Parke jau dirba ,,Vilnius Tech Park”, ,,StartupHighway”, ,,Viena Sąskaita” ir kitų įmonių bei organizacijų atstovai.
Parke jau dirba ,,Vilnius Tech Park”, ,,StartupHighway”, ,,Viena Sąskaita” ir kitų įmonių bei organizacijų atstovai. (A. Zailsko nuotr.)

Vilnius Tech Park – nauja vieta startuoliams

Algirdas Zailskas.

,,Vilnius Tech Park” verslo vystymo ir komunikacijos vadovė Monika Poškaitytė.
,,Vilnius Tech Park” verslo vystymo ir komunikacijos vadovė Monika Poškaitytė prie ,,Vilnius Tech Park” teritorijos maketo.

Prieš daugiau nei 200 metų įkurtos buvusios Antakalnio karo ligoninės teritorijoje, Sapiegų rūmų parke šiuo metu kuriasi „Vilnius Tech Park” – telekomunikacijų ir informacinių technologijų startuolių bei verslo parkas.

Parko pastatuose dar iki 2015 metų vasaros veikė Sapiegos ligoninė. Šiuo metu daugelis patalpų jau yra atnaujintos, o parką planuojama atidaryti spalio viduryje. Apie projektą mums papasakojo „Vilnius Tech Park” verslo vystymo ir komunikacijos vadovė Monika Poškaitytė. Kas žino, galbūt čia ateityje gims lietuviškasis „Skype”?

– Kas įsikurs „Vilnius Tech Park”?

– Parke siekiame sukurti startuoliams reikalingą ekosistemą – čia įsikurs rizikos kapitalo fondai, verslo akseleratoriai, veiks bendro darbo centras (angl. Coworking hub), konferencijų centras, išskirtines sąlygas startuoliams siūlančios teisininkų kontoros padalinys ir, žinoma, startuoliai. Startuoliai yra skirtingo lygio – nuo didesnių, tokių kaip „CG Trader” (viena didžiausių pasaulyje kompiuterinės grafikos prekyviečių) iki mažesnių, kuriuose dirba 3–5 darbuotojai. Tikimės, kad įvairaus dydžio startuoliams dirbant šalia vieni kitų atsiras sinergijų. Be to, šalia dirbs verslo akseleratoriai („StartupHighway”, „Startup.lt”) ir rizikos kapitalo fondai („Practica Capital”, „IMI.VC”), kurie galės padėti pritraukti investicijas. Parke taip pat dirbs vyriausybinės organizacijos „Startup Lithuania” atstovai.

– Koks parko teisinis statusas ir kas jo įkūrėjai?

– Teisinis statusas yra viešoji įstaiga. Didžiausi investuotojai yra du privatūs asmenys – Darius Žakaitis ir Igoris Matsanyuk. D. Žakaitis yra verslo akseleratoriaus „Startup Highway” įkūrėjas. I. Matsanyuk su savo verslu persikėlė iš Rusijos. I. Matsanyuk vadovauja rizikos kapitalo fondui „IMI.VC”. Abu įkūrėjai siekia, kad parko ekosistema veiktų kuo geriau ir nuolat augtų. Vilniaus savivaldybė taip pat yra viešosios įstaigos dalininkė.

Pastatuose išlikusios originalios XIX a. lubos derinamos su naujausiais A+ ofiso klasės šviestuvais.
Pastatuose išlikusios originalios XIX a. lubos derinamos su naujausiais A+ ofiso klasės šviestuvais.

– Ar jau visos parko patalpos yra išnuomotos?

– Šiuo metu yra išnuomota beveik 70 proc. parko ploto. Su kitais dar tariamės. Taip pat liks kelios laisvos vietos – mes nenorime pradėti dirbti su pilnai išnuomotomis patalpomis, nes kai kuriems žmonėms, norinties priimti sprendimą dėl įsikūrimo čia, svarbu ateiti ir gyvai pamatyti, kaip viskas veikia.

– Ar šiuo metu norintis Vilniuje kurtis startuolis dar gali kreiptis dėl nuomos?

– Taip, dar gali. Bet norint išsinuomoti plotą reikia gauti „Vilnius Tech Park” atrankos komiteto sutikimą. Mes priimame ne visus. Atrankos komitetą sudaro septyni žmonės, tarp jų yra rizikos kapitalo fondų, labiau pažengusių startuolių ir savivaldybės atstovai. Atrankos reikalavimai – kompanijos potencialas ir orientacija į tarptautinę rinką.

Jeigu įmonės nori čia įsikurti, pildoma nedidelė 15-os klausimų anketa apie verslą. Anketa yra labai paprasta, nes pradedantys verslą dar neturi labai daug duomenų. Kiekvienas iš komiteto narių anketą vertina balais. Surinkus daugiau nei pusę galimų balų toliau galima tartis dėl konkrečių patalpų nuomos ir poreikių jose. Tokiu būdu sudaroma tam tikra konkurencija, nes turime tikslą atsirinkti geriausius iš geriausių.

– Kokia yra ofisų nuomos kaina?

