Virginija Petrauskienė.
Vilius Žalpys iš Portlando, OR jau daugiau nei penkiolika metų rūpinasi ir dirba, kad būtų prikeltos iš užmaršties pirmosios bangos lietuvių išeivių kapinės ir išsaugotas jose palaidotųjų atminimas. Jis yra projekto „Saugokime mūsų paveldą” sumanytojas ir vadovas. V. Žalpys, ieškodamas senųjų lietuvių kapinių, atliko didžiulį tiriamąjį darbą: ieškojo žinių bibliotekose, archyvuose ir bažnyčių parapijų knygose.
Darbavosi dviejose kapinėse
„Šaknys” yra JAV Lietuvių Bendruomenės ir Lietuvių jaunimo sąjungos projektas. Jo esmė – studentai savanoriai, vadovaujami V. Žalpio, dalyvauja kelių dienų ekspedicijoje ir tvarko apleistus lietuvių kapus, esančius Pietų Illinojuje. Tai tarsi savotiškas Lietuvoje anksčiau vykdyto projekto „Misija Sibiras” analogas.
Šiais metais ekspedicijos nariai tęsė pernai pradėtą darbą Lietuvių katalikų Šv. Kazimiero kapinaitėse, esančiose Ledfordo kaime (Saline apskritis). Taip pat darbavosi ir Johnston City, (Williamson apskritis) apylinkėse išlikusiose kapinaitėse, kurios nuo seno vietinių buvo laikomos masonų amžinojo poilsio vieta. Tačiau senos bažnytinės knygos V. Žalpiui pasakė ką kita: šiose Johnston City kapinėse buvo palaidota daug lietuvių. Jos tuomet vadintos Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Kęstučio draugijos kapinėmis.
Šiais metais jaunimo komanda dirbo abiejose kapinėse: tvarkė jas, kirto medžius ir krūmus, kurie baigė užgožti antkapius, atstatė ir valė nugriuvusius paminklus. Taip pat šios ekspedicijos metu abiejose Ledfordo kapinaitėse buvo pastatytas naujas bendras akmeninis paminklas, ant kurio iškaltas lietuviškas kapinaičių pavadinimas. „Tai padaryta tam, kad visi žinotų, jog tai yra lietuvių kapinės”, – sakė V. Žalpys.
Lietuvių kapai – šalia masonų
„Šaknų” projekto savanorių ekspedicijos darbų pradžia buvo Johnston City kapinaitėse. Jas ne vieną dešimtmetį prižiūrėjo vietiniai masonai: vasarą aplink išlikusius antkapius nupjaudavo žolę ir neleido augmenijai jų užgožti. Sužinoję apie tai, kad lietuvių jaunimas atvyko tvarkyti savo protėvių kapų, masonai atskubėjo į pagalbą. Jie pasirūpino sunkiąja technika, su kurios pagalba buvo atstatomi sunkūs paminkliniai akmenys.
Negana to, vietiniai žmonės ir patys nusprendė prisidėti prie lietuvių komandos. Johnston City kapinaitės tiesiog atgijo: jose susirinko nemaža amerikiečių talkininkų grupė.
Šie žmonės, dirbdami kartu su lietuvių ekspedicija, negalėjo atsistebėti ir atsigėrėti mūsų jaunaisiais savanoriais ir paties projekto idėja – jaunimui pasakoti apie tautos praeitį.
Vietiniai masonai „Šaknų” projekto dalyviams nakvynei Johnston City išnuomojo namelius, patys sumokėdami už šią nuomą. Jie taip pat stengėsi pasirūpinti ekspedicijos nariams skirtu maistu.
Dirbdami šiose Johnston City kapinaitėse, „Šaknų” komandos nariai surado lietuvių kapų. Dalis iš jų – matomi, neblogai išsilaikę. Pavyzdžiui, viename palaidotas angliakasys Kazimieras Norbutas, kuris atsisveikino su šiuo pasauliu, būdamas 39-erių. Užrašas antkapyje informuoja, kad lietuvis „buvo užmuštas per exploziją”, – dujų sprogimą anglių kasykloje.
