Ką gali papasakoti iš palėpės nukeltas senas apdulkėjęs lagaminas? Ogi beveik visą savo šeimininko istoriją, jo gyvenimo vingius ir net būdą. Kam priklausė šis lagaminas, kaip jis atsirado Amerikoje ir kodėl dabar sugrįžo į Lietuvą?
Ramunė Lapas.

Daiktai turi savo gyvenimus ir savo istorijas. Kartais – ir ne po vieną. Nepriklausomos Lietuvos lakūnui žvalgui Kaziui Markui priklausęs lagaminas prakalbintas galėtų papasakoti labai daug. Įdomu, kad jis, kaip ir kai kurie jo amžininkai, Antrojo pasaulinio karo pabėgėliai, du kartus keliavo per Atlantą. Pirmąjį – vakarų kryptimi, iš Lietuvos per Vokietiją į Ameriką. Antrąjį – atgal, į Lietuvą.
Pradėkime nuo naujausios istorijos – lagamino kelionės per Atlantą atgal. Praėjusią vasarą išgirdusi, kad „Drauge” vyks susitikimas su Lietuvos aviacijos muziejaus direktoriumi Mindaugu Kavaliausku, į redakciją užsuko Danguolė Bielskienė. Užsuko nešina senu mediniu lagaminu, kuriame buvo ir pluoštas dokumentų bei fotografijų. Viešnia papasakojo, kad šis lagaminas priklausęs jos tėvui, Lietuvos karo aviacijos leitenantui Kaziui Markui, ir galbūt muziejus jį galėtų priimti? Direktorius buvo dėkingas už dovaną, kurios siuntimu per Atlantą Danguolė žadėjo pasirūpinti. Tačiau siųsti jo paštu taip ir nesiryžo – nutarė nuvežti pati. Ir štai praėjusią savaitę M. Kavaliauskas sulaukė skambučio – į Kauną atvyko Danguolė, nešina savo tėvelio prieškariniu lagaminu, kuris nuo šiol taps Lietuvos aviacijos muziejaus rinkinių dalimi. Kaip savo socialinėje paskyroje rašė direktorius, „pažintis įdomi dar ir tuo, kad ponios Danguolės vyras Pijus Bielskis – aeronautikos inžinierius, dirbęs su NASA mėnulio raketos projektu, o jo tėvelis buvo taip pat karo lakūnas tarpukario Lietuvoje.”
Pirmoji lagamino kelionė buvo ilgesnė.
Apie karininko gyvenimą pasakojo lagaminas ir antklodė
Tuomet, prieš metus apsilankiusi redakcijoje, Danguolė Bielskienė papasakojo, kad su šiuo lagaminu tėvelis atvyko į Ameriką. Kai šeima traukėsi iš Lietuvos, į jį, matyt, jis susidėjo savo negausius daiktus. Iš tikrųjų šis lagaminas nebuvo paprastas kelioninis lagaminas. Jis buvo skirtas žvalgo instrumentams susidėti. Koks tų instrumentų likimas, lakūno duktė nežino. Spėja, kad jie galėjo būti parduoti ar atiduoti kariuomenei. Tai buvo brangūs instrumentai.

Tarp tėvelio daiktų, pasiekusių Ameriką, buvo ir karinė antklodė. „Labai graži, gerai išlaikyta, su išaustais ąžuolo lapais… Manevruose naudojo, kareivinių barakuose, kur būdavo apsistoję… Tokių paprasti kareiviai negavo, čia karininko”, – pasakojo Danguolė. Prieš daugiau nei dešimtmetį tą antklodę ji padovanojusi Vytauto Didžiojo karo muziejui Kaune.
Danguolė sakė, kad jos tėvelis daug apie save nepasakodavo, taigi šeimos istorijas ji išgirdo iš mamos. Viena tokių – apie bėgimą iš Lietuvos. Važiavo per mišką, išėjo rusai, apsupo, reikalavo cigarečių arba alkoholio, bet tėvai nieko neturėjo. Tada rusai tėvui sako – dėl visa ko mes tave primušim, kad pamokintume… Bet pamatė vežime ją, labai mažytę, ir kažkodėl pasigailėjo. Paleisim šį kartą, sakė. Ir nuėjo į mišką.
„Mes gyvenome Scheinfelde, – pasakojo Danguolė. – Amerikiečiai po karo norėjo grįžti namo, bet reikėjo išsaugoti objektus. Scheinfelde buvo didelė graži pilis, o aplinkui – tarnų barakai. Lietuviai, kuriems teko gyventi toje pilyje, buvo labai nepatenkinti, nes salės didelės, į vieną sugrūsta gal po 20 šeimų, ir jie visi antklodėmis turėjo atsiskirti savo kampelius. O mes gyvenome tarnų namelyje, turėjome atskirą kambariuką ir buvome labai patenkinti. Tokia ironija…”