– Pagrindiniuose pastatuose kvadratinio metro nuomos kaina yra 11 eurų (kainos pateikiamos nepriskaičiuojant 21 proc. Pridėtinės vertės mokesčio – aut. past.) plius komunaliniai mokesčiai, kurie mūsų skaičiavimais, per mėnesį vidutiniškai gali siekti maždaug 3,5 euro už kvadratinį metrą. Yra ir mediniai pastatai, kurių nuomos kaina siekia 6 eurus už kvadratinį metrą, tačiau juose visos vietos jau užimtos.

Nuomos kaina yra mažesnė už įprastą rinkoje. Mūsų tikslas nėra uždirbti iš nekilnojamojo turto nuomos. Mes norime pritraukti talentingiausius.

Baigiamas statyti ,,Vilnius Tech Park” konferencijų centras.
Baigiamas statyti ,,Vilnius Tech Park” konferencijų centras.

– Parke mačiau bendrovės „Teo” logotipą. Ar čia dirbs ir didžiųjų IT ir telekomunikacijos įmonių atstovai?

– „Teo” ir „Omnitel” yra bendro darbo centro rėmėjas. Lietuvoje pastaruoju metu vyrauja perspektyva, kad didžiosios korporacijos mėgina užmegzti kuo daugiau ryšių su startuoliais, „Teo” ir „Omnitel” yra vienos iš jų. Turbūt girdėjote, kad ir valstybės valdoma „Lietuvos energija” planuoja įkurti rizikos kapitalo fondą. Panašių iniciatyvų iš didelių kompanijų labai sparčiai daugėja. Tai galbūt galėtų būti įdomu ir bendrovėms, kurios yra Amerikoje arba turi padalinius Lietuvoje.

– Kokios nuomos kainos minėtame bendro darbo centre?

– Bus galima rinktis arba pastovų darbo stalą su spintele, arba galimybę naudotis bet kuria laisva darbo vieta. Centre dirbti galės individualūs asmenys. Narystė, kurią įsigijus bus galima naudotis bet kuria laisva vieta, per mėnesį kainuos 79 eurus. Pastovus stalas su spintele (su visais mokesčiais, internetu) kainuos 159 eurus per mėnesį.

Taip pat žmonės, kurie dar nebūtinai turi kažką bendro su IT startuolias, tačiau nori būti jų aplinkoje, gali įsigyti 10 eurų kainuojančią narystės kortelę, su kuria galima būti ir dirbti „Coworking Coffee”. Jeigu jie sutiks bendraminčių ir pradės vystyti kažkokią idėją, galės nuomotis minėtus stalus.

Pradedantieji verslą čia bus šalia fondų, akseleratorių, su jais galės tartis, aplikuoti. Vėliau, sėkmingai vystantis, startuoliai galės nuomotis ir kitas patalpas.

– Kaip dar padedate vystytis verslams?

Pro ,,Vilnius Tech Park” langus matoma Trinitorių vienuolyno teritorija.
Pro ,,Vilnius Tech Park” langus matoma Trinitorių vienuolyno teritorija.

– Įsikūrusiems šiame parke mūsų verslo vystymo partneriai siūlo savo paslaugas labai geromis kainomis. Šiuo metu mes turime sutartis su teisininkais, žmogiškųjų išteklių specialistais, buhalterijos paslaugų bendrove, kalbamės su draudimo bendrove. Dalis minėtų bendrovių atstovų bus čia, pavyzdžiui, teisininkų kontoros „Cobalt” padalinys – tai teisininkai, kurie, paprastai, būtų sunkiai įkandami pradedantiems verslą, tačiau „Vilnius Tech Park” įsikūrusiems startuoliams paslaugas jie teiks išskirtinėmis sąlygomis.

Dar noriu paminėti, kad pastovias patalpas besinuomojantiems nariams yra nustatytas laikas, kiek per mėnesį galima nemokamai naudotis konferencijų centru. Pavyzdžiui, pasirinkusieji 11 eurų už kvadratinį metrą kainuojančias ofiso patalpas, 3 valandas per mėnesį konferencijų centrą galės naudoti savo reikmėms. Siekiame, kad čia įsikūrusiai verslo bendruomenei viskas būtų kuo paprasčiau.

Esame išsikėlę sau tikslą, kad 20 proc. darbo vietų išnaudotų startuoliai, kurie iki šiol nedirbo Vilniuje. Jie gali būti persikeliantys iš Kauno, Klaipėdos, kitų miestų ir net iš kitų šalių (dėl persikeliančių iš kitų šalių dirbame ypač proaktyviai). Pavyzdžiui, stengiamės pritraukti žmones iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, kuriose yra daug talentų ir kurie nori čia atvažiuoti ir juos prisitraukti yra realu, jeigu jiems padedama persikelti į Lietuvą. Patrauklias sąlygas persikėlimui kuriame kartu su „Go Vilnius”, „Invest Lithuania” ir „Startup Lithuania”.

Turime partnerystės sutartį ir su Izraelio startuolių vystymosi centru „Hubanana”, kuris yra netoli Tel Avivo. Mūsų parko nariai, norintys ieškoti investicijų, vystymosi galimybių ar ryšių Izraelyje, dvi savaites gali nemokamai dirbti „Hubanana” centre.

– Ačiū už pokalbį.

Sapiegų rūmai.
Sapiegų rūmai – XVII a. statinys, šalia kurio yra Sapiegų rūmų parkas (kuriame kuriasi ,,Vilnius Tech Park”).