Kai kuriuos mūsų tautiečių kapus per ilgą laiką jau buvo beveik pasiglemžęs miškas. „Mes šių Johnston City kapinių pakraštyje suradome žolės užgožtus ir sukritusius kapus, kuriuose buvo palaidoti vaikai. (Akmenyje iškalti užrašai liudija, kad kai kurie mažieji lietuviukai mirė labai ankstyvoje vaikystėje – red.). Greičiausiai būtume čia radę ir daugiau lietuvių kapų, tačiau ekspedicijai skirtas laikas buvo ribotas – čia darbavomės maždaug pusantros dienos. Mūsų komanda dar turėjo keliauti į Ledfordo kapinaites ir ten tęsti pernai pradėtus darbus”, – „Draugui” sakė V. Žalpys.
Draugijos nariams – kapavietė nemokama
Jis pridūrė, kad šiose, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Kęstučio draugijos vardu pavadintose kapinėse, esančiose Johnston City šios draugijos nariai būdavo laidojami nemokamai. O neturintiems narystės kapavietės kaina buvo 2 dol. 50 cnt. Pirmosios bangos lietuviai emigrantai labai aktyviai kūrė draugijas ir būrėsi į jas. Tai buvo svarbu, nes tos draugijos ir įvairios organizacijos rūpinosi savo nariais – padėjo finansiškai šiems susirgus, taip pat palaidodavo mirusius, jeigu velionio šeima buvo neturtinga.
V. Žalpio teigimu, šios kapinės anksčiau buvo gana didelės, jų plotas galėjo siekti iki 10 akrų. Iki šiol išlikę ir matomi kapai yra tik nedidelė dalis buvusios jų teritorijos. Tarp išlikusių daugiau nei 80 paminklų yra pakankamai dideli tušti tarpai. Galima spėti, kad tuomet kai kurie būdavo laidojami be paminklų.
Netoli kapinių gyvenantys žmonės pasakojo, kad prieš daugelį metų prie savo namo statydami garažą, jie atkasė senuosius palaidojimus. Tam, kad būtų galima toliau tęsti statybos darbus, šie palaikai buvo perlaidoti kitoje vietoje.
„Gyvos” istorijos pamokos
Ekspedicijos dienos pasitaikė nepaprastai karštos ir drėgnos, tačiau „Šaknų” savanoriai neturėjo pasirinkimo – negalėjo nukelti iš anksto suplanuotų darbų. Tad teko darbuotis gana sunkiomis sąlygomis: darbininkams prakaitą sunkė ir nelengvas darbas, ir oro temperatūra. Iš pat ryto termometras rodydavo 90 F.
Ledfordo kapinėse buvo tęsiami pernai pradėti darbai – jaunimas valė mišką: kirto krūmus, šalino gausiai sužėlusias piktžoles, „vaduodami” kapinių teritoriją. Taip pat buvo pakelta keletas nugriuvusių antkapių.
V. Žalpio teigimu, remiantis oficialiais šaltiniais, šiose Lietuvių katalikų Šv. Kazimiero kapinaitėse yra palaidota apie 150 mūsų tautiečių. Tačiau pats Vilius įsitikinęs, kad čia amžinojo poilsio atgulė ne mažiau nei 300 lietuvių. Taigi, šiais metais pastatytas paminklinis akmuo ne tik informuoja, kad čia ilsisi lietuviai, bet kartu simboliškai įamžina jų visų atminimą.
Ekspedicijos savanorius aplankė šiose apylinkėse gyvenantys ir lietuviškas šaknis turintys amerikiečiai. Jie labai norėjo prisidėti prie darbų, tačiau dėl garbaus amžiaus to negalėjo padaryti. Jie pasakojo apie savo lietuvius senelius, džiaugėsi ir žavėjosi tautos istorija besidominčiais jaunaisiais „Šaknų” savanoriais.
