Pasaulio lietuvių centras (PLC) Lemonte daugiau kaip prieš mėnesį uždarė visas duris lankytojams, bet jo veikla nesustojo nė minutei. Sutelkus puikią ir profesionalią komandą, čia ne tik dirbami kasdieniai įprasti darbai, bet ir tęsiamas pastatų komplekso remontas, koordinuojami ir vykdomi projektai, rimtai ruošiamasi artėjančiai ekonominei krizei ir koreguojamas metų biudžetas, ieškoma ir deramasi su valstybiniais ir privačiais paramos fondais dėl būtinos pagalbos, perorientuojama veiklos kryptis ir prioritetai. Smagu buvo išgirsti, kaip profesionaliai čia tvarkomasi ir kokiose patikimose rankose šiandien yra mūsų kultūrinis židinys. Apie tai Danguolei Norkūnienei išsamiai papasakojo PLC vykdomasis direktorius Artūras Žilys.
Žinia internete, kad PLC uždaromas, nuskambėjo kažkaip kraupokai ir sukrėtė. Mūsų visų lietuviškos veiklos židinys, kuriame renkamės, susitinkame, sportuojame, meldžiamės, šokame, dainuojame, kuriame mokosi mūsų vaikai ir anūkai jau daugiau kaip 30 metų, užrakino visas duris. Turbūt pirmą kartą per visą savo egzistavimo laiką. Kaip jautėtės pranešdami tokią žinią lietuviams?
Visų pirma norėčiau išreikšti užuojautą visiems bendruomenės nariams, kurie dėl viruso COVID-19 neteko artimųjų, susidūrė su rimtomis sveikatos problemomis ar neteko darbo. Tai sunkus laikotarpis visiems. Kaip bendruomenės namai, raginame visus laikytis valdžios nurodymų ir elgtis atsakingai. Koronavirusui užklupus pasaulį, sekėme JAV valdžios, Illinois valstijos bei CDC (Centers for Disease Control and Prevention) nurodymus ir gaires. Būtent todėl, kad esame bendruomenės namai – daugelio renginių ir lietuvių organizacijų, būrelių, užsiėmimų ir susibūrimo židinys – turėjome imtis priemonių greitai ir efektyviai. Pasirodžius Illinois gubernatoriaus J. B. Pritzker įsakui „Stay-at-Home”, uždarėme centro duris, stengdamiesi apsaugoti bendruomenės narius ir PLC lankytojus nuo kontaktų tarpusavyje. Mūsų pagrindiniai prioritetai, nulėmę tokį sprendimą ir tolesnius veiksmus, yra du: pirmas – bendruomenės narių bei PLC darbuotojų saugumas, antras – centro išlaikymas.
Turiu priminti, kad PLC administruoja didelį pastatų kompleksą, kur paprastai per savaitę apsilanko daugiau kaip 5 000 žmonių. Nors centro durys uždarytos lankytojams, jo veikla nesustojo. Uždarius pastatą, kiek įmanoma sumažintos visos išlaidos, tačiau ir toliau tęsiami remonto ir priežiūros darbai – pastatų kompleksas yra 150 000 kv. pėdų dydžio ir aplink pastatą yra 18 akrų žemės. Reikia rūpintis pastatų saugumu, kad ir toliau būtų tiekiamos ir prižiūrimos komunalinės paslaugos – šildymo, vandens, elektros tiekimas, šiukšlių išvežimas ir kitos. Viename iš komplekso pastatų yra ir 17 butų, kuriuose gyvena žmonės. Taigi viskas veikia panašiai, kaip ir ligi šiol.
Sprendimas pastatų kompleksą uždaryti, nors ir skubus, buvo gerai apgalvotas ir tam buvo ruošiamasi. Jeigu taip būtų atsitikę prieš dešimt metų, PLC tikrai būtų buvę dar sunkiau. Per pastarąjį dešimtmetį centras daug investavo į organizacijos infrastruktūros gerinimą bei efektyvinimą, finansų sistemos performavimą. Ilgamečio PLC valdybos pirmininko Lino Gylio, savo profesiniame gyvenime ilgus metus dirbusio vadovaujamą darbą, bei mano, PLC vykdomojo direktoriaus, tikslas nuo pat pradžių buvo surinkti į PLC tarybą, valdybą bei administraciją specialistų profesionalų komandą, kuri savo profesionalią patirtį galėtų pritaikyti PLC veikloje. Galime pasidžiaugti, kad to pasiekėme.
