Joje, gurkšnodami kavą, galėsite susipažinti su įdomiomis knygomis, o taip pat – su lietuvių išeivijos rašytojais ar menininkais, išsibarsčiusiais po pasaulį. Šių neakivaizdinių kelionių gidė – Jolanta Ona Vitkutė.

Jolanta – žurnalistė ir menininkė, kelionių dienoraščių „Meksika, mano meile” (2018) autorė, IBBY Lietuvos skyriaus valdybos narė. Su jos patirtimis ir įspūdžiais, gyvenant spalvingoje Meksikoje, laikraščio „Draugas” skaitytojai jau turėjo progos susipažinti.
Ji taip pat yra parašiusi poezijos rinkinius „Vakaro žuvys” (2001), „Banalu”(2004), „Lašantis ruduo” (2005), „Kelionių nuojauta” (2020) bei pasakas vaikams „Murmisiukai geria arbatą penktadieniais” (2015). Jos straipsniai yra publikuoti laikraštyje „Draugas”, žurnaluose „Geras skonis”, „Moteris” ir kt.
Šiuo metu autorė dirba prie naujos knygelės vaikams „Ilgas murmisiukų šeštadienis”.
Simboliška, kad pirmoji „Frida” klube „prie kavos” aptariama knyga skirta pačiai Fridai Kahlo.
Akimirkos interviu su rubrikos autore
Jolanta, kiek laiko per dieną jūs pati skiriate kavos gėrimui? Kokią mėgstate kavą ir kur labiausiai mėgstate ją gerti?
Man patinka dienos, išmatuotos kavos šaukšteliais. Mėgstu ir macchiato, ir americano, ir Vienos – su plakta grietinėle, ir corretto, ir ko tik aš nemėgstu, bet dažniausia geriu café de olla – tradicinę meksikietišką juodą kavą su prieskoniais, arba cappuccino. Smagiausia gerti įvairiose terasose ar balkonėliuose – ar tai būtų namų, ar kavinių. Viena ypatingesnių vietų, kai lankausi Lietuvoje, – tėvų sodelyje netoli Vilniaus.
Žmonės skirstomi į rašančius ir skaitančius. Jūs gi – ir rašote, ir skaitote. Kas maloniau?
Čia man reikalinga trejybė – skaityti, rašyti ir keliauti!
Penkios didžiausios vertybės gyvenime yra…
Meilė ir meilė, ir penkis kart meilė. Man atrodo, kad su ja susiję viskas šiame pasaulyje, net ir moksliniai atradimai.
Kokios mėgstamiausios jūsų šalys – žinoma, po Meksikos ir Lietuvos?
Prancūzija, į ją grįžtu nuolat, jau net pamečiau skaičių. Paryžius, su trupučiu „Amelijos iš Monmartro” (2001 m. Jean-Pierre Jeunet filmas) magijos. Normandijos regionas su Claude Monet impresionistiniais sodais ir Mont-Saint-Michel vienuolynu, tai „paskęstančiu” Atlanto vandenyno potvyniuose, tai vėl išnyrančiu. Levandomis mėlynuojantis Provansas. Nuostabioji Edith Piaf su savo „non, je ne regrette rien”.
Laiminga diena – kokia ji pagal Jolantą Vitkutę?
Man norisi džiaugtis kiekviena duota gyvenimo akimirka. Dienos kasdienybe ir jos įvairove. Kartais tai gaunasi lengviau, kartais sunkiau. Bet juk jei kabinsi kiekvieną dieną medų šaukštais, tai imsi svajoti apie aitriąsias paprikas ir peletrūnus.
Ačiū Jolantai už pokalbį, o skaitytojams – malonaus skaitymo.
Ramunė Lapas
Knygų klubas Frida. Mintys, emocijos, pasiplepėjimai ne tik apie knygas
Jolanta Ona Vitkutė.
Na, jei jau dešimtmetį gyveni tarp Meksikos ir Lietuvos, tai kodėl gi nepakvietus jūsų susiburti į knygų ir pasiplepėjimo klubą „Frida”. Kalbėsiuos apie knygas, nebūtinai apie pačias naujausias, nebūtinai tik lietuvių autorių – nors jiems – pirmenybė. Kalbėsiuos apie mintis, geriant kavą (taip, taip ji auginama ir Meksikoje), apie netikėtai pamatytus paveikslus ir sutiktus antipodus (tarsi atklydusias iš Viktoro Kosakovskio filmo) keliaujant iš vieno pasaulio taško į kitą.
O kartais gersiu kavą su kitais išeivijos rašytojais ir viską papasakosiu jums.
Bet šiandien – knyga apie Fridą. Frida Kahlo – meksikiečių menininkė, maištaujanti siela. Ši daug skausmo gyvenime patyrusi dailininkė Meksikoje yra tapusi feminizmo ir laisvės ikona.
Isolda P. Kahlo. Intimate Frida