Ekspedicijos nariai nestokojo naujų patirčių: išalkę patys gaminosi pietus, gamtoje ant laužo virė sriubą. Vakarais prie laužo jaunimas klausėsi savo vadovo V. Žalpio pasakojimų apie pirmosios bangos lietuvius emigrantus, jų gyvenimą, veiklą ir pastangas įsitvirtinti Amerikoje. Lietuviai tą darė ne tik uždirbdami pinigus, bet ir burdamiesi, kurdami tautiečių bendruomenes, statydami bažnyčias.
Nauja patirtis – šakočio kepimas ant laužo
Dar viena įdomi patirtis – V. Žalpys nusprendė, kad vakare, pasibaigus sunkiems darbams, reikėtų jaunimą išmokyti kepti šakotį. Drąsus ir beveik neįgyvendinamas sprendimas – sakytų patyrę šakočių kepėjai. Tačiau Vilius jau ne pirmą kartą įrodė, kad svarbiausia yra pasvajoti. Tuomet visi, net ir labiausia, atrodytų, neįmanomi darbai yra padaromi.
Jis namuose pasigamino šakočio gaminimui skirtą metalinį veleną, kurį nusprendė gabenti lėktuvo salone. Prieš skrydį paaiškėjo, kad šakočiui skirtas įrenginys kartu su šeimininku nebus įleistas į lėktuvo saloną. Oro uosto darbuotojams jis labai jau priminė ginklą. Teko skraidinti jį bagažo skyriuje. Už tai, kad velenas būtų priimtas keliauti kartu su lagaminais, reikėjo sumokėti 79 dolerius. Tačiau čia dar ne viskas: atskridus paaiškėjo, kad šakočio gamybai skirtas įrankis dingo.
Tačiau ir tai nesutrukdė „Šaknų” ekspedicijos dalyviams vieną vakarą susirinkus prie laužo, pabandyti kepti šakotį. Velenas buvo pagamintas vietoje – kažką suvirinti, kažkaip pritvirtinti – lietuviai visada randa išeitį. Visi labai kantriai ir susikaupę laukė, kol pagaliau šakočio tešla ims kibti prie veleno, kuris buvo kaitinamas ne specialioje krosnyje, o ant laužo.
V. Žalpys „Draugui” pasakojo, kad kažkada jiedu su žmona prieš savo vestuves vienos lietuvės šeimininkės paprašė pamokyti, kaip reikia kepti šakotį. Išmoko ir patys vestuvėms išsikepė. Nors to vestuvinio šakočio kepimui prireikė net 8 valandų, tačiau svečiai gardžiavosi lietuvišku skanėstu.
Ir ką gi – ekspedicijos „Šaknys” jaunimas taip pat išsikepė šakotį. Tiesa, jis savo išvaizda gerokai skyrėsi nuo tradicinio. Tačiau jie jau žino, kokią reikia maišyti tešlą ir kaip kepti. Pamoka pavyko.
Ką mano ekspedicijos dalyvės?
„Vilius yra įdomiausias žmogus pasaulyje”, – sakė Marija Čyvaitė, JAV lietuvių jaunimo sąjungos pirmininkė, pasakodama savo įspūdžius iš ekspedicijos. Šiame darbe jai teko pareiga surinkti savanorių komandą, pasirūpinti visų dalyvių maistu kiekvienai ekspedicijos dienai ir išnuomoti kelionei į Pietų Illinojų du automobilius. Vieną iš jų vairavo pati Marija. Kelionė į vieną pusę truko 5 valandas.
„Visas tas dienas buvo labai karšta. Vakarais ‘atvėsdavo’ iki 80 F. Kitu atveju miegoti būtų neįmanoma. Bet mes būdavome taip pavargę, kad iš karto užmigdavome”, – prisiminė Marija. Ji pasakojo apie vietinius žmones, kurie jiems, besidarbuojantiems, į kapines atveždavo maisto, vandens, vaisių ir labai palaikydavo.