PLC tarybą, vadovaujamą Jurgio Riškaus, sudaro net trys gydytojai ir du sveikatos priežiūros darbuotojai, du inžinieriai, architektas, teisininkas, finansininkas ir keli verslo atstovai. Pastaruoju metu susidariusi precedento neturinti situacija pasaulyje, tikimės, tėra tik laikina. Žiūrime į ateitį ir planuojame, kaip prisitaikysime prie naujų realijų, palaipsniui atgaivindami veiklą, kol grįšime į normalias vėžes.
PLC pastaraisiais metais laikėsi stipriai kaip niekada. Ko gero, šiems metams buvo suplanuota rimtų darbų, projektų? Kaip visa tai sprendžiate – atidėsite ar kažką galėsite nuveikti ir nuotoliniu būdu?
Tikrai taip. Džiaugiamės, kad per pastarąjį dešimtmetį PLC veikla stabilizavosi, finansinė situacija pagerėjo ir į pastatų atnaujinimą bei modernizavimą investavome labai daug. Visose srityse prisitaikėme prie naujų ir efektyvių technologijų – nuo pastato ūkinės priežiūros, vidinių funkcijų technologijų, apsaugos sistemos, duomenų bazių bei komunikacijos priemonių. Administracijos darbuotojai jau ir anksčiau turėjo galimybę planuoti, koordinuoti ir vykdyti projektus, vystyti bei plėsti centro veiklą nuotoliniu būdu. Tą šiuo metu ir darome. Toks darbas mums nebuvo naujiena, tam mes buvome pasiruošę daug anksčiau. Nuotolinius konferencinius pokalbius administracija, taryba ir valdyba rengia bene kasdien ir tokiu būdu sprendžia aktualius einamuosius klausimus. Atsiradus galimybei, užpildėme prašymus valstybiniam ir kitiems paramos fondams. Toliau dirbame savo kasdienius darbus ir žiūrime į priekį: pradėjome daugiau laiko skirti įvairių privačių ir valstybinių fondų paieškoms su tikslu gauti paramą mūsų organizacijos veiklos efektyvinimui, inovacijoms ir, žinoma, pastato kapitaliniams projektams. Turime būti lankstūs ir greitai bei efektyviai reaguoti į susidariusią situaciją, perorientuoti savo veiklos prioritetus ir kryptis.
Kiekvienais metais rengiame naujus projektus centro gerinimui. PLC tarybos pastatų priežiūros komitetas, vadovaujamas Dainiaus Petronio, kuris turi neįkainojamą profesinę patirtį, prižiūrėdamas daug komercinių pastatų Illinois valstijoje, taip pat architekto Gintaro Aukštuolio, kasmet atrenka, kurie projektai yra svarbiausi PLC gerinimui tais metais. Planuojami projektai visi reikalingi, tačiau ne visi yra skubūs, todėl atidžiai atrinkome šiuo laikotarpiu atlikti tik tuos, kurių sustabdyti negalėjome, nes jie yra esminiai, arba jau buvo pradėti vykdyti ir iš dalies apmokėti. Tai bažnyčios pastato lauko sienos kryžiaus gamyba (kryžiaus dizainą kūrė G. Aukštuolis) arba žaibolaidžio įrengimas, ventiliacinių variklių pakeitimas. Ne tokie skubūs projektai buvo sustabdyti neribotam laikui. Na, o dar kitus projektus pakoregavome. Pavyzdžiui, buvo numatytas projektas atnaujinti Banio šeimos pokylių salę – sutvarkyti vandens pažeistas vietas, perdažyti ir pan. Užuot samdę, kaip buvo numatyta, dažymo kompaniją, šį darbą patikėjome savo ūkinės dalies darbuotojams, kurie tai gali atlikti sumažėjus kitų darbų krūviui. Žinoma, ėmėmės visų galimų ir rekomenduojamų priemonių apsaugoti savo komandą: darbininkams buvo išaiškintos visos saugumo taisyklės dėl atstumo laikymosi, asmeninio bei pastato ekstremalios švaros ir dezinfekavimo ypatumų, kaukių ir pirštinių nešiojimo. Kai kurie darbai tokių apsaugos priemonių reikalaudavo ir anksčiau, o dabar tai tapo kasdienybe. Kadangi pastatas yra uždarytas ir nėra jokių lankytojų, PLC darbuotojai neturi papildomos kontakto su pašaliniais žmonėmis. Negalėtume apsieiti be PLC ūkinės dalies bei administracijos vieningo darbo: Roberto Kandzežausko, Nijolės Simutienės, Rasos Jovaišienės, Antano Gedvilo, Jolantos Kurpis, Dianos Aleknaitės ir Elenos Rėklaitis. Visi jie yra puikūs savo srities specialistai, profesionalai. Galiu iš širdies pasakyti, kad mūsų komandos nariai myli savo darbą. Tai daug daugiau, nei atidirbti valandas. Esame bendruomenė, esame šeima: daug idėjų, sprendimų ir pokyčių gimsta natūraliai iš širdies, žiūrime į centrą kaip į savo namus ir juo rūpinamės. Taigi net ir dabar daugeliu atžvilgių PLC funkcionuoja už uždarų durų. Šiuo metu svarbiausia palaikyti saugią pastatų funkcijų būklę, išlaikyti mūsų lietuvybės židinį kuo mažesnėmis sąnaudomis, kad pasibaigus karantino laikotarpiui visi galėtų saugiai grįžti į savo organizacijų veiklą.
