atsakymo – žmonės skubėjo į pagalbą.

Viena iš organizatorių, palaikanti ryšį su ukrainiečių bendruomene, yra Edita Rubi. Ji pasakojo, kad pakuojant žmonių paaukotą labdarą, ne kartą kaupėsi ašaros: kai kurie aukotojai prie maišų ant dėžių su daiktais užrašė ir nuostabių palaikymo žodžių ir palinkėjimų ukrainiečiams.

E. Zasimauskaitė paaiškino, kad pirmoji siunta už 4 000 dol. jau iškeliavo į New Yorką, iš ten bus skraidinama į Lenkiją, paskui pasieks adresatus – kovojančius ukrainiečius.

Estera pasidžiaugė, kad įvairios labdaros Ukrainai skyrė ir lietuviai, ir amerikiečiai. (Nuotr. iš asmeninio albumo)

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Kovo 5 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 18)