Lagaminas keliavo turbūt su K. Markumi ir į Niurnbergą, kur kartu su kitais dypukais jis tarnavo sargybiniu JAV kariuomenės Vytauto Didžiojo kuopoje.
Ji buvo sudaryta 1946 m. gruodžio 15 d. iš Scheinfeldo DP stovyklos lietuvių savanorių. Kuopos oficialus pavadinimas buvo 4204 Labour Service (Lith. Guard) Co., o lietuviškai veiklai ji pasivadino Vytauto Didžiojo sargybų kuopa. Kuopa saugojo kalinius Niurnbergo teisme. Kaliniai buvo nepaprasti, visa SS aukštuomenė. Kartu su karininkais buvo ir inteligentų, taip pat nubaustų mirtimi, nes pripažinta, kad jie taip pat dalyvavo karo nusikaltimuose.
„Su tuo lagaminu tėvelis grįžo į stovyklą, kurioje buvome apsistoję. Mes praėjome sveikatos patikrinimą ir kariniu laivu išplaukėme į Ameriką”, – pasakojo Danguolė.
Plaukiant moterys ir vyrai buvo atskirti – moterų hamakai buvo vienoje pusėje, vyrų – kitoje. Kai praskrisdavo karo lėktuvai, reikėjo užsidėti liemenes ir eiti ant denio. Atplaukus į New Yorką, dar visą dieną teko išbūti laive – pasitaikė šventinė diena, emigracijos įstaiga nedirbo. Bet kitą dieną jie išlipo ir, prisimena Danguolė, kiekvienas gavo po dolerį. Šeima traukiniu išvyko pas savo globėjus į Worcester, MA, o praėjus kiek laiko K. Markaus draugas iš Čikagos parašė, jog yra darbas fabrike ir pakvietė juos atsikraustyti į Melrose Parką.
Tėvas – dukros herojus
Danguolė prisimena, kad lietuviai šiame Čikagos priemiestyje sugyveno draugiškai ir vienas kitam padėdavo. Po potvynio kažkas atrado seną surūdijusį dviratį, nudažė jį žaliai ir atnešė jai – tai buvo pirmas Danguolės dviratukas. „Melrose Parke tėvelis nutarė statyti namą – pats statyti. Nupirko žemę ir pirmą dieną lietuviai draugai suėjo namo ‘griaučius’ pastatyti. Mama juos pavaišino. Ir po to draugai ateidavo tėveliui padėti statyti. Tėvai neturėjo pinigų jiems atsilyginti, bet užrašydavo darbo valandas. Tėvelis tas valandas atidirbdavo kitų namų statybose. Taip lietuviai Melrose Parke nemažai namų pristatė”, – apie savotišką statybos kooperatyvą pasakojo Danguolė.