Marija yra dalyvavusi ekspedicijoje „Misija Sibiras” ir kartu su kitais dalyviais iš Lietuvos keliavusi ieškoti lietuvių kapų Kazachstane. Paprašyta palyginti šias dvi ekspedicijas, ji sakė: „Abu šie projektai liečia kapų lankymo ir tvarkymo tradicijas. Tačiau ‘Misija Sibiras’ yra istoriškai jautresnė, nes ten žmonės buvo ištremti prieš savo valią ir mirė svetimoje žemėje. O čia – į Ameriką atvykusieji savo valia priėmė sprendimą emigruoti.
Antrus metus projekte „Šaknys” dalyvavo Margarita Swissler, prancūzų kalbos mokytoja iš Wisconsino „Draugui” pasakojo, kad apie projektą „Šaknys” sužinojo iš Facebook. Jos lietuvė mama surado ten informaciją ir parodė dukrai, skatindama dalyvauti. Margaritai didžiausią įspūdį šiais metais paliko grįžimas į Ledfordo kapinaites, kurias kartu su kitais dalyviais ji tvarkė pernai. Beje, kažkas matė, kad šiais metais toje išvalytoje lietuvių kapinių teritorijoje pražydo nežinia prieš kiek metų pasodinti ir gal dar ne visai sulaukėję irisai.
Aštuoniolikmetė Emilija Dzeržanauskas šiais metais pirmą kartą dalyvavo projekte „Šaknys”. Ji prisiminė, kad dar tebesimokydama Maironio lituanistinėje mokykloje klausėsi M. Čyvaitės įspūdžių apie ekspediciją „Misija Sibiras”. Šis pasakojimas Emilijai padarė ypatingą įspūdį. Todėl išgirdusi, kad renkama savanorių grupė į Pietų Illinojų, nedvejodama nusprendė dalyvauti.
Koks pats stipriausias įspūdis iš šios „Šaknų” ekspedicijos? „Man įdomiausia, kad vietiniai žmonės mums taip padėjo ir palaikė. Johnston City vieno iš masonų žmona du kartus pagamino mums vakarienę. Žmonės mumis labai rūpinosi. O tie amerikiečiai, kurie turi lietuviškų šaknų, buvo atvykę pasižiūrėti ir labai mus gyrė. Vienas vyras, kurio vardas Kazimieras, bet amerikietiškai vadinamas Charles, prisijungė prie mūsų komandos ir dvi dienas kartu dirbo, taip pat padėjo gauti reikalingų įrankių. Nors mokykloje mokėmės apie skirtingas lietuvių emigrantų bangas, tačiau šio projekto metu mes gavome praktines pamokas, daug sužinojome ir to neįmanoma užmiršti”, – sakė Emilija.
Aldas Kriaučiūnas sakė atsiliepęs į Marijos elektroninį laišką, kuriuo ji kvietė dalyvauti ekspedicijoje. Juolab kad pats puoselėjo svajonę kada nors dalyvauti senųjų lietuvių kapų gelbėjimo projekte. „Tai buvo nelengvas darbas, bet tuo pačiu – tarsi savotiškas smagus žaidimas. Visi kartu dirbome, sunkiai kėlėme tuos akmenis, kasėme žemę ir buvo taip linksma. Susipažinau su naujais žmonėmis, daug sužinojau. Net pabandžiau, kaip kepti šakotį. Turime namuose kieme laužavietę. Gal reikės išsikepti”, – linksmai kalbėjo vaikinas.
Ar norėtų jaunimas ir kitąmet vėl dalyvauti ekspedicijoje? „Draugo” kalbinti dalyviai atsakė teigiamai. „Tą projektą būtų galima išplėsti, nes tokių pamirštų ir nykstančių lietuvių kapų yra ir kitose valstijose”, – sakė Marija. Ką apie tai mano Vilius Žalpys? Jis norėtų per tuos keliolika metų surinktą medžiagą apie lietuvių kapines susisteminti (gal reikėtų išleisti knygą?) ir šias žinias palikti ateities kartoms.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Rugpjūčio 18 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 65)