Matome, kad stengiatės su lietuviais palaikyti ryšius per socialinius tinklus, platinate svarbią informaciją, susijusią su koronaviruso krize, sveikata ir nepaprastąja situacija.
Visos PLC veiklos pagrindas yra bendruomenė ir ryšiai su ja. Esame glaudžiai susiję su kitomis lietuviškomis organizacijomis JAV ir visame pasaulyje. Juk mūsų visų tikslai yra labai artimi – išlaikyti, puoselėti lietuvišką kultūrą ir tradicijas bei platinti informaciją apie savo šalį. Visi mūsų pranešimai savaitiniame elektroniniame naujienlaiškyje ar socialiniuose tinkluose yra nukreipti ta pačia linkme – informuoti bendruomenės narius apie naujienas, šiuo metu svarbias pagalbos linijas, planus, suteikti jiems svarbią ir aktualią informaciją bei nuorodas. Šaltinius renkamės atsargiai, pranešimus dedame tuos, kurie yra aktualūs bendruomenei, konkretūs ir nešališki.
Jau garsiai kalbama, kad koronavirusas kartu su ligomis ir mirtimis atneša ir nelengvą ekonominę krizę, todėl pakalbėkime apie finansus. Išlaikyti PLC kainuoja didelius pinigus. Kaip tvarkysitės, ar susimąstote apie ateitį?
Taip, sutinku, krizei ruošiamės ir mes. Per pastaruosius metus daug pastangų buvo dėta teisiškai, finansiškai ir visaip kitaip apsaugoti organizaciją užklupus nenumatytoms krizinėms situacijoms, nors tokios kaip ši, žinoma, niekas negalėjo numatyti. Tad visos mūsų finansinės operacijos yra vykdomos atsargiai, pagal numatytą planą, žvelgiant į priekį. PLC tarybos strateginio planavimo komitetui vadovauja Audrius Polikaitis, Čikagos University of Illinois (UIC) ligoninės informacinių sistemų vadovas, puikus savo srities specialistas. Sudaryto komiteto tikslas yra paruošti PLC nenumatytiems atvejams kaip šis, pritaikant BCP (Business Continuity Plan) bei DRP (Disaster Recovery Plan) strategijas. Taigi dabar matome, kad toks numatymas į priekį yra labai svarbus. Šiuo metu, kaip ir, beje, nuo pat centro įkūrimo, negalėtume apsieiti be gerbiamo advokato Rimo Domanskio pagalbos, kuris seka visus federalinius bei Illinois valstijos įsakymus, nurodymus ir rekomendacijas. Jų mes laikomės, kasdien konsultuojamės dėl įvairiausių centro sprendimų ir juos vykdome. Na, o PLC tarybos finansų komitetas, vadovaujamas mūsų iždininko Mariaus Polikaičio, kuris yra profesionalus finansininkas, šiuo kritiniu laikotarpiu atsiraitojo rankoves kaip reikiant: teko atitinkamai pakoreguoti metų biudžetą, naujai perskaičiuoti visas šių metų pajamas ir išlaidas, taip pat labai daug darbo buvo įdėta pateikiant prašymą valstybiniam paramos fondui dėl PPP (Paycheck protection program) negrąžinamos paskolos ir kitiems fondams.