Tikriausia daugelis žino, jog mėlynasis Fridos namas stovi Mexico mieste, Coyoacán rajone, įsitaisęs bohemiškoje gatvelėje, tarp skverų ir bažnytėlių. Čia Frida gimė, užaugo, ir ko gero, parašė daugelį meilės laiškų savo vyrui dailininkui Diego Rivera. „Mano Diego, tyliai dovanojantis pasaulių gyvenimą. Vėjo beprotystė mano širdyje, saldus xocolatl (liet. šokoladas) iš senosios Meksikos, kraujo audra, pranašiškas ženklas, juokas ir dantų adatos iš perlų. Nuo šiol aš dainuosiu mūsų magiją – mūsų meilę”, – cituoju dienoraščiuose užrašytą Fridos meilės prisipažinimą. Garsioji menininkė savo gyvenimą mėgo kurti iš smulkių detalių: vilkėjo gėlėmis išpuoštas sukneles, maistą patiekdavo tarsi tai būtų paveikslai, o laiškus iliustruodavo piešiniais. Žurnalistas Greg Morago palygino Fridos Kahlo gyvenimo detales su tradicinio, neužmirštamai kvapnaus meksikietiško mole poblano padažo sudedamosiomis dalimis. Aitriosios paprikos tarsi simbolizuoja temperamentą ir skausmą, migdolai su moliūgų sėklomis – žemiškuosius norus, gvazdikėliai, cinamonas ir anyžių sėklos atspindi egzotiškąją, išdidžiąją menininkės pusę. Razinos, česnakai ir svogūnai – atkaklumo ir saldumo ženklai, o svaiginantis šokoladas – priklausomybių ir laviruojančios harmonijos atspindys. Ar kada susimąstėte, kuris patiekalas galėtų atspindėti jūsų gyvenimą?
Apie Fridą perskaičiau knygų tikrai nemažai. Ir jos dienoraščiai („The diary of Frida Kahlo: an intimate self-portrait”), ir valgių receptai („Frida’s Fiestas: Recipes and Reminiscences of Life with Frida Kahlo”, parašyta Guadalupe Rivera (Diego Riveros dukra iš antrosios santuokos) kartu su žurnaliste Marie-Pierre Colle), ir neseniai perleistos lietuviškai Hayden Herrera „Frida” pirmasis leidimas, ir jos meninių darbų albumai nepraslydo ramiai pro akis, ir atkeliavo į mano knygų lentynas. O viskas išties prasidėjo nuo filmo, kuriame Fridą suvaidino meksikiečių aktorė Salma Hayek. Ši režisierės Julie Taymor sukurta drama užkabino kažką giliai užsislėpusį širdyje. Na, o apsigyvenus Meksikoje, neįsitraukti į jos meno, meilės, gyvenimo istorijas, apsuptas legendomis, kurios, rodos, iki šiol sklando jausmų ir saulės prisipildžiusiose gatvėse – tiesiog neįmanoma.

Taigi pamačiusi vieno knygyno lentynėlėje anglišką vertimą „Intimate Frida” čiupau į glėbį. Tai Fridos sesers Kristinos dukros – Isolda Pinedo Kahlo, kuri daug laiko pragyveno kartu su Frida mėlynuosiuose namuose, prisiminimai. Niekur iki tol neskelbtos nuotraukos ir dokumentai yra susipynę su Fridos dukterėčios pasakojimu. Tai dar viena menininkės asmeninio gyvenimo ir mirties versija. Ar Diego Rivera „padėjo” savo mylimajai numirti, kai ji nebeturėdama jėgų kovoti dėl savo gyvybės, ištisas dienas nepakildavo iš lovos? Atsakymas į šią didžiąją šeimos paslaptį pamažu dėstomas knygos puslapiuose. O galbūt šis pasakojimas – tai tik besitęsianti kova dėl palikimo? Anot knygos autorės Isoldos Pinedo, menininkės šeima po Fridos mirties nepaveldėjo nieko – net ir senojo mėlynojo namo, kurį buvo įsigijęs Fridos tėvas – iš Vokietijos kilęs fotografas Guillermo Kahlo (1872–1941). Menininkės vyras Diego Rivera vėliau visas teises perdavė „Meksikos žmonėms”, pasitikėdamas savo vyriausybe. Viename iš interviu jo anūkas Juan Coronel, kuris kruopščiai dokumentavo visą garsiojo dailininko gyvenimą, tvirtino, jog jei ne Diego, visi Fridos darbai seniausiai būtų parduoti užsienio aukcionuose. Ir pastebėjo, jog nėra radęs jokio dokumento, kuris įrodytų knygoje teigiamas mintis.
Ši knyga tarsi detektyvinis romanas vingiuoja Mexico gatvelėmis kartu su Frida iki paskutinio jos atodūsio. Ir tik dar kartą patvirtina, jog Fridos gyvenimas tapo meno kūriniu, kuriame tikrovė virsta metaforomis, kuriame paveikslų istorijos susipina su legendomis.
Rašant šį tekstą, man prieš akis tarsi pro rūką išnyra jos paveikslas „Dvi Fridos”. Jame pavaizduotos dvi moterys – dvynės, arba dvi Fridos, sėdinčios ant vieno suoliuko, o už jų nugarų plyti audringas, nerimo kupinas dangus. Tarsi tai vyktų šiandien. Jų širdys, pritvinkusios skausmo, sujungtos viena kraujo arterija. Tradiciškoji Frida, vilkinti mėgstamais Tehuanos rūbais, laiko už rankos moderniąją Fridą, apsigaubusią baltais nėriniais, ant kurių iš sužeistos širdies laša kraujas. Ji laiko save už rankos tarsi padrąsindama. Savo rankomis lyg tiltu bando sujungti skirtingas tapatybes, paveldėtas iš savo protėvių – europietiškąją ir meksikietišką. Vaizduodama savo skirtingas puses – kenčiančią, kraujuojančią ir stiprią, harmoningą, ji atskleidžia, koks daugialypis yra žmogus, vienu metu išgyvenantis daugybę įvairių emocijų. Tevirsta tai drąsos simboliu, padrąsinančiu mus mūsų kasdienybėse.
I have achieved a lot. Confidience in walking. Confidience in painting. I love Diego more than myself. (Frida. Dienoraščio fragmentas). Gero skaitymo!
P.S. Ruošiant straipsnį spaudai, pasirodė žinia, jog pagal šią knygą „Intimate Frida” statomas pirmasis miuziklas „Frida, The Musical”, kurį planuojama rodyti Broadway 2024 metais.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Rugpjūčio 6 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 62)