Lakūno žvalgo lagaminas apsigyveno naujojo namo palėpėje. „Kai tėvelis mirė, širdis neleido jo išmesti”, – sakė Danguolė.
Ji pasakojo, kad abu tėvai dirbo tame pačiame fabrike, tik skirtingose pamainose. Besimokydama mokykloje priešpiečių ji pareidavo namo, o tada išeidavo kartu su tėvu – ji atgal į mokyklą, jis – į darbą.
Paprašyta apibūdinti savo tėvą Danguolė sakė: „Mano tėvelis buvo labai švelnus, sąžiningas – toks, kaip ir įsivaizduoji lietuvį. Labai ramus, daug nekalbėjo apie savo jaunystę, gal tik apie savo kaimą, apie močiutę, bet labai gražiai sekdavo pasakas…”
Ji pasakojo, kad jos tėvelis buvo kaimo vaikas, ir visi manė, kad jis pasiliks kaime. Bet jis nuo pat mažens norėjo mokytis, vis palindęs kur nors skaitydavo knygą, o senelis pykdavo, varydavo į darbus. Baigęs pradžios mokslus labai norėjo lankyti gimnaziją, kuri buvo Ukmergėje. Iš Vaitkūnų kaimo pėsčiomis, su vyresnės sesers išaugtais suvarstomais batais nuėjo iki Ukmergės, išlaikė egzaminus, bet neturėjo nei maisto, nei pinigų, nei kur nakvoti. Ėjo ieškoti šieno ir sutiko vyrą – iš to paties kaimo, bet jau dirbantį mieste. Šis parsivedė Kazį į savo kambariuką, kuriame gyveno su žmona ir vaikais, leido nakvoti ant grindų, kol susiras kitą vietą. Vietą K. Markus susirado žydų rajone – jam leido išsitiesti patalus prie krosnies, kuriuos turėjo suvynioti prieš išeidamas į mokyklą. Kasdien gaudavo sriubos. O atsilygindamas turėjo mokyti šeimininkę skaityti ir rašyti. Ir kitiems turtingesniems, kuriuos arkliais atveždavo į mokyklą, padėdavo ruošti pamokas, išlaikyti egzaminus – už tai gaudavo šiek tiek pinigų.
„Aš tai labai gerbiau, – sakė K. Markaus dukra. – Galvojau, kaip tas 14 ar 15 metų paauglys ryžosi palikti namus, paskui baigė mokytojų seminariją, kur mokslas buvo nemokamas, kadangi tuo laiku labai norėta, jog Lietuvos kaime žmonės būtų mokinami. Jis buvo mano herojus. Nemanau, kad mano dukros taip žiūri į tėtę, mano vyrą… Bet aš žiūrėjau…”
D. Bielskienė dabar yra laiminga, kad lagaminas, ištikimas jos tėvo palydovas įvairiais gyvenimo etapais – žvalgo, pabėgėlio, emigranto – pagaliau sugrįžo namo ir bus saugomas tinkamiausioje vietoje – Lietuvos aviacijos muziejuje.

Lakūnas žvalgas, aviacijos leitenantas Kazys Markus (Markevičius) gimė 1912 m. kovo 25 d. Vaitkūnų k., Ukmergės aps. 1933 m. baigė Marijampolės mokytojų seminariją. Tų metų rudenį buvo pašauktas į Lietuvos kariuomenę. 1934 m. rudenį – 1937 m. pavasarį mokėsi Karo mokykloje, įgijo jaun. leitenanto laipsnį. 1938 m. pakeltas į leitenantus. Dalyvavo I Lietuvos tautinėje olimpiadoje (1938), laimėjo bronzos medalį jojimo varžybose. 1939 m. rugsėjį perkeltas į Karo aviaciją, mokėsi oro žvalgų kursuose. Juos baigęs tarnavo lakūnu žvalgu 4-oje eskadrilėje Zokniuose, prie Šiaulių. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą ir likviduojant Lietuvos kariuomenę 1940 m. spalį paskirtas RA 29 ŠTK 29 atsk. aviaeskadrilės fotogrametrininku-dešifruotoju – fotogrametrijos skyriaus viršininku. 1941 m. dėl ligos iš kariuomenės atleistas. Vokiečių okupacijos metais, 1941–1943 dirbo žuvų treste. 1944 m. įstojo į Vietinę rinktinę Marijampolėje. Vokiečiams ją likviduojant suimtas, susirgus paguldytas į Marijampolės ligoninę, iš kurios pabėgo ir slapstėsi. 1944 m. su šeima pasitraukė į Vokietiją, gyveno Scheinfeldo pabėgėlių stovykloje. Po karo tarnavo sargybiniu JAV kariuomenės Vytauto Didžiojo lietuvių kuopoje Niurnberge ir Bamberge. 1949 m. su šeima emigravo į JAV, Čikagą, dirbo metalo apdirbimo gamykloje. Aktyviai dalyvavo išeivijos lietuvių veikloje, buvo JAV Lietuvių Bendruomenės Melrose Parko (IL) apylinkės pirmininkas. Mirė Melrose Parke 2008 m. rugpjūčio 2 d.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Liepos 27 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 59)