Jei neliktų centro, tai būtų didžiulė netektis visai išeivijos lietuvių bendruomenei, ir ne tik Čikagos apylinkėse. Juk tai yra didžiausias lietuvių bendruomenės centras pasaulyje už Lietuvos ribų. Čia sukaupta daugybė mūsų tautos kultūrinių ir istorinių vertybių, jau nekalbant apie neįkainojamus žmonių tarpusavio ryšius, plėtojant kultūrą, tradicijas ir auginant jaunąją kartą. Jaučiamės atsakingi ir už visus PLC naudotojus: suprantame, kad jei centras užsidarytų, tai daugeliui organizacijų, įsikūrusių po PLC stogu (šiuo metu jų yra net 40), tai sudarytų labai didelių sunkumų. Mūsų finansinės įplaukos ateina iš keleto skirtingų šaltinių, todėl šiek tiek ramiau, kad ne visos jos staiga nutrūksta. Kovo 19–gegužės 30 d. laikotarpiu atšaukėme visus renginius, planuotus Banio šeimos pokylių salėje ir reguliariai naudojamose sporto salėse bei šokių studijose. Vien iš to neteksime apie 60 000 dol. pajamų. Tai didžiulė suma, bet tikimės, kad dalis renginių įvyks pasibaigus koronaviruso laikotarpiui ir galimos pajamos sugrįš kitu laiku. Tačiau kol kas nežinome, kiek tokia situacija tęsis ir kaip tai paveiks kitus mūsų pajamų šaltinius. Šiandien dar neaišku, kokie apribojimai bus vasaros metu ir kokiomis sąlygomis galėsime dirbti. Kaip minėjau anksčiau, daugelis planuotų projektų yra atidėti, taigi mažiname išlaidas. Tačiau net ir sumažinus jas iki minimumo, pastatų priežiūros mokesčiai niekur nedingo: vidutiniškai per mėnesį už komunalines paslaugas (šiukšlių išvežimas, vanduo, šildymas, elektra) sumokame apie 9 000 dol., o kur dar draudimo, nekilnojamo turto mokesčiai, pastatų komplekso įvairių sistemų avarinių gedimų remontas, centro aplinkos tvarkymo darbai, pastatų priešgaisrinio saugumo, liftų ir kitos inspekcijos, daugybė išlaidų, kurių negali išvengti turint tokio dydžio pastatų kompleksą. Anksčiau minėjau, kad užpildėme prašymus valstybinei paramai, ieškome kitų panašių valstybinių ar privačių fondų, į kuriuos galėtume kreiptis paramos, rašome jiems prašymus.
Kaip minėjote, PLC įsikūrę ir veikia 40 lietuviškų organizacijų. Kaip bus su jų veikla, verslu ir tolesniu egzistavimu? Gal ne visi pajėgs po tokios ilgos prastovos išsilaikyti? Ar sulaukiate iš jų nerimo signalų ar pagalbos prašymų?
Visi esame toje pačioje situacijoje, todėl kviečiame bendradarbiauti, išlaikyti ryšį, būti vieningiems, palaikyti vieni kitus ir padėti vieni kitiems. Pelno nesiekiančios organizacijos savo veiklą laikinai sustabdė, planuotus renginius bei lėšų telkimo vajus atidėjo. Kaip ir mes, jie visi turėjo numatytus biudžetus, kuriuos reikės pakoreguoti pagal susidariusią situaciją. Verslai, kurie dirba PLC, didžioji jų dalis yra mažos grupės žmonių ir turi galimybes dirbti iš namų. Tai jie ir daro. Keletas jų, neatitinkantys būtinų paslaugų statuso pagal dabartinius valstijos įstatymus, veiklos nevykdo. Su tais, kurie kreipiasi į mus pagalbos, tariamės atskirai. Visi esame žmonės ir surandame sprendimus, tinkančius pagal kiekvieną situaciją.
Kaip laikotės pats, jūsų darbuotojai, jūsų šeimos, jūsų artimi draugai? Ar esate visi sveiki?
Efektyvaus plano, puikios komandos ir sąmoningumo dėka, kol kas visi esame sveiki ir saugūs. Tikimės, kad taip prabūsime ir iki šio sunkaus laikotarpio pabaigos. Viliamės, kad visi bendruomenės nariai žiūri į susidariusią situaciją rimtai ir atsakingai, yra saugūs ir sveiki. Laukiame datos, kuri leis ir vėl plačiai atverti PLC duris. Jau pasiilgome įprasto šurmulio bei malonių susitikimų su PLC lankytojais. Šiuo sunkiu laiku linkime visiems kantrybės, stiprybės ir likti sveikiems.